Recenze běžeckých hodinek Forerunner 55 za 3 990 Kč. Co vám bude chybět oproti Fénix 7?

20.5.2023
Používal jsem souběžně hodinky Forerunner 55 a Fénix 7, abych zjistil, co všechno mi bude na Forerunner 55 chybět a co naopak ocením
Na kole

Fénix 7 a Forerunner 55 na řídítkách kola. Oba displeje se docela lesknou...


Fénix 7 a Forerunner 55 – hodinky na koncích cenového spektra. Forerunner 55 se dá pořídit už za čtyři tisíce, Fénix 7 pak za 19 tisíc v nejvyšším provedení se safírovým sklem a solárním dobíjením. Tedy pokud jde o srovnávaný střední model - ten opravdu nejvyšší, Fénix 7X pak stojí 20 tisíc korun. 

Zkusil jsem, jaké to je, když z top modelu na chvíli přesedláte na nejnižší model (pokud tedy nepočítám výběhové hodinky Forerunner 45), který nabídne jen základní funkce, možnosti i grafiku a nemá žádné porkočilé tréninkové funkce. Konkrétně šlo o model Fénix 7 Pro Solar s krycím sklem Gorilla Glass DX, dotykovou a solární vrstvou. Tento model je nabízen za cenu okolo 15 990 Kč. 

Tip: Hodinky Fénix 7 a Epix pořídíte za super ceny. O hezký kus níže, než jsou ceny doporučené

Poznámka: Hodinky FR 55 jsem testoval už v roce 2021, tehdy jsem jim ale nevěnoval tolik pozornosti. Neměl jsem totiž žádnou výraznější motivaci vyzkoušet, co vlastně umí či neumí, pořizoval jsem je pro svou dceru.

Nepřehlédněte:

Vešel by se i větší displej

Forerunner 55 se nabízí jen v provedení s 42mm lunetou, zatímco předchozí hodinky FR 45 jsou k dispozici ve verzi „S“ s lunetou o průměru 39 mm – takové jsem mimochodem pořídil nejmladší dceři, protože větší hodinky by na jejím malém zápěstí vypadaly nepatřičně. Displej má průměr 1,04“ a rozlišení 208 bodů. Aktuální model F7S má při průměru 42 mm displej o velikosti 1,2“ a rozlišení 240 bodů. 

Luneta hodinek je tedy vzhledem k velikosti displeje hodně velká. Ale je to zhruba stejné jako u modelu Forerunner 945, který má při lunetě 47 mm displej o velikosti 1,2 mm. Když si dám vedle sebe hodinky Fénix 7 a FR 55, vypadá druhý jmenovaný model doslova titěrně. Kvalita displeje bohužel hodně utrpěla, protože rozlišení je velmi hrubé a texty s grafikou „zubaté“. Rovněž zvolený font není nějak zvlášť hezký, na Fénix 7 působí daleko lépe. Také font čísel je na Fénixech hezčí.

Na Forerunner 55 ale musím ocenit čitelnost displeje, resp. méně odlesků než na Fénix 7. Je to jednak dáno tím, že FR 55 nemá dotykovou vrstvu, jednak tím, že displej je umístěn těsně pod krycím sklem. Na Fénix 7 je totiž zapuštěn, počítám, že je to kvůli solárnímu dobíjení. Na hodinkách Epix bez soláru je totiž displej stejně jako na FR55 krásně hned pod displejem, což působí výrazně lépe. Displej FR55 je také kontrastnější.

Tip: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání

Zkrácené doplňky

Oproti FR 45 už mají hodinky FR 55 možnost zobrazit doplňky ve zkrácené formě, takže se vejdou tři na jednu obrazovku, což je velmi užitečné. Provedení doplňků je podobné, FR 55 zobrazí podrobné počasí včetně rosného bodu a vlhkosti, zvládá graf srdečního tepu, stresu, Body Battery, kroky, minuty intenzivní aktivity či historii aktivit. 

Už zde ale nenajdete poslední aktivitu obecně, jen poslední běh, což mi trochu chybí. A stejně jako na Fénix 7 chybí přehled Můj den, který je na Forerunner 45 stále k dispozici, stejně jako na Fénix 6. Nové modely jako právě Fénix 7 totiž umí řadit doplňky do složek, takže Můj den se stal rázen zbytečným. Je také trochu zvláštní, že kalendář na FR 55 zobrazuje jen navrhované tréninky, ale události, které mám uložené v mobilu, nikoliv. 

Starší optika

Ačkoliv byl model Forerunner 55 uveden souběžně se Venu 2, má stále starší verzi optického snímače třetí generace. A rozdíly v měření tepu oproti Fénix 7 jsou, i když částečně za to může umístění hodinek na různých rukou. Obecně jsem měl při aktivitách vyšší průměrný tep na Fénix 7, které byly umístěny na levé ruce, v klidovém režimu mi to přišlo spíše naopak. 

Trochu odlišné je také měření stresu i Body Battery. Obecně byly hodinky Forerunner 55 o něco „hodnější“ – míra stresu nepatrně nižší a hodnocení životní energie naopak o kus vyšší. Stejnou zkušenost mám i s Fénix 6X, které mají také starší verzi snímače a které mi obecně dávaly lepší hodnocení BB i spánku. Fénix 7 jsou naopak přísnější a při hodnocení BB berou v potaz kvalitu spánku. Dostat se s F7 na 100 % Body Battery je skoro nemožné, s FR 55 to jde o něco lépe. 

Pokročilé funkce chybí, pro běh ale stačí

Na levných hodinkách byly omezeny také fitness a sportovní funkce. Hodinky v podstatě určují jen vaše VO2max, už ale chybí hodnocení tréninku v oblasti aerobní a anaerobní zátěže a nenajdete zde ani tréninkovou zátěž či stav tréninku. Naopak oproti Forerunner 45 přibyly navrhované tréninky – hodinky na základě vašich aktivit navrhnou, jak byste si měli dnes zaběhat. 

Tip: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace

Na levných hodinkách překvapí velký výběr aktivit. Ke klasice jako běh, kolo nebo plavání se přidávají kolo uvnitř, běh na pásu, běh na dráze, chůze, jóga, pilates, kardio, posilovna, HIIT, eliptický trenažér, stepper či dýchací cvičení. K hodinkám je možné připojit základní příslušenství, a sice hrudní pás, čidlo rychlosti, krokoměr a snímač kadence. Pokročilé senzory jako powermetery podporovány nejsou. 

Ačkoliv to ve srovnání s Fénix 7 vypadá jako omezení, ve skutečnosti je to naprosto dostačující – hodinky jsou určeny především pro běh a žádný z levných modelů Garminu více snímačů neumí. Omezení je dáno i na počet datových polí – ta jsou na jedné obrazovce jen čtyři, na druhou stranu jsem zmlsaný řadou Fénix/Epix a šesti až osmi datovými poli. Čtyři jsou zkrátka standard a na takto malém displeji by více polí už bylo moc; písmo by bylo malé a hůře čitelné. 

Dat, která můžete vložit do datových polí, je pomálu. V podstatě budete mít problém zaplnit dvě datové obrazovky, tedy osm polí – pokud neběháte na okruhy; pak se ještě jedna obrazovka bude hodit. Data ani nejsou tříděna do kategorií, protože to prostě není potřeba. Například pro běh máte k dispozici:

  • Tempo, průměrné tempo
  • Rychlost, průměrná rychlost
  • Vzdálenost
  • Stopky
  • Čas okruhu, délka okruhu, tempo a rychlost okruhu
  • Srdeční tep, průměrný srdeční tep, zóna ST
  • Kadence
  • Kroky 
  • Kalorie
  • Hodiny

Tady je nabídka ještě celkem bohatá. Ale u cyklistické aktivity chybí tempo, takže si odečtěte tři položky a jste na patnácti položkách. 

Chybějící výškoměr

Asi nejzásadnějším omezením, jaké u hodinek vnímám, je chybějící barometr. Ten mimochodem nemá ani vyšší model Forerunner 245. Je to celkem zásadní funkce, ostatně už jsem o tom napsal dříve celkem dlouhý textík. Jde o to, že během aktivity nevidíte aktuální nadmořskou výšku, ani nastoupené metry, stejně jako sklon stoupání či klesání. Průběh nadmořské výšky trasy se pak ukáže posléze až v deníku Connect po uložení aktivity. 

Oproti záznamu trasy s hodinkami nebo cyklonavigací, co mají barometr, tak může dojít k celkem velké diferenciaci, a to až o desítky procent. Barometr totiž výrazným způsobem zpřesňuje zjišťování nadmořské výšky během aktivity. Současně s chybějícím barometrem tu není ani čidlo teploty, což je pro mě další celkem zásadní funkce. Přitom hodinky Vívoactive obě funkce v základu mají. Ano, jsou o kousek dražší, ale ne nikterak zásadně. 

Přesnost dostatečná

S chybějícím barometrem souvisí také starší čipset GPS než má Fénix 7. Záznam trasy je tak o něco méně přesnější, hlavně v místech se slabším signálem – hustý les nebo městská zástavba. Není to ale nikterak dramatické, zapnutí dalších systémů jako Glonass nebo Galileo trochu pomůže a hodinky se dostanou na úroveň Fénix 7 bez podpůrných systémů. Délka trasy chůze vycházela stejně, u kola bylo přesnější měření s Fénix 7, ale to zejména proto, že jsem s F7 měl čidlo rychlosti a s FR 55 nikoliv. I tak byl ale rozdíl v místech, kde převládal les, přijatelný. 

Jak už zmínil krátce výše, zajímavé rozdíly jsem také vysledoval v měření tepu. Částečně to může být způsobeno tím, že každé zápěstí ukazuje trochu jinak, nicméně i když jsem hodinky přehodil, vždy mi ale Fénix 7 ukazoval o kousek více. Rozdíl byl ale vyšší, když byly hodinky FR 55 na pravé ruce a Fénix 7 na levé ruce. Zatímco při chůzi, kdy se ruce hýbou (a tedy to platí i pro běh), byly rozdíly zásadnější, na kole měření bylo v podstatě shodné. Na kole bylo podobné i měření proti hrudnímu pásu HRM-Pro.

Metriky aktivity

Výrazným rozdílem mezi oběma hodinkami jsou údaje, které dokážou změřit během aktivity. Chybějící barometr jsem už zmínil, což znamená, že během aktivity neuvidíte aktuální výšku či nastoupené metry. Průběh výšky a další data se však doplní do deníku Connect po ukončení aktivity – i když to nemusí tak přesné jako s barometrem. V záznamu aktivity také bude chybět průběh teploty.

Forerunner 55 také nemá MTB metriky – plynulost a obtížnost. Tyto se objevily poprvé v cyklonavigacích Edge a má je k dispozici řada Fénix 6 a Fénix 7, stejně jako Forerunner 945. Podrobně jsem se oběma věnoval ve starším článku. Stejně tak nemůžete ze záznamu aktivity vysledovat frekvenci dýchání; tu zaznamenávají hodinky Fénix v případě, že máte připojen hrudní pás HRM-Pro.

Chybět vám bude také měření výkonu a pokročilé měření běžecké dynamiky, a to ani s hrudním pásem HRM-Pro/Run2. Nebudete mít novou metriku, a sice Výdrž (Stamina); tu nemají ani hodinky Fénix 6, je to novinka sedmé řady. Výše jsem pak už zmínil, že hodinky FR 55 neměří vaši tréninkovou zátěž a nehodnotí přínos v aerobní a anaerobní oblasti. To vše je vyhrazeno pro vyšší modely. 

Tip: Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Nově i bez hrudního pásu

Kolik vydrží

Garmin udává výdrž v režimu hodinek až 20 dnů a během GPS aktivity pak až 20 hodin. Není to úplně přehnané, ale reálná výdrž je přece jen o něco nižší. Po třech dnech se zapnutým optickým snímačem, pěti hodinami s GPS a hodinou indoor aktivity klesl stav nabití baterie na 45 %. Na Fénix 7 souběžně pak jen 68 %, což je samozřejmě úplně někde jinde. Ve chvíli, kdy měly hodinky F7 padesát procent baterie, spadly hodinky Forerunner na 10 % - to bylo po pěti dnech. Během GPS aktivity ubude zhruba 5–6 % baterie během hodiny. 

Reálně tak můžete počítat s pěti dny, když si každý den na hodinku vyběhnete ven. Na druhou stranu, moje dcera měla přes zimu vypnutý tepák, nepouštěla žádnou GPS aktivitu a nabíjela po skoro třech týdnech. Hodně tak záleží na tom, jak hodinky používáte. Každopádně vzhledem k velikosti hodnotím výdrž jako dostatečnou. Kdyby Garmin uvedl nový model s čipsetem, jaký má Fénix 7, mohla by se výdrž ještě o dost prodloužit. 

Co mi nejvíc chybělo

Na hodinkách oceňuji především jejich velikost, malou tloušťku oproti Fénixům a nízkou hmotnost. Hodinky fakt na ruce neucítíte, jsou až směšně lehké. Naopak displej je fakt maličký, je o 15 procent menší než na Fénix 7S, kvůli čemuž působí luneta mohutně. Je škoda, že tu nenajdeme stejně velký displej jako na FR 245, které mají při stejné velikosti displej o průměru 1,2“ (a rozlišení 240 bodů). Garmin zkrátka záměrně osekává levné modely. 

Z funkcí mi v podstatě chyběl jen barometr a teploměr, takže při aktivitě nevidíte nastoupené metry, aktuální nadmořskou výšku a samozřejmě teplotu. Čtyři datová pole se dají zvládnout, zvlášť, když do nich v podstatě není co dát – jak jsem uvedl výše, měl jsem problém zaplnit dvě obrazovky, a tudíž osm datových polí. Být tu alespoň barometr, tak jsou hodinky zase o velký kus použitelnější. Stejně tak zamrzí chybějící Garmin Pay, ale ten nemá ani vyšší model FR 245 (ale FR 255 už ano).

Stručné parametry

  • Rozměry: 42 × 42 × 11,6 mm 
  • Hmotnost: 37 g včetně řemínku 
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelné
  • Displej: nedotykový, průměr 1,04“ (26,3 mm)
  • Rozlišení displeje: 208 pixelů 
  • Životnost baterií: až 14 dnů s měřením tepu, až 20 hodin s GPS 
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 5 ATM, plavání na hladině
  • Garmin Pay: ne
  • Paměť pro hudbu: ne
  • Wi-Fi: ne
  • Cena: 3 990 Kč 

Plusy

  • Malé rozměry a nízká hmotnost
  • Stejné menu a ovládání jako modely vyšších řad
  • Řada nových aktivit
  • Mnohá vylepšení oproti Forerunner 45
  • Slušná výdrž s GPS

Minusy

  • Chybí barometr
  • Absence pokročilých tréninkových a běžeckých funkcí 
  • Hrubý displej

Diskuse k článku (0)
Tagy: