Nová generace hodinek Fénix 8 a Epix 3: Garmin s uvedením nijak nespěchá, letos se jich ale dočkáme

9.5.2024
Před rokem Garmin uvedl mezigeneraci hodinek Fénix 7 Pro a Epix Pro, původní modely jsou pak na trhu od ledna 2022. Pomalu tedy nastává čas na generační obměnu. Kdy to ale bude? (doplněno)
Epix Pro

Hodinky Epix Pro jsou staré jen sedm měsíců. Nelze tedy čekat, že nová generace přijde dříve než před prázdninami 2024


Krátce po uvedení řady Fénix 7 Pro a Epix Pro jsem se na základě harmonogramu uvádění nových generací Fénixů pokusil predikovat, kdy se objeví Fénix 8 - a komplentárně také Epix 3. V té době se totiž množily dotazy, jestli má cenu mezigeneraci F7/Epix kupovat a jestli se nevyplatí spíše počkat na zcela novou.

Červen nebo srpen

Tehdy mi celkem jednoznačně vyšlo, že Garmin uvede tyto modely buď v srpnu tohoto roku (2024), nebo v červnu - tedy o dva měsíce dříve. Když se totiž podíváte na data představení novinek v historii, uvidíte určité schéma:

 • Fénix – 10. července 2012
 • Fénix 2 – 20. února 2014
 • Fénix 3 – 5. ledna 2015
 • Fénix 3 HR – 5. ledna 2016
 • Fénix Chronos - 25. srpna 2016 (luxusní verze F3)
 • Fénix 5 – 4. ledna 2017
 • Fénix 5 Plus – 18. června 2018
 • Fénix 6 – 29. srpna 2019
 • Fénix 6 Solar - 8. července 2022 (model 6X už měl solár dříve)
 • Fénix 7/Epix – 18. ledna 2022
 • Fénix 7 Pro/Epix Pro - 31. května 2023
 • Fénix 8/Epix 3 – srpen 2024 (druhou možností je červen)

Tip: Hodinky Fénix 8 a Epix 3 dorazí až příští rok. Lze dokonce odhadnout, který měsíc. Vyplatí se počkat?

Řada Fénix 6 sice neměla mezigeneraci, ale v létě roku 2020 se přidaly modely se solárním nabíjením - Fénix 6/6S Pro Solar, které doplnily hodinky Fénix 6X Pro Solar. (V době Covidu nemělo smysl uvádět novinky, navíc vázly dodavatelské vztahy.) Je tedy patrno, že Garmin dodržuje model tick-tock (resp. tik-tak) - uvede novou generaci a tu pak o rok (případně rok a půl) později doplní více či méně vylepšeným modelem Plus/Pro/Solar/HR aj.

Moji domněnku potvrzuje i článek DC Rainmakera, který udělal naprosto stejnou analýzu a došel ke stejnému závěru: tedy že Fénix 8 a Epix budou uvedeny buď v červnu, nebo (pravděpodobněji) v srpnu. Pokud jste tedy doteď ještě neupgradovali na sedmou generaci Fénixů a nutně nepotřebujete nové hodinky, tak už to asi tu chvíli vydržíte. Zatím (začátek května) jsem však nenarazil na žádné úniky, takže počítám spíše se srpnovým termínem. Garmin nás však může překvapit...

Nepřehlédněte srovnání Fénix 7X Pro a Epix Pro 51 mm:

 

Co nám Garmin přichystá?

Je možné, že tyto modely už budou mít nabíjecí konektor USB-C, který vyžaduje Evropská unie po elektronických zařízeních, samozřejmě delší výdrž a já doufám, že dojde konečně ke změně designu, aby hodinky nebyly stále stejné. Sice se mi líbí jejich outdoorový design (více než vzhled Forerunnerů), ale už je notně okoukaný - vždyť Fénixy vypadají plus minus stejně už od řady F3. 

Také bych si přál větší displej - u modelu Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro je dostatek místa pro 1,5", u Fénix 7/Epix Pro 47 mm pak pro 1,4" a u nejmenších Fénix 7S/Epix Pro 42mm pak pro 1,3". Stačí se podívat na Venu 3, které v lunetě o průměru 45 mm mají stejný displej jako velké Epixy/Fénixy. Tam má současná generace velké rezervy.

Případně stejně velké displeje jako nyní, ale o kousek kompaktnější tělo hodinek - to se týká především největšího a středního modelu. Fénix 7S a Epix Pro 42 mm už menší asi být nemohou, uškodilo by to ergonomii ovládání. Líbilo by se mi také, kdyby Garmin uvedl model bez safíru a soláru, jako tomu bylo v původní řadě Fénix 7; ale to je asi jen moje zbožné přání. 

Čtěte dále: Zápisky bloggera (12): Safír, titan, solár, dotyk. Marketingová zaklínadla aneb Čím víc pruhů, tím víc Garmin

Faktem ale je, že od uvedení na trh dostaly hodinky Fénix 7 a Epix takovou nadílku funkcí, a stále jsou uváděny nové (aktuálně Garmin Messenger či ztráta telefonu), že si moc nedokážu představit, s jakou „bombou“ by musela nová generaci přijít, aby to donutilo současné majitele F7/Epix přejít na novou generaci. Napadá mě snad jen LTE, aby se dalo běhat i bez mobilu. 

Tip: Kompletní přehled: Všechny funkce, které hodinky Fénix 7 a Epix získaly od uvedení na trh. A že jich je...

Bude Enduro 3?

Velký otazník se vznáší nad řadou Enduro. Aktuální model je v podstatě jen Fénix 7X s delší výdrží. Už ale F7X (a Epixy Pro 51 Pro) mají výdrž naprosto parádní, takže si nejsem jist, zda tu místo pro tento model vůbec je. Navíc kdo chce optiku páté generace či vylepšený displej MIP, půjde aktuálně po modelu F7X Pro. Pokud přece jen přijde Enduro 3, pak bude muset nabídnou něco víc než jen krapet delší výdrž.

Tip: Garmin postupně aktualizuje modely odvozené od Fénix 7 Pro a Epix Pro. Přijde řada i na Enduro 2?

Pokud se na ale dívám selským rozumem, tak mi třetí generace Enduro nedává smysl - Fénix 8 přijde jistě s prodlouženou výdrží a už ta současná u F7X Pro mi přijde naprosto parádní. A kdo chce fakt nekonečnou výdrž, tak si může pořídit hodinky Instinct 2X, které jsou na tomu ještě lépe a se solárem vydrží opravdu věčně. 

Čtěte dále: Hodinky Instinct 2X s nekonečnou výdrží: Na slunci se aktivně dobíjí a během pár dnů klidně do plna


Diskuse k článku (55)