Bezdrátové snímače a příslušenství pro běh a cyklistiku: Dynamika běhu, tepovka, výkon, světla, radary

1.3.2024
Samotné hodinky či cyklonavigace mají řadu funkcí a umí změřit hodně metrik. Nezastanou ale všechnu práci - někdy je stále lepší použít specializované externí příslušenství (základní přehled)
Cyklistické radary

Světla kombinovaná s radarem jsou ideálním pomocníkem při silniční cyklistice. Nejvyšší model pak umí i zaznamenat na video situaci za vám pro pozdější přehrání 


Tento přehled není zcela kompletní, ale dává základní přehled o tom, co si můžete pořídit pro jízdu na kole a běhání. U každého příslušenství/senzoru je uveden i odkaz na další indormace, pokud jsem o něm někdy v minulosti psal. 

Hrudní pás HRM-Dual

Úplně základní hruďák, který není vhodný pro plavání a chybí mu pokročilé běžecké metriky. Je ale také nejlevnější, dá se pořídit za 1 590 Kč. Dual proto, že podporuje jak ANT+, tak i Bluetooth. Zatímco ANT+ využijete pro připojení k hodinkám nebo cyklonavigaci, Bluetooth se hodí k připojení k mobilnímu telefonu, případně dalšímu vybavení jako jsou rotopedy či indoor běžecké pásy.

Cena 1 590 Kč

Nepřehlédněte: Hrudní snímače tepu: Základní HRM-Dual, prémiový HRM-Pro Plus a pro plavání v bazénu HRM-Swim 

Hrudní pás HRM-Pro Plus

Hrudní pás HRM-Pro Plus je voděodolný a kromě běžných aktivit určen i pro plavání ve volné vodě - tj. ne v chlorované. Nabízí možnost ukládat data offline, aniž by musel být připojen k hodinkám, což je pro plavání zásadní vlastnost, kterou zdědil z HRM-Tri. Navíc má i krokoměr, takže může posloužit při aktivitách, u nichž není možné mít hodinky na ruce. Paměť má až na 14 hodin aktivity. Dokáže měřit i kompletní běžeckou dynamiku - jde o spojení starších hrudních pástru HRM-Tri a HRM-Run2. 

Cena 2 990 Kč

Tip: Recenze hrudního pásu HRM-Pro (Plus): Nejen měření tepovky, ale řada dalších sportovních funkcí

Hrudní pás HRM-Swim

Speciální verze hruďáku s upraveným upínacím pásem, který drží pod vodou i při prudkých otáčkách u stěny - tam, kde HRM-Pro může mít problémy a sklouzávat. Je totiž širší, není tak elastický a má speciální přilnavou vnitřní stranu. Navíc je odolný vůči chlorované vodě. Lze jej použít i pro jízdu na kolo nebo běh, jen trochu škrtí.

Cena 1 690 Kč 

Čtěte dále: Hrudní pás HRM-Swim: Konečně budete vědět, jaký srdeční tep máte při plavání

 

Hrudní pás HRM-Fit

Funkcemi jde o tentýž hrudní pás jako HRM-Pro, jen má navíc speciální klipy/úchyty na sportovní podprsenku. Jeden je uprostřed přímo v místě, kde se nachází snímač, dva jsou pak na okrajích v místě, kde se nacházejí snímače. Klipy jsou na venkovní straně, takže je na těle vůbec necítíte. 

Cena 3 890 Kč

Další informace: HRM-Fit: Hrudní snímač tepovky určený speciálně pro ženy. Připevňuje se na sportovní podprsenku

Running Dynamics Pod

Maličký snímač dynamiky běhu má stejné možnosti jako HRM-Run či HRM-Pro jen s tím rozdílem, že nesnímá tepovou frekvenci. Pokud vám stačí měření tepu optickým snímačem v hodinkách, nemusíte si kupovat hruďák, ale jen tento snímač, který si dáte třeba za pásek kalhot. Případně se hodí tehdy, pokud máte jen pás HRM-Standard, který běžeckou dynamiku neumí. 

Novější modely hodinek však umí měřit i běžeckou dynamiku i bez příslušenství (až na vyvážení levé a pravé nohy), takže se tento snímač časem stane zbytečným.

Cena 1 590 Kč

Čtete dále: Snímač Running Dynamics Pod: Všechny důležité údaje pro běh v mini provedení

Čidlo rychlosti

Stejně jako u kadence i u čidla rychlosti už není potřeba mít na kole instalovaný protikus, otáčky kola snímá vestavěný magnetometr. Čidlo se umisťuje přímo na náboj kola a z jeho rotace a rychlosti změřené pomocí GPS se spočítá obvod kola. Senzor můžete klidně dát i na jiné kolo a obvod se díky GPS přepočítá - můžete tak mít jeden senzor pro více kol.

Cena 950 Kč

Čidlo kadence

Pokud potřebujete vědět, jak rychle šlapete, stačí si přidat na kliku kola toto čidlo. Snímá otáčky díky vestavěnému akcelerometru, díky čemuž víte, jaké máte máte tempo jízdy. Na kliku se upevňuje velmi jednoduše pomocí gumiček, které lze koupit i jako náhradní díly. Podporuje jak připojení pomocí ANT+, tak Bluetooth. V balíčku je pak možno koupit jak senzor rychlosti, tak kadence se slevou. 

Cena 950 Kč

Tip: Čidlo rychlosti a kadence: Zásadní doplňky pro jízdu na kole. Možnosti a nastavení

Pedály Rally XC200 

Nové pedály určené pro MTB kola - jsou kompatibilní s kufry Shimano SPD. Garmin nabízí ještě silniční variantu Rally RS200 s kufry Shimano SPD-SL a Rally RK 200 s kufry Look Geo. Varianta s označením 200 je oboustranná, tj. měřiče jsou vestavěny do obo pedálů, verze s označením 100 je pak jen jednostranná. Ta měří výkon jen levé nohy, pravá se pak dopočítává.

Kromě výkonu se měří také kompletní dynamika jízdy na kole, která umožní změřit vyvážení levé a pravé nohy, polohu v sedě či ve stoje, silovou fázi apod. Bez těchto pedálů navíc nelze určit cyklistickou výkonnost a VO2max. 

Cena 24 490 Kč (14 490 Kč jednostranná varianta)

 

Světlo Varia UT 800

Přední světlo s možností uchycení na řídítka nebo na helmu. Pokud si zvolíte uchycení na řídítka, získáte předsunutý držák, do nějž lze umístit i cyklonavigaci Edge. Ta pak umožňuje svítilnu ovládat (umí to i hodinky). Edge má navíc senzor jasu, která umožní měnit intenzitu světla podle toho, zda je den, šero či tma.

Maximální jas je 800 lumenů, s nímž vydrží svítilna až 1,5 hodiny. Pro běžnou jízdu stačí střední intenzita, s níž je výdrž dvojnásobná. V pordeji jsou dvě balení, jedna obsahuje držák na řídítka, druhá na helmu. Druhý set si pak musíte přikoupit.  

Cena 3 990 Kč  

Tip: Recenze Varia UT800: Pořádné světlo pro noční aktivity s chytrými funkcemi

Radar se světlem RTL 515

Garmin dnes nenabízí samostatná zadní světla, kombinuje je pouze se silničními radary. Základní radar se světlem RTL 515 poskytuje vizuální a zvuková upozornění na vozidla přibližující se zezadu až na vzdálenost 140 metrů. Radar si spárujete s většinou hodinek a cyklonavigacemi Edge, na jejichž displeji bude po straně vidět pruh s posouvajícími se body, představujícími přibližující se vozidla za vámi.

Novinkou je možnost připojit radar také k mobilnímu telefonu pomocí Bluetooth technologie a nové Varia aplikace. Mobilní telefon pak upozorní na blížící se automobil akusticky nebo pomocí vibrace. Výdrž baterie Varia radaru je na jedno nabití až 15 hodin v režimu deního blikání nebo cca 6 hodin v režimu nepřetržitého svícení.

Cena 3 990 Kč

Podrobněji: Recenze cyklistického radaru a světla Varia RTL 515. Jste vidět a víte, kdy za vámi někdo jede. To prostě chcete

V nabídce jsou i další modely - Varia RVR 315, základní radar bez světla (3 490 Kč) a kombinovaný radar se světlem a kamerou, která umožňuje zaznamenávat dění za vámi - Varia RCT 715 (8 890 Kč). Kromě toho si můžete pořídit radar se světlem eRTL 615, který je určen pro elektrokola a má nabíjecí kabel (8 440 Kč). 

Čidlo teploty Tempe

Externí senzor teploty, který si můžete připevnit na pásek kalhot, batoh nebo na kolo. Je velmi přesný a často lepší, než snímač v hodinkách - ten je totiž ovlivněn teplotou zápěstí. Můžete si jej dát za opasek, na kolo, zkrátka kamkoliv, kde bude odstíněn od těla a případně od přímého slunečného svitu.

Cena 990 Kč

Tip: Garmin Tempe: Externí čidlo teploty pro běh i jízdu na kole


Diskuse k článku (3)