Zápisky bloggera (25): Optický snímač vs. hrudní pás. Vadí mi především nekonzistentní chování optiky

10.5.2024
Když to jde, mám na sobě při aktivitách hrudní pás. Ne vždy je to ale pohodlné, zejména při cvičení. Ani poslední pátá verze optického snímače však nenabídne srovnatelná měření jako hruďák
Hruďák vs. optika

Při venkovních aktivitách, zejména na kole, používám zásadně hrudní pás. Už jen proto, že hodinky na kole jsou velmi nepohodlné


Při jízdách na kole používám téměř výhradně hrudní pás. A to z prostého důvodu - nemám rád hodinky na ruce. Jednak nevidím pořádně na data, jednak mi vadí, jak hodinky „plandají“ - i když pořádně utáhnu řemínek. Poznat je to hlavně s těžkými modely jako Fénix nebo Epix Pro 51 mm, u FR 965 nebo Venu 3 mě to trápí méně. Navíc na kole používám hlavně Edge 1040, kde ani jinou rozumnou možnost než hruďák nemám.

Tip: Sedm zásadních důvodů, proč mít při jízdě hodinky na řídítkách kola. A jeden, proč na ruce

Optika má zpoždění

Hruďák je navíc o kus přesnější, což jsem mimoděk vyzkoušel při testu Epix Pro 51 mm loni v létě. Na jedné ruce Epix 47 mm (Elevate 4), na druhé Epix Pro 51 mm (Elevate 5) a na hrudi pás HRM-Pro Plus připojený k Edge 1040. Na první pohled vypadají grafy s tepovkou stejně, ale když se podíváte pořádně, je tu vidět řada rozdílů v průběhu. Průměrná tepovka i maximum jsou ale takřka shodné. 

Nepřehlédněte: Hrudní snímače tepu: Základní HRM-Dual, prémiový HRM-Pro Plus a pro plavání v bazénu HRM-Swim (přehled)

Toto ale byla jízda v terénu, kde se hodinky na zápěstí docela pohybují, stejně jako celé tělo. Když jedu po silnici, jsou průběhy vyrovnanější. Zápěstí i tělo je v klidu a přenost je vyšší. U běhu jsou ale rozdíly zásadnější a hlavně u intervalů, kdy optika později reaguje na změhu tepovky.

Čtete dále: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu

Celkem často se mi také stává, že se tepovka oproti hruďáku drží na počátku aktivity o desítky tp/m níže, než se „hladina“ srovná. Anebo při zastavení - tepovka padá dolů pomaleji a při rozběhu se naopak drží dole, jakoby se nechumelilo. Tyhlety nekonzistence se prostě tu a tam objevují a pokud si hlídte tepovku spíše než výkon, pak můžete být z chování optiky zklamaní. 

Tip: Srovnání při aktivitě: hodinky Fénix 6X Pro Solar, Epix Pro Sapphire a cyklonavigace Edge 1030 Pro

Indoor aktivity: Co se to s optikou děje?

Pro mě je tedy vždy lepší používat hruďák - ale jen když to jde. Zatímco na kole s hrudním pásem nemám problém, u cvičení a v posilovně mi už trochu vadí - a někdy mám o něj i fyzicky strach. Jde o zejména benchpress, kdy činka doléhá hrudník v místě, kde mám pás. Čili při cvičení používám optiku. Ta ale - jak jsem psal již několikrát - mi neměří při indoor cvičení dobře, ať už jde kardio nebo sílu.

Tip: Trénink v posilovně: Vylepšená aktivita kromě detekce cviků umí ukázat i zapojené svaly 

 

 

Dává úplně nesmyslné výsledky - průměr na hodinkách s hruďákem mám okolo 80-90 tp/m, ale s optikou klidně i 130 tp/m. Stačí si pustit aktivitu Kardio při chůzi  a na druhé ruce mít hodinky, kde opravdu běží aktivita Chůze (s GPS) - a rozdíly jsou propastné. Jako kdyby nebyl problém s měřením samotným (optika u aktivity s GPS naměří hodnoty správně), ale s indoor aktivitami. Něco jako chyba softwaru, nikoliv hardwaru. 

Kdykoliv se mi hýbe ruka - a to při cvičení se hýbe skoro pořád, tepovka vyskočí. Když se ruka zklidní, tepovka po chvilce zpravidla padne rovněž. Příklad: Šel jsem dva kilometry. Na FR 965 aktivita Kardio a průměr tepovky 142 tp/m. Na hodinkách Vívoactive 5 aktivita chůze a průměr tepovky 89 tp/m. A dělají mi to všechny hodinky, od Fénix 6X přes FR 965, Instinct 2 až po Fénix 7X Pro.

Čtěte dále: Hodinky Garminu mají problém s měřením u indoor aktivit Kardio a Síla. Ověřeno na čtyřech modelech

Pro měření stresu a VST stačí

Zkrátka optický snímač tepu beru s rezervou, zejména při aktivitách. V klidovém režimu během dne mám pocitově a občasnou kontrolou měření na zápěstí ověřeno, pracuje bez větších problémů. Jen třeba nutno mít rozumně utažený pásek, aby hodinky po ruce „neplandaly“. ČIli tepovka a stres v klidu, tomu se dá i věřit. 

Faktem ale je, že někdy i noční VST, které z měření tepovky vychází, se často docela rozchází - o desítky procent. Jedny hodinky naměří 30 ms, ale druhé 40 ms. Pravidelně spím se dvěma hodinkami - a měním i modely - takže mohu srovnávat. A někdy dokonce měřím i na čtyřech modelech současně. 

Tip: Srovnání a následná synchronizace: Spánek a hodnoty VST na hodinkách Fénix, Epix a Forerunner

Pocitově mimochodem nevidím nějak zásadní rozdíl mezi optikou čtvrté a páté generace. Ale to jen proto, že neprovozuji HIIT tréninky - Elevate 5 má být přesnější především při aktivitě a to zejména u rychlých změn tepu. Nicméně běžci se stejně více orientují spíše podle wattů (dynamika běhu) než tepové frekvence, která má vždy zpoždění - srdci trvá, než se vyšší fyzické aktivitě těla přizpůsobí. 

Pro mě je závěr jasný - na kole či při občasném běhu mám sobě hruďák, při chůzi mi stačí optika a při cvičení mám rovněž optiku, ale naměřené hodnoty neřeším, jsou zpravidla dost mimo. Jediné, co mi vadí, že to pak ovlivní Stav tréninku a Dobu regenerace, protože vysoká (ale nereálná) tepovka výrazně zvýší tréninkovou zátěž. Ale co už...

Tip: Zápisky bloggera (5): Spánkový poradce a jeho rady, podivné chování fitness metrik


Diskuse k článku (15)