Věk podle kondice (Fitness Age 2.0) už nebere v potaz VO2max, ale i jiné metriky. Měl by být realističtější

8.9.2023
Zhruba před rokem Garmin upravil metriku pro udávání věku podle kondice. Zatímco dříve bylo celkem snadné nechat se omladit i o více než 20 let, dnes by tento ukazatel měl více odpovídat skutečnosti
Věk podle kondice

Novější hodinky ukazují váš fitness věk přímo na displeji


První generace této funkce odvozovala váš fitness věk (oficiálně nazývaný věk podle kondice) z hodnoty VO2max. Pokud vám tak bylo třeba 50 a měli jste vynikající hodnotu VO2max, pak mohl váš fitness věk klesnout klidně o 20 let. Což ale - přiznejme si - nebylo příliš realistické. 

Chcete vědět víc? VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

Faktory Fitness Age 2.0

Uvědomoval si to i Garmin a celou metriku přepracoval. Nově se do hodnocení věku podle kondice zapojují tyto faktory:

 • opravdu intenzivní aktivita
 • klidová hodnota tepové frekvence
 • poměr tělesného tuku

Garmin nazývá tuto vylepšenou metriku Fitness Age 2.0. Abyste získali poměr tělesného tuku, je třeba mít k dispozici váhu Garmin S1/S2, která ji umí spočítat. V případě, že ji nemáte, bere se v potaz vaše BMI získané ze zadaných hodnot výšky, hmotnosti a věku ve vašem profilu Garmin. Ale to může být poněkud nepřesné, protože vyšší BMI může klidně znamenat, že máte hodně svalové hmoty a přitom málo tuku. 

Tip: Recenze chytré váhy S2: Automatické sledování hmotnosti a tělesných metrik až pro 16 lidí

Fitness Age 2.0 podporují tyto hodinky:

 • řada Fénix 6 
 • řada Fénix 7 a Fénix 7 Pro
 • model Epix 2 a řada Epix Pro
 • řada Enduro
 • hodinky Forerunner 55, 255, 265, 745, 945, 945 LTE, 955 a 965
 • řada tactix 7 a řada Delta 
 • řada Venu 2 a vyšší 
 • náramek Vivosmart 5
 • řada Vívomove
 • modely D2 Air X10, D2 Mach 1

Starší pak ukazují věk podle kondice odvozený pouze z VO2max. Kromě výše uvedených hodinek pak váš věk dle kondice ukazuje i Edge 1040 (a počítám že i Edge 540 a Edge 840).

TIp: Poměr tělesného tuku dokážou do aplikace Connect dostat i další váhy, například Xiaomi Mi Scale. Pak už jen potřebujete aplikaci, které provede import dat. 

 

Jak se omladit 

Nově začal Garmin také počítat s hodnotou dosažitelného věku podle kondice. A ten může být maximálně o deset let nižší. Pokud tohoto věku nedosáhnete, ukáže se vám v deníku Connect nejen váš aktuální fitness věk, ale právě i toto dosažitelné minimum. Mně se ukazuje jen jedna hodnota, protože jsem svého minima již dosáhl. 

Novější hodinky jako Fénix 7 nebo Epixy zobrazí váš věk dle kondice přímo, a to v menu Uživatelský profil. Ostatní si jej musí najít v deníku Connect, a to v přehledu Statistiky zdraví. Zde najdete jednak aktuální hodnotu, jednak až roční historii. Jsou zde také uvedeny faktory ovlivňující fitness věk s případným doporučením, jak je zlepšit nebo udržet včetně toho, kolik let vám mohou hodinky ještě ubrat. 

Garmin na svém webu také radí, jak svůj fitness věk můžete snížit:

 • Zvýšit poměr opravdu náročných aktivit, kdy dosahujete 70–85 % maxima své tepovky a můžete říct jen pár slov mezi jednotlivými nádechy. 
 • Snížit KST dodržením optimální (zdravé) hmotnosti, pravidelným cvičením, vyhýbání se alkoholu, kouření a snížením stresu
 • Snížit poměr tělesného tuku v těle zaměřením se na dietu a pravidelné cvičení.

Čtěte dále:

Zvláštnosti a zajímavosti

Na první pohled to vypadá velmi jednoduše a funkčně. Ale stačilo, abych pár dnů vypadl z tréninku/aktivit a celé se to nějak rozpadlo. Pět dnů jsem nesedl na kolo a necvičil a hle, fitness věk mi spadl na 41 let. A i když jsem podle váhy Garmin S2 měl nižší objem tuku - místo 22,4 % jen 21,7 % - bylo mi doporučeno, abych snížil objem tělesného tuku.

Pochopitelné naopak bylo, že mi Garmin radil, abych zvýšil počet dní s vysoce intenzivní aktivitou. To zní logicky, když jsem na pět dnů vypadl z aktivit. Na druhou stranu jsem úplně nepochopil, proč mi Garmin v době „výpadku“ zvýšil můj maximálně dosažitelný věk z 36 na 38 let. Každopádně po pár dnech, kdy jsem se vrátil do „normálu“, se mi fitness věk vrátil zpět na své původní maximum - 36,5 roku - a všechny čtyři faktory do režimu „splněno“.

Zajímavé zkrátka je, jak Garmin vypočítává dosažitelný fitness věk. Jednoho ráno jsem vážil až po snídani a měl jsem vyšší hmotnost než den předtím - plus necelý půl kilogram. Ale poměr tuku se snížil z cca 22,5 % na 21,4 %. Snídaně a zavodnění (ranní čaj) při vyšší celkové hmotnosti snížilo poměr tukové tkáně a hele, maximální dosažitelný fitness věk i hodnota věku se snížila na 35,5 roku. A to jen tím, že jsem se vážil až po snídani.

Čtěte dále: Věk podle kondice: Doba vážení může ovlivnit váš Fitness Age. Nahoru i dolů

Tím, že se bere ohled na poměr tukové tkáně, je tato metrika poněkud nevyzpytatelná...


Diskuse k článku (1)