Garmin konečně přidal možnost importu tras v GPX do webového plánovače v deníku Connect

7.9.2017
V plánovači tras na webu, který je mimochodem celkem povedený, už můžete importovat trasy ve formátu GPX. Třeba ze služby Mapy.cz. A trasu pak rovnou nahrát do navigace nebo hodinek
Mapa trasy

Importovanou trasu si můžete zobrazit v hodinkách, než se podle ní začnete navigovat


Po přihlášení do deníku Connect na webu zvolte z levého menu Trénink/Trasy. Zobrazí se mapa - můžete si přepínat mezi Google Maps, Bing a OpenStreetMap, u Google je pak možno vybrat standardní, terénní a satelitní pohled. V levé části je seznam tras, který jste si už vytvořili - a sem se uloží všechny další, které vytvoříte či importujete.

Jak importovat mapu

O vytváření nové mapy na čistém „papíře“ budu psát jindy, teď se vrhněme rovnou na import. V dolní části menu pod tlačítkem Vytvořit trasu klepněte na Importovat. Nyní přetáhněte do okna soubor GPX nebo TCX, případně klepnutím otevřete standardní dialog průzkumníka. Klepněte na Začít a zvolte typ trasy - běh, turistika, kolo atd. Po klepnutí na Pokračovat se provede vlastní import.

Po importu se zobrazí na mapě průběh trasy a v levé části výškový profil, který se spočítá podle zvolené mapy, délka trasy a celkově vystoupané a sestoupané metry. Trasu si můžete upravit přímo v mapě a pojmenovat. Pak si ji uložíte do seznamu tras tlačítkem Uložit novou trasu.

Pozor, pokud v Mapy.cz budete během plánování trasy měnit typ úseku třeba z kola na chůzi, pak importovaná trasa bude ukončena v místě, kde jste přepnutí provedli! Dlouho mi trvalo, než jsem přišel na to, proč se importuje jen část cesty.

A šup s ní do navigace

Po uložení už jen klepnete na tlačítko Odeslat do zařízení.Z menu zvolíte navigaci či hodinky - zobrazí se vše, co je zaregistováno v aplikaci Garmin Express, která slouží při připojení zařízení k počítači a jeho synchronizaci. A voilá! Trasa je tam! Nyní se už můžete nechat podle ní navigovat.

Další možností, jak importovat GPX soubor s mapou do zařízení, je program BaseCamp (návod). Není to ale tak přímočaré a pohodlné, nehledě na to, že hodinky Forerunner 735 XT BaseCamp na mém počítači ignoruje a jedinou možností, jak do nich dostat trasu, je webový Connect.