Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání

23.1.2023
Čím více obslužných vrstev displeje hodinek mají, tím se zhoršuje jednak čitelnost, jednak kontrast a především odlesky. A když zkombinujete solární dobíjení, dotykové ovládání a safírové sklo, jde o velmi nepříjemnou kombinaci
Fénix 6 vs. Fénix 7

Fénix 6 bez dotyku a safíru je čitelný daleko lépe než Fénix 7 v „plné palbě“ Zdroj Reddit


Řada z vás ví, že hodně řeším odlesky displejů hodinek. Jsem jedním z těch, kterým lesklý displej zkrátka vadí - v interiéru jde o odlesky bílých zdí, stropu, oken, venku zase oblohy, mraků, stromů, slunce, budov i vlastního obličeje. Bohužel, situace se oproti minulosti nikterak nezlepšila, spíše naopak. Hodinky jsou dnes dotykové, solární, safírové. A kombinace všech těchto vlastnosti odlesky a vlastnosti displeje jen zhoršuje. 

Nesmíte minout: Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?

Zhruba před rokem a půl mě zaujal jeden příspěvek na Reddit, kde autor vyměnil hodinky Forerunner 945 za Fénix 6X Pro Sapphire. Tedy hodinky, které mají sklo Gorilla Glass DX za hodinky se safírem. A doslova píše: „Vyměnil jsem FR 945 za F6X Pro Sapphire a nenávidím je ode dne, kdy jsem je dostal. Zatímco z čitelnosti displeje FR 945 jsem byl nadšen, safír je velkým krokem zpět.“

Ostatně celý příspěvek jsem vykopíroval, doslova mi mluví z duše...


I had a 945 non-sapphire and changed to a 6X sapphire and hated it when I got it. I was impressed with the readability on the 945 and the sapphire is a big step backward. I vowed to never get sapphire again. I'd rather risk scratches.

Since then I of course have been using my 6X. The screen works, I can read it, it's just not great. Everyone saying the sapphire is fine and they don't have an issue with glare I think are focused on whether the watch is usable with sapphire. Sure, of course it is, but it's absolutely NOT easy to read compared to non-sapphire. I really wish this wasn't the case because I would prefer the scratch resistance of sapphire.

I have my time numbers large set to white and they are just not easy to read off axis. The watch needs to be oriented to face my eyes to read them easily. Other colors are worse. I like red as a secondary color and it is very dark, even facing me. I need to bring the watch close to my face to see red well.

That is a sapphire 6X so I can't show how it'd look non-sapphire, but you can see the black parts of the screen are not black. It's this reduced contrast that makes it hard to read off axis.

IMHO the sapphire is only appropriate if you need the scratch resistance. If you care about the screen quality, sapphire is unacceptable. Sadly this means you may need to enjoy your better screen with a scratch or two.


 

Které se lesknou nejméně?

Trošku jsem pátral, proč některé hodinky mají displeje čitelnější než ty ostatní, proč někde se leskne a má slabý kontrast displej s Gorilla Glass bez dotyku, a proč někde je naopak dotykový displej čitelnější. Ve svém starším článku jsem srovnal čitelnost displejů ve třech základních parametrech: kontrast, černá, odlesky. A dopadlo to takto:

Gorilla Glass DX jednoznačně vede

Nejlepší čitelnost mají bezesporu hodinky FR 945 (a také FR 745). A to z prostého důvodu: krycím sklem je Gorillas Glass DX, které má odlesky na naprosto minimální úrovni. Následuje F6X Pro Solar, kde je poznat solární vrstva - hodinky mají krapet horší kontrast, ale odlesky jsou stále na nízké úrovni. Solární vrstva totiž také pohlcuje část světla. 

Poznámka: Nejsou zde zastoupeny novější modely, protože výše odkazovaný text je starý zhruba dva roky. 

Následují hodinky Forerunner 955 bez soláru, které mají odlesky rovněž na velmi nízké úrovni. A to i přes přítomnost dotykové vrstvy. Krycím sklem je opět Gorilla Glas DX. Hodinky Forerunner 55 se pak už lesknou o poznání více - mají obyčejné minerální sklo. Hned za nimi je model FR 255, který by se měl lesknout méně než FR 955, protože nemá dotyk. Ale krycím sklem je starší Gorilla Glass 3 a to je ten malér. FR 255 se prostě lesknou a ne málo.

Když jsem srovnával se staršími hodinkami FR 935, jsou na tom hodinky FR 255 stejně - mají totiž totéž krycí sklo. Závěr je tedy jediný možný - a potvrzuje ho i tvrzení firmy Corning - Gorilla Glass DX má výrazně méně odlesků a lepší propustnost světla než verze GG 3. 

Ne vždy je to jednoznačné

Když jsem pátral dále, zjistil jsem, že hodinky FR 955 se solárním dobíjením mají výrazně více odlesků a horší kontrast než verze bez soláru. Proč? Problémem je kombinace dotyku a soláru. I když samotný dotyk nemusí znamenat problém, spojení se solárem už ano. Proto se hodinky FR 955 Solar či Fénix 7 Pro Solar lesknou, a ne málo, i když mají Gorillu DX.

A jeden malý postřeh ke Gorilla Glass DX a dotykovému displeji. Ač jsem nemohl srovnat na vlastní oči, z internetových diskuzí vyplynula jedna překvapivá věc: hodinky FR 955 s dotykem (bez soláru) se lesknou méně a mají lepší kontrast než hodinky Fénix 7 rovněž bez soláru, také jen s dotykem. Přitom krycí sklo je stejné. Ostatně podívejte se do jedné z diskuzí na fóru Garminu, kde kromě fotek najdete i postěžování majitele F7. 

 

Safír, to je malér

No a největším tahounem na odlesky je samozřejmě safír. Ten se leskne sám o sobě, ostatně stačí se podívat na Fénix 6(X) Sapphire (viz foto) nebo Fénix 5X ve srovnání s Gorilla Glass DX a je jasno. A když k tomu přidáte ještě solár a dotyk, což mají Fénixy 7 ve vrcholových verzích, je na neštěstí zaděláno. 

Tip: Hodinky Fénix 5X vs. Fénix 6X Pro Solar: Jaký je rozdíl v displeji a provedení?

Kombinace těchto tří faktorů ústí v mizerný kontrast, velmi špatnou černou, nízkou propustnost světla a doslova hrozivé odlesky. V interiéru jsem byl se sedmičkovými safíry nucen podsvícení aktivovat v podstatě neustále (navíc místo 10 % u F6X jsem s F7 dával 30 %), venku se pak vše lesklo tak, že displej byl nepoužitelný ve chvíli, kdy jsem ho měl na řídítkách kola a nemohl si jej průběžně nastavovat proti očím tak, aby se neleskl.

Ostatně jeden z diskutujících, majitel F7X Sapphire a F6X Sapphire, to ve fóru Garminu shrnul jednoznačně: „For me Fenix 7X is much worst, is less readable in the normal/low light conditions. I must often use backlight compared with older Fenix.“ Stejně jako já si u Fénix 7 daleko častěji aktivuje v interiéru podsvícení, protože displej sedmiček je prostně mdlý a málo kontrastní. 

Nakonec jsem zavrhl Fénix 7 a nechal si Epixy, které jsou venku sice stejně tragické jako F7 (a navíc na slunci nemají dostatečný jas), ale v interiéru jsou daleko použitelnější a hezčí. Navíc se mi dělají lépe fotky do článků. Vyfotit uvnitř hezký displej Fénix 7 Sapphire je v podstatě nemožné. A venku je to vlastně úplně stejné. Ostatně dokládají to přiložené fotografie z recenze Fénix 7 serveru Android Authority, kde hezkou fotku displeje hodinek prostě nemají. 

Nepřehlédněte: Hodinky Epix: Jak odlesky dokážou pokazit dobře čitelný displej

Novinky si nechte, já chci starou školu

Přiznejme si, že Epixy aktuálně používám jen proto, že chci testovat nové funkce, které Garmin představuje. Kdybych byl „obyčejný“ uživatel, zůstanu u svých oblíbených F6X Pro Solar, na které nedám z hlediska čitelnosti displeje dopustit. Epixy jsou hodně kompromisní, ale stále je to pro mě lepší volba než Fénix 7, jejichž displej kombinace safíru, soláru a dotyku pokazila dostatečně. 

Garmin Epix: Jak jsem mezi novinkami hledal ideální hodinky

Vážně jsem zvědaný, co nám Garmin ukáže na Fénixech řady osm. Doufám, že to nebude stejné zklamání jako u sedmiček. Kdybych mohl mít nějaké přání, tak bych chtěl hodinky, co nemají ani dotyk, ani solár (a pokud, tak přímo v displeji a ne ve skle), ani safír. Zkrátka obyčejnou Gorillu DX/DX+, a to v kombinaci se starým dobrým MIP displejem.


Diskuse k článku (4)