Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?

8.4.2024
Pokud se rozhodujete mezi vrcholnými Epixy a Fénixy, nezajímá vás jen použitý typ displeje, ale také výdrž. Tu mají oboje hodinky naprosto parádní. Vítěz ale přesto může být jen jeden... (+ test dobíjení)
Epixy s nepatrně lepším výsledkem

Po krátké chůzi se Fénixy 7X Pro zcela vypnuly, zatímco Epixům ještě zůstalo 5 %


Na konci loňského května Garmin představil novou řadu Epix Pro, která po vzoru Fénix 7 zahrnuje tři modely - malý, střední a velký. Střední o průměru 47 mm tu už máme od ledna 2022, malý 42mm a velký 51mm model jsou však novinkami. A právě největší Epixy jsou lákadlem pro všechny, kterým se dříve zdála výdrž Epixů spíše slabší.

Nepřehlédněte: Velké srovnání Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro

Já jsem schopen původní Epixy „zrušit“ za pět až šest dnů v běžném provozu - průměrně 2 hodiny GPS aktivity plus půlhodinové kardio, případně 30-45 minut plavání. Běžně ale pro cyklistiku používám Edge 1040, takže mi hodinky Epix bez problému vydrží přes týden. Zhruba stejně dlouho mi vydrží také Forerunnery 965.

Tip: Jak dlouho vydrží hodinky Epix? Co všechno má vliv na spotřebu + srovnání s Fénix 6X a Fénix 7

Baterie z hodinek Enduro 2

Než přišly Epixy a Fénixy 7, používal jsem jako hlavní hodinky Fénixy 6X, jejichž výdrž mi přišla naprosto bombastická. Jenže Epixy Pro 51 mm a Fénixy 7X Pro jsou na tom s výdrží ještě daleko lépe. S nimi si můžete naplánovat 14denní dovolenou a máte téměř jistotu, že ji vydrží - nebo aspoň větší část.

Zajímavé ovšem je, že zatímco F7X Pro mají stejnou výdrž jako předchozí model F7X – a tudíž stejnou baterii, Epixy dostaly baterii s větší kapacitou. Mají totiž obecně vyšší spotřebu kvůli displeji. Garmin se rozhodl použít baterii z modelu Enduro 2 o kapacitě 660 mAh, přičemž Fénixy 7X mají „jen“ 534 mAh. 

Důvod, proč větší baterii nemají také Fénixy, je prostý – jednak by Garmin neměl důvod nabízet model Enduro 2, který se od Fénixů liší jen a pouze výdrží. A jednak proto, že by se do těla F7X větší baterie nevešla. Zatímco Epixy mají displej hned pod krycím sklem, u Fénixů je více zapuštěný do těla a zabírá tak více místa. Z tohoto důvodu jsou Endura o 0,7 mm tlustší než Fénixy 7X, aby se tam větší baterie vůbec dostala. 

Tip: Garmin postupně aktualizuje modely odvozené od Fénix 7 Pro a Epix Pro. Přijde řada i na Enduro 2?

Pohotovost vs. aktivita

Epixy 51 mm vydrží v pohotovosti 31 dnů, což je dvojnásobek oproti střednímu modelu – a to je naprostá parádička. K tomu přidejte 58 hodin aktivity s GPS v always-on režimu a máte před sebou hodinky, co konečně mohou přesvědčit škarohlídy tvrdící, že modely s displejem AMOLED nemají žádnou výdrž. 

Fénixy mají dlouhou výdrž i přes menší baterii, a to díky MIP displeji, který má spotřebu oproti AMOLED naopak velmi nízkou. V režimu hodinek vydrží 28 dnů a s GPS pak 89 hodin. Což je lepší než u Epixů - ale upřímně, už těch skoro 60 hodin je pro většinu naprosto dostačujících. 

Epix Pro 51 mm

Údaj za lomítkem se zapnutým displejem

  • Chytré hodinky: až 31/11 dnů 
  • Režim hodinek s úsporou baterie: až 41 dní 
  • Pouze GPS: až 82/58 hodin 
  • Všechny satelitní systémy: až 62/48 hodin
  • Všechny satelitní systémy a více pásem: až 38/30 hodin
  • Všechny satelitní systémy a hudba: až 17 hodin
  • Režim GPS s maximální výdrží: až 145 hodin
  • Expediční GPS režim: až 27 dní

Fénix 7X Pro 

Údaj za lomítkem pro solární nabíjení

  • Chytré hodinky: až 28/37 dní 
  • Režim hodinek s úsporou baterie: až 90/rok a více
  • Pouze GPS: až 89/122 hodin 
  • Všechny satelitní systémy: až 63/77 hodin
  • Všechny satelitní systémy a více pásem: až 36/41 hodin
  • Všechny satelitní systémy plus hudba: až 16 hodin
  • Režim GPS s maximální výdrží: až 213/578 hodin 
  • Expediční aktivita GPS: až 62/139 dní 

Hodnoty pro solární nabíjení předpokládají celodenní nošení se třemi hodinami venku při intenzitě světla 50 000 luxů, u aktivity pak používání při intenzitě světla 50 000 luxů.

Nepřehlédněte: Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

 

AMOLED žere víc, ale...

Na test se mi po uvedení na trh podařilo získat nejprve Epixy Pro 51 mm, které jsem nosil se svými hodinkami Epix (47 mm). V prvním testu mi vydržely celkem jedenáct dnů s 22:50 hodin GPS aktivit a 4:55 hodin kardia. Střední Epixy pak při stejném provozu zvládly jen polovinu času, což odpovídá papírové výdrži: 31 dnů oproti 16 dnům bez aktivit a vypnutým displejem, a 58 hodin oproti 30 hodinám v aktivitě se zapnutým displejem. 

Tip: Výdrž hodinek Epix Pro 51 mm: To není jen pecka, to je dvojitá pecka!

Další kolo proběhlo již s Fénix 7X Pro. Opět jsem měl na obou hodinkách ty samé aktivity, Epixy Pro v režimu hodinek s vypnutým displejem a v aktivitě se zapnutým. Ze začátku baterie Fénixů ubíhala rychleji a stabilně se držela na hodnotě o nějakých sedm osm procent menší než na Epixech. V závěru se však procenta postupně sbližovala, a když na konci jedenáctého dne hodinky skomíraly, rozdíl byl už jen dvě procenta. 

Fénixy v tu chvíli měly 4 %, Epixy pak 6 %. Za tohoto stavu jsem pustil závěrečnou aktivitu, abych věděl, jak to dopadne - chůzi. Ta trvala 35 minut. Po uložení aktivity na Fénix 7X se hodinky vypnuly, zatímco na Epixech jsem měl 5 %. Čekal jsem, že Fénixům zůstanou dvě, možná i tři procenta, ale že po tak krátké aktivitě přijdou o všechnu šťávu, to mě překvapilo. Tak aspoň je úvodní fotka o to zajímavější. 

Několik zajímavých zjištění:

  • Epixy opravdu mají nižší spotřebu v režimu hodinek. Vypnutý displej dělá divy.
  • V aktivitě s GPS v režimu monitoringu je spotřeba plus minus srovnatelná, ale Fénixy přece jen berou o kousek méně energie. 
  • Aktivita o délce 2:30 h si na Epixech s občasným zobrazením mapy vzala čtyři procenta baterie, zatímco na Fénixech tři procenta. 
  • Aktivita o délce 2:45 h s navigací a zobrazenou mapou po celou dobu si na Fénixech i Epixech vzala shodně 7 %.
  • Čím více používáte při aktivitě displej, tím mají Epixy větší spotřebu. Aktivují totiž častěji režim zvýšeného jasu, který o dost více „žere“.
  • Kardio aktivita si se zapnutým displejem na Epixech bere skoro 2× tolik energie, co na Fénixech. AMOLED je fakt velký žrout.

Pro srovnání, jakou roli hraje u kardio aktivit AMOLED displej. Když jsem na obou hodinkách měl 92 %, odhad výdrže na Epixech byl 80 hodin, zatímco na Fénixech 185 hodin. Je vidět, že kardio, i když není aktivní GPS, je na Epixech hodně „užrané“ – svítící AMOLED je prostě svítící AMOLED. Tedy pokud jej nemáte při aktivitách vypnutý – což já nemám, protože se na hodinky občas dívám jen úkosem; nemůžu při cvičení provést pokaždé patřičné gesto. 

24 hodin s GPS

Celkově daly oboje hodinky 11 dnů - nabíjel jsem v sobotu odpoledne a ve středu navečer Fénixy 7X Pro padly za vlast. Epixům 51 mm v té době zbývalo pět procent a odhad výdrže 2 dny. Čili bez aktivity by určitě ještě jeden den vydržely. Fénixy měly nastaveno automatické podsvícení v režimu hodinek i při aktivitě, Epixy běžely v režimu hodinek s vypnutým displejem a se zapnutým během aktivit. V noci pak byl od 22:00 do 6:00 zapnutý noční režim s odpojeným mobilem.

A takto vypadaly aktivity:

  • cyklistika (GPS): 20:50 h
    • z toho 4:50 h s aktivní navigací a zobrazenou mapou
  • chůze (GPS): 3:05 h
  • síla: 1:15 h
  • kardio: 2:48 h
  • plavání v bazénu: 1:58 h

Celkem to vychází na 2:10 h denně s GPS plus nějaké ty indoor aktivity. A to není vůbec špatné. Hlavně mě překvapilo, že Epixy těsně, ale přece jen Fénixy porazily, i když bych čekal, že to bude přesně naopak. Nízká spotřeba s vypnutým displejem hraje Epixům do karet. Ještě dodávám, že hodinky běžely při jízdě na kole vždy s připojeným snímačem tepu (až na dvě jízdy, když jsou zkoušel optiku) a senzorem rychlosti. 

Zaklínadlo jménem always-on

Tohle všechno ale platí, pokud vám nevadí používat hodinky s AMOLED v režimu hodinek s vypnutým displejem. Když jsem na (střední) Epixy přecházel z Fénixů 6X, měl jsem aktivní právě tento režim. Jenže hodinky odešly za čtyři dny, a to tak nějak není ono. Navíc jsem časem zjistil, že mi vypnutý displej vadil spíše „psychicky“ - prostě černá obrazovka na hodinkách mi připadala divná a připomínala mi hodinky různých čínských a korejských výrobců.

ČIli jsem začal používat Epixy v režimu s vypnutým displejem a časem si zvyknul. Gesto funguje perfektně a displej lze případně aktitovat ťuknutím - aspoň jedno rozumné využití dotykového displeje. Při aktivitě mám ale displej zásadně aktivní. Kdybych jej vypnul, vydržely by hodinky ještě o nějaký kousek více. Ale tady už výdrži ustupovat fakt nehodlám.

 

 

Přiznejme si ale bez okolků, pokud chcete mít hodinky s neustále aktivním displejem, asi bych do Epixů nešel. Výdrž se pak sníží celkem zásadním způsobem. Což odpovídá na otázku z titulku článku: AMOLED žere víc a aby hodinky s ním něco vydržely, musejí si pomáhat vypínáním displeje. Když vám to nevadí, pak si můžete užívat výhod, jako jsou parádní barvy a kontrast. A koneckonců i lepší čitelnost ve většině situacích. 

Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

Solární nabíjení

Také jsem jen tak mimoděk srovnal jsem účinnost solárního nabíjení s Instinct 2X, které mají větší plochu solárních panelů. Během dne nachytaly Instincty 2X celkem 280 kiloluxů a dobily se z 79 % na 85 %, zatímco Fénixy se nedobily vůbec – mají totiž výrazně vyšší spotřebu v režimu hodinek než Instincty. Ale po delší době by nějaké to procento získat mohly (ale jen v úsporném režimu). Zajímavé také je, že Fénixy byly kvůli titanové lunetě o poznání teplejší než ryze plastové Instincty. 

Tip: Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

Nutno ale říct, že hodinky získají ze soláru nejvíce jen tehdy, když na ně fakt svítí slunce, a to ideálně kolmo. Během jara, léta a začíátku podzimu se toho dá dosáhnout například tehdy, když je máte na řídítkách kola. Jakmile jsou na ruce, minimálně polovinu jízdy si stíníte. A to platí i pro chůzi či běh. A i na kole je solár často k ničemu, stačí vjet do lesa...

Mezi námi děvčaty, kdyby Fénixy solár neměly, vůbec by mi to nevadilo. Epixy je nemají také a je to v pohodě. Navíc solární vrstva zvyšuje míru odlesků.

Tip: Safírové sklo, lesklý zabiják displejů. Srovnání Fénix 7X Pro Sapphire, Fénix 6X Solar a Instinct 2X Solar

Dobíjení - pomalé i rychlé

Zajímavá je ale rychlost dobíjení. Překvapilo mě, jak rychle se nabije Epix Pro 51 mm na 90 % – a sice za hodinu a půl. V podstatě co minuta, to procento, nabíjení je do cca 90 % lineární, za hodinu mají 65 %. Což je kratší doba než u původních Epixů 47 mm (skoro dvě hodiny), přitom baterie má výrazně větší baterii. Garmin zkrátka urychlil všem modelům Epix Pro nabíjení – nové Epixy Po 47 mm se nabijí na 90 % zhruba za hodinu. 

Dalším překvapením pak bylo dobíjení F7X Pro – těm zabere dobití na 90 % necelé dvě hodiny, přitom baterii mají menší než Epix 51 mm. Polovinu baterie (50 %) mají nabitou přesně za hodinu, za hodinu a půl jsou dobité na 75 %. Na 100 % pak za 2:15 h. Ale ono je to v důsledku celkem jedno, když hodinky v běžném provozu vydrží někomu bez problému 14 dnů, pak není problém je dát na dvě hodinky do nabíječky. 

Posledních 10 % stále trvá všem hodinkám velmi dlouho, nabíjí se totiž v závěru menším proudem. Třeba testovaným Epixům to trvá přes půl hodiny - mají rychlý začátek, ale velmi pomalý konec, zatímco Fénixy se dobíjí pomaleji, ale zato celkem stabilní rychlostí. Do plna se tak oba modely dobijí za zhruba stejný čas. 

Zajímavý test udělal DC Rainmaker, doporučuji se na něj podívat. Z něj totiž vyplývá, že zatímco Epixy 51 mm se nabíjí zpočátku proudem 0,45 A, Fénixy 7X Pro jen 0,27 A – a to je ten rozdíl. Proč tomu tak je, těžko říct. 


Diskuse k článku (19)