První dojmy: AMOLED displej hodinek Epix Pro Sapphire + srovnání s F6X Pro a Venu 2

3.2.2022
Hodinky Epix jsou jednoznačně nejočekávanější letošní novinkou Garminu. Mnozí jim dají přednost před Fénix 7, a to díky krásně kontrastnímu a barevnému displeji AMOLED. Jenže, není všechno zlato, co se třpytí
Pokojové osvětlení

Při pokojovém osvětlení AMOLED displej vyniká. Vlevo Venu 2, Epix uprostřed, F6X Pro vpravo


Aktuálně používám na střídačku troje hodinky: Fénix 6X Pro Solar, Venu 2 a Epix druhé generace. Díky Venu 2 mám dobře přečtené chování displeje AMOLED, takže pro mě Epix není nikterak velkým překvapením. Displeje obou hodinek jsou naprosto totožné, mají velikost 1,3" a rozlišení 416 bodů. To je výrazný rozdíl oproti Fénix 7 s 260 body i Fénix 7X s 280 body.

Texty i grafika jsou daleko ostřejší - je to jako přechod na Retina displej u iPhonu 4 před nějakými dvanácti lety. AMOLED displej navíc zobrazí 65 tisíc barev oproti pouhým 64 u transreflexního displeje. Při přímém srovnání dopadá AMOLED daleko lépe, je barevnější, ostřejší, kontrastnější, zkrátka jako byste srovnávali vyleštěný zlatý prsten s ušmudlaným stříbrným. 

Nepřehlédněte: Představení nových hodinek Fénix 7

Safír = více odlesků

Mezi Venu 2 a Epix Pro Sapphire je ale jeden zásadní rozdíl. Venu 2 používá jako krycí sklo Gorilla Glass, zatímco Epix safír. Ten je tvrdší a tvrdí se, že je v podstatě nepoškrábatelný. Co je na tom pravdy nedokážu posoudit, moje hodinky F6X Pro s Gorillou nemají za necelé dva roky používání ani škrábanec, čili já bych safír až tak nepřeceňoval.

Poznámka: U modelů Solar označuje Garmin krycí sklo jako Power Glass.

Ale! Při přímém srovnání s Venu 2 i F6X má safírové sklo na Epix vyšší míru odlesků, a to celkem znatelně. Tam, kde je F6X krásně černý, Epix háže prasátka jako zrcátko. Venu 2 je na tom o něco lépe, ale hůře než F6X - je to pravděpodobně dáno dotykovou vrstvou, která si obecně s odlesky také poradí o něco hůře. Když to seřadím, nejvíce se leskne Epix, poté Venu 2 a nejméně F6X.

Bohužel, ať jsem se na přímém denním slunci snažil tuto situaci vyfotit, nepodařilo se mi to. Vůbec udělat pár použitelných fotek mi zabralo půl hodiny, jak jsem se snažil hledat rozumné úhly a eliminovat odlesky tmavších mraků a okolních stromů a objektů, přičemž jsem musel neustále probouzet k životu displeje Epix a Venu 2. U nich totiž always-on (režim vždy zapnuto) bohužel neznamená „vždy zapnuto“ - o tom ale až dále.

Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Fénix 6X Pro Solar

Displej pod krycím sklem

Co mne ale potěšilo, jak u Venu 2, tak u Epix, je celkem nízká míra „upatlanosti“ od prstů. Zatímco když se dotknu F6X, hned na něm ulpí otisky, na Venu 2 a Epix je to výrazně lepší. Počítám, že výrobce pro modely s dotykem upravil povrch tak, aby se na něm otisky zachytávaly co nejméně. Snadněji se také od otisků čistí, oproti tomu F6X musím opravdu pořádně „vydrhnout“, aby byl čistý. A i přesto jsou na fotkách vidět fleky.  

Výrazným rozdílem Epix a Venu 2 oproti F6X je také rozdílné umístění displeje. Zatímco na Epix a Venu 2 se displej nachází těsně pod sklem, takže máte pocit, že se dotýkáte přímo displeje, na F6X je displej „utopen“ - mezi sklem a displejem je znatelná mezera. Až doteď mi to nevadilo, ale poté, co jsem používal Venu 2 a teď Epix, tak tu „díru“ prostě vnímám.

Nepřehlédněte: Dvoudílná recenze hodinek Venu 2 s displejem AMOLED

Vidíš, vidím, vidíme

Tak, ale teď už k jádru pudla, a to je čitelnost displeje. AMOLED ze své podstaty bude mít vždy navrch nad transreflexním displejem v situacích, kdy okolí neposkytuje dostatek světla - tedy interiér, tma, šero, či zamračené počasí. Jednotlivé body displeje dokážou svítit při maximálním jasu tak, že na displej prostě budete vidět vždy. Naopak, v interiéru je dobré míru jasu snížit, protože by vám mohla „vypálit“ oči.

Vše se obrátí ve chvíli, kdy je venku jasno a slunce svítí naplno. Tehdy transreflexní displej využije své odrazivé vrstvy a nádherně svítí - a to bez podsvícení. Když jsem zkoušel přímé srovnání na slunci, byl displej F6X Pro jasnější, a to dokonce z větších úhlů. Epix i Venu 2 jsou také vidět v pohodě, ale hodinky F6X měly o kousek navrch. Jakmile se však slunce schová za mrak, AMOLED vede. A to i tehdy, když si transreflexní displej pomůže podsvícením.

Co znamená „neustále zapnuto“

Protože displej typu AMOLED má v režimu always-on velkou spotřebu, která násobně převyšuje transreflexní displej, umí se v případě nepotřeby vypínat, což výrazně šetří energii, zejména v režimu hodinek. A zapne se na požádání - gesto ruky, poklepání na displej či stisk tlačítka. Zatímco na Venu 2 s poklepáním na displej celkem bojuji, na Epix to funguje o poznání lépe a spolehlivěji.

Jak Venu 2, tak Epix, nabízejí režim, kdy je displej zapnut neustále. V něm ovšem není aktivní maximální nebo střední jas (dle nastavení), ale jen „bludičkový“. Hodinky - ať už během aktivity nebo v režimu hodinek – svítí jen lehce a teprve na požádání přejdou do režimu jasu, který jste si nastavili v menu. A po nastavením čase (8 nebo 15 sekund) zase přejdou do úsporného režimu.

Nutno říct, že i tento režim nízkého jasu při pokojovém osvětlení dostačuje. Jenže při venkovní aktivitě je to málo, tam by bylo třeba - aspoň v mém případě, aby displej svítil nastaveným jasem neustále. Proč? Zatímco při běhu nebo při chůzi máte k dispozici gesto ruky, které displej rozsvítí na maximum, při jízdě na kole nikoliv. Když budu mít hodinky v držáku na řídítkách, není gesto k dispozici. Jen poklepání (v rukavicích nebo při vypnutém dotyku problém) či stisk tlačítka. A mačkat tlačítka pokaždé, když budu chtít vidět data? Blbý, co? 

Zkrátka hodilo by se mít možnost displej zapnutý opravdu neustále, a to při nastaveném jasu, ne v režimu „bludička“. Na to u Garminu zatím nepomysleli a je to velká škoda. Jasně, snížilo by to výdrž, ale kruciš, ta volba by tu měla být i za tuto cenu. A vlastně tím, že tato volba chybí, Garmin jen příznává, že hodinky s AMOLED displejem jsou na tom s výdrží fakt bídně. 

AMOLED? Já fakt nevím...

K displeji typu AMOLED mám poněkud ambivalentní postoj. Na jednu stranu se mi fakt líbí barvy i kontrast, stejně jako super čitelnost za běžného osvětlení, na druhou stranu je nutno udělat řadu kompromisů, aby hodinky nebylo nutno nabíjet po pár dnech. Už jen to, že i v módu always-on běží hodinky v režimu nízkého jasu bez možnosti to jakkoliv ovlivnit. 

Jasně, ne každý potřebuje obří výdrž a nějakých pět šest dnů při pár aktivitách jim bohatě postačuje. A mně vlastně také, jen jsem hodně zmlsaný Fénix 6X Pro, které jsem dobíjel běžně jednou za čtrnáct dnů a které bez problému zvládly pět dnů celodenních GPS aktivit bez dobíjení.

Čili ano, s Epix bych dokázal žít, ale musel bych si zvyknout na to, že musím stav baterie podstatně více hlídat. A také na to, že mám přece jen o kousek menší displej, který je navíc nutno neustále probouzet. Být ale Epix ve verzi „X“, tedy s displejem o velikosti 1,4" jako má F6X/F7X, tak bych byl možná snad i nalomen. Protože třeba mapa vypadá na AMOLED displeji s vysokým rozlišením fakt luxusně.

Další dojmy, postřehy a fakta chystám do běžné podrobné recenze. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: