Nejzajímavější hodinky: Univerzální, s nejlepším poměrem ceny výkonu, s nejdelší výdrží či odolností
Hlavní záložky
Poprvé jsem tento článek publikoval někdy v létě a za tu dobu posbíral přes 60 tisíc přečtení. Je to zdaleka nejúspěšnější text, co mi kdy na webu vyšel. A není divu - každý chce vědět, co si má pořídit za hodinky, zvláště když se blíží Vánoce. Zajímavé je, že se jednotlivé tipy za tu dobu vlastně nezměnily.
V tomto přehledu tak najdete ty nejzajímavější hodinky Garminu. Ať už vybíráte nějaký jako dárek či prostě jen potřebujete upgradovat starší model. Jde primárně o hodinky, co se dobře nosí, co mají rozumnou čitelnosti displeje či jsou zajímavé výdrží nebo cenou. Případně mají extrémní výdrž.
Nepřehlédněte:
- Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru
- Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)
Hodinky se totiž často nekupují rozumem, ale srdcem. Je to jako s auty - většině by stačila oktávka, ale chtějí si koupit audinu nebo bavoráka. Zkusil jsem proto vybrat pár hodinek, které by měly uspokojit potřeby v daných kategoriích. A začněme rovnou modelem, co by měl uspokojit potřeby všech. A to doslova.
Forerunner 955: Univerzální hodinky pro všechny
Nedávno jsem vytvořil dva žebříčky - index nositelnosti a index čitelnosti displeje. A v obou byly na čelních místech hodinky Forerunner 955. Ty mají ve verzi bez soláru jednak skvěle viditelný displej bez odlesků, a to za většiny okolností, zejména na slunci, jednak jsou velmi lehké a jednak mají optimální střední velikost, která sedne většině uživatelů.
Navíc jsou ve své řadě Forerunner nejvyšším modelem a svými funkcemi se mohou bez problému rovnat Fénixům. Mají shodné funkce, jen jinak provedené a v některých ohledech hůře ergonomicky vyřešené. Ano, chybí tu třeba profily napájení pro aktivity, ale obecně nabízí „plnou palbu“. A to včetně map.
A když k tomu přidáte naprosto neuvěřitelou cenu okolo 11 500 Kč, tak prostě nemají konkurenci. Aktuálně je považuji za hodinky s nejlepším poměrem ceny a výkonu, které navíc nejsou nikterak funkčně ochuzeny. Jasně, design nic moc, ale tyto hodinky nevolíte srdcem, ale rozumem.
Čtěte dále: Recenze hodinek Forerunner 955
Forerunner 255: Skvělý poměr ceny a výkonu
Když Garmin uvedl tyto hodinky, překvapilo mě, jak skvělou funkční výbavu mají a za jakou cenu je Garmin nabízí. V podstatě odrovnaly model FR 745, který má být alespoň dle číslování výše. Hodinky mají dobrou výdrž, solidní nálož funkcí, jsou tenké a lehké (tenčí než FR 955) a tudíž skvěle nositelné. Navíc se dají pořídit bez hudby za cca 7 500 Kč - to je naprosto boží cena.
A výborné na tomto modelu je, že má i menší model pro dámská zápěstí, přičemž nejsou ošizeny funkce. Oproti FR 955 chybí z těch zásadních jen mapy, dále pár fitness metrik jako Připravenost k tréninku či Stamina. Ty však, přiznejme si, reálně moc využitelné nejsou (třeba Připravenost k tréninku mám stabilně na hodnotě 1). Jediné, co by snad mohlo vadit, je design - provedení FR 255S není tak stylové jako u Venu 2S nebo malých Epixů a Fénixů.
Další podrobnosti:
- Velká recenze hodinek Forerunner 255
- Velké srovnání: Hodinky Forerunner 255 nebo 955? Pro koho jsou, čím se liší a které zvolit?
Forerunner 965: Velký displej v kompaktním těle
Na tyto hodinky jsem se při jejich uvedení fakt moc těšil. V těle středních Epixů nabídnou displej, co mají Epixy 51 mm - tedy 1,4". Navíc jsou oproti sesterským hodinkám FR 955 o kousek tenčí, a tedy i nositelnější. Hned po FR 255 je považuji za nejnositelnější hodinky, které mají rozumnou velikost - nejsou ani velké, ani malé. Jejich výbava je pak stejně jako u FR 955 maximální, srovnatelná s Epixy a Fénixy.
Kombinace AMOLED displeje s krycím sklem Gorilla Glass DX je pak parádně čitelná za všech okolností, a to i na přímém slunci (oproti MIP je to trochu horší, ale stále dobré), navíc bez odlesků. Výdrž je slušná, až tři týdny v režimu hodinek. Při aktivitě trochu slabší, ale stále se to dá. Jen si musíte zvyknout na to, že se displej vypíná. V režimu always-on totiž už pohotovostní režim klesá někam k sedmi dnům.
Jediné, co mě trápí, je luneta - displej není zapuštěn pod její úroveň, takže není krytý. Efekt zaoblení na okraji je sice fajn, ale u sportovních hodinek bych nějakou minimální míru ochrany ocenil, zvlášť když FR 955 ji má. Cena je vyšší, ale to je vzhledem k displeji pochopitelné.
Čtěte dále:
- Velká recenze hodinek Forerunner 965
- Srovnání Forerunner 965 vs. Epix: Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat?
Epix Pro 42 mm: Všechny funkce pro menší zápěstí
Zatímco modely Forerunner 255 a 265 se nabízejí i v menším provedení 41/42 mm pro menší zápěstí, mapové hodinky FR 965 (stejně jako FR 955) nikoliv. A tak pokud chcete top model, který bude pokrývat vše, co Garmin umí, a to včetně map, je třeba sáhnout pro Epixech Pro 42 mm. Ty jsou o pořádný kus dražší než Forerunnery, ale zase mají stylovější design, který bude ženám sedět více.
Naprosto stejně vybavené jsou pak Fénixy Pro 7S, které se liší jen displejem a jsou o dva tisíce levnější. Ale AMOLED displej prostě parádní a pokud člověk nemá hodinky primárně pro ježdění na kole, tak bude vždy lepší než MIP. Jen ne úspornější - výdrž Epixů je někde na úrovni Venu 2, Fénixy jsou v tomto ohledu lepší.
Tip: Recenze hodinek Fénix 7S Pro Sapphire Solar: Maličké, ale nabité funkcemi
Fénix 7 Standard: Nejlevnější Fénixy s minimem odlesků
Když to vezmu kolem a kolem, řada Fénix a Epix není zrovna cenové výhodná. Tyto hodinky si obvykle pořizují ti, co chtějí mít to nejlepší, což zrovna Garmin nabízí a na ceně jim moc nesejde. Výjimkou jsou Epixy 42 mm a Fénix 7S, hodinky pro malá zápěstí s mapami, kde Garmin alternativu nenabízí. Všechny jiné scénáře snadno pokryjí modely Forerunner 255 (levné), 955 (mapy) a 965 (mapy a velký displej).
Je zde ale jedna výjimka, a tou je starší model Fénix 7 Standard v provedení bez soláru a safíru, jen s dotykem. Ten má stejně jako FR 955 sklo Gorilla Glass a díky absenci soláru i solidní čitelnost displeje s menší mírou odlesků. Nová řada Pro se už bez soláru nenabízí a základní model stojí dvacet tisíc.
Tip: Recenze původního modelu Fénix 7
Oproti tomu nejlevnější Fénixy se aktuálně (kdo ví ale, jak dlouho) dají sehnat za 13 490 Kč a to už je cena, co se přibližuje výše uvedeným hodinkám FR 955. A přitom máte Fénixy se vším všudy. Čili pokud vyloženě nechcete Forerunnery, a současně máte omezený rozpočet, je toto velmi zajímavá možnost. Jen je potřeba si pospíšit, hodinky mizí z pultů a každou chvíli už nebudou.
Nepřehlédněte: Hodinkám Fénix 7 zvoní hrana: Starší řada uvolňuje místo novějším hodinkám Fénix 7 Pro. Konec se blíží
Enduro 2: Nekompromisní výdrž
Aktuálně největší a nejtěžší hodinky Garminu. V podstatě jde o tlustší Fénixy 7X, aby se do těla dostala baterie s větší kapacitou - ta má oproti F7X kapacitu 660 mAh, zatímco Fénixy jen 534 mAh. To ale přidalo na tloušťce 0,7 mm a na hmotnosti 3 g oproti safírovým Fénixům. Hodinky se nabízejí jen v safírovém provedení a vydrží až 34 dnů v pohotovosti a 110 hodin s GPS.
Poznámka: Fénixy 7X a Epixy 51 mm jsou v ocelovém provedení ještě těžší, ale ty si kupuje jen málokdo. Endura 2 se v oceli nenabízí vůbec, jen v titanu a se safírovým sklem.
Tyhle údaje jsou naprosto skvělé, navíc se Endura 2 nabízí s nylonovým páskem, který má jen pár gramů. I přes vyšší hmotnost těla tak hodinky jako celek váží jen 70 gramů. Nicméně při běhu vám budou na ruce tak jako tak „plandat“ - velkou hmotnost těla lehký řemínek nesmaže. Sám to cítím na F7X Pro, které jsou jen o pár gramů lehčí.
Tip: Hodinky Enduro 2: Stejné jako Fénix 7X, ale s delší výdrží
Instinct 2X: Odolnost, funkce a parádní cena
Tyto hodinky se v nabídce Garminu vymykají snad všemu - mají zcela odlišný displej než běžná řada Venu, Fénix nebo Forerunner. Jsou vytvořeny s ohledem na maximální odolnost, současně jsou však lehké díky absenci oceli nebo titanu. Jsou tedy takovým mixem mezi Forerunnery (lehké) a Fénixy (odolné). Černobílý je velmi úsporný, čili hodinky dokážou vydržet hodně dlouho - největší model 2X až 40 dnů.
Funkční výbava je podobná Fénixům, většina funkcí tu je, ale jsou trošku omezené - zejména kvůli displeji. A samozřejmě chybí mapy. Pokud vám toto nevadí, pak jsou hodinky ideální, přičemž parádní je cena, jen 10 990 Kč. To je polovina Fénixů 7X Pro, s nimiž sdílejí velikost. Navíc mají velmi účinný solár, který dokáže hodinky za jasného počasí dobíjet, i když nejsou v úsporném režimu.
Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Instinct 2X
Zajímavé jsou aktuálně také základní hodinky Instinct 2, které sice nemají solární dobíjení a Garmin Pay, jsou však nabízeny za naprosto parádní cenu, a to přímo do Garminu - 5 990 Kč. Takto skvěle vybavené hodinky prostě levněji neženete.
Tip: Hodinky Instinct 2 v akci za skvělou cenu. Hromada funkcí, velká odolnost a solidní výdrž
Venu 3
Dříve by mě ani nenapadlo doporučovat ke koupi jakýkoliv model z řady Venu, nicméně hodinky Venu 3 mě natolik zaujaly, že si prostě nemohu pomoct. Oproti staršímu modelu totiž mají ve stejném těle o velikosti 45 mm displej o velikosti 1,4" - to je stejně jako má třeba Forerunnery 965 nebo Epix Pro 51 mm. A oboje tyto hodinky jsou přitom větší a Epixy i výrazně těžší (a taky tlustší).
Poznámka: Venu 3S má tělo o průměru 41 mm a displej 1,2". Taky parádní parametry.
Venu 3 tak mají nejenom skvělý AMOLED displej, který v běžných podmínkách naprosto deklasuje standardní MIP, ale také parádní nositelnost. Garmin navíc vylepšil výdrž, zejména v pohotovosti, a přidal několik funkcí, které zatím žádné jiné hodinky nemají. Vylepšené sledování spánku - zdřímnutí během dne - a také Spánkového poradce, který radí, kolik byste toho měli naspat následují noc.
Čtete dále: Podrobná recenze Venu 3
Pár postřehů na závěr
Člověk ale nevybírá hodinky jen podle toho, zda jsou cenově výhodné nebo mají jeden z parametrů lepší než všechny ostatní. Mně se třeba aktuálně z nabídky Garminu nejvíce líbí hodinky Epix Pro 51 mm. Mají velký AMOLED displej, skvělou výdrž a parádní design. Ale když je budu chtít s krycím sklem v Gorilla Glass DX, musel bych si pořídit těžké ocelové provedení.
Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED
To samé platí pro Fénix 7X Pro, které jsem si nakonec pořídil v safíru - ne proto, že bych snad safír chtěl, ale chci mít na ruce lehčí titan. Kdybych byl chlap jako hora s velkým zápěstím, tak bych to neřešil. Ale já jsem takový „věchýtek“ a každý gram navíc prostě poznám. Asi nejvíce mi seděly na ruce Epixy 47 mm, ale mají jen 1,3" displej.
Srovnání: Hodinky Epix Pro 51 mm vs. Fénix 7X Pro
Skvěle se mi pak nosí Forerunnery 965, ale tam mi některé detaily nesedí - Fénixy a Epixy jsou prostě dotaženější. Nehledě na to, že se Garminu moc nepovedla luneta, co nechrání sklo. V době psaní tohoto textu je používám souběžně s F7X Pro - abych měl jak hodinky s transreflexním MIP, tak s AMOLED. Jako jediné hodinky bych pak volil Epixy Pro 51 mm v safíru, i když je jejich cena fakt vysoká.
Nepřehlédněte: Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? Možná. Oproti Epixům mi ovšem leccos chybí
Zkrátka každý má různé preference a potřeby. A často si člověk vybírá hodinek ne podle toho, co opravdu potřebuje, ale co chce a co se mu líbí. Protože kdyby tomu tak nebylo, tak si všichni pořídí Forerunner 955. A to se neděje.
Diskuse k článku (15)