Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru

18.12.2023
To, jak bude dobře čitelný displej na slunci, v šeru či interiéru, ovlivňuje jednak krycí sklo, jednak solární dobíjení a typ displeje - zda máte transreflexní MIP nebo AMOLED. Sestavil jsem žebříček čitelnosti displejů hodinek podle toho, jak jsou vidět v různých situacích
AMOLED a různá krycí skla

V šeru je AMOLED parádně čitelný, a to i přes různá krycí skla. Ale rozdíly jsoiu přesto poznat: vlevo FR 265 se sklem Gorilla 3, uprostřed FR 965 s Gorilla DX a vpravo Epixy se safírem - ta mají nejhorší kontrast a černá nejvíce zešedne


Nedávno jsem si vytvořil svůj seznam hodinek Garminu podle nositelnosti - to je parametr, který říká, jak dobře se hodinky nosí na ruce, jak se ovládají, jestli nejsou ani moc velké, ale ani moc malé, zda nejsou příliš těžké či tlusté. Zkrátka jak pohodlné je jejich každodenní nošení. 

Nepřehlédněte: Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)

To je ale jen jeden z parametrů, podle kterých bych si hodinky vybíral. Druhým takovým (kromě funkcí, samozřejmě), je čitelnost displeje. Na to má vliv řada faktorů, ať už jde o typ displeje - MIP či AMOLED, krycí sklo - obyčejný minerál, Gorilla Glass, safír, či dotyková a solární vrstva.

Každé sklo má odlišné optické vlastnosti, stejně jako každá vrstva - čím více, tím hůře. Ostatně tomu jsem se věnoval v několika článcích o rušivých odlescích displeje, které jsou pro mě naprosto zásadním parametrem použitelnosti hodinek v různých situacích. 

Nepřehlédněte: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání

V tomto jsem vytvořil pořadí hodinek, které jsem vlastnil nebo testoval v nedávné době. Tehdy v něm ale nebyly ještě modely Forerunner 265 a Forerunner 965, stejně jako nové Fénixy a Epixy.  Míra odlesků hodně s čitelností displeje hodně souvisí a v podstatě by se dalo říct, že jde o ekvivalent. Více rušivých odlesků = horší čitelnosti a viditelnosti displeje ve všech situacích. 

K tomu se ale přidává také typ displeje. Například Epixy se safírem, které nemají solární dobíjení a navíc samy o sobě svítí, jsou v řadě situacích čitelnější než Fénixy - safírové modely mají automaticky solár a navíc jejich podsvícení je slabší než svit AMOLED displeje. Stejně tak je rozdíl mezi Forerunnery 955 se solárem a bez něj, a tak bych mohl pokračovat. 

Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely 

Index čitelnosti

Proto jsem si sestavil tzv. index čitelnosti displeje a hodinky seřadil podle toho, jak dobře jsou jejich displeje vidět v různých podmínkách. Najdete zde jen modely, co jsou aktuálně v prodeji. Ale jen ty, s nimiž mám osobní zkušenost, případně jejich čitelnost dokážu určit na základě podobnosti s jinými hodinkami se stejnými parametry. 

  • Forerunner 745 a 945 - MIP, Gorilla Glass DX 
  • Forerunner 955 - MIP, Gorilla Glass DX + dotyk 
  • Instinct 2 (bez soláru) - černobílý MIP, minerální sklo
  • Fénix 7 Standard - MIP, Gorilla Glass DX + dotyk 
  • Forerunner 965 - AMOLED, Gorilla Glass DX + dotyk 
  • Epix a Epix Pro Standard - AMOLED, Gorilla Glass DX + dotyk  
  • Forerunner 255 - MIP, Gorilla Glass 3
  • Forerunner 265 - AMOLED, Gorilla Glass 3, dotyk
  • Venu 2/2S, Venu 3/3S - AMOLED, Gorilla Glass 3, dotyk
  • Instinct 2X Solar - černobílý MIP, minerální sklo + solár
  • Forerunner 45/55 - MIP, minerální sklo
  • Forerunner 955 Solar - MIP, Gorilla Glass DX + solár + dotyk 
  • Fénix 7 Pro Solar - nový MIP, Gorilla Glass DX + solár + dotyk
  • Fénix 7 Solar - MIP, Gorilla Glass DX + solár + dotyk
  • Epix Sapphire a Epix Pro Sapphire - AMOLED, safír + dotyk 
  • Fénix 7 Pro Sapphire – nový MIP, safír + solár + dotyk
  • Fénix 7 Sapphire - MIP, safír + solár + dotyk

Poznámka: Epix Pro zahrnuje všechny tři modely - 42 mm, 47 mm a 51 mm, stejně jako odvozené modely, Fénix 7/7 Pro zahrnuje velikosti 7S, 7 a 7X, stejně jako odvozené modely jako Enduro 2.

 

Sklo Gorilla Glass DX a transreflexní MIP

Obecně lze říct, že nejlépe čitelné jsou hodinky s transreflexním MIP displejem a krycím sklem Gorilla Glass. Ty jsou parádně viditelné na slunci i za běžného denního světla, v interiéru pak podle toho, jak silné nastavíte podsvícení. Tyto modely mají minimální odlesky. Důležité je, aby chyběl solár; dotyk samotný až tak nevadí, jak jsem vypozoroval ze srovnání FR 955 a Fénix 6X.

Poznámka: Zajímavé je, že u Fénix 6X Pro Solar v podstatě solární vrstvu neregistrujete. Je to dáno tím, že solár zde není tak účinný jako u Fénix 7 nebo FR 955 a tudíž nezhoršuje optické vlastnosti displeje.   

V této kategorii se jedná o Forerunner 745, 945 a 955. Ty jsou čitelné naprosto parádně, a to především díky antireflexní úpravě skla Gorilla Glass DX a absenci solární vrstvy. Spadá sem také základní model Fénix 7 (pouze malý a střední model), ale jen v původním provedení. Nová řada Pro se už nenabízí bez solárního dobíjení. Tento model má jen stříbrnou lunetu, s černou se nenabízí. A kdo ví, jak jej vůbec Garmin nechá dlouho v nabídce. Jeho výhodou je nízká cena - dá se sehnat už za nějakých dvanáct tisíc. 

Sklo Gorilla Glass DX a AMOLED

Hned v závěsu ohledně čitelnosti jsou hodinky s Gorilla Glass DX a displejem AMOLED, které z podstaty věci nemají solární dobíjení. Oproti MIP displeji je AMOLED hůře čitelný na slunci, kde se zpravidla odehrává většina aktivit, na druhou stranu v jakýchkoliv jiných podmínkách je AMOLED čitelnější, protože svítí sám - nemusí spoléhat na odraz světla z okolí.

Kdykoli se tak dostanete do stínu, do lesa, když je pod mrakem, ranní a večerní šero či kdykoliv se pohybujete v interiéru, jsou hodinky s AMOLED vidět lépe. A se sklem Gorilla Glass DX navíc mají méně odlesků než safír. Jedná se o hodinky Forerunner 965 a Epixy v ocelovém provedení. Zatímco FR 965 jsou parádně nositelné, protože jsou tenké a lehké, ocelové Epixy a zvláště Epixy 51 mm jsou už docela těžítka a na ruce je fakt cítíte.     

Čtěte dále: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Solární dobíjení

Když jsem loni na jaře (2022) poprvé testoval Fénix 7, schválně jsem zvolil kombinaci Gorilla DX se solárem. Čekal jsem, že čitelnost displeje bude stejná jako u mých hodinek Fénix 6X Pro Solar. Jaké ale bylo moje zklamání, když se hodinky leskly skoro stejně jako safírové Epixy. Solární vrstva na F7 je výrazně účinnější a proto má horší optické vlastnosti než na F6.

Dobře je ten rozdíl vidět na Forerunner 955 - model bez solárního dobíjení má oproti solárnímu provedení parádně čitelný displej bez rušivých odlesků. To samé platí pro základní Fénixy 7 (i když ty jsou na tom krapet hůř než FR 955). Novou řadu Pro si už bez soláru nepořídíte a vzhledem k tomu, že solární dobíjení nemá v našich podmínkách žádný zásadnější smysl, jsme Garminem tlačeni kupovat si solární modely, i když jsou vlastně zbytečné.  

Čtete dále: Má smysl solární dobíjení? Až na pár dnů v roce celkem zbytná funkce. Alespoň pro mě

Sklo Gorilla Glass 3  

Základní a levnější varianta skla Gorilla Glass jednak není tak odolná vůči poškození jako verze DX, jednak má výrazně horší optické vlastnosti. Chybí jí totiž antireflexní úprava, takže trpí odlesky. Garmin ji má v levnějších modelech jako Forerunner 255/265 či Venu 2. Toto sklo ale tolik nezhoršuje kontrast jako safír, takže mi přijde, že černá na FR 265 je lepší než na safírových Epixech.

Tip: Velké srovnání: Hodinky Forerunner 255 nebo 955? Pro koho jsou, čím se liší a které zvolit? 

Hodně dobře je to vidět na srovnání Forerunner 265 a 965 nebo Forerunner 255 a 955 - zatímco vyšší modely s Gorillou DX se lesknou minimálně, nižší docela výrazně. Naštěstí ani jeden z těchto modelů nemá mapu a při odečítání běžných dat odlesky tolik nevadí jako při zobrazení mapy.  

Tip: Velké srovnání: Hodinky Forerunner 265 nebo 965? Mapy, fitness, výdrž. Rozdílů je více, než by se zdálo

 

Safírové sklo 

Nikdo z náse nechce nosit poškrábané hodinky. Zatímco na mobilu menší škrábance tak nějak snáze ignoruji, na hodinkách mi celkem vadí. A poškrábat sklo hodinek není až tak těžké - při lození po skále, práci na zahradě, pád v lese, obyčejné otření se o futra dveří. Safírové sklo je v tomto ohledu parádní - je v podstatě nepoškrábatelné.

Čtěte dále: Safírové sklo, lesklý zabiják displejů. Srovnání Fénix 7X Pro Sapphire, Fénix 6X Solar a Instinct 2X Solar

Jenže ruku v ruce s tím jdou horší optické vlastnosti - zejména odlesky a kontrast. Safír jednak hůře propouští světlo, jednak se fakt hodně leskne. Je to vidět zejména za podmračené oblohy, v lese či v interiéru, kde se lesknou bílé zdi a strop, okna či všechny předměty, včetně vašeho obličeje. Safír je prostě dokonalé zrcátko. 

Čtěte dále: Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?

Z mých zkušeností mi safír méně vadí na Epixech s AMOLED a více na Fénixech s MIP. A to z prostého důvodu - svítící diody si lépe dokážou poradit s odlesky tím, že je přesvítí. MIP displej k tomu potřebuje slunce, v interéru je to slabota. Je nutno nastavit silnější podsvícení než u modelů s Gorillou. A solární dobíjení safíru příliš nepomáhá - tato kombinace je na Fénixech vzhledem k čitelnosti opravdu dost slabá. 

Které jsou nejlepší?

Pokud si dám dohromady index nositelnosti, index čitelnosti, funkce a k tomu vše srovnám s cenou, pak mi naprosto jednoznačně vychází jako nejlepší hodinky Forerunner 955 v základním provedení bez soláru. Jsou lehké, parádně čitelné na slunci i slušně i v interiéru, mají dobrou výdrž, mapy a výbavu srovnatelnou s Fénix 7 a hlavně a skvělou cenu. Kdo si je pořídil, určitě neprohloupil.

Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Forerunner 955

Jedinou nevýhodou těchto hodinek je z mého pohledu nepříliš atraktivní design - mně se více líbí jak Forerunner 255, tak FR 265 i FR 965, ale hlavně Fénixy a Epixy. Pokud vám jde především o čitelnosti displeje, pak jsou ještě dobrou volbou základní (původní) Fénixy 7 se stříbrnou lunetou a ocelovým provedení, které mají také Gorillu DX a nemají solár. Čitelnost displeje je podobná a design povedenější. Jen jsou hodinky už o dost těžší než FR 955.

Výběr není lehký

Člověk si však nevybírá hodinky zpravidla rozumem, ale zohledňuje i další parametry než jen čitelnost, nositelnost a cenu. Důležitý je jednak design, výdrž a srdíčko. Já jsem třeba při výběru omezen tím, že na hodinkách chci testovat nové funkce Garminu. A proto mám aktuálně Fénixy 7X Pro a Forerunnery 965 - abych měl jednak zástupce obou hlavních modelových řad a jednak jak displej MIP, tak AMOLED. A proč F7X se safírem? Protože titanové provedení je lehčí než ocel a já opravdu nechci na ruce tahat 24/7 těžítko.

Kdybych vybíral hodinky podle toho, co opravdu potřebuji pro sportovní aktivity (a ne pro testování), vezmu si jako náhradu za Fénix 6X Pro Solar výše zmíněné Forerunnery 955, případně Epixy. Ty jsem ostatně měl jako hlavní až do doby, než přišly FR 965. Jako dobré se mi jeví také Epixy Pro 47 mm, které jsou i v ocelovém provedení s Gorilla Glass DX ještě docela nositelné.

A když by mi šlo o maximální výdrž, tak beru Epix 51 mm v safíru, protože ty jsou díky titanovému provedení skoro stejně těžké jako 47mm model v oceli. Safír na displeji AMOLED je určitě lepší varianta než na MIP displej, jednak Epixům chybí solár, jednak AMOLED si dokáže lépe poradit s odlesky safíru. 


Diskuse k článku (9)