Nejzajímavější hodinky: Univerzální, s nejlepším poměrem ceny výkonu, s nejdelší výdrží či odolností

18.3.2024
Garmin má řadu hodinek, které jsou buď cenově výhodné nebo zajímavé funkcemi a provedením. Některé jsou dokonce tak výjimečné, že je lze doporučit doslova každému. Vybral jsem ty, které stojí fakt za to
Forerunner 955

Hodinky Forerunner 955 jsou aktuálně modelem s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Stojí polovinu Fénixů a přitom mají skoro ty samé funkce vč. map


Poprvé jsem tento článek publikoval někdy loni v létě a za tu dobu posbíral přes 60 tisíc přečtení. Je to zdaleka nejúspěšnější text, co mi kdy na webu vyšel. A není divu - každý chce vědět, co si má pořídit za hodinky a které jsou pro něj ty nejlepší. A protože za tu dobu se mnoho novinek neobjevilo, tak se moje tipy ani moc nezměnily; v podstatě jsem jen doplnil a upravil odkazy. 

V tomto přehledu tak najdete ty nejzajímavější hodinky Garminu. Ať už vybíráte nějaký jako dárek či prostě jen potřebujete upgradovat starší model. Jde primárně o hodinky, co se dobře nosí, co mají rozumnou čitelnosti displeje či jsou zajímavé výdrží nebo cenou. Případně mají extrémní výdrž.

Nepřehlédněte: 

  • Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru
  • Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)
  • Index velikosti displeje: Poměr mezi průměrem hodinek a jejich displejem. Které hodinky jsou na tom nejlépe?
  • Index výdrže a hmotnosti: Kolik dají hodinky v pohotovosti a v aktivitě. A co v poměru ke hmotnosti?

Zkusil jsem tedy vybrat několik hodinek, které by měly uspokojit potřeby v daných kategoriích. A začněme rovnou modelem, co by měl uspokojit potřeby všech. A to doslova. 

Forerunner 955: Univerzální hodinky pro všechny

Moje dva první žebříčky (index), které jsem vytvořil, se týkají tojo, jak mají hodinky dobře čitelný displej a jak pohodlné jsou na ruce: index nositelnosti a index čitelnosti displeje. A v obou byly na čelních místech hodinky Forerunner 955.

Ty mají ve verzi bez soláru jednak skvěle viditelný displej bez odlesků, a to za většiny okolností, zejména na slunci, jednak jsou velmi lehké a jednak mají optimální střední velikost, která sedne většině uživatelů. 

Navíc jde společně s FR 965 o nejvyšší model v řadě Forerunnery a svými funkcemi se mohou bez problému rovnat Fénixům, liší se hlavně prostředím, které je v některých ohledech hůře ergonomicky vyřešené. Ano, chybí tu třeba profily napájení pro aktivity, ale obecně nabízí „plnou palbu“. A to včetně map.

A když k tomu přidáte naprosto parádní cenu okolo deseti tisíc, tak prostě nemají konkurenci. Aktuálně je považuji za hodinky s nejlepším poměrem ceny a výkonu, které navíc nejsou nikterak funkčně ochuzeny. Jasně, design nic moc, ale tyto hodinky nevolíte srdcem, ale rozumem.

Čtěte dále: Recenze hodinek Forerunner 955

Forerunner 255: Skvělý poměr ceny a výkonu

Když Garmin uvedl tyto hodinky, překvapilo mě, jak skvělou funkční výbavu mají a za jakou cenu je Garmin nabízí. V podstatě odrovnaly model FR 745, který má být alespoň dle číslování výše. Hodinky mají dobrou výdrž, solidní nálož funkcí, jsou tenké a lehké (tenčí než FR 955) a tudíž skvěle nositelné. Navíc se dají pořídit bez hudby za cca 6 500 Kč - to je naprosto boží cena. 

A výborné na tomto modelu je, že má i menší model pro dámská zápěstí, přičemž nejsou ošizeny funkce. Oproti FR 955 chybí z těch zásadních jen mapy, dále pár fitness metrik jako Připravenost k tréninku či Stamina. Ty však, přiznejme si, reálně moc využitelné nejsou. Jediné, co by snad mohlo vadit, je dotykové ovládání a design - provedení FR 255S není tak stylové jako u Venu 3S nebo malých Epixů a Fénixů. 

Další podrobnosti:

 

Forerunner 965: Velký displej v kompaktním těle

Na tyto hodinky jsem se při jejich uvedení fakt moc těšil. V těle středních Epixů nabízí displej, co mají Epixy 51 mm - tedy 1,4". Navíc jsou oproti sesterským hodinkám FR 955 o kousek tenčí, a tedy i nositelnější. Hned po FR 255 je považuji za nejnositelnější hodinky, které mají rozumnou velikost - nejsou ani velké, ani malé. Jejich výbava je pak stejně jako u FR 955 maximální, srovnatelná s Epixy a Fénixy. 

Kombinace AMOLED displeje s krycím sklem Gorilla Glass DX je pak parádně čitelná za všech okolností, a to i na přímém slunci (oproti MIP je to trochu horší, ale stále dobré), navíc bez odlesků. Výdrž je slušná, až tři týdny v režimu hodinek. Při aktivitě trochu slabší, ale stále se to dá. Jen si musíte zvyknout na to, že se displej vypíná. V režimu always-on totiž už pohotovostní režim klesá někam k sedmi dnům. 

Jediné, co mě trápí, je luneta - displej není zapuštěn pod její úroveň, takže není krytý. Efekt zaoblení na okraji je sice fajn, ale u sportovních hodinek bych nějakou minimální míru ochrany ocenil, zvlášť když FR 955 ji má. Cena je vyšší, ale to je vzhledem k displeji pochopitelné. 

Čtěte dále:

Epix Pro 42 mm: Všechny funkce pro menší zápěstí

Zatímco modely Forerunner 255 a 265 se nabízejí i v menším provedení 41/42 mm pro menší zápěstí, mapové hodinky FR 965 a FR 955 nikoliv. A tak pokud chcete top model, který bude pokrývat vše, co Garmin umí, a to včetně map, je třeba sáhnout pro Epixech Pro 42 mm. Ty jsou o pořádný kus dražší než Forerunnery, ale zase mají stylovější design, který bude ženám sedět více. 

Naprosto stejně vybavené jsou pak Fénixy Pro 7S, které se liší jen displejem a jsou o dva tisíce levnější. Ale AMOLED displej prostě parádní a pokud člověk nemá hodinky primárně pro ježdění na kole, tak bude vždy lepší než MIP. Jen ne úspornější - výdrž Epixů je někde na úrovni Venu 2, Fénixy jsou v tomto ohledu lepší. 

Tip: Recenze hodinek Fénix 7S Pro Sapphire Solar: Maličké, ale nabité funkcemi

Fénix 7 Standard: Nejlevnější Fénixy s minimem odlesků

Když to vezmu kolem a kolem, řada Fénix a Epix není zrovna cenové výhodná. Tyto hodinky si obvykle pořizují ti, co chtějí mít to nejlepší, což zrovna Garmin nabízí a na ceně jim moc nesejde. Výjimkou jsou Epixy 42 mm a Fénix 7S, hodinky pro malá zápěstí s mapami, kde Garmin alternativu nenabízí. Všechny jiné scénáře snadno pokryjí modely Forerunner 255 (levné), 955 (mapy) a 965 (mapy a velký displej).

Je zde ale jedna výjimka, a tou je starší model Fénix 7 Standard v provedení bez soláru a safíru, jen s dotykem. Ten má stejně jako FR 955 sklo Gorilla Glass a díky absenci soláru i solidní čitelnost displeje s menší mírou odlesků. Nová řada Pro se už bez soláru nenabízí a základní model stojí osmnáct tisíc.

Tip: Recenze původního modelu Fénix 7 

Oproti tomu nejlevnější Fénixy se aktuálně (kdo ví ale, jak dlouho) dají sehnat za 11 990 Kč a to už je cena, co se přibližuje výše uvedeným hodinkám FR 955. A přitom máte Fénixy se vším všudy. Čili pokud vyloženě nechcete Forerunnery, a současně máte omezený rozpočet, je toto velmi zajímavá možnost. Jen je potřeba si pospíšit, původní řadu Fénix 7 Garmin postupně zařezává.

Nepřehlédněte: Hodinkám Fénix 7 zvoní hrana: Starší řada uvolňuje místo novějším hodinkám Fénix 7 Pro. Konec se blíží

Enduro 2: Nekompromisní výdrž

Aktuálně největší a nejtěžší hodinky Garminu. V podstatě jde o tlustší Fénixy 7X, aby se do těla dostala baterie s větší kapacitou - ta má oproti F7X kapacitu 660 mAh, zatímco Fénixy jen 534 mAh. To ale přidalo na tloušťce 0,7 mm a na hmotnosti 3 g oproti safírovým Fénixům. Hodinky se nabízejí jen v safírovém provedení a vydrží až 34 dnů v pohotovosti a 110 hodin s GPS. 

Poznámka: Fénixy 7X a Epixy 51 mm jsou v ocelovém provedení ještě těžší, ale ty si kupuje jen málokdo. Endura 2 se v oceli nenabízí vůbec, jen v titanu a se safírovým sklem. 

Tyhle údaje jsou naprosto skvělé, navíc se Endura 2 nabízí s nylonovým páskem, který má jen pár gramů. I přes vyšší hmotnost těla tak hodinky jako celek váží jen 70 gramů. Nicméně při běhu vám budou na ruce tak jako tak „plandat“ - velkou hmotnost těla lehký řemínek nesmaže. Sám to cítím na F7X Pro, které jsou jen o pár gramů lehčí. 

Tip: Garmin postupně aktualizuje modely odvozené od Fénix 7 Pro a Epix Pro. Přijde řada i na Enduro 2?

 

Instinct 2X: Odolnost, funkce a parádní cena

Tyto hodinky se v nabídce Garminu vymykají snad všemu - mají zcela odlišný displej než běžná řada Venu, Fénix nebo Forerunner. Jsou vytvořeny s ohledem na maximální odolnost, současně jsou však lehké díky absenci oceli nebo titanu. Jsou tedy takovým mixem mezi Forerunnery (lehké) a Fénixy (odolné). Černobílý je velmi úsporný, čili hodinky dokážou vydržet hodně dlouho - největší model 2X až 40 dnů. 

Funkční výbava je podobná Fénixům, většina funkcí tu je, ale jsou trošku omezené - zejména kvůli displeji. A samozřejmě chybí mapy. Pokud vám toto nevadí, pak jsou hodinky ideální, přičemž parádní je cena, jen 9 990 Kč (v akci často i levněji). To je polovina Fénixů 7X Pro, s nimiž sdílejí velikost. Navíc mají velmi účinný solár, který dokáže hodinky za jasného počasí dobíjet (cca 2 % za hodinu), i když nejsou v úsporném režimu. 

Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Instinct 2X

Zajímavé jsou aktuálně také základní hodinky Instinct 2, které sice nemají solární dobíjení a Garmin Pay, jsou však nabízeny za naprosto parádní cenu, a to přímo do Garminu - 5 990 Kč. Takto skvěle vybavené hodinky prostě levněji neženete. 

Tip: Srovnání hodinek Instinct 2 a Instinct 2X Solar: Skvěle vybavené a se super výdrží. Jak se liší?

Venu 3

Dříve by mě ani nenapadlo doporučovat ke koupi jakýkoliv model z řady Venu, nicméně hodinky Venu 3 mě natolik zaujaly, že si prostě nemohu pomoct. Oproti staršímu modelu totiž mají ve stejném těle o velikosti 45 mm displej o velikosti 1,4" - to je stejně jako má třeba Forerunnery 965 nebo Epix Pro 51 mm. A oboje tyto hodinky jsou přitom větší a Epixy i výrazně těžší (a taky tlustší). 

Poznámka: Venu 3S má tělo o průměru 41 mm a displej 1,2". Taky parádní parametry.

Venu 3 tak mají nejenom skvělý AMOLED displej, který v běžných podmínkách naprosto deklasuje standardní MIP, ale také parádní nositelnost. Garmin navíc vylepšil výdrž, zejména v pohotovosti, a přidal několik funkcí, které se v této řadě objevují poprvé - vylepšené sledování Body Battery, Spánkový poradce, efekt trénink atd. A hlavně umí telefonovat a přehrávat hudbu skrze vestavěný reproduktor. 

Čtete dále: Podrobná recenze Venu 3


Pár postřehů na závěr

Člověk ale nevybírá hodinky jen podle toho, zda jsou cenově výhodné nebo mají jeden z parametrů lepší než všechny ostatní. Mně se třeba aktuálně z nabídky Garminu hodně líbí hodinky Epix Pro 51 mm. Mají velký AMOLED displej, skvělou výdrž a parádní design. Ale když je budu chtít s krycím sklem v Gorilla Glass DX, musel bych si pořídit těžké ocelové provedení. 

Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED 

To samé platí pro Fénix 7X Pro, které jsem si nakonec pořídil v safíru - ne proto, že bych snad safír chtěl, ale chci mít na ruce lehčí titan. Kdybych byl chlap jako hora s velkým zápěstím, tak bych to neřešil. Ale já jsem takový „věchýtek“ a každý gram navíc prostě poznám. Z řady Outdoor mi na ruce nejlépe sedí Epixy 47 mm, mají však jen 1,3" displej. 

Srovnání: Hodinky Epix Pro 51 mm vs. Fénix 7X Pro

Skvěle se mi pak nosí Forerunnery 965, ale tam mi některé detaily nesedí - Fénixy a Epixy jsou krapet dotaženější. Nehledě na to, že se Garminu moc nepovedla luneta, co nechrání sklo. Na druhou stranu se mi líbí velký displej a nízká hmotnost, stejně jako solidní výdrž. Rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co si u Garminu můžete pořídit. 

Tip: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?

Zkrátka každý má různé preference a potřeby. A často si člověk vybírá hodinek ne podle toho, co opravdu potřebuje, ale co chce a co se mu líbí. Protože kdyby tomu tak nebylo, tak si všichni pořídí Forerunner 955. A to se neděje. 


Diskuse k článku (26)
Tagy: