Indoor jízda s aplikací Zwift ovlivní všechny metriky, od výkonu přes VO2max až po cyklistickou úroveň

14.3.2024
Když jezdit na kole, tak venku. Ale když to nejde jinak, tak se indoor ježdění také může hodit. Docela mě překvapilo, že i když nemám trenažér, co podporuje Garmin přímo, lze se k naměřeným metrikám také dostat. A ještě si virtuální jízdu docela užít
Aplikace Zwift

Na obrazovce - u mě na iPadu, který mám v držáku rotopedu - se ukazuje vaše postava jedoucí krajinou, v horní části pak metriky jako watty, rychlost, ujetá vzdálenost


Přiznám se, že indoorové ježdění jsem nikdy neměl moc v lásce. Na rotopedu jsem jezdil vždy jen po různých zraněních, kdy jsem se potřeboval trochu rozjezdit, než sednu na kolo. Posléze jsem si pořídil válce a upravil svoje MTB tak, aby se na nich dalo jezdit - to znamenalo pořídit si druhý set výpletů a na ně nasadit indoorové 25mm pláště. 

To bylo rozhodně zábavnější než rotoped, protože jsem jel na svém vlastním kole a připadal si tak nějak „opravdově“. O tom, že bych si pořídil trenažér, jsem ale nikdy neuvažoval. Moje válce byly „hloupé“, čili neumožňovaly připojit přes ANT+ senzory hodinky nebo cyklonavigaci Garminu, jen bezdrátový ovladač, který umožňoval nastavit různé tréninky. 

Nepřehlédněte: Jízda na kole uvnitř: rotoped, válce, trenažér + tip, jak si poradit bez snímače rychlosti

Po operaci aorty jsem si pořídil nový rotoped, protože ten 20 let starý se totálně rozpadl a už nemělo cenu ho servisovat. Rotoped jsem použil pro pár jízd na rozježdění, než mi hrudník zpevnil natolik, abych mohl na válce - a pak i na běžné kolo, na které jsem sedl zhruba tři měsíce po operaci.

Tip: Přežil jsem svou smrt: Operace hrudníku, protéza ascendentní aorty a doživotní omezení

Hle, ono se to dá připojit ke Zwiftu!

Rotoped, který jsem pořídil, pak zůstal v posilovně, kterou mám v suterénu,  a sloužil v podstatě jako věšák na ručník. Více než před rokem jsem pak dal pryč válce, a to včetně kola, které jsem na něm používal - prostě mě indoor jízda fakt nebavila, spíš to pro mě byl vopruz. Raději jsem si dal den pauzu, než abych sedal na válce. 

Nicméně letošní zimu jsem vzal rotoped několikrát na milost, to když se mi fakt v tom počasí (sníh, ledový vítr nebo marast) fakt ven nechtělo. Šlapal jsem standardní zátěží někdo okolo 200 W, a to 45-60 minut, a u toho sledoval film. Ale ani to nebyl žádný zázrak, já prostě potřebuju ten feeling opravdové jízdy. 

 

 

Následně mě napadlo se podívat, jestli Bluetooth připojení, které rotoped nabízí, nelze využít k něčemu jinému než připojení hrudního pásu. Hodinky Garminu či Edge přístroj neumí, chybí chybí standardizované protokoly. Nicméně jsem zjistil, že jej zvládá připojit aplikace Zwift pro virtuální jízdu. 

Takže když začátkem týdne celý den pršelo, Zwift jsem stáhul do iPadu, vytvořil profil, připojil k rotopedu (výkon, rychlost, kadence) a hele, ono to fakt fungovalo. A nutno říct, že mě jízda fakt bavila - oproti standardnímu šlapání bez interakce je to velký rozdíl. 

Kolem mě jezdili další cyklisté, se kterými jsem se mohl honit v kopcích, mohl jsem sledovat krajinu (konkrétně šlo o silnice okolo sopky na Šalamounových ostrovech), viděl jsem výkon, rychlost, zkrátka fakt mi to připadalo jako reálná jízda. Během jízdy se navíc můžu rozhodnout, kterou odbočkou se dát, mohu se otočit a sjet z kopce dolů, když se mi nechce šlapat a hlavně mohu kdykoliv skončit. 

Jasně, na rotopedu za cca deset tisíc to není to samé jako na kole nebo trenažéru, už jen ten posez na obřím polstrované sedle fakt nic moc, ale ta zábava s virtuální jízdou tam prostě je. A navíc zjistil jsem, že šlapání podle proměnných podmínek, kdy se mění obtížnost (a tedy odpor) je fakt něco jiného, než jen šlapat „flat“ na určité watty, navíc „naslepo“.

Metriky z jízdy se uložily do Garminu

Velké překvapení mě pak potkalo ve chvíli, kdy jsem uloženou jízdu nahrál do Connectu - klasicky importem souboru FIT, Zwift se neumí připojit přímo, není tu propojení jako třeba Stravy a Garminu. Connect vytvořil nový rekord na 20minutový výkon a rovněž se mi upravilo VO2max. FTP se mi ale, zdá se, neupravilo, a tedy ani výkonnostní zóny (zatím) - tam si to chce asi Garmin změřit sám. 

Tip: Přehled VO2max: Jak si stojíte vzhledem ke svému věku a pohlaví? Jaký vliv má VO2max na další metriky

VO2max jsem měl předtím stanovenu na základě mých jízd na elektrokole, kde mám rovněž snímač výkonu, na 50 ml/kg/min. Ovšem zhruba půlhodinová jízda na rotopedu tuto hodnotu přetočila na 52 a hned ta další na 54. Díky vysokému průměrnému výkonu mi také vzrostlo skóre vytrvalosti, z nějakých 7 400 na 7 756 a následně na 8123, cyklistická úroveň se mi z Vytrvalec změnila na Vrchař, no zkrátka celé se mi to komplet přeskládalo.

Nepřehlédněte: Cyklistická úroveň: Kombinovaná metrika, která zjišťuje vaše schopnosti při jízdě na kole

 

 

Během svých běžných jízd mám průměrný výkon okolo 130 W, 20minutovou maximálku jsem měl někde okolo 180 W, když jsem dupal do kopce. Teď najednou průměrný výkon 249 W a max. průměrný 20minutový 271 W. Garmin také v uložené jízdě spočítá zátěž a určí tréninkový efekt, čili jízda se opravdu chová, jako bych ji absolvoval s hodinkami nebo Edge. Chybí ale pokročilé metriky jako Intensity Factor nebo Training Stress Score

Čtěte dále: Cyklistický výkon a odvozené metriky: VO2max, FTP, faktor intenzity, normalizovaný výkon atd.

Protože mám s rotopedem spárován i svůj hrudní pás HRM-Pro, nemusím mít při jízdě hodinky na sobě - tepovka se do mého denního přehledu uloží právě skrze hruďák, který mám spárován současně s mobilem a tedy i aplikací Connect. Současně se počítají i minuty intenzivní aktivity, o které byste jinak přišli. Zkrátka při indoor jízdě se úplně obejdu bez zařízení Garminu - jen si ji posléze nahraju do Connectu. 

Nepřehlédněte: Recenze hrudního pásu HRM-Pro (Plus): Nejen měření tepovky, ale řada dalších sportovních funkcí

Ježdění venku to nenahradí, ale...

Rozhodně však nehodlám nahradit ježdění uvnitř za to venkovní, už jen proto, že venku jezdím ne kvůli tréninku nebo zvyšování výkonnosti, ale protože mě to baví, zejména v terénu. Navíc mi indoorová jízda úplně rozhodila moje metriky z reálného světa, a to naprosto zásadním způsobem. Ale jako nouzovka se jízda ve virtuální realitě může hodit. 

Faktem však je, že po nějakých 40 minutách na rotopedu, kdy mi tam Zwift posílá celkem hustej výkon, jsem zedřenej víc jak po dvou hodinách na kole - hlavně mě bolí kolena. Myslím, že za to může velký Q-faktor - přece jen na kole je výrazně menší a nohy jsou na mém rotopedu nepřirozeně „rozkročené“. Nejde tak ani o únavu jako takovou, ale spíše o zmíněná kolena - tento pocit na běžném kole vůbec nemívám.

Tak jako tak, aktuálně jsou na cestě pedály Garmin XC200 s wattmeterem, které mi konečně ukážou, jaký je můj reálný výkon na běžném kole, když nemám pod zadkem motor - ten to určitě trochu zkresluje. Anebo také ne - a to právě chci zjistit. Také jsem zvědav, jak moc mi indoor jízdy rozhodily (rozumně „nereálně zvýšily“) VO2max a další metriky. Cyklistice zdar!


Diskuse k článku (21)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

No nevím, ale všeobecně se na správně zkalibrovanem smart indoor trenažéru dosahuje o něco málo nižší FTP než na reálném kole venku.
Vaše jméno, přezdívka: 
Perr

Já si kdysi dělat test (faktem je, že jsem byl mladší) a dosáhl jsem FTP, jaké na kole ani omylem. Tak nevím... Přijde mi, že v indoor dokážu dát víc síly, už jen proto, že neřeším stabilitu, provoz, vítr...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jsem pak zvědavý na porovnání výkonu rotopedu a pedálů. Ty rotopedy jsou často úplně mimo...Potkávám na zwiftu spoustu lidí, co jezdí výkony jak jezdci z World tour a nepřipadá jim to divné... S prominutím, tebe na 270 watt/ 20 min také netipuji :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

V reálním světě mám aktuálně odhad FTP 3,3 W/kg (221 W) a 20minutové maximum 191 W. Na rotopedu/trenažéru je to holt jiné, na kole jsou watty o dost nižší.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ty čísla si trochu odporují, jeden z odhadů FTP je 95% z 20 min max... A na rotopedu by měly být čísla rozhodné nižší než venku, ne naopak. No přesvědčíš se sám, až přijdou pedály :-) Nebudeš první ani poslední.
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek


Nové FTP (221 W) mi to nabídlo v aktivitě, kdy můj 20minutový průměr byl právě těch 191 W. Já jen píšu, co mi nastavil/zjistil Garmin. Pedály nepedály, toto jsou data ze senzoru výkonu kola (Trek Fuel EXe). Ale jo, uvidím, co budou dávat pedály.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

To, že veľa vecí pri cyklistických metrikách "odomyká" wattmeter - no a ten nestojí zrovna málo. Uvažoval som nad tým, že raz za čas skočiť niekam do fitka kde majú nejaký trenažér s wattmetrom a pripojením na Garmin. Nemá niekto skúsenosť? Je to bežné alebo skôr nič také nemajú?
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco

Jenže trenažér a kolo je fakt diametrální rozdíl. Na trenažéru není problém mít za celou jízdu průměr 200 W, ale na kole to nikdy člověk neudělá - kopec, z kopce, proti větru, po větru... Já mívám průměrku okolo 140-150 W.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Dovolím si oponovať - ak všetko správne funguje tak je jedno či je protivietor, kopec, MTB, cesťák, trenažér... ak prenášam cez pedále 200 W tak je to jednoducho 200 W. Samozrejme rýchlosť budem mať rôznu. Problém môže nastať jedine v tom meraní výkonu pretože to nie je až tak jednoduché. V tom paradoxne môže byť ten trenažér presnejší pretože môže mať možnosť merať vygenerovaný výkon. Otázka však je ako fakt kvalitne sa meria ten výkon. Na bicykel wattmeter stojí dajme tomu od 400€, neviem ako je to robené na trenažéroch ale viem si predstaviť, že vďaka možnosti merať výkon na záťaži to bude lacnejšie a presnejšie... To však nevylučuje možnosť, že lacnejšie trenažéry to budú mať odflaknuté a výstup bude nič nehovoriace číslo.
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco

Oponovat můžete, až si to zkusíte na vlastní kůži :-) Moje zkušenost hovoří takto. Jsem schopen dupat do kopce 250 W půl hodiny, ale nejsem schopen toto udělat na rovince, ať chci jak snažím. Když jedu pomaleji do kopce, dám stabilně větší výkon než na rovince. A moji zkušenost potvrzují i známí, co s watmetterem jezdí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

To popiera zmysel merania výkonu. Výkon 200W je jednoducho 200W bez ohľadu, či je to dole kopcom, do kopca, v teréne, na ceste, proti vetru, s vetrom... To, že jedno zariadenie zobrazí inú hodnotu ako iné to je možné dokonca veľmi pravdepodobné. Ale v princípe ak by som mal pedále s wattmetrom a nahodil ich na cesťák a šliapal 200W tak vykonám tú istú prácu ako keď budem šliapať na MTB a tie pedále mi ukážu rovnako 200W (to isté platí aj pre trenažér). Ale výkon z tých pedálov nemusí byť rovnaký ako z iného wattmetra. V reálnom živote to asi nevadí pretože cyklista sa riadi tým svojím wattmetrom.
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco

Ešte som zabudol na to, že niekto môže byť efektívnejší pri šliapaní vo vyšších otáčkach, niekto šliape skôr silovo... Takže áno, môže byť rozdiel pri šliapaní do kopca vs rovina - v jednom prípade môžem 250W udržať 30 minút v druhom nie... ale to je vypovedá o mojich schopnostiach a wattmeter mi ukáže moje výhody a slabiny
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco

Jo, je to tak. Zkoušel jsem rovinky s vyšší kadencí a nebyl problém se dostat na vyšší výkon. Ale do kopce ten výkon jde tak nějak sám, kdežto na rovince se musím nutit, abych ho tam dostal - člověk má tendenci snížit kadenci a dát těžší převod = méně výkonu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Nic ve zlém, ale to co od Vás čtu v článku a zde v diskuzi, to jste náhodný generátor Wattů??? Čekal bych od člověka, který má web o Garminu, že ve svých Wattech má jasno. A v tom, jak se počítají a co je to odvedená práce na kole taktéž. --- snížit kadenci a dát těžší převod = méně výkonu Šlapal jsem standardní zátěží někdo okolo 200 W, a to 45-60 minut, ... Během svých běžných jízd mám průměrný výkon okolo 130 W, 20minutovou maximálku jsem měl někde okolo 180 W, ... V reálním světě mám aktuálně odhad FTP 3,3 W/kg (221 W) a 20minutové maximum 191 W. ... Jsem schopen dupat do kopce 250 W půl hodiny). --- opravdu ne, to že snížím kadenci a dám těžší převod ještě neznamená méně výkonu. Jame Watt se obrací v hrobě. A žádný cyklista nemůže mít FTP (hodinové) výše než 20 min max výkon. A pokud mám 20 min max výkon 191W, tak těžko mohu 30 minut do kopce dupat 250W!!!
Vaše jméno, přezdívka: 
HuHu

Ale já nikde nepíšu, že jaký je mům MAXIMÁLNÍ výkon na 20 minut, ale jaký je můj změřený 20minutový výkon v nějaké aktivitě, ať už jde o kolo nebo trenažér. Garmin pak odhadne FTP na základě toho, jak by to vypadalo, kdybych jel s tepovkou blízko svému maximu (a tudíž počítá s tím, že bych měl větší výkon). Já ale svoje reálné maximum opravdu nehledám a ani na maximum NIKDY nejezdím, watty měřím jen kvůli testům, ne kvůli tomu, abych zlepšoval kondici. Můj zdravotní stav mi nedovoluje hrát si na hrdiny.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Odvedená práce je odvedená práce, jestli jste schopen jet 250W do kopce (při dané délce kliky a kadenci), tak je na stejné klice a kadenci musíte dát i po rovince. Výkon je prostě funkcí délky kliky (konstanta), která určuje obvod po kterém šlapete, kadence a síly, kterou tlačíte na pedál po obvodu kruhu daného délkou kliky. Je zcela irelevantní, jestli tuto práci odvedete do kopce nebo na rovince. Liší se síly, které překonáváte, po rovince primárně aerodynamický odpor, do kopce primárně hmotnost proti gravitaci. Plus v obou případech valivý odpor podle typu/šířky pláště a terénu po kterém jedete. Jedině pokud by vám na rovince nevycházel převod a měl jste kadenci výrazně pod/nad kadencí do kopce, tak může být malý rozdíl. Vyšší Nm při nižší kadenci už nemusíte ušlápnout, ale nižší Nm při vyšší kadenci ano. Pokud ne, tak buď máte příliš dlouhé kliky a/nebo špatnou efektivitu šlapání (špatná koaktivace svalů, které se aktivují proti sobě a brzdí jeden druhý, místo aby pracovaly v souladu). Doporučuji přestat koukat na tato hausnumera z x nespolehlivých zdrojů, pořídit jeden spolehlivý wattmeter a řídit se jím. Ideálně pedály a ty používat i na trenažéru. Jinak mi jaksi uniká smysl používání Garminu, či jiného ekosystému, když ho krmíte nesmyslnými údaji o vynaložené práci. Nastaví vám nesmyslné tréninkové zóny, špatně spočítá únavu/recovery atd. A dělejte drily na kadenci, zvýší se vám efektivita šlapání.
Vaše jméno, přezdívka: 
HuHu

Já musím zapínat na hodinkách při jízdě na Zwiftu indoor jízdu, a po skončení zruším (neukládám), propíšou se tak i MIA do Garminu. Jinak propojení Zwift/Garmin funguje dobře.
Vaše jméno, přezdívka: 
Michal

To naštěstí řeším právě hruďák HRM-Pro, který je spárován s mobilem a tak se MIA počítají.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Já to mám přes HRM Dual pouze, nevím zda to je rozdíl… Ale používám Zwift přes Apple TV, kde je připojen hruďák a TacX, nikoli přes Companion s iPhone.
Vaše jméno, přezdívka: 
Michal

To je zásadní rozdíl. HRM-Dual neumí fungovat bez hodinek sám o sobě...HRM Pro ano a hodinky pro měření tepovky vůbec nepotřebuje.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Propojení Zwift a Garmin funguje dobře až na jednu drobnou hloupost, která mě osobně vadila. Aktivita nahraná přes Zwift se nezapočítává do výzvy a nešly tak sbírat odznaky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vebecko
Zpět na článek