Zápisky bloggera (18): Pro ovládání sportovních hodinek nepotřebuji dotyk. Bohatě si vystačím s tlačítky

18.2.2024
Když Garmin uvedl hodinky Fénix 7 a Epix, a posléze Forerunnery s dotykovým displejem, řada uživatelů tento krok kvitovala. Také jsem si s dotykem zpočátku hrál a snažil se jej používat. Nakonec jsem ale zjistil, že je pro mě úplně zbytečný
Dotykové ovládání

Dnes už je dotyk standardem na téměř všech nově uvedených sportovních hodinkách


V první recenzích hodinek Epix a Fénix 7 jsem si dotyk docela pochvaloval. Ne, že bych jej považoval za zásadní inovaci, ale naznal jsem, že se někdy hodí. Ne pro samotné ovládání hodinek, které je pro mě vždy rychlejší a přesnější než dotyk, ale pro ovládání některých konkrétních funkcí.

Poznámka: Toto se týká pouze sportovních hodinek (Forerunner, Fénix, Epix), které mají již léta standardní pětici ovládacích tlačítek. Stylová fitness řada Venu a Vívoactive se spoléhá na ovládáná pouze dotykem a tam se bez něj obejít nelze. Jde totiž o jediný způsob ovládání. 

Výhody dotyku. Alespoň na počátku

Jednou z výhodu dotyku může být zadávání PIN při placení hodinkami. Místo posunu tlačítky v kruhovém výběru jednoduše jednotlivá čísla naťukáte. Protože jsem ale střídal svoje Epixy s dalšími hodinkami, jako Fénix 6X, Instinct 2X nebo Forerunner 255, které dotyk nemají, zůstal jsem nakonec u zadávání pomocí tlačítek, které je univerzální. Můj PIN má navíc čísla relativně u sebe, takže rychlost zadání je skoro shodná, jako když ťukám na displej.

Zpočátku se mi také zalíbilo ovládání mapy - dotykem lze mapu posouvat či označovat cíl pro navigaci nebo získání více podrobností. Možná to někdo využije, ale já to zkoušel jen při testech. Reálně dotyk nepoužívám ani na mapě, jediné, co s mapou tu a tam dělám, je změna měřítka při jízdě. A k tomuto účelu jsou tlačítka nejen postačující, ale i lepší. Při jízdě na kole je totiž ovládání malých hodinek pomocí tlačítek výrazně přesnější a hlavně bezpečnější. A když potřebuji vidět na mapě větší okolí, raději zastavím a vytáhnu mobilní telefon. 

Poslední situací, kdy se mi hodilo dotykové ovládání, je zadávání textu - například při ukládání hesla pro Wi-Fi nebo při vytváření a úpravě složek v doplňcích. Tam bylo zadávání textu tlačítky opravdu opruz. S dotykem to šlo snáze, ale také nic moc - není zde plnohodnotná klávesnice, ale klasická devítimístná jako na tlačítkových mobilech, kdy se jednotlivá písmena zadávají opakovaným klepnutím. Když pak Garmin přišel s možností zadávat všechny texty přes mobilní aplikaci Connect, kde je to daleko, daleko pohodlnější, důvod pro dotyk už nezůstal žádný. 


Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Forerunner 965


 

Bez dotyku se zcela obejdu

Dotyk jsem míval na hodinkách s AMOLED zapnutý i proto, že jsem si klepnutím probudil displej, který mám standardně vypnutý. S tím ale, jak přišlo léto, a já začal trávit hodně času na koupáku, jsem si dotyk musel vypínat. Zvlášť ve slané vodě v bazénu si občas hodinky dělaly, co chtěly. A pak jsem jej samozřejmě zapomínal zapnout. 

Časem jsem zjistil, že ťukanec na displej není potřeba, gesto funguje spolehlivě. Navíc jsem nemusel tak často čistit displej, který se prsty docela upatlá, zvlášť v létě, kdy se člověk více potí. Stačí, že musím několikrát denně otírat telefon. Čili jsem nechal dotyk globálně vypnutý a na svých aktuálních hodinkách Fénix 7X Pro a Forerunner 965 jej nepoužívám vůbec. 


Recenze hodinek Fénix 7X Pro:


Ovládání obou hodinek mám v paži, takže jsem schopen je ovládat v podstatě poslepu - a to s dotykem fakt nejde. Také při aktivitě je dotyk úplně k ničemu, tlačítka jsou daleko, daleko lepší, rychlejší, přesnější a hlavně bezpečnější - spoustu akcí jsem schopen udělat, aniž bych se na hodinky podíval. To platí zejména tehdy, když mám hodinky při jízdě na řídítkách kola. 

Nepřehlédněte: Sedm zásadních důvodů, proč mít při jízdě hodinky na řídítkách kola. A jeden, proč na ruce

Dejte mi „čisté“ hodinky

Každá vrstva, která je ve „výhledu“ displeje, navíc kazí optické vlastnosti hodinek. to platí nejvíce pro krycí sklo samotné, zejména safír je v tomto ohledu fakt špatný, ale také pro solární vrstvu či právě dotyk. Chápu, že uživatelé si všecko toto přejí (i když někdy je to spíše podlehnutí marketingu, než reálná potřeba), ale já bych měl nejraději hodinky, které nemají ani dotyk, ani solár, a ideálně krycí sklo Gorilla Glass DX. Prostě takové PURE (čisté) provedení, jakým byly třeba Forerunnery 945. 

Tip: Forerunner 945: Nejlepší triatlonové hodinky ve srovnání s Fénix 6

Naopak, kde dotyk ocením, je cyklonavigace Edge. Velký displej modelu Edge 1040 se dotykem ovládá parádně, a to i za jízdy - je snadné trefit se do velkých ovládacích prvků. Horší je to v zimních rukavicích, tam se hodí kombinované ovládání, které má model Edge 840. Na Edge občas používám i posouvání mapy, abych viděl okolí, a méně často tak vytahuji mobilní telefon. Ale jen tehdy, když stojím, samozřejmě. Za jízdy to fakt nejde. 

Nepřehlédněte: Má smysl solární dobíjení? Až na pár dnů v roce celkem zbytná funkce. Alespoň pro mě


Diskuse k článku (13)
Tagy: