Srovnání s hrudním pásem: Optický snímač tepu hodinek Forerunner 935 potěšil. Je vidět pokrok!

15.6.2017
Při testu hodinek Forerunner 935 mne překvapilo, jak přesný dokázal být optický snímač tepu. Výsledky se liší od hrudního pásu jen minimálně. A týká se to i řady Fénix 5
Historie tepu

Doplněk na hodinkách zobrazí tep posledních 4 hodin


Hodinky Fénix 5X jsem získal k testu ještě v době, kdy vůbec nebyl doladěn firmware a hodinky trpěly řadou chyb. Zpočátku nepracovaly některé funkce vůbec, nešlo například importovat naplánované trasy přes BaseCamp, GPS se občas chytala na cesty, které byly mimo skutečnou pozici, a také měl problém snímač tepu. O snímači tepu jsem ostatně psal celkem podrobně.

S novým firmwarem 4.10, které mám v hodinkách Forerunner 935, se ale situace zdá být o poznání lepší. Snímač již tolik netrpí výpadky, objeví se jen velmi krátkodobě a v podstatě si jich ani nevšimnete. Snad jen tehdy, pokud máte jako já během aktivity zrak upřen na datové pole s tepem a současně máte vedle srovnání s hrudním pásem (a tedy dvě zařízení). Navíc je snímání už hodně přesné - strávil jsem několik jízd, kdy jsem měl na očích tep jak z optiky FR935, tak z hrudního pásu na navigaci Edge 705 (HRM-Premium).

Na optice je ale vidět jedna drobnost: když nastoupíte k výkonu, s hrudním pásem se tep zvedne okamžitě, zatímco u optiky je náběh pomalejší. A stejně tak když polevíte, má srdeční tep z optiky uršitou setrvačnost a klesá pomaleji. Úplně ono to zkrátka není, ale přijde mi, že od prvotních firmwarů pro F5/FR935 udělal Garmin v metodice měření solidní pokrok.