Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

13.2.2024
Garmin do hodinek s AMOLED displejem v poslední době pořádně šlape. Nové modely stále přibývají, jen v letošním roce se ukázaly hodinky Forerunner 265 a 965, následovala celá nová řada Epix Pro. Opravdu displejům MIP odzvonilo? (doplněno)
Hodinky s AMOLED

Garmin loni uvedl řadu hodinek s displejem AMOLED (na obrázku řada MARQ 2) a letos se přidávají další...


Garmin je odpradávna spojen s transreflexními MIP displeji. Tyto displeje používají pro lepší viditelnost odraz denního světla – čím více je v okolí k dispozici světla, tím lépe je displej vidět. Vlastní podsvícení tak potřebují jen za šera a v noci. Mohou být tak neustále zapnuté, protože mají bez podsvícení velmi nízkou spotřebu. Obecně tak hodinky s tímto typem displeje vydrží velmi dlouho, i když mají displej neustále aktivní. 

Tento displej má ale dvě zásadní nevýhody – slabší podání barev a nízký kontrast. Černá tedy není úplně černá a barvy jsou mdlé. Na hodinkách, kde barvy nikterak zvlášť nepotřebujete a stačí vám pár základních (celkem 64), a to i na mapách, to naštěstí nevadí. Ovšem pro náročnější aplikace to už je určité omezení. Proto na hodinkách, kde záleží na kvalitním zobrazení, používají výrobci displej typu AMOLED.

Zatímco transreflexní displej sám o sobě nesvítí a je proto potřeba při horší okolním světle podsvícení, u displeje AMOLED svítí jednotlivé body přímo – jde o samostatné diody. V případě, že je na hodinkách zobrazen třeba jen digitální čas, může být spotřeba celkově nízká, protože bodů svítí minimum. Když ale svítí body všechny nebo alespoň většina (např. zobrazení mapy), ouvej ouvej. 

Výhodou AMOLED displeje je jednak vysoký kontrast, jednak živé barvy a skvělá viditelnost za většiny světelných podmínek. Navíc získáte 65 tisíc barev, což umožňuje vytvářet a používat podstatně atraktivnější aplikace. Není divu, že chytré opravdové hodinky, kde se počítá s tím, že se budou používat jako částečná náhrada mobilu, používají výrobci AMOLED – aplikace jsou na něm výrazně hezčí. 

Nepřehlédněte: Srovnání: Hodinky Epix Pro 51 mm vs. Fénix 7X Pro: Design, hmotnost, AMOLED vs. transreflexní MIP

Zapnutý? Vypnutý

Aby hodinky s displejem AMOLED co nejvíce šetřily energii, není displej rozsvícen neustále – data se ukážou jen na požádání. To může být například gesto ruky nebo stisk tlačítka, případně poklepání/klepnutí na displej, pokud je aktivní dotyk. Gesto je celkem spolehlivé (pokud zrovna neležíte), poklepání už je horší. Zatímco u Epixů stačí klepnout jednou, na Venu 2 musíte už poklepat, což se ne vždy podaří. 

Displej AMOLED ale může být rozsvícen i neustále. V takovém případě se však výdrž o poznání zhorší. Epix vydrží podle výrobce v režimu hodin s displejem rozsvíceným na požádání 16 dnů, ale v režimu always-on jen šest dnů. Venu 2 pak místo 11 dnů jen dva dny. Navíc v případě dlouhodobě zobrazovaných informací (pixelů) na stejném místě může dojít k degradaci displeje. Proto mají hodinky Garminu v režimu always-on standardně jen nízký jas, který se zvýší ve chvíli, kdy pohnete rukou nebo vyvoláte vyšší podsvícení aktivitou. 

Neustále zapnutý displej má i jednu výhodu – když si chcete prohlédnout nějaký doplněk, není nutno nejprve displej probudit, takže se k informacím dostanete rychleji. Zkrátka hodinky se chovají více jako běžné modely s transreflexním displejem. Rozhodně dobrou možností je ale always-on režim vypnout na noc, protože v noci hodinky nepotřebujete, a hlavně i při nízkém jasu svítí hodinky až nepříjemně hodně a špatně se u toho usíná. 

Nepřehlédněte: Garmin + AMOLED: Stále zapnutý displej nemusí znamenat stále zapnutý displej

Vidíš, vidím, vidíme

Tak, ale teď už k jádru pudla, a to je čitelnost displeje. AMOLED ze své podstaty bude mít vždy navrch nad transreflexním displejem v situacích, kdy okolí neposkytuje dostatek světla - tedy interiér, tma, šero, či zamračené počasí. Jednotlivé body displeje dokážou svítit při maximálním jasu tak, že na displej prostě budete vidět vždy. Naopak, v interiéru je dobré míru jasu snížit, protože by vám mohla „vypálit“ oči. Díky čidlu jasu se ale o intenzitu nemusíte starat, přizpůsobí se automaticky. 

Vše se obrátí ve chvíli, kdy je venku jasno a slunce svítí naplno. Tehdy transreflexní displej využije své odrazivé vrstvy a nádherně svítí - a to bez podsvícení. Když jsem zkoušel přímé srovnání na slunci, byl displej Fénix 6X Pro nebo Fénix 7 vždy jasnější, a to dokonce z větších úhlů. Jakmile se však slunce schová za mrak nebo vejdete do lesa, AMOLED vede. A to i tehdy, když si transreflexní displej pomůže podsvícením.

Tip: Hodinky Epix: Jak odlesky dokážou pokazit dobře čitelný displej

Jenže co řídítka kola?

Displej AMOLED ale skrývá ještě jedno úskalí. Jak už jsem zmínil, standardně je jas displeje nastaven na intenzitu „bludička“, teprve při aktivaci gestem, dotykem či tlačítkem se jas zvýší. Když jdete, běžíte, lozíte nebo děláte cokoliv, kdy máte hodinky na ruce a ruce máte plus minus volné, je tento režim v pohodě. Prostě jen zvednete nebo otočíte ruku a displej se rozsvítí. Při těchto aktivitách ani nevadí mít displej zcela vypnutý, protože gestem se okamžitě probudí. A takto to asi i vývojáři u Garminu zamýšleli.

Na co ale asi nikdo nepomyslel, je použití hodinek Epix při jízdě na kole. Tam jsou dva scénáře: hodinky umístěné na ruce a hodinky umístěné na řídítkách. Já je nejčastěji vozím na řídítkách, je to podstatně praktičtější. Jednak je zajištěna lepší viditelnost dat, prostě jen mrknete a jedete dál, jednak v zimě a za nízkých teplot jsem oblečen tak, že na ruku hodinky prostě nedám. Nebo to aspoň není pohodlné. Navíc není naměřená teplota zkreslená teplem ruky. 

Když máte hodinky na ruce, víceméně na ně nevidíte, musíte sundat ruku z řídítek. A i když vám postačí někdy jen pootočení zápěstí, ne vždy je bezpečné přestat sledovat trasu. Nehledě na to, že při pootočení ruky, která se stále drží řídítek, nebude fungovat gesto a tudíž se neaktivuje vyšší jas. Když jsem to zkoušel, fakt jsem musel zvednout ruku z řídítek, a to ne vždy jde - zejména v terénu. 

Nepřehlédněte: S hodinkami Epix na kole: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Pokud jsou hodinky na řídítkách, už jsou údaje daleko dostupnější a viditelnější. Jenže na řídítkách máte režim „bludička“ aktivní neustále. Probudit hodinky, resp. zvýšit jas, lze jen tlačítkem nebo dotykem, pokud je aktivní. A v tu chvíli už musíte sundat ruku z řídítek. Někomu třeba nevadí, že sundává ruku stokrát během jízdy, ale mě ano.

Musím se tedy spokojit s bludičkovým režimem. V něm jsou data jakžtakž čitelná, když nesvítí slunce. Jakmile je však jasno, už je potřeba displej probouzet, zvlášť, pokud je zobrazená mapa. Zatímco data jsou tak nějak viditelná i v režimu bludička, mapa za jasného počasí už nikoliv. AMOLED má na kole zkrátka svoje úskalí a lepší volbou je zde zařízení s transreflexním displejem. Ideálně cyklonavigace...

Tip: Sedm zásadních důvodů, proč mít při jízdě hodinky na řídítkách kola. A jeden, proč na ruce

 

AMOLED útočí

I přes výše zmíněné nevýhody to vypadá, že Garmin bude uvádět stále více nových zařízení vybavených displejem AMOLED. Začalo to modelem Venu někdy v roce 2019, pokud tedy nepočítám náramem Vívosmart 3, ale tam jde o monochromatický OLED, a to je celkem zásadní rozdíl, i když technologie má stejný základ. První generace Venu je v podstatě stejná jako Vívoactive 4, liší se jen displejem.

Předpokládám, že hodinky Venu měly úspěch, a tak Garmin uvedl druhou generaci s novým optickým snímačem, rychlejším a upraveným prostředím a novými funkcemi jako je Snímek zdravotního stavu. A následoval model Epix uvedený společně se sedmou generací Fénixů a od nich odvozené modely jako luxusní MARQy či Quatix 7. AMOLED displej se také objevil v druhé generaci obdélníkových hodinek Venu Sq2

A tím Garmin rozhodně neskončil. V březnu 2023 uvedl na trh další dvě novinky, a sice běžecké modely Forerunner 265 a Forerunner 965, což jsou AMOLED varianty hodinek FR 255 a 955. A pokračoval dalšími novinkami - v květnu rozšířil řadu Epix o tři modely Epix Pro, a sice ve velikostech 42 mm, 47 mm (stejná jako původní) a 51 mm - tedy ve stejných tělech jako řada Fénix 7. 

Postupně také updatuje stávající modely odvozené od Fénixů a Epixů, poprvé se objevují Tactixy 7 s AMOLED, uvedena byla i nová řada Venu 3/3S a poprvé se dostal displej AMOLED také do řady Vívoactive. 

Tip: Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá

Venu Sq 2

Zatímco první generace Venu Sq měla displej typu LCD, což je u hodinek Garmin naprosto ojedinělé, druhé generace už přichází s AMOLED. Kromě nového displeje byla výrazně prodloužena výdrž a přidány některé funkce z Venu 2 jako snímač tepu čtvrté generace s ním i Snímek zdravotního stavu, kdy si můžete během dvouminutového měření udělat obrázek o tom, jak si stojí vaše zdraví - tepovka, stres, pulzní oxygenace či VST.

Novinkou je možnost přehrávat hudbu, za tuto verzi si připlatíte jen sedm stovek. Nechybí ani menstruační kalendář, placení mobilem či sledování spánku přímo v hodinkách. Zamrzí absence barometru, který nemá ani první generace. 

Řada Venu 2

Druhá generace hodinek Venu přišla na trh nejprve ve dvou provedeních, menší Venu 2S s lunetou 40 mm a větší Venu 2 s lunetou 45 mm. Šlo o první hodinky s novým optickým snímačem čtvrté generace a také několika novými funkcemi. Došlo k prodloužení výdrže a hlavně byl vylepšen displej jako takový.

Na začátku roku 2022 pak řadu doplnil model Venu 2 Plus, který má lunetu o průměru 43 mm, přičemž velikost displeje zůstává stejná jako u Venu 2, tedy 1,3", díky čemuž je luneta tenčí. Hlavní novinkou je ale možnost volat přímo z hodinek, přes mobil připojený pomocí Bluetooth. Aktuálně jde o jediné hodinky Garminu, které to umí. 

Nepřehlédněte:

Venu 3/3S

Nástupce řady Venu 2 přichází s jednou zásadní novinkou - ve stejném těle má větší displej. Maličké Venu 3S tak mají 1,2" displej a větší Venu 3 pak 1,4" displej - tedy stejně velký, jako obří Epixy Pro 51 mm, které jsou výrazně větší, tlustší a těžší. Stejně jako Venu 2 Plus mají trojky tři ovládací tlačítka, hlasitý odposlech a možnost telefonovat přímo z hodinek. Díky novému optickému snímači podporují také měření EKG a snímání teploty pokožky.

Tip: Velká recenze hodinek Venu 3

Vívoactive 5

Záhy po uvedení Venu 3 se ukázala také nová generace hodinek VA5. Už nemají dvě velikosti, ale jen jedniné provedení, a to s velikostí lunety 42 mm, zatímco Venu 2, Venu 3 i Vívoactive 4 jsou/byly v prodeji jak pro menší, tak pro větší zápěstí. Nově mají displej AMOLED, zatímce všechny starší modely měly transreflexní MIP.

Oproti Venu 3 jsou hodinky funkčně hodně ořezané. Nemají možnost hlasitého volání a přehrávání hudby, chybí barometr a je zde pouze optický snímač páté generace. Cenově se hodinky díky tomu dostaly na úroveň Venu 2 Sq.

Tip: Podrobná recenze hodinek Vívoactive 5

Epix (gen 2)

Doslova přelomový model, který bude formovat nabídku Garminu ještě dlouho. Zjednodušeně řečeno, jde o Fénix 7 s displejem AMOLED. Všechny funkce jsou stejné, rozměry rovněž, hmotnost je pak velmi podobná. Hodinky se ovládají dotykem i tlačítky, na rozdíl od řady Venu, které jsou plně dotykové.

Zatímco Venu jsou stylové hodinky s fitness funkcemi, Epixy jsou sportovním topmodelem se všemi možnými funkcemi, které Garmin dnes nabízí. A jaké takové se staly základem i pro další modely, jež Garmin uvedl poté, případně ještě uvede.  

Tip: Velká, ale velká velká recenze hodinek Epix. Tedy spíše obří

Epix Pro

Po necelém roce a půl aktualizoval Garmin řadu Fénix 7 a Epix, kterou označuje jako Pro. Místo jediného modelu Epixů tu máme rovnou tři, stejně jako u Fénixů - jsou označovány dle velikosti jako 42 mm, 47 mm a 51 mm. Novinkou je optický snímač páté generace, měření EKG a také svítilna po vzoru Fénix 7X. Přidány byly také nové funkce, které byly později doplněny i do původních Epixů. 

Nepřehlédněte: První dojmy: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED

Quatix 7 Pro

Tyto hodinky jsou prvními, které vycházejí z výše uvedených Epixů Pro. Nová verze už má rovně optiku páté generace a tedy i další funkce jako EKG nebo měření teploty pokožky. Kromě verze s AMOLED displejem se nabízí i verze Quatix 7X, která je postavena na Fénix 7X. Hodinky mají stejné funkce jako Epix/F7, přidávají však specifické možnosti pro jachtaře. A také další barevná provedení. 

 

Tactix 7 AMOLED

Poprvé se ukazuje tento typ displeje také v řadě Tactix 7. Novinka vychází z Epix Pro 51 mm, takže už má optický snímač páté generace. Nechybí ani vylepšené vestavěné světlo, které má ale místo červené zelenou barvu kvůli nočnímu vidění. Nočnímu vidění je přizpůsobeno i zelené světlo displeje ve třech úrovních, hodinky ale umí i červený displej, RedShift. Mně se Tactixy vždy líbily více než Fénixy či Epixy, a to díky jinak tvarované lunetě. Mají ale vyšší cenu a taktické možnosti, které bych nevyužil. 

Čtěte dále: Tactix 7 AMOLED: Epix Pro 51 mm už nejsou jediné. Garmin uvedl další velké hodinky do rodiny AMOLED

Descent MK3

V listopadu byla uvedena třetí řada potápěčských hodinek, Descent MK3, a to s optikou čtvrté generace (proč tu není pátá, netuším). Stejně jako MK2 také MK3 je dostupná ve dvou velikostech, a to s lunetou 43 mm a 51 mm - nově s displejem AMOLED. Menší model má displej 1,2" a větší 1,4". Jsou určeny pro potápění až do hloubky 200 metrů. 

MARQ 2

Zatímco předchozí generace MARQ měla klasický MIP displej, nedávno uvedená dvojka už se snaží vypadat luxusně nejen navenek, ale i použitým displejem. Vychází rovněž z Epixů, má ale o kousek menší velikost a displej - místo 47 mm jen 46 mm a místo 1,3" displeje jen 1,2" displej. V prodeji je celkem pět modelů, každý pro specifickou skupinu uživatelů: jachtaři, golfisté, sportovci či piloti.

Luxusní je nejen vzhled (alespoň se o to snaží), ale hlavně cena, která je oproti Epixům až trojnásobná. Proč? Už jen proto, aby si hodinky nekoupil každý. Jediným skutečným důvodem, proč tyto hodinky totiž chtít, je společenský status a ten vytváří především vysoká cena. Je to jako s Oktávkou a Audinou.  

TIp: Nejdražší hodinky Garminu: Nová luxusní řada MARQ 2 z lehkého karbonu. Máte po ruce 70 tisíc?

Forerunner 265

Hodinky Forerunner 265/265S přicházejí ve dvou velikostech, stejně jako FR 255/255S mají úhlopříčku displeje 1,1" a 1,3" v tělech o velikosti 42 a 46 mm. Nejde o nástupce loni uvedených modelů, novinky koexistují vedle sebe. Uživatelé si tak budou moc vybrat, zda chtějí displej typu MIP, který je úspornější a dobře čitelný na slunci, nebo AMOLED, který nabídne krásné barvy a kontrastní zobrazení.

Čtěte dále: Podrobná recenze hodinek Forerunner 265

Forerunner 965

Stejně jako Fénix 7 má svou AMOLED variantu Epix, tak běžecké hodinky Forerunner 955 dostaly podobně laděné „kamarády“ Forerunner 965. Funkčně jsou tyto modely podobné, liší se jen displejem. Forerunner 965 pak jako první hodinky dostaly AMOLED displej ve velikosti 1,4", zatímco původní Epixy a Venu 2 mají jen 1,3" a MARQy dokonce jen 1,2". Teprve až Epixy Pro 51 mm mají displej o shodné velikosti 1,4". Ale jsou také výrazně větší a tlustší. 

Nepřehlédněte: Rozsáhlá a komplexní recenze hodinek Forerunner 965

Poznámka pod čarou

Aktuálně má Garmin tolik různých modelů hodinek, až z toho přechází zdrak. Designem se mi nejvíce líbí Epixy 47 a 51 mm, ty jsou ale ve verzi s displejem Gorilla Glass DX těžší kvůli ocelové lunetě a dýnku než safírové verze s titanem. A já ten safír tak nějak nemusím. Dlouhodobě jsem používal právě Epixy v safíru, ale hodinky Forerunner 965 s Gorilla Glass DX a displejem 1,4" mi aktuálně vyhovují více. 

Před Epixy jsem dva roky jsem používal jako hlavní Fénixy 6X Pro Solar, které byly prostě skvělé - a to zejména kombinací titanu, lehkého těla a Gorilla Glass DX. Řada Fénix 7, která měla šestky nahradit, mi ale k s srdci nikterak nepřirostla. S dotykem, solárem a titanovým tělem, který však znamená safírové sklo, se jejich displej leskne natolik, že jsem je dlouhou dobu nechával stranou. A to do doby, než přišla řada F7 Pro.

Tip: Garmin Epix: Jak jsem mezi novinkami hledal ideální hodinky aneb Proč jsou pro mě nakonec lepší než Fénix 7

Poté, co jsem dotestoval Fénix 7X Pro a Epix Pro 51 mm, jsem se rozhodl zbavit se původních Epixů, které na ruce nahradily hodinky Forerunner 965, a k nim jsem přidal Fénix 7X Pro. Jde to sice proti všemu, co jsem napsal výše, ale potřebuji mít na testování k jedněm hodinkám AMOLED také jedny hodinky s klasikou. Fénix 6X jsem už poslal do světa a F7X Pro jsou tak dobrou náhradou. I když s hůře čitelným displejem (jenže v safíru jsou lehčí než s GG DX).

Zkrátka nikdy by mě nenapadlo, že Garmin pokazí klasický a dobře čitelný transreflexní displej MIP natolik, že budu mít takový problém s hodinkami Fénix 7. Naštěstí u řady F7 Pro se trochu zlepšila čitelnost v šeru a interiéru, ale i tak je to venku mimo přímé slunce, zejména ve stínu a v lese, slabota. AMOLED je v těchto situacích lepší.

Takže jestli se podaří nějak dořešit energetickou náročnost displeje AMOLED tak, aby byl jasnější na slunci a během dne mohl být displej neustále aktivní, pak bude MIP technologie opravdu za zenitem. 


Diskuse k článku (13)
Tagy: