Recenze Venu 2: Elegantní fitness hodinky, které na ruce neucítíte (2.)

29.1.2022
V první části článku jsem se věnoval především AMOLED displeji a ovládání, nyní přišla řada na funkce a možnosti hodinek jako takových. V čem jsou dobré a co naopak chybí?
Datová pole

Při aktivitě se mohou zobrazit až čtyři datová pole


Druhá generace Venu 2 byla na trh uvedena na jaře loňského roku (2021), a to po vzoru Vívoactive 4 ve dvou verzích. Větší Venu 2 s průměrem 45 mm a menší Venu 2S s průměrem 40 mm. První generace Venu měla rozlišení 390 bodů, Venu 2 má 416 bodů a Venu 2S 360 pixelů. To je o dost více než Vívoactive 4 (260 bodů), ale dokonce více než Fénix 6X (280 bodů). Čili displej je velmi jemný a když k tomu přidáte super kontrast, máte tu konkurenci pro Apple Watch (a možná to tak bylo už od počátku i zamýšleno).

Nepřehlédně první část článku: 
Recenze Venu 2: Jaký je dotykový AMOLED displej a jak se ovládá (1.)

Venu 2 má kompletně dotykové ovládání, oproti první generaci přibylo jedno tlačítko – ta jsou tak na pravé straně dvě. Displeji a ovládání jsem se podrobně věnoval v první části textu, takže vás odkazuji na něj. V druhé části se věnuji spíše samotným funkcím, sportovním možnostem a výdrži. Začněme rovnou výčtem novinek, které druhá generace získala oproti první.  

  • Nový a přesnější optický snímač Elevate V4
  • Zvýšený počet IR senzorů (z 1 na 4) pro přesnější určení saturace kyslíku v krvi (PulseOX)
  • Vylepšený procesor pro vyšší výkon – zejména pro grafické aplikace s workouty (plynulejší animace)
  • Vylepšený AMOLED displej krytý sklem Gorilla 3
  • Delší výdrž baterie z 20 na 22 hodin (GPS) a z 6 na 8 hodin (GPS + hudba)
  • Více místa pro hudbu - 7 místo 3 GB
  • Nová verze Connect IQ (prostředí pro vývoj aplikací)
  • Stručný pohled na doplňky (tři na stránce) - Glance Widget
  • Podpora pro zobrazení více dat v režimu „vždy zapnutý displej“
  • Rychlé nabíjení: za deset minut jeden den pohotovostní režimu nebo jedna hodina s GPS
  • Úsporný režim
  • Vylepšený režim sledování spánku (z Fénix 6)
  • Upravený algoritmus pro Body Battery (započítána kvalita spánku)
  • Výpočet fitness věku na základě aktivit a BMI
  • Tréninkové profily pro posilování + mapa zapojených svalů
  • Nové aktivity: hiking, indoor climbing, bouldering
  • Celkově vylepšení prostředí

Venu 2 patří do kategorie stylových fitness hodinek, které jsou svým provedení a elegancí zaměřeny spíše na ženy. Nejde o ryzí sporttester, který změří dopodrobna veškeré metriky, ale spíše hodinky pro běžné použití, které potěší jasným displejem. V podstatě jde o brášku modelu Vívoactive 4, s nímž má společnou velikost i design, liší se ale modernějším hardwarem a použitým displejem. 

Pro mnoho uživatelů bude AMOLED displej pádným argumentem, proč si vybrat tento model – displej je jasný, kontrastní a zobrazí násobně více barev než transreflexní displej VA4. Tomu jsem se podrobně věnoval v první části článku, stejně jako dotykovému ovládání. Pojďme se tedy podívat na to, co dalšího hodinky umí. 

Co nového umí doplňky

Po vzoru Fénix 6 a dalších hodinek dostaly Venu 2 možnost zkráceného výpisu doplňků. Každý doplněk tak nemusí zabírat jednu obrazovku, ale na vejdou se tam rovnou tři. Sice jen ve stručném provedení, to však většinou stačí. A když jsou potřeba detaily, tak si pro ně jednoduše klepnete. Oproti řadě Fénix nebo Forerunner jsou v přehledu názvy doplňků verzálkami, což působí poněkud nepřehledně. Ale zvyknete si.

Doplňků nabízí hodinky celou řadu, k novinkám patří Snímek zdravotního stavu, který souhrnně ukazuje všechna měření provedené stejnojmennou aplikací. Jde o dvouminutové měření, u kterého je třeba být v klidu; měří se tep, stress, variabilita srdečního tepu, okysličení krve a frekvence dýchání. Záznam pak lze v aplikaci Connect exportovat do PDF a třeba poslat ošetřujícímu lékaři.

K novinkám patří také doplněk Výzvy, kde vidíte všechny aktuální výzvy, do nichž jste se přihlásili v aplikaci Connect. Současně vidíte také svůj progres, tedy počet procent, které vám chybí k tomu, abyste výzvu splnili. Zbytek je už veskrze standardní: poslední aktivita, historie aktivit, kroky, minuty intenzivní aktivity, tep, stres, počasí, oznámení apod. 

Co mi ale chybělo, je doplněk Můj den, který na Fénix 6 ukazuje souhrnně denní aktivity, minuty intenzivní aktivity, počet pater, kroky a kalorie. Ne, že by to byl nějaký problém, ale výhodou bylo, že člověk nemusel mít tyto doplňky samostatně a v přehledu jich tak nebyly desítky. Já jich tam mám aktuálně 18, což není úplně málo a člověk si celkem zalistuje. 

A ještě drobnost k doplňku Body Battery, který nově ve své metrice zahrnuje i kvalitu spánku, nikoliv jen jeho délku. Pokud jste spali špatně, pak se hodnota BB nezvedne tolik, jako na starších modelech jako Fénix 6. Zatímco na F6X jsem se ráno na 100 dostával celkem běžně, na Venu 2 se s bídou dostanu na 80. Pravdou ale je, že po operaci fakt spím hůř, a i když mi hodinky ukážou třeba 7,5 hodiny, hodnocení mívám jen okolo 60–70 bodů a tedy uspokojivé. 

A jde se makat!

Venu 2 jsou univerzální hodinky, které změří v podstatě jakoukoliv základní aktivitu, na kterou si vzpomenete. Není jich sice tolik jako na Fénixech, kde najdete opravdu, ale opravdu vše, nicméně ty zásadní Venu 2 umí. Hodinky jsou více zaměřené na fitness aktivity než na bambilion okrajových sportů, ty ale zvládají perfektně. Například aktivity jako jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. 

Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si vybrat, uložit trénink do svých tréninků a pak odeslat do hodinek. Následně si pak před startem patřičné aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Samozřejmě je možné spustit aktivitu i bez přednastaveného tréninku, pak se třeba u jógy nebo pilates měří jen délka a tep během aktivity. U aktivity Síla se počítají jednotlivé série, u každé si můžete měnit hmotnost a počet opakování, pokud je hodinky nezměří správně. 

Z klasických sportovních aktivit je tu samozřejmě běh, cyklistika, chůze, běh na pásu, kolo na trenažéru, plavání v bazénu (vč. aktivního optického snímače tepu), lyžování, běžky, snowboard, lezení, veslování, stepper, eliptický trenažér a v neposlední řadě golf. Některé aktivity mají specifické datové obrazovky, například sjezdové lyžování, protože je třeba měřit aktivitu trochu specificky – aby se do celkově ujeté vzdálenosti nepočítala lanovka či vlek. A když by vám nějaká aktivita chyběla, můžete si ji stáhnout pomocí Connect IQ (stejně jako datová pole či vzhledy hodinek).

Každá aktivita nabízí maximálně tři datové obrazovky po maximálně čtyřech datových polích. Obrazovky jsou standardně (stejně jako celé prostředí hodinek) černé, data jsou zobrazena bíle, případně barevně, pokud jde o animaci nebo graf. Na 1,3“ displeji jsou čísla dostatečně velká, bez problému se vejdou i popisky datových polí. Nabídka obsahu datových polí je široká, nechybí teplota, kroky, kalorie, hodiny, západ a východ slunce, nadmořská výška, data okruhů apod. 

U každé aktivity lze pak nastavit automatickou pauzu, automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti), a typ satelitních přijímačů – GPS, GPS+Glonass a GPS+Galileo. Nejpoužívanější aktivity můžete mít uloženy v oblíbených položkách, aby byly rychle přístupné. 

Pokročilé statistiky? Spíše ne

Tomu, že hodinky jsou určeny pro nenáročné použití, svědčí kromě menšího počtu měřených aktivit také menší počet sportovně laděných funkcí. Hodinky změří VO2max, určí váš fitness věk a změří minuty intenzivní aktivity. To je ale vše. Nenajdete tu měření laktátového prahu, FTP pro cyklistiku (není možno připojit snímače v pedálech), hodinky nezhodnotí tréninkový efekt (aerobní a anaerobní) a není tu ani stav tréninku, kdy byste se dozvěděli, zda trénujete dostatečně, moc nebo málo. 

Zkrátka omezení jsou jasná a pokud byste tyto funkce chtěli, je třeba si pořídit Forerunner 745, 945, Fénix 6 nebo Fénix 7. Na druhou stranu nechybí podpora řady externích snímačů, ať už jde o srdeční tep, rychlost a kadence na kole, čidlo Tempe, krokoměr, světla či radar Varia. Sice tu nenajdete powermetery do pedálů na kole, ale pro náročná měření ani tyto hodinky nebyly stavěny. Samozřejmostí jsou bezdrátová sluchátka Bluetooth pro poslech hudby. 

Z bezpečnostních funkcí pak lze připomenout detekci nehody, kdy hodinky pomocí akcelerometru vyhodnotí, že došlo k pádu nebo nárazu. V takovém případě je kontaktována osoba, kterou jste si uložili do deníku Connect. Nouzové „volání o pomoc“ můžete provést i sami, a to z menu hodinek. V neposlední řadě si pak můžete nastavit funkci sledování LiveTrack, takže ostatní lidé ve skupině s hodinkami Garmin budou vědět, kde jste.

Pozor, hrajem!

Standardní funkcí u prémiových modelů je přehrávání hudby. A to nejen ovládání přehrávače v mobilu, ale vlastní hudby uložené v paměti. Do hodinek můžete nahrát zhruba 650 písniček, uživatelská paměť má 7 GB – a vzhledem k tomu, že ji neobsazují mapy, je to dostatečné množství. Podporováno je jak nahrávání hudby přes aplikaci Express, tak stahování playlistů ze Spotify (prémiový účet), Amazonu a Deezeru. 

Pro mě tato funkce bohužel postrádá smysl, protože jsem předplatitelem Apple Music. A upřímně, už několik let se při aktivitách obejdu bez sluchátek, protože na kole vám akorát sviští okolo uší a hudba zaniká. A aby nezanikala, musí být nahlas. A když je nahlas, tak nevnímáte své okolí, což zejména na silnici nebo ve městě je dost problém. 

Zaplať hodinkami

Nechybí ani podpora Garmin Pay, služba, kterou už nabízí řada českých bank a další služby, konkrétně jde o tyto:

  • Air Bank: MASTERCARD
  • Banka Creditas: MASTERCARD
  • ČSOB: MASTERCARD, VISA
  • Česká spořitelna: VISA
  • Curve: MASTERCARD
  • Fio Bank: MASTERCARD
  • Komerční banka: MASTERCARD, VISA
  • Moneta Money Bank: MASTERCARD, VISA
  • Poštovní spořitelna: MASTERCARD, VISA
  • Raiffeisen Bank: MASTERCARD
  • Revolut: MASTERCARD, VISA
  • TransferWise: MASTERCARD
  • mBank: MASTERCARD, VISA
  • Česká spořitelna: MASTERCARD

V aplikaci Connect přidáte platební kartu zadáním údajů, po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což na dotykovém displeji je rychlejší než tlačítky. Pokud máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za 24 hodin, případně po sundání a nasazení hodinek. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to. 

Dva dny, ale i celý týden

Hodinky jsou celkem subtilní – lehké a tenké, a tak není divu, že nedosahují výdrž robustnějších brášků jako Fénix nebo Forerunner 945. Ale i tak to není úplně špatné, tedy jev režimu hodinek s vypínajícím se displejem. V něm, pokud máte max. jednu hodinu aktivity denně (v režimu always-on), vydrží celkem bez problému celý týden. Garmin udává 11 dnů, ale to byste nesměli pouštět GPS nebo indoor aktivity. 

Osobně mám radši režim, kdy je displej zapnut neustále. V případě, že na něj nekoukáte, je jas stažen na minimum, ale při běžném pokojovém osvětlení nebo při zamračeném dni je stále celkem dobře vidět. V případě požadavku (gesto, tlačítko, poklepání) se displej rozsvítí na nastavený maximální jas (více v první části článku). V režimu always-on se pak displej na noc vypíná – záleží na tom, kdy máte nastaven čas „nerušit“, a tedy „spím“. 

Tehdy už hodinky vydrží o poznání méně. S hodinovou aktivitou denně jsem dobíjel zhruba za dva a půl dne – když jsem nabíjel večer, bylo třeba šťávu doplnit někdy po poledni třetího dne. A to už není až tak skvělé. Hodinová aktivita s GPS si vezme okolo pěti procent, indoor aktivita pak spotřebuje zhruba čtyři procenta – vždy v režimu always-on. Na druhou stranu stále je to o dost více než třeba spotřeba konkurenčních hodinek Apple Watch.

Pro koho jsou?

Na hodinkách Venu 2 se mi líbí kompaktní rozměry a nízká hmotnost. Když to srovnám s F6X Pro Solar, které jsem nosil ještě nedávno, nejsou hodinky na ruce vůbec cítit a jsou navíc výrazně tenčí a menší, takže se krásně vejdou do rukavic, pod manžetu košile či mikiny, zkrátka na běžné nošení jsou daleko pohodlnější. I nabídka funkcí je dostačující, z mého pohledu je trochu omezující zobrazení pouze čtyř datových polí na obrazovce. 

Ještě lepší je v tomto ohledu model Venu 2 Plus, který je o nějaké dva milimetry menší, a přitom má stejně velký displej o velikosti 1,3“. Navíc umí telefonovat přes hlasité handsfree, takže mobilní telefon vůbec nemusíte vytahovat z kapsy. Jinak jde o shodný model jako Venu 2. Zatímco Venu 2/2S stojí běžně osm až devět tisíc, za Venu 2 Plus zaplatíte 11 590 Kč – je to novinka a tam zatím nedošlo ke snížení ceny. Je přitom zvláštní, že Garmin na svém webu uvádí, že Venu 2 stojí 11 490 Kč, což je v porovnání s cenou v eshopech o dost víc. 

Pokud se ptáte, zda bych si tyto hodinky pořídil pro běžné používání, pak je odpověď negativní. Já zkrátka potřebuji, aby se hodinky daly ovládat tlačítky, aby případný dotyk byl jen jako doplněk. V mnoha ohledech je ovládání tlačítky rychlejší, pohodlnější, hodinky se dají ovládat v rukavicích, na kole a hlavně intuitivně (tedy v podstatě poslepu). V tomto ohledu je pro mě lepší modely Fénix 7 nebo Epix, i když jsou o dost dražší. Nehledě na to, že preferuji transreflexní displej díky lepší výdrži.

Stručné parametry

  • Rozměry: 45,40 × 45,40 × 12,20 mm 
  • Hmotnost: 49 g 
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,3“ (33,02 mm)
  • Rozlišení displeje: 416 pixelů 
  • Baterie: až 11 dnů s měřením tepu, až 22 hodin s GPS a 8 hodin s GPS a aktivní hudbou
  • Baterie se zapnutým displejem: až 2 dny s měřením tepu
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: až 650 skladeb (cca 7 GB)
  • Cena: oficiální 11 490 Kč, běžně 8 990 Kč

Diskuse k článku (0)
Tagy: