Zkušenosti s hodinkami Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? K dokonalosti pár drobností chybí

1.5.2024
Hodinky FR 965 používám už rok jako svoje hlavní. Jsou totiž parádní, a to jak funkcemi, displejem, tak výdrží i cenou. Přestože aktuálně patří k nejzajímavějším modelům, nejsou ideální a oproti Epixům jim něco málo chybí...
Forerunner 965

Aktuálně asi nejzajímavější hodinky Garminu - nositelné provedení, parádní displej, solidní cena a téměř všechny funkce. Forerunnery 955 mají sice stejnou výbavu a současně nižší cenu, ale jsou prostě příliš obyčejné...


Když se někdy před rokem objevily první spekulace o novém modelu Forerunner 965, byl jsem naprosto nadšen. To, co nenabízí Epixy, mají tyto hodinky - displej o velikosti 1,4" v ve středním těle. Tedy v těle Epixů 47 mm resp. Fénixů 7. Epixy umí stejný displej až v mohutném provedení 51 mm, které je shodné s Fénixy 7X. A to nemusí sedět každému, zvlášť ta hmotnost a tloušťka.

Pokud jde o výbavu, nabízí FR 965 téměř všechny funkce jako Epixy, ale některé se liší v detailech - jakoby by nebyly dotažené. Jistě je to záměr, Garmin si chce nechat nějaký důvod, aby si člověk připlatil nějakých sedm tisíc za Epixy. A u safírových Epix Pro 51 mm je to dokonce 11 tisíc. Navíc každé hodinky má na starost jiný vývojový tým, takže stejný záměr a zadání musely dopadnout odlišně.

Nepřehlédněte: Srovnání Forerunner 965 vs. Epix (47 mm): Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat?

Epixy jsou top, ale FR 965 je dotahují

Oboje hodinky jsou každopádně skvělé. Designem se mi líbí více Epixy, ale ani FR 965 nevypadají špatně - je zde vidět pokrok oproti FR 955. Pokud bych hodnotil uživatelské prostředí, to se mi jako celek líbí více na Epixech, ale některé detaily mají naopak hezčí Forerunnery. Kdybych si měl ale opravdu vybrat a nehleděl na cenu, zvolím Epixy, a to i za cenu menšího displeje, pokud se bavíme se o 47mm provedení.

Přece jen Garmin si řadu Fénix, kam Epixy spadají, více hýčká co se aktualizací týká, a hlavně hodinky jsou v mnoha ohledech dotaženější. Ve verzi Pro pak mají Epixy šikovnou svítilnu a také nový optický snímač. Zkrátka Epixy působí tak nějak dospěle. Forerunnery 965 zase jednoznačně vedou poměrem ceny k výkonu a samozřejmě parádní nositelností.


Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Forerunner 965


Kéž by Garmin někdy v budoucnu zkombinoval vlastnosti obou do jednoho modelu - velikost a design Epixů 47 mm s displejem o průměru 1,4". A ideálně lepší výdrží, někde na pomezí aktuálních Epixů 47 a 51 mm. No, uvidíme, s čím se ukáže třetí generace. Ale nyní už se pojďme podívat na to, čím se Forerunnery 965 tak liší od Epixů, resp. co jim chybí anebo se mi více či méně vadí.  

Poznámka: Když dále píšu o Epixech, platí to většinou i o Fénixech 7 - až na části týkající se displeje, který mají tyto hodinky odlišný. 

Nepřehlédněte: Zápisky bloggera: Ideální hodinky neexistují. Které se ideálu přibližuji a jak by vypadaly moje vysněné?

Displej a luneta

Hodinky FR 965 se nabízí pouze v provedení s Gorilla Glass DX. To má lepší kontrast za všech okolností než safír. Hodinky tak mají sytější černou, lepší podání barev, no a hlavně se tolik nelesknou. Odlesky vadí především venku, kde se na displeji odráží mraky, stromy, domy. A toto můžu potvrdit, hodinky FR 965 mají méně odlesků, lepší kontrast, sytější barvy než safírové Epixy. Naštěstí i Epixy si můžete pořídit s Gorillou, jen budou o sedm gramů těžší než safírové (mají ocelové provedení místo titanu).   

Tip: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání

Bohužel displej není zapuštěný pod lunetu jako u Epixů, naopak vystupuje kousek nad ni - a je tu jakýsi efekt zaoblení, který je sice hezký, ale úplně nepraktický. Vede totiž ke snadnějšímu poškození skla právě v tomto místě - na okraji. Moje FR 965 už mají bohužel vlasové škrábance a jeden malý vryp, přitom na F6X Pro Solar se stejným sklem jsem neměl jediný ani po třech letech.

Je prostě vidět, že toto nebyl vůbec dobrý nápad. U stylových hodinek jako Venu se to možná snese, ale sportovních nikoliv. A Garmin poznal, že to byla blbost, a u nového modelu Forerunner 165 už má luneta klasické překryté a sklo je rovné. Tak snad se poučil a NIKDY už nic podobného neudělá.

Nepřehlédněte: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?

 

Fonty a prostředí

Oproti Forerunneru 955, Epixům nebo Fénixům mají hodinky FR 965 (a FR 265) zcela přepracované prostředí. Nový je font, který je větší, ale současně tenčí, má kulatější jednotlivá písmena, větší střední výšku a často se používá kurzíva. Displej AMOLED navíc umožňuje v seznamu doplňků používat povedené přechody u vybrané položky, které se přizpůsobují barvě ikony dané položky. Na první pohled to vypadá dobře, ale možná až moc barvičkově a trochu jako komiks. 

Osobně se mi více líbí menu Epixů (a Fénixů), mají techničtější a úspornější font, ale tady je opravdu jen o osobní preference. Horší je, že tento font je použit také v datových polích - je velmi tenký (kvůli AMOLED displeji, aby nebyla tak vysoká spotřeba), a současně velký. Někdy se stane, že čísla „vytékají“ z prostoru datového pole. Což se mi třeba u Epixů nestalo.

Také texty notifikací se mi lépe čtou na Epixech. Nehledě na to, že prostor pro text mají Forerunnery užší, takže leckdy i přes prostorově úspornější font zobrazí méně textu, protože se toho na řádek vejde méně. Je také škoda, že zde chybí povedenější ciferníky, ty vestavěné preferují digitální a z těch ručičkových mi vyhovuje v podstatě jediný. A všechny mají na pozadí nějaké přechod nebo dokonce digitální čas. Čistý je tu jen jeden, ale ten zase nemá indexy. 

Čtěte dále: Moje oblíbené vzhledy hodinek: Preferuji ručičkové ciferníky a spíše přehlednost než hromadu dat

Doplňky s omezeními

Dříve mi vadilo, že kalendář umí zobrazit události jen na aktuální a následující den. To se nyní naštěstí srovnalo a Forerunnery umí celý týden, stejně jako Epixy. Stejně tak Počasí, které dříve ukazovalo jen výhled na dva dny dopředu, ale s novým firmwarem už jsou to čtyři dny jako na Epixech. Zkrátka některé nedokonalosti Garmin postupně dotahuje a já to jedině kvituji. 

Tip: Forerunnery umí ukázat kalendář na celý týden. Konečně umí to, co Fénixy. Garmin vydal novou finálku

Oproti Epixům pak chybí Akcie, které si musíte dohrát z Connect IQ - ale funkčnost není stejná, nejsou zde grafy. Nebo doplněk Východu a západu slunce neukazuje podrobnosti jako na Epixech, a sice astronomický či nautický soumrak, polohu slunce na horizontu. Už ale ukáže polohu slunce na mapě a umí měnit i polohu, což je novinka teprve nedávná. 

Nepřehlédněte: Východ a západ slunce: Vylepšený doplněk pro Forerunner 955 a 965. Nově s mapou a polohou slunce

Také mi chybí funkce, které se objevila na Epixech Pro (a nyní ji mají už všechny modely ) - Poslední doplňky. Když podržíte tlačítko Back, zobrazí se deset naposledy spuštěných doplňků, do kterých se můžete rovnou přepnout. A pokud vypnete tlačítko Lap v aktivitě, krátký stisk vás rovnou přepne do režimu hodinek.

Tato možnost u FR 965 prostě není - krátký stisk aktivuje nové kolo (lap), dlouhý vás pak vrátí z aktivity do režimu hodinek. Tak možná někdy v budoucnu. Ale osobně věřím, že to nebude dlouho trvat, rozšířené funkce pro Počasí i Kalendář byly také doplněny až časem. 

Tip: Zkratky: Rychlý přístup k funkcím aneb Snadnější ovládání hodinek + několik zajímavých tipů

Režim spánku

Ačkoliv mají hodinky stejně jako Epixy možnost nastavit Režim spánku, tedy chování hodinek v době kdy spíte, chybí mi zde funkce pro automatickou aktivaci Úsporného režimu. Lze si nastavit plán, kdy má být Režim spánku aktivní, ale v rámci něj si v podstatě jen měníte vzhled hodinek, jas displeje a vypnutí notifikací z mobilu. To je všechno v pohodě, ale...

...už nelze mobilní telefon zcela (automaticky) odpojit - a tudíž šetřit energii jak hodinkám, tak mobilu. Epixy umožňují na dobu spánku automaticky aktivovat právě Úsporný režim, v rámci nejž mám tuto možnost nastavenu. Pokud chcete odpojit mobilní telefon na noc, je tak třeba učinit ručně. Případně ručně zapnout úsporný režim. 

Forerunnery 965 také nemají Profily napájení pro jednotlivé aktivity. Jde o to, že Epixy umožňují vytvořit profily s různých chováním spotřeby a GPS přijímače a ty pak přiřazovat aktivitám. U Forerunnerů nutno si každou aktivitu nastavit zvlášť. Jasně, uděláte to jednou a pak už nemusíte. Ale může se stát, že chcete změnit nějaké chování (např. typ GPS signálu či chování optického snímače) u více aktivit najednou a už musíte jít do každé aktivity zvlášť. 

Tip: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Jak prodloužit výdrž v módu hodinek

Osm datových polí!

Když Garmin uvedl hodinky FR 965 na trh, měly možnost zobrazit maximálně šest datových polí. To mě hodně zklamalo, protože Epixy s menším displejem ukázaly stejně jako Fénix 7X datových polí osm. Garmin naštěstí moje prosby vyslyšel a v posledním firmwaru přidal do hodinek možnost zobrazi jak sedm, tak osm datových polí po vzoru Epixů.

Tip: Zklamání: Hodinky Forerunner 965 umí na displeji velkém jako Fénix 7X jen šest datových polí. Proč?

A je to super, protože při aktivitách se mi možnost používat více datových polí fakt hodí, na bajku mám na první obrazovce sedm polí s jedním centrálním a na druhé osm polí. Teprve další obrazovka mají polí méně, protože zde používám grafická data a ta potřebují více prostoru. A na 1,4" displeji je osmička naprosto pohodově čitelná.  

 

Mapa a šipka s pozicí

Právě díky velkému displeji a krycímu sklu Gorilla Glass DX mají hodinky parádně čitelnou mapu za (téměř) všech okolností, snad jen kromě přímého slunce. Tehdy ale stačí pootočit zápěstím tak, aby na displej přímo nesvítilo a je to. Na mapě je možnost zobrazit i datová pole - jedno nebo dvě v dolní části (jsou zde i další možnosti zobrazení dat, ale ty vždy mapu zmenší). 

Jenže oproti Epixům jsou tato dvě datová pole hodně velká a šipka s pozicí se tak ukazuje až na datovými poli - a tedy v horní části displeje. Epixy přitom šipku s pozicí ukazují právě mezi datovými poli a tudíž vidíte daleko větší část cesty před sebou. Pokud chcete mít šipku hezky dole, je nutno datová pole vypnout. Toto považuji za podstatnou chybu, vadí to především při navigaci. 

Co Forerunnerům oproti Epixům chybí a co už ne

Dříve bych měl k Forerunnerům 965 daleko více výhrad - tedy ani ne tak výhrad. V porovnání s Epixy byla řada funkcí nedotažená a ořezaná. Nicméně Garmin postupně možnosti FR 965 srovnává a dnes až na výše uvedené minusy umí hodinky v podstatě to samé. Jen některé funkce nejsou tak dobré jako na Epixech.

Co tedy dříve Forerunnery neuměly?

 • V kalendáři se ukazoval jen aktuální a následující den, dnes celý týden.
 • Výhled počasí zobrazoval jen dva následující dny, dnes čtyři. 
 • Maximum bylo šest datových polí, dnes osm.
 • Dvojistý stisk tlačítka Power pro zapnutí svítilny (LED displej)
 • Doplněk Východ a západ slunce neukazoval mapu s pozicí slunce.

A co stále oproti Epixům neumí nebo mají jinak?

 • Automatická aktivace úspory baterie v režimu spánku
 • Chybějící profily napájení pro aktivity
 • Zálohování dat a nastavení
 • Nativní doplněk Akcie
 • Nevhodně umístěná šipka s pozicí na mapě při zobrazení datových polí
 • Částečně omezené funkce doplňku Východ a západ slunce (ale už přibyla mapa)
 • Chybějící doplněk fází měsíce
 • Chybějící možnost zobrazit poslední spuštěné doplňky

Každopádně je vidět, že se tým fitness snaží a do FR 965 neustále sune nové funkce a možnosti. Během posledníhch měsíců byly upraveny doplňky pro spánek, Body Battery, přidáno zdřímnutí či spánkový poradce a řada aktivit jako jízda na kolečkových a zimních bruslích. 

A co je naopak na FR 965 lepší? Výdrž v pohotovostním režimu, hodinky mi ukazují při stejném nastavení 25 dnů, zatímco na Epixech jen 17 dnů. Při aktivitě s GPS je ale výdrž stejná, se zapnutým displejem 30 hodin. To není moc, ale stačí to. Parádní je také displej, který má při stejné velikosti těla 47 mm o desetinku palce větší průměr. 

Skvělá cena

Na Forerunnerch 965 je parádní cena - a vzhledem k ní člověk těch pár nedotažených detailů, ať už záměrně nebo opomenutím, promine. Celkově jsou to totiž parádní hodinky, které dobře poslouží každému. Snad jen pokud opravdu nechcete displej typu AMOLED či pokud potřebujete nekompromisní výdrž pro ultramaratony či triatlon. Pak se hodí Forerunnery 955 nebo Fénixy 7. 

Každopádně je skvělé, že Garmin neustále srovnává funkčnost s Epixy a Fénixy 7, až na výše uvedené drobnosti jsou Forerunnery 965 vybaveny stejně. Mají tak i nové metriky jako Skóre vytrvalosti či Skóre do kopce, objevily se i vylepšené zdravotní funkce jako výše zmíněné sledování zdřímnutí či faktory Body Battery. Pokud si pořídíte FR 965, rozhodně nebudete za Epixy v důležitých funkcích zaostávat. 

Tip: Novinky pro Forerunner 255, 265, 955 a 965: Skóre vytrvalosti, mapy s počasím, nové sporty

A pokud chcete ještě více ušetřit, můžete si pořídit Forerunnery 955 - mají stejné funkce jako FR 965, ale delší výdrž v aktivitě a lépe čitelný displej na slunci, což se bude líbit především cyklistům, když mají hodinky na řídítkách. A stojí bez soláru o nějaké čtyři tisíce méně. 

Stručné parametry

 • Rozměry: 47,2 × 47,2 × 13,2 mm
 • Hmotnost: 53 g 
 • Displej: 1,4" dotykový AMOLED, rozlišení 454 × 454 bodů 
 • Krycí sklo Gorilla Glass DX
 • Titanová luneta, řemínek 22 mm, vyměnitelný (s nástrojem)
 • Výdrž baterie: až 23 dnů v režimu hodinek, až 31 hodin s GPS, v režimu SatIQ 22 hodin a v režimu multiband 19 hodin
 • Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5
 • Paměť: 32 GB (hudba a mapy)
 • Vylepšená metrika Připravenost k tréninku 
 • Podpora pro dynamiku běhu bez hrudního pásu 
 • Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer)
 • Cena: 13 990 Kč (Pulsmetry.cz)

Plusy 

 • Velký displej v kompaktním těle
 • Nízká hmotnost 
 • Pohodlné na ruce
 • Povedené grafické rozhraní
 • Mapy a navigace
 • Všechny aktuální fitness a sportovní funkce
 • Nižší cena než srovnatelné Epixy

Minusy

 • Sklo není zapuštěné, a tudíž hůře chráněné
 • Čitelnost AMOLED displeje na řídítkách kola

Diskuse k článku (33)