Jak se žije a sportuje bez beta-blokátoru: Roste tepová frekvence a s ní i zátěž, ale také fyzický stres

4.9.2023
Před krátkou dobou jsem vysadil beta-blokátor, lék snižující tepovou frekvenci. Díky tomu se mi nejen zvýšila tepovka v klidu a během aktivity, ale také vzrostla tréninková zátěž a tréninkový efekt. Jako negativum vnímám vyšší fyzický stres a horší skóre spánku
Tepová frekvence roste

Od ukončení užívání beta-blokátoru mi šla tepovka celkem skokově nahoru. Zatím jsem v testovacím obdobé a sleduju, co to se mnou dělá...


Po poslední kontrole a vyšetření pomocí holteru - zařízení, co měří EKG v průběhu celého dne a noci - jsem zkusil na radu kardioložky vysadit beta-blokátor. To je lék, který blokuje tepovou frekvenci a tedy srdci se pořádně rozjet. Má to vliv jednak na krevní tlak, který potřebuji mít po operaci a náhradě aorty co nejnižší, jednak na to, aby se mi srdce při aktivitě moc „nerozjelo“.

Zpočátku to bez beta-blokátoru nešlo

Ostatně, podrobně o tom všem píšu ve starších článcích. Jak o principu fungování beta-blokátoru, tak i o vlivu na můj sportovní a běžný život. A také o operaci aorty - dnes mám protézu, tedy umělou náhradu, která mi nahradila cca 6 cm prasklé hlavní tepny vedoucí přímo ze srdce. 

Zatímco před operací (prosinec 2021) jsem měl klidovku KST někde na úrovni 50 tepů za minutu a v průběhu noci byla stabilni, po operaci mi vzrostla na cca 75 tp/m, a to i tehdy, když jsem bral 10 mg beta-blokátoru. To je hodně vysoká dávka. Ta mi byla krátce po operaci, kdy mi odsáli z hrudníku nadbytečnou tekutinu, snížena na 5 mg, a zhruba po půl roce na 2,5 mg.

Klidovka mi šla časem dolů přirozenou cestou, takže s beta-blokátorem (BB) spadla pod hranici 50 tp/m. Negativem BB ovšem je nizká tepovka také při aktivitě, někdy průměrka nedosahovala ani na 100 tp/m. To se samozřejmě podepsalo na rychlé únavě. S elektrickým kolem to bylo lepší, ale dosáhnout nějakého tréninkového efektu kvůli testování hodinek a Edge bylo nemožné.

Nepřehlédněte: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu

Na druhou stranu kardioložka mi doporučovala maximálku okolo 120 tp/m, čili z tohoto hlediska bylo užívání BB výhodné - s 5 mg jsem se přes tuto hranici dostal málokdy. Abych ale dosáhl nějakého tréninkového efektu a zátěž, snížil jsem manuálně svou maximálku TF z nějakých 180 tp/m na 145 tp/m. Díky tomu se mi upravily i tepové zóny a Garmin začal dávat nějaká tréninková čísla.

Tepovka roste, moje zatížené také

Po snížení dávky z 5 mg na 2,5 mg někdy v září 2022 mi šla tepovkla opět nahoru, tenkrát se dostávala už za hranici 130 tp/m. Současně se mi dočasně zhoršilo skóre stresu a snížila noční VST - logicky, BB má vliv jak na parasympatikus, tak na sympatikus. A srdce tak tluče pravidelněji a méně odpočívá. Po čase se to ale upravilo - tělo si zvyklo na nížší dávku.

Nepřehlédněte:

Kontrolní vyšetření CT v lednu 2023 ukázalo, že vývoj je veskrze pozitivní. Echo krkavic pak odhalilo disekci na pravé tepně v délce asi 2 cm, ale podle doktorky by to nemělo nějak extra vadit. Nějaké disekce mám ještě na aortálním oblouku, ale tam se s ním nedá dělat nic. Každopádně v červnu 2022 mi kardioložka snížila dávku BB na 1,25 mg - nejnižší možnou dávku. 

A opět mi šla tepovka v zátěži nahoru, dostávala se už k hranici 145–150 tp/m, když jsem tomu opravdu dával. Ale průměrka v aktivitě se stále držela někde u 105-120 tp/m, záleželo na tom, zda jsem aktivitu absolvoval dopoledne nebo odpoledne, či dokonce navečer (BB účinkuje 24 hodin, ale v čase jeho účinek postupně klesá), či zda jsem jel na klasickém nebo elektrickém kole, kde mám zátěž obecně trochu nižší díky podpoře motoru.

 

 

Čtěte dále:

To už jsem svou maximální tepovku zvýšil v nastavení hodinek/Edge na 155 tp/m, protože s nižší dávkou BB se TF dostávala do páté zóny příliš často a neodpovídalo mému skutečnému zatížení. Ale stále jsem nad sebou měl jakéhosi drába, který mě hlídal, aby to srdíčko moc nepřešvihlo. Ono nejde ani tak o srdce, které mám v pořádku a vytrénované, ale o „trubky“ - aortu, cévy a hlavně krevní tlak.

A nakonec úplně bez omezení

Když jsem po návrhu kardioložky BB nyní (na konci srpna 2023) zcela vysadil, začaly se dít divy. Jednak mi tepovka v aktivitě snadno šla přes 160 tp/m, průměrku v jedné aktivitě jsem dokonce měl 145 tp/m. Čísla, ze kterých by se mi ještě nedávno svíraly půlky. Faktem ale je, že se mi jelo skvěle, neměl jsem pocit, že něco něco brzdí.

Tip: Zóny tepové frekvence: Jak je na hodinkách nastavit, zobrazit a na jaké metriky mají vliv

Navíc zcela zmizela občasná píchnutí či rýpnutí v horní části hrudníku - tam, kde mám aortální oblouk. Prostě začínám mít pocit jako naprosto zdravý člověk. Musel jsem opět zvýšit svou manuální tepovku v nastavení, aby hodinky/Edge dávaly smysluplná data a neměl jsem uměle příliš vysokou tréninkovou zátěž, tréninkový efekt nebo mi příliš strmě neklesala stamina

Čtěte dále: Výdrž neboli Stamina: Jak dlouho ještě zvládnete běžet nebo jet na kole? Aktuální a potenciální stamina

Obrázky, které jsem pořídil po pětihodinové aktivitě, ukazují, že stamina mi spadla k nule už někdy v první třetině. To ale proto, že jsem zapomněl upravit maximum tepovky. Na druhou stranu se mi po velmi dlouhé době podařilo dostat do stádia, kdy mám Stav tréninku Produktivní, a ne jen Udržování. Všimněte si

Tip: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace

Loni a letos: Zásadní rozdíl

Faktem je, že právě tato uvedená aktivita mě plně vyčerpala. Posledních 15 km jsem jen slepě šlapal nohama a viděl se doma. Prostě jsem to přepískl. Už v době, kdy jsem vyrážel, mi bylo jasné, že to nohy nemusejí dát - jsou prostě přeježděné. Na konci prázdnin jsem dával více aktivit na klasickém kole než na elektrice a bylo to fakt znát...

Jinak zajímavé je srovnání se stejnou trasou, kterou jsem jel i loni. V sobě jsem měl 5 mg betablokátoru a na kole jsem měl navíc nastavenou větší přípomoc motoru. Průměrku jsem měl 97 tp/m a maximálku 127 tp/m, zatímco o rok později, tedy letos, s nižší přípomocí, průměrka 119 tp/m a maximálka 157 tp/m. Že jsem si víc máknul, je poznat dle výdrže baterie - při loňské aktivitě jsem měl dojezd sotva 4 km (baterie na nule), letos 50 km a baterie na cca 30 %. Čili mi to prostě šlape líp...

Zahulíme, uvidíme...

Teď jsem v testovacím období a zjišťuju, jak velký vliv na mě vysazení beta-blokátoru má. Pozoruji například zvýšení průměrného denního stresu, klísavé noční VST a zvýšení KST - klidové tepové frekvence. Ta mi navíc v průběhu noc výrazněji kolísá. Je možné, že se k minimální dávce BB vrátím, už jen proto, abych se nemusel omezovat v úsilí, když tepovka v aktivitě půjde moc nahoru.

Přece jen, prodělal jsem extrémně náročnou operaci. Prasklá aorta není žádná legrace...


Diskuse k článku (0)