Přehled VO2max: Jak si stojíte vzhledem ke svému věku a pohlaví? Jaký vliv má VO2max na další metriky

22.2.2024
Hodnota VO2max, která v podstatě ukazuje to, v jaké jste kondici, se jednak liší pro muže a ženy, jednak maximum je odlišné pro různé věkové kategorie. VO2max navíc ovlivňuje další fitness a sportovní metriky
Srovnání hodnot VO2max

Maxima VO2max se liší nejen pro muže a ženy, ale také pro různé věkové kategorie


Protože ze zdravotních důvodů neběhám (a neběhal bych, ani kdyby mohl, protože mě tento druh pohybu prostě nikdy nebavil), moje hodnota VO2max po celá léta stagnovala. Kdysi se mi stanovila na hodnotě 53, to když jsem v roce 2017 o během přece jen pokoušel, ale od té doby jen klesala - a spadla mi až na 47. 

Čtete dále: VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

Ovšem s tím, jak jsem začal jezdit s měřičem výkonu na kole, se zase probudila k životu a nyní pomaličku stoupá. Aktuálně jsem na hodnotě 49, a tak mě začalo zajímat, jak si vlastně stojím. Tato hodnota totiž znamená pro různé věkové kategorie a pohlaví něco jiného.

Tip: Cyklistický výkon a odvozené metriky: VO2max, FTP, faktor intenzity, normalizovaný výkon atd.

Produktivní Stav tréninku

Od té doby, co se mi VO2max pomaličku zvedá, mám i Stav tréninku produktivní, a to i přes stagnující zátěž. Dokud se mi VO2max nehýbala (Stav tréninku hlásil „žádný trend“), tak jsem byl většinu času ve stavu regenerace či udržování. Což je pro mě zajímavé zjištění, měl jsem za to, že je třeba jen zvyšovat zátěž a udržovat VST v optimu.

Dává to logiku - když vám při stejné zátěži roste kondice, má to pozitivní přínos. A tak jsem začal hodnotu VO2max trošku zkoumat. Nebudu teď řešit, co se za ní skrývá, od toho je tu starší článek, spíš mě zajímá, co konkrétní hodnota znamená ve vztahu k věku a pohlaví. A k tomu slouží přiložená tabulka, která vše přehledně ukáže. 

Jak si stojíte?

Pokud máte například VO2max 50 a současně vám je 25 let, je podle tabulky hodnocení vaší kondice Good, tedy Dobré - takový průměr. Pokud byste ale měli 45 let,už máte hodnocení Excellent - Vynikající. A v šedesáti pak Superior, tedy (asi) Boží. Je logické, že mladý člověk má zcela odlišnou kondici a jeho plíce, krevní oběh a svaly pracují lépe než u staršího jedince; 60letý prostě nebude běhat jako mladík. Proto je třeba kondici zohledňovat k věku.

Stejně tak se liší hodnoty pro muže a pro ženy. S hodnotou 50 má hodnocení Superior už mladá žena - žebříček je zcela odlišný od mužského. Nicméně toto je přehled, co uvádí na svém webu Garmin (a to včetně zdroje), našel jsem ale řadu dalších tabulek, kde se jednotlivá rozmezí v procentech liší, takže je to fakt jen orientační.

Například podle tabulky Suunto bych už se svou hodnotou 49 měl při svém věku nejvyšší hodnocení. Což zde mimochodem není Superior, ale Excellent. Zkrátka je vidět, že každý si jednotlivá rozmezí stanovuje odlišně, stejně jako věkové kategorie. Je proto dobré dívat se do jediné tabulky a tam srovnávat, než sledovat tabulek více; data se dost liší. 

 

 

Co mě ale překvapilo, je odlišný překlad slovního hodnocení VO2max na Forerunnerech a Fénixech. Zatímco na F7X Pro či Instinct 2X v seznamu faktorů Stavu tréninku mám u hodnoty 49 uvedeno Vynikající a v detailu Skvělá, na FR 255/965 pak v seznamu Velmi dobrá a v detailu Vynikající. Myslím, že by se překladatelé jednak mohli domluvit, jednak by bylo fajn sjednotit hodnocení alespoň v rámci jedněch hodinek.

Skóre vytrvalosti a VO2max

Jinak zlepšení VO2max pomohlo i mému Skóre vytrvalosti, které mi přes zimu kleslo z hodnoty okolo 7 500 na cca 6 800. Ale jak jsem začal jezdit na kole s měřičem výkonu a VO2max začala stoupat, začalo stoupat i Skóre vytrvalosti - přestože jsem v zátěži či délce aktivit nepřidal; v době psaní tohoto textu vylezlo na 7 200 a vrátilo se zpět k hodnocení Expert.

Čtete dále: Skóre vytrvalosti: Metrika, která kombinuje tepovku, VO2max a délku aktivit. Dá se využít při tréninku?

V detailu metriky pak hodinky píšou: „Zlepšení hodnoty VO2max s sebou přineslo zvýšení vašeho už tak skvělého skóre vytrvalosti. Úžasné“. Čili je vidět, že některé metriky ke svému lepšímu fungování potřebují měřit při aktivitách výkon. U běhu je to v pohodě, tam si hodinky výkon měří i bez dalšího příslušenství. Ale cyklisté to mají těžší, tedy dražší. 

Zkrátka s tím, jak se mi začalo hýbat VO2max, se mi otevřely dveře k dalším metrikám a přesnějšímu fungování těch stávajících jako Stav tréninku či Tréninková zátěž. Už proto se těším na pedály s wattmetery, abych mohl měřit výkon i na běžném kole - nejen elektrice, kde je to přece jen trochu zkreslené motorem a člověk nedává do jízdy to, co by mohl. Samozřejmě mohu motor vypnout, ale s tím těžkým kolem to moc nejde...


Diskuse k článku (23)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin