Garmin Fénix 6: Tři modely, větší displej, vyšší výdrž a solární nabíjení

31.8.2019
Zatím poslední novinka z modelové řady Fénix přináší větší displej, výrazně delší výdrž a hlavně solární nabíjení pro nejvyšší model Fénix 6X

Stejně jako předchozí řada, i Fénix 6 jsou k dispozici ve třech velikostech. Od nejmenšího do největšího jsou to: Fénix 6S, Fénix 6 a Fénix 6X. Velikosti hodinek jsou na první pohled shodné s předchozí řadou Fénix 5 Plus. Zachovány zůstaly i šířky a uchycení řemínků, které jsou navzájem se staršími řadami kompatibilní.

Jak šel čas s Fénixy

Řada Fénix 5 byla v roce 2017 první, která nabídla uživatelům více než jednu velikost. Protože Fénix 3 či Fénix 3 optical byly opravdu velké a těžké hodinky, snažil se Garmin přiblížit tento model i těm, kdo na zápěstí nechtějí nosit „cibule“. Fénix 5S a Fénix 5 tak byly o něco menší než původní Fénix 3, zatímco Fénix 5X si ponechal jak velikost, tak hmotnost, a navíc přidal mapové podklady.

Nejmenší model Fénix 5S jednoznačně mířil na ženské uživatele, takže byl nejenže menší, ale i lehčí. Nevýhodou byl o něco menší displej, místo standardních 1,2" displej těchto hodinek měl jen 1,1" a také nepatrně nižší rozlišení. Asi největší nevýhodou pak byla nižší výdrž než u F5 a F5X.

Řada Fénix 5 Plus, která přišla na trh o zhruba rok a půl později, pak tuto nevýhodu smazala. Hodinky F5S Plus získaly ve stejném těle stejně velký displej jako větší modely. Všechny hodinky pak dostaly možnost přehrávat hudbu, zobrazovat mapy a také podporu pro Garmin Pay. Trošku horší to bylo s výdrží, ta se u F5S Plus a F5 Plus o něco snížila, naopak u F5X Plus došlo k výraznému prodloužení z 20 hodin na 32 hodin. 

Větší displeje u modelů Fénix 6 a Fénix 6X

A právě ve velikosti displeje došlo u Fénix 6 k největší změně. U modelu Fénix 6 se displej zvětšil na 1,3" (o 18 % větší plocha displeje) a u Fénix 6X dokonce na 1,4" (o 36 % větší plocha displeje). Nejmenší model Fénix 6S si jako jediný zachovává velikost displeje, jelikož k zvětšení displeje došlu již v přechozí generaci hodinek.

Přitom velikost těla se nezvětšila, takže u všech modelů displej lépe vyplňuje plochu celého zařízení. Zejména u F6X je to znatelné a potěšující, protože se tak výrazně zlepšila využitelnost mapy. Kromě toho všechny modely mohou zobrazovat více datových polí, F6S a F6 až šest, F6X dokonce osm! A to je už pořádná porce dat, není tak nutné při aktivitě neustále listovat obrazovkami. 

K menším změnám došlo také v konstrukci a vzhledu hodinek, ze kterých stojí za to zmínit kratší „nožičky“, které slouží k uchycení řemínků. To umožňuje rychlejší uhnutí řemínku okolo zápěstí. Změna je nejvíce vidět u nejmenších modelů Fénix 6S, ale týká se i Fénix 6 a Fénix 6X. Všechny modely nyní lépe sedí na užších zápěstích. Stejně jako v předchozích dvou generacích, i Fénix 6 řada využívá QuickFit řemínky s možností rychlé výměny bez potřeby speciálních nástrojů.

Aby Garmin učili hodinky Fénix 6 cenově přístupnější, nabízí u verzí F6 a F6S levnější verze, které nepodporují mapy, Wi-Fi a přehrávání hudby. Verze s označením Pro pak vše toto umí. Nejvyšší model F6X se pak nabízí jen ve verzi Pro. 

Delší výdrž a lepší správa baterie

Jedna z nových funkcí hodinek je nová správa spotřeby energie hodinek. K dispozici je několik režimů spotřeby při využití hodinek jako sporttesteru a současně několik režimů v režimu hodinek.

Kromě plnohodnotného GPS záznamu je k dispozici úsporný GPS mód s až dvojnásobnou výdrží během měření aktivity, a dokonce velmi úsporný expediční režim s až 18násobnou výdrží oproti plnohodnotnému GPS režimu. Podobně je pomocí „Battery Save“ módu prodloužit výdrž baterií v režimu klasických hodinek, a to až na čtyřnásobek výdrže v režimu hodinek.

Co to znamená? Například to, že Fénix 6X dokážou vydržet v režimu hodinek až 21 dnů se zapnutým optickým snímačem a připojeným mobilem přes Bluetooth. Nebo to, že v režimu úsporných hodinek pracují až 120 dnů. A s aktivním GPS snímačem můžou fungovat bez problému 60 hodin. To je oproti předchozí generaci pořádný rozdíl. 

Všestranné sportovní využití

Hodinky Fénix 6 jsou především špičkovým sporttestrem s podrobným měřením a vyhodnocením široké škály sportovních aktivit, pokročilým plánováním tréninků a vyhodnocováním výkonnosti.

K dispozici jsou profily pro běh, cyklistiku, plavání, lyžování, veslování, golf, triatlon, fitness, silový trénink a řadu dalších venkovních i halových sportů. Každý z profilů si navíc můžete upravit podle svých potřeb, datová pole a obrazovky jsou libovolně nastavitelné. V hodinkách je možné si nejen individuálně vytvořit plán tréninku, hodinky mají i vlastní virtuální trenéry, kteří udělají plán za vás a pomocí něj vás připraví na nejběžnější běžecké vzdálenosti.

Fénix 6 přichází také s novým vyhodnocením tréninkové zátěže. Jednoduchou a srozumitelnou cestou se snaží dát sportovci přehled o sérii tréninků, které byly absolvované v posledních dnech/týdnech a vyhodnotit jejich přínos. Tam ale vyhodnocení tréninku nekončí, hodinky jednoduchými zprávami doporučí, co v tréninku změnit, aby byl efektivní: „absolvujte více vytrvalostních aktivit“, „zařaďte tréninky ve vyšším srdečním tepu“ – tak jednoduše se dá porozumět radám, které se zobrazí na displeji.

Mapy v ceně

Aby byly hodinky ještě užitečnější, nabízejí verze s označením Pro také mapy. V přístroji jsou předehrané topo podklady celé Evropy, zimní lyžařská střediska a také mapy 41 000 golfových hřišť. A jako bonus tu je kupon na stáhnutí topografické mapy Česka, Topo Czech v4 2019! 

Nejlevnější model F6S lze sehnat už za 12 990 Kč, nejdražší F6X Pro Solar pak za 21 990 Kč. Při uvedení na trh byly všechny dražší o dva tisíce korun.Tagy: 
Zdroj: 
Garmin