Fénix 7 Pro Solar: První dojmy, postřehy, pozitiva i zklamání

9.3.2022
Na novou generaci hodinek Fénix 7 jsem se hodně těšil, zvlášť poté, co jsem si zkusil nové funkce v modelu Epix. A schválně jsem si pořídil verzi Pro Solar bez safírového skla
Fénix 7 Pro Solar

Střední model z řady Fénix 7 s ocelovou lunetou o průměru 47 mm, krycím sklem Power Glass a 16 GB paměti


Když se Garmin vytasil s novou generací Fénix 7, doslova jsem se těšil na model Fénix 7X. Jenže čím víc informací jsem měl a čím víc jsem o něm přemýšlel, tím víc jsem byl na vážkách. Důvody jsem rozebral v nedávném článku. Stručně řečeno, pokud chcete titanové provedení, které je lehčí než ocelové (minus 7 g), musíte si pořídit safírovou verzi. Současně s ní sice dostanete 32 GB paměti a duální GPS, ale odlesky safíru mě zkrátka odrazovaly.

Kromě toho i titanová verze F7X je těžší než titanová verze F6X, kterou nosím na ruce od jara 2020. Pravděpodobným důvodem je fakt, že F7X má navíc LED svítilnu, která nějaký ten gram nutně musí přidat. Rozdíl je 61 g vs. 54 g ve prospěch F6X Pro Solar. Nezdá se to moc, ale na ruce je fakt každý gram cítit. A F7X bez safíru váží dokonce 68 g. A to je fakt hodně, už jen proto, že moje zápěstí a celková tělesná konstituce je spíše drobnější. 

Nepřehlédněte: Recenze Fénix 7 Pro Solar

Epix jako předkrm

Než jsem se rozhoupal, byl model F7X Sapphire stejně vyprodaný, takže jsem si pořídil Epix Pro Sapphire – chtěl jsem si vyzkoušel AMOLED, i když dopředu jsem po zkušenostech s hodinkami Venu 2 věděl, že to není můj šálek kávy. A to se potvrdilo. Jak je fajn chování AMOLED v místnosti nebo venku při zatažené obloze, tak mi vadila čitelnost na přímém slunci. Je nutno neustále displej probouzet, protože běžně pracuje v režimu „bludička“. A v tu chvíli na něm nic moc není vidět, už jen proto, že používá bílé písmo na černém pozadí. No a ty odlesky…ufff. 

Kromě toho mi vadí slabší výdrž, zejména v režimu hodinek se zapnutým displejem. Běžně tak hodinky vydrží okolo pěti dnů, což je pro někoho, kdo je zvyklý na F6X Pro Solar, poněkud nezvyk. Jasně, je možné nechat displej vypínat, ale proč bych si měl používat hodinky, které mají většinu času vypnutý displej? Často na hodinky jen mrknu, abych věděl, kolik je hodin, nebo jaký mám tep, a považuji za opruz pokaždé zvedat zápěstí nebo ťukat do displeje. Ale člověk časem zvykne všemu.

Tip: Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X (megarecenze)

Proč došlo na Fénix 7 bez safíru?

Díky Epix jsem ale zjistil dvě zásadní věci. Jednak že se dotykový displej hodí při zadávání dat (třeba heslo na Wi-Fi – super) a ovládání mapy. A jednak že velikost displeje 1,3“ docela stačí i pro nouzové zobrazení mapy a navigaci. Rozhodl jsem se proto, že zkusím místo F7X standardní Fénix 7 – a tedy hodinky o stejné velikosti jako Epix. Navíc by případné srovnání bylo daleko férovější. Ale zase jsem se dostal do fáze, kdy jsem nevěděl, zda verzi Pro Solar nebo Pro Sapphire.

Když srovnávám F6X Pro Solar a Epix Pro Sapphire, je naprosto zjevné, že safírové sklo na Epix trpí výrazně větší mírou odlesků než F6X se sklem Power Glass, což je v podstatě jen marketingový název pro Gorilla Glass s dodatečnou solární vrstvou. Ten rozdíl je u těchto dvou modelů tak výrazný, že jsem byl přesvědčen, že další hodinky se safírem prostě nechci. i přesto, že hodinky Fénix 7 bez safíru jsou o 6 gramů těžší než safírové provedení a mají jen 16 GB, což může být do budoucna problém kvůli rostoucím nárokům map na prostor. Chybějící multiband mi nevadí, pro mé využití je zbytečný.

Takže i když je Fénix 7 s ocelovou lunetou dokonce těžší než Fénix 6X v titanu (katalogově 56 vs. 54 g), rozhodl jsem se jít do verze s Power Glass, abych neměl hodinky, co se lesknou jako psí kulky. Opravdu nehrála roli cena, ale jen a jen to sklo. Navíc jsem si říkal, že bude super mít po ruce hned tři provedení krytí displeje – starou a novou generaci Power Glass a safír na Epix. A když jsem počítal, co zaberou mapy, věřil jsem, že 16 GB by mi mělo tak akorát stačit, i když nebudu mít nikterak velkou rezervu. 

Celkem lehké i bez titanu

První dojmy z Fénix 7 Pro Solar byly veskrze pozitivní. Téměř stejné provedení jako Epix, tedy stejné tělo, stejná barva, stejný optický snímač. Na vzhledu tak nepoznáte, že Epix mají titanovou lunetu a záda, zatímco Fénix 7 mají obojí ocelové. Už to ale poznáte na hmotnosti: testovaný Fénix 7 je těžší než Epix Sapphire, rozdíl je nemalých 8 gramů. Safírový Epix má 47 g, ocelové Fénix 7 pak 55 gramů – váženo (minus 1 g oproti katalogu). Řemínky jsou stejné, jen ten na Epix mám už na několika místech trochu podřený. A časem to bude jen horší. 

Rozdílem je pak výrazný solární proužek okolo lunety, který je podstatně širší než na Fénix 6 a také se daleko více leskne. Působí skoro až rušivě. Displej Fénix 7 je pak více zapuštěný pod krycím sklem, zatímco Epix má displej těsně pod ním+ mezi displejem a sklem tak je minimální mezera – je to rozhodně hezčí. Když jej ovládáte dotykem, připadá vám, že se dotýkáte přímo displeje. Na druhou stranu Fénix 6X má displej pod sklem zapuštěn ještě o kousek více než F7.

Proč se tak leskne?

Po prvních celkem pozitivních dojmech ale přišlo zklamání. A to, když jsem začal zkoumat odlesky skla – na slunci, pod lampou, pod zamračeným nebem, pod stromy, zkrátka v mnoha různých situacích. Bohužel, standardní sklo na Fénix 7 má téměř totožné odlesky jako safír na Epix. Je to o kousek lepší, ale s Fénix 6X se to fakt nedá srovnávat, sklo těchto hodinek je v tomto ohledu naprosto boží a odlesky krásně tlumí, a to především na obrazovce s černým pozadím.

Oproti Epix má Fénix 7 výhodu v tom, že datová pole jsou na bílém pozadí s černým textem, což z velké části pomáhá odlesky utlumit (odlesky jsou světlé jako pozadí). Když srovnávám zobrazení datových polí na Epix a Fénix 7 ve stejném prostředí, vychází z toho Fénix 7 vždy lépe. Platí i to i pro zobrazení mapy. Tam má ale Epix výhodu ve chvíli, kdy je pod mrakem, protože AMOLED krásně svítí a jasná mapa odlesky přerazí.  

Co se v Garminu stalo, že se to tak pokazilo, fakt nevím. Možná za větší míru odlesků může dotyková vrstva - ostatně i Edge 1030 se leskne více, než je zdrávo. Jisté však je, že rozhodovat se u Fénix 7 nebo Epix pro Power Glass a safír jen podle odlesků je zcela zbytečné. Obě skla jsou na tom v podstatě stejně.

Takže pokud neřešíte cenu, klidně běžte do safíru, jako bonus získáte 32 GB paměti, duální GPS a titanovou lunetu. U Epixu navíc dostanete titanová záda a tím i o tři gramy lehčí tělo než u Fénix 7. Mezi solární verzí a safírem je u F7 rozdíl 2 500 Kč, mezi safírovou verzí a základem bez soláru pak 5 000 Kč.

Mapy musíte nejprve stáhnout

Jak už jsem napsal výše a zmínil to i v článku o správě map, u 16GB verze nejsou mapové podklady nahrané v hodinkách. Respektive dostanete je jen s golfovými mapami (zabírají něco přes 1 GB). S hodinkami však získáte jednak přístup ke všem mapám TopoActive, jednak kupon pro stažení mapy TopoCzech v4. Tu do hodinek dostanete jen z aplikace Express v počítači, zatímco mapy TopoActive je třeba stáhnout přes Wi-Fi přímo do hodinek. A to docela trvá. Jakmile je ale mapa stáhnutá v hodinkách, už je možné ji aktualizovat přes program Express.

I když jsou hodinky F7 Pro Solar stejně těžké jako F6X Pro Solar, na ruce mi díky menší velikosti přijdou pohodlnější. Rozdíl není výrazný, ale patrný je. Zejména když rychle pohybujete zápěstím nebo třeba běžíte, nelítají tolik na zápěstí. Epix Sapphire je na tom ale ještě o kousek lépe, přece jen rozdíl v hmotnosti oproti ocelovým F7 je celkem velký, nemalých 17 %. 

Proč tu není osmička?

Asi největším rozdílem mezi Fénix 7 a Epix, pokud pominu displej, je pro mne zobrazení datových polí. Na jednu stranu je super, že Fénix 7 zobrazuje data černým fontem na bílém pozadí, což zejména na slunci zlepšuje čitelnost (aspoň u mne to tak platí), na druhou stranu ale Fénix 7 bohužel nezobrazí osm datových polí jako Epix (a jako Fénix 6X/7X). 

Osmičku sice reálně nepoužívám, ale zvykl jsem si na sedm – to je zobrazení, kdy je jedno pole centrální se zvětšeným písmem. Hodně to pomáhá rychlé orientaci – jen mrknu a hned vidím, nemusím hledat mezi hromadou stejně velkých dat. Proč to Epix se stejně velkým displejem umí a Fénix 7 ne, je mi záhadou. Možná proto, že Epix nemá verzi „X“ s displejem o velikosti 1,4“ a tudíž by uživatelé o tuto možnost zcela přišli. Přitom ale je na Epix vidět, že 1,3“ displej si se sedmi a osmi poli bez problému poradí. 

Tip: Hodinky MARQ 2 zobrazí na malém displeji osm datových polí. Proč to neumí Fénix 7?

Jinak jsou hodinky Fénix 7 funkčně zcela totožné jako Epix, rozdíl opravdu jen v displeji a v tom, že Epix nenabízí solární dobíjení. Rozdílná je také cenová politika, kdy základní model Fénix 7 bez solárního nabíjení pořídíte za 16 990 Kč, zatímco základní model Epix za 21 990 Kč. Za to už máte Fénix 7 se solárem a současně safírových sklem – a tedy již zmíněnými výhodami. Model Fénix 7X se pak nenabízí v základním provedení, ale rovnou v solárním. To ale stojí 21 990 Kč a safír pak 24 490 Kč; tedy stejně jako Epix. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 47×47×14,5 mm 
  • Hmotnost: 79 g včetně řemínku, 56 g tělo hodinek (základní provedení); 73 g včetně řemínku, 50 g tělo hodinek (titanové provedení); 
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: transreflexní, průměr 1,3“ (33,02 mm)
  • Rozlišení displeje: 260 6 pixelů
  • Baterie: až 18/22 dnů s měřením tepu, až 42 hodin s GPS a 10 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Baterie se zapnutým displejem: až 6 dnů s měřením tepu, až 57/73 hodin s GPS a 10 hodin sse všemi systémy a aktivní hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 16/32 GB 
  • Cena: 16 990 Kč základní model, Pro Solar 19 490 Kč, Pro Sapphire 21 990 Kč

Diskuse k článku (0)
Tagy: