Hodinky ohlásí telefon ztracený při aktivitě. Ukážou jej na mapě a dokážou vás k němu navigovat

14.5.2024
V novém firmwaru pro Fénixy, Epixy, Forerunnery, Venu 3 a dokonce i Vívoactive 5 uvádí Garmin funkci, která vám pomůže najít mobilní telefon ztracený při běhu, chůzi či jízdě na kole. A to včetně aktivní navigace
Ztracený telefon

Když se odpojí telefon během aktivity, ukáže se jeho poloha na mapě


Už od loňského října Garmin testuje novou funkci pro nalezení ztraceného mobilu a nyní to konečně vypadá, že se dostane do finálních firmwarů modelů všech nových novějších modelů hodinek s barevným displejem. Zatímco Venu 3 a Vívoactive 5 mají tuto funkci zatím v betě, Fénixy 7, Epixy a Forerunnery už ve finálce. 

Přehled podporovaných hodinek:

  • Fénix 7 a Fénix 7 Pro
  • Epix a Epix Pro
  • Forerunner 165
  • Forerunner 255 a 265
  • Forerunner 955 a 965,
  • Venu 3
  • Vívoactive 5

Že je to funkce praktická, je asi každému jasné. Mně se už telefon jednu cestou na kole ztratil, během skoků mi vyletěl ze zadní kapsy trikotu. Všiml jsem si toho až někdy po půl kilometru, kdy jsem zastavil a chtěl si udělat fotku - a musel se vracet a doufat, že telefon někde najdu. A nejen z kapsy, telefon může vypadnout i z batohu. Před pár lety jsem takto (opět na trailu) ztratil peněženku – po svačině jsem zapomněl batoh zavřít.

Jak to funguje v praxi? 

Standardně je tato funkce zapnutá, o čemž se můžete ujistit v menu hodinek - najdete ji v Oznámení a upozornění – Upozornění systému – Upozornění Najít můj telef. Standardně je tato funkce zapnutá, takže po instalaci nového firmwaru ji nemusíte zapínat ručně, funguje automaticky. Na Epixech a Fénixech najdete tuto možnost přímo ve zmíněném menu, u Forerunnerů je třeba jít ještě do podmenu Telefon.

Když se v průběhu aktivity mobil odpojí od hodinek, tj. vypadne vám z kapsy nebo z batohu, hodinky okamžitě ohlásí ztrátu: „Připojení k telefonu zrušeno“. A zeptají se, zda se k němu chcete nechat navigovat, resp. k poslední známé poloze. Pokud ano, spustí navigaci a ukážou vzdálenost. U mapových hodinek po cestě, u nemapových hodinek přímo. Na mapě je pak pozice mobilu vidět jako „Ztracený telefon“ (pokud máte správné měřítko). 

Jakmile se k telefonu opět přiblížíte, hodinky obnoví spojení. A v tu chvíli vám nabídnou možnost vyhledání podle zvuku – kdyby ležel třeba někde zapadlý v trávě nebo listí. Jde o klasickou funkci Najít můj telefon, která je normálně dostupná z rychlých voleb. Pokud telefon vidíte přímo, můžete tuto nabídku zrušit. Až telefon najdete, můžete klidně vyrazit dále. Pokud byla předtím aktivní navigace po trase, tak se obnoví.

Já to chci na Edge!

Nasimulovat tuto funkci můžete snadno – ani není třeba mít puštěnou aktivitu. Stačí ji zapnout, odpojit mobil a na mapě se vám ukáže ztracený mobil. Za mě extrémně praktická funkce a divím se, že to někoho již nenapadlo dříve. Například na Edge mobil hlídá ukradnou cyklonavigaci z kola (nebo kolo s cyklonavigací), ale na to, že by to mohlo fungovat i opačně, přišel Garmin až nyní. 

A já teď čekám, až tuto funkci přidá Garmin i do Edge. 


Diskuse k článku (44)