První dojmy: Hodinky Forerunner 955 vs. Fénix 7 a Epix

8.6.2022
Zjednodušeně by se dalo napsat, že Forerunner 955 je levnější edicí Fénix 7. V zásadě je to pravda, ale je tu řada rozdílů, které na první pohled nejsou vidět
Forerunner 955 vs. Epix

I když mají dotykový displej, mají hodinky Forerunner 955 nízkou míru odlesků - na obrázku ve srovnání se safírovou edicí Epix


Když jsem se před léty rozhodoval, zda si pořídit Forerunner 935 nebo Fénix 5, padla volba na FR 935. A to z důvodu lehčího a tenčího provedení – zkrátka Fénixy mi přišly moc robustní a těžké. Když však po dvou letech FR 935 odešly do věčných lovišť, přešel jsem na Fénix 6X Pro Solar. Díky titanovému tělu byly lehčí než Fénix 5X/5X Plus a nabízely obří displej. 

Hodinky Forerunner 955 jsou takovým kompromisem. Displej je větší než u FR 935/945, ale současně je zachována nízká hmotnost. Jenže poté, co si člověk zvykne na velký displej Fénix 6X, pak mu i displej FR 955, Fénix 7 nebo Epix přijde prostě malý. A k tomu mají modely FR 955 a Fénix 7 jen šest datových polí, a to mi přijde málo. Epix jich umí osm, ale zase má hůře čitelný displej na slunci. Zkrátka každé hodinky mají něco. 


Po vydání těchto prvních dojmů vyšla velká tříkapitolová recenze, která je podstatně podrobnější. Přidávám i odkaz na levnější variantu hodinek, a sice model Forerunner 255. 

Recenze hodinek Forerunner 955

Recenze hodinek Forerunner 255


Velikost a hmotnost

Místo kovového těla u Fénix 7/Epix mají hodinky FR 955 levnější a současně lehčí polymer, díky čemuž jsou levnější a včetně řemínku váží tolik, co samotné tělo Fénix 7. Konkrétně jde o 52 gramů, zatímco tělo ocelových F7 váží 56 g a tělo titanových F7 pak 50 gramů; včetně řemínku je to pak 73 a 79 g. A na ruce je to fakt znát. Když jsem před léty přecházel z Forerunner 935 na Fénix 6X pro Solar (82 g), myslel jsem, že mi upadne ruka. 

Jinak tělo je stejně velké, luneta má průměr 47 mm (u FR 46,5 mm, ale půl milimetru nikdo nepozná) a tloušťku 14,4 mm u FR 955 a 14,5 mm u Fénix 7. Přitom hlavní výhodou předchozí generace FR 945 oproti Fénix 6 byla menší tloušťka a hodinky tak byly plošší a méně překážely například při oblékání košile nebo mikiny s tuhými manžetami. Je to trochu zklamání, ale je to možná dáno solárním dobíjením, možná větší baterií, možná také něčím úplně jiným.

Které vypadají lépe?

Zcela odlišný je design obou modelů – tedy pokud Epix a F7 považuji jeden model, který se liší jen displejem. F7/Epix jsou nápaditější, mají propracovanější lunetu, která je širší, takže černý pruh okolo displeje nevypadá tak široký jako na FR 955. Ty celkově působí plošším dojmem a opticky mají i menší displej. Na F7/Epix je také hezčí držák řemínku se šroubky, líbí se mi také tlačítka v barvě grafitu (na mém modelu Epix) atd. Když to napíšu tak, jak se mi to jeví, tak Epix/F7 vypadají profi, zatímco FR 955 spíše jako hračka. 

Ještě se vrátím k řemínku. Ten má šířku 22 mm, tedy stejnou jako F7/Epix, ale není typ QuickFit. Je však vyměnitelný, jen hůře. Je nutno mezi řemínek a úchyt vložit tenký předmět, například nůž, a tyčinku vycvaknout. Pak je možné dát řemínek jiný, případně použít právě QuickFit – ten se prodává včetně tyčinky. Nevím, proč Garmin přistoupil k tomuto řešení, protože při použití ostrého nástroje je možné řemínek poškodit. Například na Forerunner 55 lze řemínek snadno vycvaknout díky malému „tlačítku“. Zajímavé také je, že na FR 955 má řemínek jen jeden „držák“ na volný konec, zatímco na F7/Epix jsou dva. 

Displej jako na F7

U předchozí generace Forerunner 945 a Fénix 6 byl kromě provedení rozdíl také ve velikosti displeje. Fénix 6 má displej o velikosti 1,3“ a rozlišení 260 px, Forerunner 945 ve stejném těle nabízí jen 1,2“ displej s 240 px, což má samozřejmě vliv na zobrazení nejen mapy. I datová pole jsou menší, takže těch pár milimetrů chybí ve všech ohledech. Naštěstí Forerunner 955 má stejně velký displej jako Fénix 7 (a Epix), tedy 1,3“ a rozlišení 260 px. Typ displeje je také stejný – MIP v transreflexním provedení, což zajišťuje perfektní čitelnost na denním světle a patřičnou úsporu baterie. 

Oproti tomu Epix má displej typu AMOLED, tedy přesný opak. V místnosti, za šera či když je pod mrakem, je čitelný naprosto skvěle (a lépe než MIP), na druhou stranu za slunečného dne ztrácí. Je také výrazně energeticky náročnější, takže v režimu hodinek je lepší jej vypínat, pokud na něj zrovna nekoukáte. Pro sportovní hodinky se, alespoň u mě to tak platí, hodí více displej, jaký má FR 955 a Fénix 7 (a většina dalších modelů hodinek Garminu), pro běžné použití se mi zase naopak více líbí krásný a kontrastní AMOLED s větším rozlišením (416 px). 

Už i tady máme dotyk

Bylo pro mě trochu překvapující, že Forerunner 955 dostal po vzoru Fénix 7 a Epix také dotykový displej. Garmin to ale naštěstí udělal tak, že primární jsou tlačítka a dotyk je jen jako doplněk – můžete jej zcela vypnout a o nic nepřijdete. Nově – oproti F7/Epix – si můžete v nastavení dotyku přímo zapínat, u jaké aktivity bude aktivní a u jaké ne. To na vyšších modelech zatím jde pouze v nastavení konkrétní aplikace, nikoliv u nastavení dotyku.

Zkrátka, dotyk tu nijak nepřekáží, naopak, někomu může vyhovovat. A při zadávání dat (PIN u Garmin Pay nebo adresy u navigace) či pohybu po mapě se dotyk fakt hodí. U mapy můžete prstem rolovat ve všech směrech, ťuknutím vybírat cíl pro navigaci, funguje zoom pomocí gesta a podobně. Já mám dotyk zapnutý právě jen pro mapu, jinak ho striktně vypínám – v režimu hodinek. Zejména teď, když trávím celkem dost času v bazénu a hodinky si s dotykem dělají ve vodě doslova co chtějí, zvlášť ve slané. 

Co mne hodně potěšilo, je nižší míra odlesků než na Fénix 7 a Epix, a to i přes přítomnost zmíněného dotykového displeje. Míra odlesků je někde na úrovni Fénix 6 bez safíru, takže za to palec nahoru. Týká se to ale jen modelu bez solárního nabíjení; solární model má odlesky výrazně vyšší, z čehož jasně vyplývá, že kombinace dotykové a solární vrstvy je není ideální. 

Grafika, písmo, menu: Stejné, ale přesto jiné

Stejně jako u Fénix 7/Epix se změnila grafika menu. Nyní je na černém pozadí a používá stejný font. Texty jsou zarovnané vlevo, zatímco dříve byly vycentrované. Obdobná je i logika menu, a tedy struktura. Stejné je i menu s aktivitami, přidávání aktivit do oblíbených funguje stejně, stejná je grafika. Pokud bych se tedy orientoval jen podle menu, jeho grafiky, fontů a struktury, řekl bych, že hodinky jsou stejné jako Fénix 7/Epix. 

Jenže záhy si všimnete prvního rozdílu: Model Epix má díky většímu rozlišení fonty menší – a tudíž zobrazí více textu na jednom řádku. To se hodí například při čtení zpráv z mobilního telefonu, Epix zobrazí až dvakrát více textu na jedné obrazovce. Rozdíl je také oproti Fénix 7, které mají sice větší fonty než Epix, ale stále celek působí vzdušněji. Například ve zkráceném výpisu doplňků jsou texty na FR 955 texty nahuhňané, zatímco na Fénix 7 volnější. 

Rozdíl je také u čtení zpráv. FR 955 má při čtení vlevo ikonku pro smazání zprávy, která omezuje dostupný prostor na obrazovce. A tak i Fénix 7 se stejně velkým fontem jako má FR 955 zobrazí na jedné obrazovce více textu. Ale méně než Epix, ten díky skvělému displeji a rozlišení zobrazí skoro o polovinu více, než FR 955. Zkrátka všechno na první pohled vypadá stejně, ale kvůli různým velikostem fontů současně jinak. 

Odlišné doplňky a aktivity

Odlišné jsou také doplňky, i když na první pohled vypadá jejich zkrácený výpis stejně jak na FR 955, tak na Fénix 7/Epix. Konkrétně na nich je ale hodně poznat, že software tvořil jiný tým než software pro Fénix/Epix. Doplňky jsou jiné jednak použitými fonty, jednak rozložením prvků i stylem. Například doplněk východu a západu slunce je na Fénixech s hezkou grafickou „lunetou“ a sluníčkem, na FR 955 jen suše textový. 

Nebo Počasí – na Fénix 7/Epix se zobrazí v přehledu na další hodiny a dny čtyři položky, u FR 955 jen tři. A chybí předpověď směru a síly větru pro jednotlivé hodiny, ukazují se jen srážky – jako na Fénix 6. Nebo Srdeční tep – ve zkráceném výpisu má Fénix 7/Epix graf tepu za poslední čtyři hodiny, FR 955 ukazuje tepovou zónu, tedy stejně jako na FR 945/Fénix 6. A tak bych mohl pokračovat. 

Jinak vypadají i aktivity. Po spuštění aktivity se nezobrazí rovnou datová pole, ale úvodní obrazovka s názvem aktivity, časem a stopkami. Teprve po stisku tlačítka dolů se dostanete na první obrazovku s daty. Je to tedy stejné jako u starších modelů Forerunner. Zatímco v menu je font stejný jako u Fénix 7/Epix, font datových polí je odlišný – je oblejší a vypadá méně profi. Opět dědictví starších modelů Forerunner. 

Zkrátka mi to připadá, jako kdyby dostali programátoři modelů Fénix a Forerunner stejné zadání, ale každý si to udělal tak nějak po svém. Podtrženo a sečteno, grafika hodinek, doplňků či aktivit se mi více líbí na F7/Epix. A když to vezmu ještě dál, tak ještě víc mám radši grafiku a provedení menu na Fénix 6. 

 

Funkce: Zatím vede FR 955

V době uvedení na trh jsou hodinky FR 955 lépe vybavené než Fénix 7/Epix. Některé funkce, které Garmin ukázal poprvé, mají premiéru právě v tomto modelu a do Fénix 7/Epix se dostanou teprve s novým firmwarem. To by se mělo stát v rámci čtvrtletního updatu, který tu bude nejpozději během srpna, pokud Garmin dodrží plán velkých čtvrtletních aktualizací. 

A o které funkce jde? 

  • Stav VST (kontinuální měření VST v noci)
  • Ranní report
  • Připravenost k tréninku
  • Závodní kalendář
  • Vylepšený status tréninkové zátěže
  • Běžecký výkon (Running Power)

Jinak mají hodinky FR 955 téměř všechno, co Fénix 7/Epix, nic tu nechybí. Jsou to jen nuance, které vyplývají z toho, že se o jednu modelovou řadu stará jiný tým než o druhou. Například Fénix 7/Epix umožňuje měřit zdravotní stav přímo z doplňku Snímek zdravotního stavu, zatímco u FR 955 (a třeba i Venu 2) to jde jen ze stejnojmenné aktivity. Doplněk zobrazuje jen změřená data. Nebo ve vzhledu hodinek nelze podržením prstu na nějakém údaji skočit přímo na daný doplněk. 


Předchozí odstavce dnes už neplatí. Hodinky Fénix 7 a Epix (+ odvozené modely jako MARQ 2, Enduro 2 či Tactix 7) dostaly všechny funkce, které mají hodinky Forerunner 955 a některé dokonce navíc. Více shrnuji ve svém novém srovnání, které vyšlo v lednu 2023.

Srovnání: Forerunner 955 zprvu nejlépe vybavené hodinky, dnes za Fénix 7 v detailech zaostávají


FR 955 má ale jednu funkci, kterou zase nemají Fénix 7/Epix – a to je možnost přepínání dat u vzhledu hodinek. Například hned u toho prvního si v dolní části může zobrazit přehled zdravotních dat: stres, tep, Body Battery, kroky a patra – a následně si přepínáte klepnutím na ikonu, který údaj se zobrazí ve středu jako číslo. Když ale vypnete dotyk, zůstane viditelný jen posledně zvolený údaj a ikony zmizí. 

A ještě jsou tu dva zásadní parametry, kterými se liší FR 955 od základní edice Fénix 7/Epix. Jedním je 32 GB paměti, zatímco základní modely F7/Epix mají jen 16 GB. To ovlivňuje správu map a hudby. Zatímco do FR 955 a safírových edicí F7/Epix bez problému nahrajete mapu celé Evropy a USA současně, do základních edicí nikoliv. A když uložíte třeba jen mapu Evropy a mapu TopoCzech, zbude vám na hudbu jen necelý gigabajt. A to není moc. 

Tím druhým rozdílem je pak multifrekvenční GPS – tu mají opět jen safírové edice F7/Epix, zatímco v těch základních chybí. Naštěstí už základní příjem GPS je dostatečně přesný a současně citlivý (signál chytám bez problému i v mezipatře svého domu), ale je to poněkud podivná strategie – dražší hodinky jsou hůře vybavené než ty levnější. 

TIp: Proč jsou hodinky Fénix 7 hůře vybavené než Forerunner 955?

Výdrž: Fénix má navrch 

Zatímco hodinky FR 945 vydržely stejně jako Fénix 6, u FR 955 je to jiné – jejich výdrž je o dost nižší než u Fénix 7. V režimu hodinek vydrží 15 dnů, s GPS pak 42 hodin. Oproti tomu Fénix 7 nabízí výdrž 18 dní a až 57 hodin s GPS, tedy o třetinu více. Kompletní přehled je zde:

Forerunner 955 (druhý údaj verze Solar):

  • režim hodinek 15/20 dní
  • režim GPS: 42/49 hodin
  • režim se všemi systémy: 20/22 hodin
  • režim se všemi systémy a hudbou: 8,5 hodiny
  • UltraTrac: 80/110 hodin
  • expediční režim: chybí 

Fénix 7 (druhý údaj verze Solar)

  • v režimu hodinek: 18/22 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 57/173 dnů
  • GPS: 57/73 hodin
  • režim se všemi systémy: 40/48 hodin
  • režim se všemi systémy s hudbou: 10 hodin
  • UltraTrac: 136/289 hodin
  • expediční režim: 40/74 dní

Epix (druhý údaje v režimu always-on)

  • v režimu hodinek: 16/6 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 21 dní
  • GPS: 42/30 hodin
  • režim se všemi systémy: 32/24 hodin
  • režim se všemi systémy s hudbou: 10/9 hodin
  • UltraTrac: 75 hodin
  • expediční režim: 14 dní

Výdrž Forerunner 955 je tak v podstatě stejná jako u hodinek Epix, jen s tím rozdílem, že na FR 955 je displej zapnutý neustále. Oproti FR 945 se pak výdrž prodloužila v režimu GPS z 36 hodin na 42 hodin, což je nějakých 17 procent. Pro většinu aktivit to stačí bohatě. Trochu mne ale mrzí, že FR 955 nemá funkci Režim spánku, která umožňovala pro dobu spánku zapnout Úsporný režim, stejně jako nastavit Režim spánku pro každý den zvlášť. To hodně šetří baterii, protože je možné odpojit třeba mobilní telefon či nastavit úsporný vzhled hodinek. 

Kolik stojí?

A teď to hlavní, cena. Při uvedení byla cena FR 955 nastavena na 14 990 Kč za základní edici a 16 990 Kč za edici se solárním nabíjením. Během pár dnů ale Garmin zlevnil, a to na 13 490 Kč, resp. 15 990 Kč, a to už je cena, kvůli které se vyplatí vzdát se luxusnějšího provedení a pořídit si plastové hodinky. Oficiální cena základní edice Fénix 7 činí 16 990 Kč, ale dají se sehnat i levněji. Verzi se solárním nabíjením, safírem a titanovým tělem lze koupit již za 18 990 Kč. A to už je konkurenceschopná cena. 

Jednotlivé edice mají následující ceny (doporučené koncové):

  • FR 955: 13 490 Kč
  • FR 955 Solar: 15 990 Kč
  • Fénix 7 Pro: 16 990 Kč
  • Fénix 7 Pro Solar: 19 490 Kč
  • Fénix 7 Pro Sapphire: 21 990 Kč
  • Epix Pro: 21 990 Kč
  • Epix Pro Solar: 24 990 Kč

Hodinky FR 955 tak stojí o 3 500 Kč méně než základní edice F7, nabízí ale 32 GB paměti a duální GPS. Pokud chcete některou z těchto funkcí, musíte si u Fénix nebo Epix připlatit za safírovou edici. A pak už je rozdíl daleko výraznější. 

První dojem

Na Forerunner 955 potěšilo hned několik věcí. Jednak je to menší míra odlesků než u Fénix 7 nebo Epix, což je činí daleko použitelnější venku za rozličného počasí. Jednak je to nízká hmotnost, hodinky i s řemínkem váží tolik co tělo samotné titanové tělo Fénix 7. S nylonovým páskem se tak můžete dostat na nějakých 42-43 gramů. A jednak je to plná výbava i u základní verze, která navíc stojí jen 13 490 Kč. 

Pokud vám tak nejde o design a teoreticky větší odolnost, nemáte vlastně důvod si pořizovat Fénix 7. Ledaže byste chtěli verzi 7X, která má brutální výdrž a větší displej. Ale zase budete tyto hodinky na zápěstí budete cítit výrazně více. Hodinky Forerunner 955 jsou zkrátka stejně jako předchůdci velmi pohodlné a nechutně dobře vybavené. Novinky, které tu přibyly oproti Fénix 7/Epix budu zkoumat ještě velmi dlouho. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 46,5×46,5×14,4 mm 
  • Hmotnost: 52 g včetně řemínku 
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: transreflexní MIP, průměr 1,3“, dotykový, Gorilla Glass DX
  • Rozlišení displeje: 260 pixelů
  • Baterie: až 15/20 dnů s měřením tepu, až 42/49 hodin s GPS, 8,5 hodiny s GPS a hudbou, UltraTrac 80 hodin
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, barometr, teploměr, GPS (duální), Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu a mapy: 32 GB
  • Cena: 13 490 Kč za model bez solárního dobíjení, 15 990 Kč se solárním nabíjením 

Diskuse k článku (0)
Tagy: