Nová generace hodinek Fénix 8 a Epix 3: Garmin s uvedením nijak nespěchá. Přijdou až v polovině roku

20.12.2023
Známý tester sportovních doplňků od hodinek, přes cyklonavigace pro trenažéry, DC Rainmaker, potvrdil můj dřívější odhad, kdy Garmin uvede na trh nové modely. A jak to bude s hodinkami Enduro 3?
Epix Pro

Hodinky Epix Pro jsou staré jen sedm měsíců. Nelze tedy čekat, že nová generace přijde dříve než před prázdninami 2024


Krátce po uvedení řady Fénix 7 Pro a Epix Pro jsem se na základě harmonogramu uvádění nových generací Fénixů pokusil predikovat, kdy se objeví Fénix 8 - a komplentárně také Epix 3. V té době se totiž množily dotazy, jestli má cenu mezigeneraci F7/Epix kupovat a jestli se nevyplatí spíše počkat na zcela novou.

Červen nebo srpen

Tehdy mi celkem jednoznačně vyšlo, že Garmin uvede tyto modely buď v srpnu roku 2024, nebo v červnu - tedy o dva měsíce dříve. Když se totiž podíváte na data představení novinek v historii, uvidíte určité schéma:

  • Fénix – 10. července 2012
  • Fénix 2 – 20. února 2014
  • Fénix 3 – 5. ledna 2015
  • Fénix 3 HR – 5. ledna 2016
  • Fénix 5 – 4. ledna 2017
  • Fénix 5 Plus – 18. června 2018
  • Fénix 6 – 29. srpna 2019
  • Fénix 7/Epix – 18. ledna 2022
  • Fénix 7 Pro/Epix Pro - 31. května 2023
  • Fénix 8/Epix 3 – srpen 2024 (druhou možností je červen 2024)

Tip: Hodinky Fénix 8 a Epix 3 dorazí až příští rok. Lze dokonce odhadnout, který měsíc. Vyplatí se počkat?

Řada Fénix 6 sice neměla mezigeneraci, ale v létě roku 2020 se přidaly modely se solárním nabíjením - Fénix 6/6S Pro Solar, které doplnily hodinky Féníx 6X Pro Solar. (V době Covidu nemělo smysl uvádět novinky, navíc vázly dodavatelské vztahy.) Je tedy patrno, že Garmin dodržuje model tick-tock (resp. tik-tak) - uvede novou generaci a tu pak o rok (případně rok a půl) později doplní více či méně vylepšeným modelem Plus/Pro/Solar/HR aj.

No, a před pár dny jsem narazil na článek DC Rainmakera, který udělal naprosto stejnou analýzu a došel ke stejnému závěru: tedy že Fénix 8 a Epix budou uvedeny buď v červnu, nebo v srpnu 2024. Pokud jste tedy doteď ještě neupgradovali na sedmou generaci Fénixů a nutně nepotřebujete nové hodinky, tak už to asi tu chvíli vydržíte. I když faktem je, že předvánoční ceny jsou (byly) naprosto neodolatelné.

Nepřehlédněte srovnání Fénix 7X Pro a Epix Pro 51 mm:

 

Co nám Garmin přichystá?

Počítám, že tyto modely už budou mít nabíjecí konektor USB-C, který vyžaduje Evropská unie po elektronických zařízeních, samozřejmě lepší výdrž a já doufám, že dojde konečně ke změně designu, aby hodinky nebyly furt stejné. Sice se mi líbí jejich outdoorový design (více než vzhled Forerunnerů), ale už je notně okoukaný - vždyť Fénixy vypadají plus minus stejně už od řady F3. 

Také bych si přál větší displej - u modelu Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro je dostatek místa pro 1,5", u Fénix 7/Epix Pro 47 mm pak pro 1,4" a u nejmenších Fénix 7S/Epix Pro 42mm pak pro 1,3". Stačí se podívat na Venu 3, které v lunetě o průměru 45 mm mají stejný displej jako velké Epixy/Fénixy. Tam má současná generace velké rezervy.

Případně stejně velké displeje jako nyní, ale o kousek kompaktnější tělo hodinek - to se týká především největšího a středního modelu. Fénix 7S a Epix Pro 42 mm už menší asi být nemohou, uškodilo by to ergonomii ovládání. Líbilo by se mi také, kdyby Garmin uvedl model bez safíru a soláru, jako tomu bylo v původní řadě Fénix 7; ale to je asi jen moje zbožné přání. 

Čtěte dále: Zápisky bloggera (12): Safír, titan, solár, dotyk. Marketingová zaklínadla aneb Čím víc pruhů, tím víc Garmin

Bude Enduro 3?

Velký otazník se vznáší nad řadou Enduro. Aktuální model je v podstatě jen Fénix 7X s delší výdrží. Už ale F7X (a Epixy Pro 51 Pro) mají výdrž naprosto parádní, takže si nejsem jist, zda tu místo pro tento model vůbec je. Navíc kdo chce optiku páté generace či vylepšený displej MIP, půjde aktuálně po modelu F7X Pro. Pokud přece jen přijde Enduro 3, pak bude muset nabídnou něco víc než jen krapet delší výdrž.

Tip: Hodinky Enduro 2: Stejné jako Fénix 7X, ale s delší výdrží


Diskuse k článku (23)