Trénink v posilovně: Vylepšená aktivita kromě detekce cviků umí ukázat i zapojené svaly

30.1.2023
Aktivita Síla pro trénink v posilovně má řadu specializovaných funkcí jako počítání opakování v sérii, rozpoznávání cviků či možnost úpravy hmotnost v jednotlivých sériích. Umí i ukázat zapojené svalstvo (upraveno, doplněno foto a záznam z aktivity Epix)
Pokročilý trénink v posilovně

Hodinky Garminu umí velmi podrobně zaznamenat vaše cvičení v posilovně a pracují i s předpřipravenými tréninky


Kdysi v historii byla aktivita Síla v podstatě jen kategorizovaným kardio tréninkem a uměla zaznamenávat tepovou frekvenci při cvičení. Následně se ukázala značná vylepšení v rámci náramku Vívosmart 3, a to o měření počtu opakování, které uděláte v průběhu série. Náramek navíc určil, o jaký typ cviku šlo - benchpress, rozpažování, klik apod. A nutno říct, že se mu to tak v 50 % případů skutečně podařilo odhalit.

Stejnou funkci pak dostal také náramek Vívosport, následovaly hodinky Vívoactive 3, Fénix 5 a Forerunner 935. Od té doby už je tato vylepšená aktivita součástí všech hodinek, navíc byla postupně upravovaná a doplňovaná, takže dnes už vypadá značně profi. Musím přiznat, že v posilovně cvičím zásadně bez pouštění aktivity na hodinkách, takže to, že došlo k inovacím, jsem zjistil teď, náhodou, díky švagrovi a jeho hodinkám Forerunner 255.

Možnosti cvičení

Před startem aktivity si můžete vybrat jednak z uložených tréninků, které si do hodinek nahrajete z deníku Connect, či volný trénink - prostě cvičíte, co se vám chce. V tomto článku se věnuji jen volnému tréninku, možnostem přípravy vlastního tréninku a cvičení podle něj dám prostor v některém z příštích textů. 

Čtěte dále: Síla, Jóga, Pilates, Kardio: Najděte si optimální trénink nebo vytvořte svůj vlastní

Jakmile spustíte aktivitu, můžete začít cvičit. Jakmile odcvičíte první sérii, tlačítkem Lap/Kolo (vpravo dole) ji ukončíte. Nyní můžete upravit počet opakování v sérii, pokud se hodinky s jejich počítáním netrefily. A pravdou je, že u cviků jako jsou shyby, kde je zápěstí docela statické, musím upravovat počet opakování skoro vždy. 

Následně lze upravit hmotnost, s níž jste cvičili. Pokud zvolíte nulu, jde o cvičení s vlastní hmotností (shyby, kliky na bradlech, leh-sedy apod.). Pokud úpravu hmotnosti nezvolíte, uloží se cvik s posledně zadanou hmotností. Stejně tak, pokud neupravít počet opakování, uloží se cvik s tím, co spočítaly hodinky. Na změnu máte zhruba deset sekund. 

Dejme si pauzu

Po ukončení série se zobrazí podobně jako u plavání obrazovka odpočinku, která ukazuje čas tréninku, čas odpočinku a hodiny. Odpočinek ukončíte opět tlačítkem Lap, čím odstartuje další sérii. U volného tréninku tak můžete odpočívat nekonečně dlouho a v klidu se napít a vydýchat. Do celkové doby aktivity se ale počítají pouze odcvičené minuty, nikoliv právě odpočinek.

Při samotném cvičení vidíte pak aktuální počet sérií a tepovou frekvenci. Jak tato obrazovka, tak obrazovka s odpočinkem nejsou standardní s datovými poli, ale upravené speciálně pro aktivitu Síla - podobně jako u sjezdového lyžování apod. Pokud vám tyto dvě obrazovky nestačí, můžete si přidat libovolný počet standardních a ně umístit datová pole. Třeba s počtem sérií, průměrnou tepovkou, zátěží, kaloriemi apod. 

Pokud zapomenete po ukončení série upravit počet opakování nebo hmotnost, můžete se k tomu vrátit z menu volbou Upravit poslední sadu. V nastavení aktivity pak lze zapnout či vypnout počítání sérií a možnost upravovat hmotnost v jednotlivých sadách. Aktivitu Síla tak můžete mít stejnou jako dříve, prostě jen sledování tepovky, bez dalších podrobností - jako Kardio.

Data v deníku Connect  

Po uložení aktivity se zobrazí na hodinkách souhrn, který na Fénix 6 a Fénix 7/Epix ukazuje jen čistý čas tréninku bez odpočinku a počet sad. Teprve po zobrazení podrobností se ukáže celkový čas cvičení, čas odpočinku, počet sérií, opakování či celková hmotnost, s níž jste cvičili. Sem se ale nezapočítává u cviků jako shyby vlastní hmotnost, pouze závaží jako takové.

Když si aktivitu prohlédnete v mobilním deníku Connect, ukážou se další detaily, zejména přehled jednotlivých sérií, čas cvičení dané série a cviky, které hodinky rozpoznaly. Jak typ cviku, tak hmotnost můžete upravit. Aplikace vám ukáže i všechny svalové skupiny, které byly do tréninku zapojeny, a to červeně primární a oranžově sekundární. Když pak klepnete na kterýkoliv cvik, ukážou se svalové skupiny pro to konkrétní cvičení. 

Na webu to funguje úplně stejně, i zde máte přehled sérií, můžete upravit cvik i hmotnost a prohlédnout si zapojené svalové skupiny. Zkrátka aktivita Síla je poměrně komplexní a nejenže umožňuje do historie ukládat přesně to, co jste odcvičili, ale také plánovat podrobně tréninky, které cvičit budete. Případně si vybírat z nepřeberného množství již existujících včetně animací, z nichž poznáte, co máte cvičit. Ale tomu se budu věnovat v článku o plánování tréninků a cvičení podle nich.Tagy: