Cyklistická úroveň: Kombinovaná metrika, která zjišťuje vaše schopnosti při jízdě na kole

30.5.2024
Poprvé se tato metrika ukázala v cyklonavigaci Edge 1040, dnes ji mají i další modely a hodinky. Podobně jako Skóre do kopce nebo Skóre vytrvalosti ukazuje, jak jste na tom se svou kondicí
Cyklistická úroveň

Metrika určená speciálně pro cyklistiku. Musíte ale mít měřič výkonu v pedálech, případně přímo v kole


Zásadní pro tuto metriku jsou měřiče výkonu v pedálech, případně senzor v elektrokole. A protože jsem až donedávna wattmetery neměl, neukazovala se mi ani Cyklistická úroveň. Po pořízení elektrokola Trek Fuel EXe, kterému jsem se věnoval v podrobném testu, se mi tato metrika konečně objevila. 

Nepřehlédněte: Test lehkého e-bajku Trek Fuel EXe: Motor, který nevidíte, ani neslyšíte

Zatímco u běhu není potřeba k určení výkonu žádné další zařízení nebo pomůcka, vše umí hodinky (starší modely pak s hrudním pásem), pořízení pedálů Garmin s wattmetery už je celkem drahá záležitost. Oboustranné pedály, které dokážou měřit i cyklistickou dynamiku (vyvážení levé a pravé, čas ve stoje apod.) stojí okolo 25 tisíc. 

Jednostranné pak polovinu, ale tam se řada metrik už musí odpočítávat nebo nelze určit. Existují i levnější varianty jiných výrobců, ale stále pokud máte kol více, musíte pedály buď měnit, nebo si jich pořídit více. A tam už se to celkem prodraží. 

Čtete dále: Recenze pedálů s wattmeterem Rally XC 200: Změřte si výkon a metriky cyklistické dynamiky

Kategorie cyklistické úrovně

Cyklistickou úroveň podporují cyklonavigace řady x40, Forerunnery 955 a 965 a samozřejmě Epixy a Fénixy 7. V hodinkách i Edge se ukazuje jako doplněk, v Edge navíc také jako součást Stavu tréninku na poslední obrazovce. Stačilo mi absolvovat jednu jízdu s měřičem výkonu a šup, bylo to tu. A i když budete jezdit současně i na kole bez wattmeteru, tato metrika už vám nezmizí.

Cyklistické úroveň vytváří váš profil cyklistické úrovně na základě analýzy údajů o vaší tepové frekvenci a výkonu během vašich jízd. Tato metrika zjišťuje vaši schopnost vykonávat fyzickou aktivitu ve třech výkonnostních kategoriích: aerobní vytrvalost, aerobní kapacita a anaerobní kapacita. 

Nepřehlédněte: VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

 

 

Anaerobní kapacita sleduje výkonnost v krátkých silových intervalech trvajících 5s, 1 minutu a 5 minut, vysoce aerobní v intervalech 20minutových a hodinových a aerobní vytrvalost pak sleduje intenzitu v aktivitách trvajících přes dvě hodiny. Rozložení je podobné jako u tréninkové zátěže. 

Čtěte dále: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

Jaký jste typ jezdce?

Aby se určila vaše úroveň v těchto kategoriích, kombinují se hodnoty cyklistické VO2 Max, křivka výkonu, nedávné a dlouhodobé rozložení tréninkové zátěže společně s intenzitou a trváním příslušných jízd. Díky kombinaci těchto různých pohledů získáte lepší představu o svých schopnostech.

Na základě těchto dílčích faktorů zúskáte podobně jako u Skére vytrvalosti hodnocení své celkové úrovně v cyklistických aktivitách (popis jsem převzal z webu Garminu):

  • Vyzývatel: Pravidelný trénink s vyváženým přístupem je klíčem ke komplexnímu zdokonalování schopností v průběhu času.
  • Univerzál: Každá z vašich výkonnostních schopností spadá do podobného rozmezí a jste pravděpodobně konkurenceschopní v řadě různých událostí.
  • Vytrvalec: Odolnost vůči únavě je pro vás výhodou při dlouhých jízdách vyrovnaným tempem a se střední intenzitou.
  • Silniční sprinter: Přednosti v kategoriích vytrvalosti a anaerobní kapacity jsou základem schopnosti zvládat dlouhé jízdy s energickými útoky.
  • Rovinář: Dosahování maximálního výkonu na rovných tratích je podporováno silnou kapacitou vašich aerobních energetických cest.
  • Vrchař: Silná aerobní kapacity v kombinaci s výhodami poměru výkonu k hmotnosti představuje výhody při dlouhých a táhlých stoupáních.
  • Puncheur: Díky této kombinaci aerobní a anaerobní kapacity budete slavit úspěch ve zvlněném kopcovitém terénu a při opakovaných sprintech.
  • Sprinter: Silná anaerobní kapacita je základem pro úspěšné krátké, intenzivní úseky ryzího výkonu a rychlosti.

Jakmile Garmin získá vaše základní úrovně fyzické kondice, proces zařazení do odpovídajícího profilu začíná od vaší nejsilnější schopnosti a pokračuje na základě relativních silných stránek v dalších dvou kategoriích.

Pokud je například vaší jednoznačně nejsilnější schopností aerobní vytrvalost, váš typ jezdce bude logicky klasifikován jako Vytrvalec. Pokud je aerobní vytrvalost a anaerobní kapacita na stejné úrovni a aerobní kapacita je slabší, váš typ jezdce bude určen jako Silniční sprinter.

Nepřehlédněte:

Když je aerobní vytrvalost, aerobní a anaerobní kapacita na stejné úrovni, nabízí se označení Univerzál. Tato univerzální kategorie je celkem běžná, ale často přechodná, a se zvyšováním tréninkového úsilí ji pravděpodobně časem opustíte. Stačí přidat v některém dílčím faktoru jako zvýšení výkonu, prodloužení doby jízd apod. 

 

Aktualizujte svoje tělesné metriky

Aby Garmin lépe určil, jaký typ jezdce jste, je dobré o osobě zadat přesné informace - výška, hmotnost a věk. A protože se hmotnost v čase mění, buď ji aktualizujte ručně, nebo pomocí chytré váhy Index S2 - já se vážím každý den po ranní sprše a nemusím to dále řešit. Rovnou se mi také tím aktualizuje můj fitness věk

Čtěte dále:

Lépe pak fungují také doporučení, které hodinky nebo Edge ukážou u jednotlivých faktorů Cyklistické úrovně. Například u aerobní vytrvalosti mi hodinky píšou: „Super! Když zvýšíte svůj 120minutový výkon, můžete se ještě zlepšit.“ Jasně, není to nic, co by člověk nevěděl nebo nevytušil, ale je to jako u souhrnu dne, kde hodnocení jsou rovněž obecná a někdy nic moc neříkají.

A jak se na tuto metriku dívám já? Podobně jako na Skóre vytrvalosti či Připravenost k tréninku. Někomu může dávat zajímavá data, pokud na kole pravdu trénujete a chcete se zlepšovat. Ale pro toho, kdo už lepší nebude - ať z důvodu věku nebo zdravotních problémů - nemá moc význam.

Nepřehlédněte:

Třeba u Skóre vytrvalosti jsem měl maximum cca 7 500 někdy na podzim, ale s tím, jak se kvůli počasí snížila intenzita a délka aktivit, tak mi skóre kleslo na 6 700. Aby se následně během jara vyšplhala až k hranici 8 500. Stejně tak mi vzrostla cyklistická úroveň s tím, jak jsem začal jezdit delší trasy. Ale na to, abych věděl, jak se cítím a co ujedu, nepotřebuji, aby mi to řekly hodinky...


Diskuse k článku (9)
Zdroj: 
Garmin