Hodinky ohlásí telefon ztracený při aktivitě. Ukážou jej na mapě a dokážou vás k němu navigovat

31.3.2024
V novém firmwaru pro Fénix 7 a Epix uvedl Garmin poprvé možnost, která vám pomůže najít mobilní telefon ztracený při běhu, chůzi či jízdě na kole. Pomocí hodinek se k němu můžete i navigovat
Ztracený telefon

Když se odpojí telefon během aktivity, ukáže se jeho poloha na mapě


Na konci října vydal Garmin beta verzi firmwaru, v rámci níž hodinky dostaly nové Body Battery, zdřímnutí a také detekci ztráty telefonu při aktivitě. A protože to považuji za velmi užitečnou novinku, hned jsem ji tehdy vyzkoušel. Jenže v následující verzi tato funkce opět zmzela, aby se pak objevila v jiné betě někdy v únoru. A co nestalo? V další verzi byla opět pryč.

Nyní je venku beta 17.10, kde se tato funkce objevuje znovu, tentokrát už ale částečně počeštěná. Takže předpokládám, že nyní nezmizí a do následující finálky se konečně propracuje. Místo „Lost phone“ už jen na mapě vidět „Ztracený telefon“ atd. Garmin obvykle nové funkce překládá do dalších jazyku, kdy je jasné, že v hodinkách (či Edge) už zůstanou.

Že je to funkce praktická, je asi každému jasné. Mně se už telefon jednu cestou na kole ztatil, během skoků mi vyletěl ze zadní kapsy trikotu. Všiml jsem si toho až někdy po půl kilometru, kdy jsem zastavil a chtěl si udělat fotku - a musel se vracet a doufat, že telefon někde najdu. A nejen z kapsy, telefon může vypadnout i z batohu. Před pár lety jsem takto (opět na trailu) ztratil peněženku – po svačině jsem zapomněl batoh zavřít.

Jak to funguje v praxi? 

Stačí v menu telefonu tuto funkci zapnout – najdete ji v Oznámení a upozornění – Upozornění systému – Upozornění Najít můj telef. Standardně je tato funkce zapnutá, takže po instalaci nového firmwaru ji nemusíte zapínat ručně, funguje automaticky. 

Když se pak v průběhu aktivity mobil odpojí od hodinek, tj. vypadne vám z kapsy nebo z batohu, hodinky okamžitě ohlásí ztrátu: „Phone connection lost.“ Dále ukážou vzdálenost a čas, kde a kdy si pamatují jeho poslední pozici. Následně se zeptají, jestli chcete k nim navigovat zpět. A když se podíváte na mapu, vidíte na poslední pozici telefonu: „Ztracený telefon“

Jakmile se k telefonu opět přiblížíte, hodinky obnoví spojení. A v tu chvíli vám nabídnou možnost vyhledání podle zvuku – kdyby ležel třeba někde zapadlý v trávě nebo listí. Jde o klasickou funkci Najít můj telefon, která je normálně dostupná z rychlých voleb. Pokud telefon vidíte přímo, můžete tuto nabídku zrušit. Až telefon najdete, můžete klidně vyrazit dále. Pokud byla předtím aktivní navigace po trase, tak se obnoví.

Já to chci na Edge!

Nasimulovat tuto funkci můžete snadno – ani není třeba mít puštěnou aktivitu. Stačí ji zapnout, odpojit mobil a na mapě se vám ukáže ztracený mobil. Za mě extrémně praktická funkce a divím se, že to někoho již nenapadlo dříve. Například na Edge mobil hlídá ukradnou cyklonavigaci z kola (nebo kolo s cyklonavigací), ale na to, že by to mohlo fungovat i opačně, přišel Garmin až nyní. 

A já teď čekám, až tuto funkci přidá Garmin i do Edge. 


Diskuse k článku (22)