Hodinky odvozené od Fénix 7 a Epix: Čím se liší Quatix 7, Tactix 7, Descent MK3, Enduro 2 a MARQ 2 (přehled)

13.5.2024
Garmin postupně aktualizuje odvozené modely od hodinek Fénix 7 Pro a Epix. Tyto hodinky se liší zejména doplňkovými funkcemi, ať už jde o plavbu na lodi, taktické funkce, potápění nebo možnosti pro piloty
Odvozené hodinky

Garmin nabízí řadu hodinek, které jsou odvozeny od modelů Fénix 7 a Epix. Jsou vybaveny řadou funkcí navíc


Je jasné, že mateřské hodinky z řad Epix a Fénix jdou u Garminu na odbyt nejvíce. Ale řada uživatelů pokukuje po modelech, které z těchto hodinek vychází. Ty totiž nabízí kromě odlišného designu také funkce navíc - specifické pro některé aktivity; a vůbec nemusí jít o sport jako takový.

Quatix 7 a 7 Pro: Pro jachtaře a mořeplavce

Základ si tyto hodinky berou jak v řadě Fénix 7, tak Epix. V provedení 47 mm se nabízí s displejem MIP i AMOLED, větší model s průměrem 51 mm má pak jako základ Fénix 7X. Všechny tři modely mají upravenou lunetu, takže hodinky jasně rozeznáte od mateřských hodinek. 

Základní hodinky jsou vybaveny sklem Gorilla Glass DX a mají ocelové provedení, a to bez solárního nabíjení. Jsou odvozeny od Fénix 7 Standard a díky tomu mají skvělou čitelnost displeje, kterou nekazí asni solární vrstva, ani safír. To model s AMOLED, který vychází z nových Epixů Pro 47 mm, už safírem vybaven je, navíc má titanové a tudíž lehčí tělo.  

A konečně nejvyšší model je odvozen od Fénix 7X Solar Sapphire a je tedy jednoznačně nejdražší. Zatímco Quatixy s displejem MIP vycházejí z původní řady Fénix 7/7X, model s AMOLED už byl updatován na stejný základ jako Epix Pro - má tedy pátou generaci optického snímače a s tím přicházející snímač EKG. A kromě toho také vylepšenou LED svítilnu, zatímco Quatix 7X tu původní s nižším výkonem. 

Tip: Měření EKG: Praktický test na hodinkách Fénix 7X Pro + návod

Kromě standardních funkcí Fénixů jsou tu i další, specifikacké pro jachtaře. Hodinky můžete propojit s vybranými námořními plottery Garmin a sledovat nebo dokonce ovládat vybrané funkce, jako je zoom mapy, rozvržení zobrazení, autopilot a další. Díky tomu můžete pomocí hodinek řídit loď, když zrovna nejste u kormidla, či aktivovat navigaci po trase. 

Jednotlivé modely jsou následující:

 • Quatix 7 Standard (MIP, 47 mm): 16 790 Kč
 • Quatix 7 Pro (AMOLED, 47 mm): 23 990 Kč
 • Quatix 7X Sapphire Solar (MIP, 51 mm): 28 790 Kč

Tactix 7: Nejen pro vojáky a lovce

Řada Tactix byla na trhu poprvé uvedena jako odvozenina od Fénix 6X, základem aktuální verze, jak už název napovídá, je Fénix 7X. Alespoň to platilo donedávna, než Garmin uvedl model s displejem AMOLED, co vychází z Epix Pro. Stejně jako Quatix 7 se také Tactix 7 nabízí s displejem MIP i AMOLED. Nový model má tu výhodu, že na rozdíl od starších má již pátou generaci optického snímače. Jinak se hodinky zásadněji neliší. 

Poznámka: Řada Tactix má pouze jediný průměr, ale to 51 mm. To rozdíl oproti Quatix 7, které se nabízí i v menším provedení. Věřím, že by někteří uživatele menší Tactixy ocenili.

 

 

Oproti výchozí řadě Fénix/Epix mají Tactixy navíc taktické funkce (kdo by to čekal...). Například režim Stealth, který vypne bezdrátovou komunikaci, ale přesto shromažďuje údaje o ušlé/uběhnuté/ujeté vzdálenosti a biometrické údaje bez záznamu údajů o poloze. Využití této funkce umožňuje hodinky používat a dokonce odesílat zaznamenaná data - a zároveň skrýt svou polohu, která je obvykle viditelná prostřednictvím mobilních aplikací.

Odlišné je také vestavěné světlo, které má místo červené zelenou barvu kvůli nočnímu vidění. Nočnímu vidění je přizpůsobeno i zelené světlo displeje a v provedení AMOLED pak i červený displej, RedShift, který neruší ve tmě. V prodeji jsou hned čtyři modely, přičemž tři mají displeji MIP a jeden AMOLED. Všechny jsou pak vybaveny krycím safírovým sklem a titanovou lunetou.

 • Tactix 7 Standard: 26 390 Kč
 • Tactix 7 Pro Solar Sapphire: 31 190 Kč
 • Tactix 7 Pro Solar Ballistic: 38 290 Kč
 • Tactix 7 AMOLED: 33 990 Kč (snímač Elevate 5)

Čtěte dále: Tactix 7 AMOLED: Epix Pro 51 mm už nejsou jediné. Garmin uvedl další velké hodinky do rodiny AMOLED

Descent MK3: To nejlepší pro potápěče

V řadě potápěčských hodinek Descent chyběla Garminu donedávna pořádná novinka. Řada MK2 odvozená od Fénix 6 už dosluhuje a řada G1, která má jako základ hodinky Instinct 2, zase má displej s omezenými zobrazovacími schopnostmi (i když při potápění to nutně nemusí vadit).

Loni v listopadu ale byla uvedena třetí řada, Descent MK3, a to s optikou čtvrté generace (proč tu není pátá, netuším). Stejně jako MK2 také MK3 je dostupná ve dvou velikostech, a to s lunetou 43 mm a 51 mm. A teď pozor - ani jeden z modelů už nemá transreflexní MIP, ale AMOLED! Menší model má displej 1,2" a větší 1,4". Jsou určeny pro potápění až do hloubky 200 metrů.

 • Descent MK3 43 mm - 29 990/34 990 Kč (dle provedení)
 • Descent MK3i 51 mm - 39 990/44 990 Kč (dle provedení)

Oba modely si můžete pořídít s přijímačem T2, který slouží k monitorování tlaku v nádrži. K tomu využívá sonarovou technologii SubWave, jež umožňuje sledovat až osm nádrží pod vodou - zobrazovat tlak vzduchu, hloubku, míru využití a zbývající čas - pro různé typy potápění. Navíc umí komunikovat s ostatními potápěči vybavenými stejnými hodinkami. 

Enduro 2: Nekompromisní výdrž

Aktuálně největší a nejtěžší hodinky Garminu. V podstatě jde o tlustší Fénixy 7X, aby se do těla dostala baterie s větší kapacitou - ta má oproti F7X kapacitu 660 mAh, zatímco Fénixy jen 534 mAh. To ale přidalo na tloušťce 0,7 mm a na hmotnosti 3 g oproti safírovým Fénixům. Hodinky se nabízejí jen v safírovém provedení a vydrží až 34 dnů v pohotovosti a 110 hodin s GPS (a něco přidá solární dobíjení).

Poznámka: Fénixy 7X a Epixy 51 mm jsou v ocelovém provedení ještě těžší, ale ty si kupuje jen málokdo. Endura 2 se v oceli nenabízí vůbec, jen v titanu a se safírovým sklem. 

Tyhle údaje jsou naprosto skvělé, navíc se Endura 2 nabízí s nylonovým páskem, který má jen pár gramů. I přes vyšší hmotnost těla tak hodinky jako celek váží jen 70 gramů. Nicméně při běhu vám budou na ruce tak jako tak „plandat“ - velkou hmotnost těla lehký řemínek nesmaže. Sám to cítím na F7X Pro, které jsou jen o pár gramů lehčí. 

Podobně jako Fénix 7X Pro má i Enduro 2 novou verzi svítilny, co má lepší svítivost a rozsah. Optický snímač je ale v tuto chvíli jen 4. generace, protože hodinky byly uvedeny už loni (podzim 2022). Je to stejné jako u Tactixů nebo Quatixů - na případný update, pokud vůbec přijde, se čeká. Garmin je nabízí v jediném provedení za 24 490 Kč, a to v titanu a se safírovým sklem.

Tip: Hodinky Enduro 2: Stejné jako Fénix 7X, ale s delší výdrží

 

MARQ 2

Zatímco předchozí generace MARQ měla klasický MIP displej, druhá generace se už snaží vypadat luxusně nejen navenek, ale i použitým displejem. Vychází z Epixů, má ale o kousek menší velikost a displej - místo 47 mm jen 46 mm a místo 1,3" displeje jen 1,2" displej. V prodeji je celkem pět modelů, každý pro specifickou skupinu uživatelů: jachtaři, golfisté, sportovci či piloti.

Luxusní je nejen vzhled (alespoň se o to snaží), ale hlavně cena, která je oproti Epixům až trojnásobná. Proč? Už jen proto, aby si hodinky nekoupil každý. Jediným skutečným důvodem, proč tyto hodinky totiž chtít, je společenský status a ten vytváří především vysoká cena. Je to jako s Oktávkou a Audinou.  

Přehled modelů:

 • Adventurer, kožený hnědý řemínek, cena 53 990 Kč
 • Athlete, černý silikonový řemínek, cena 46 790 Kč
 • Golfer, tmavý nylonový řemínek, cena 56 390 Kč
 • Captain, tmavý nylonový řemínek, cena 56 490 Kč
 • Aviator, kovový řemínek, cena 61 190 Kč

Jednotlivé modely jsou doplněny o specifické funkce, podobně jako Tactixy nebo Quatixy. Například model Golfer přichází s funkcemi známými z golfových modelů, Captain pak z modelu Quatix a Aviator ze staršího modelu D2. 

Další podrobnosti: Luxusní hodinky MARQ dostaly dotykový displej AMOLED. Pět modelů pro různé uživatele

Je libo karbon?

Loni přidal Garmin do portfolia řady MARQ 2 také karbonové modely. Na velikosti hodinek nebo funkcích se nic nezměnilo. Jiné je však tělo. To už není z titanu, ale karbonu. Hodinky jsou tak lehčí a podle Garminu i luxusnější. Garminu ale nechybí sebevědomí a nechává si za nové hodinky pořádně zaplatit.

Zatímco titanových modelů je celkem pět, karbonové jen tři. Dva se shodují s původními - Athlete a Golfer, zatímco Commander je zcela nový, nemá titanové provedení. Ceny jsou následující:

 • Athlete - 70 990 Kč
 • Golfer - 74 490 Kč
 • Commander - 76 990 Kč

Tip: Nejdražší hodinky Garminu: Nová luxusní řada MARQ 2 z lehkého karbonu. Máte po ruce 70 tisíc?


Diskuse k článku (9)