Když se blíží nemoc, měření stresu, VST a klidové tepové frekvence to bezpečně pozná

17.9.2023
Letos na jaře jsem poprvé od operace (tedy po téměř roce a půl) onemocněl víc než jen běžnou rýmičkou. A hodinky to poznaly dříve než já - projevilo se to na mnoha metrikách. Je proto dobré jim věnovat více pozornosti...
Příznaky nemoci

Krátký, přerušovaný a nekvalitní spánek, vysoká hladina stresu, to jsou příznaky nemoci


Blížily se jarní prázdniny a já byl natěšený, co všechno s holkama budu dělat a jak si trochu toho volna užijeme. Jenže jak se říká, nechval dne před večerem...

To, že něco není v pořádku, jsem poznal už několik dnů předtím, než se nachlazení projevilo naplno. A to kvůli vyššímu nočnímu stresu, který stoupnul nad běžnou hranici 20-25. Rovněž noční VST z obvyklých 30-40 ms kleslo pod tuto hranici. Přičítal jsem to vyšší fyzické námaze, každý den dvě až tři hodiny na kole a k tomu nějaké to cvičení.

Začalo to ve čtvrtek, kdy mě na kole stihl déšť, v němž jsem v sedmi stupních strávil skoro hodinu. Kalhoty promokly okamžitě, za chvíli se přidaly i rukavice a nakonec nateklo i do bot, které sice něco vydrží, ale tak dlouhou dobu v lijáku už prostě nedaly. Naštěstí zimní bunda má víceméně nepromokavou přední vrstvu, takže tělo zůstalo v relativním suchu. Po jízdě jsem neměl pocit, že je něco špatně, jak jsem se prohřál, cítil jsem se v pohodě. 

Nepřehlédněte:

Metriky jdou do háje

V pátek jsem se cítil celkem fajn, ale už se stupňovala rýma, která se objevila pár dnů předtím. Nicméně i přesto jsem si dal v tempu přes dvě hodiny na kole v celkem vysoké zátěži. Večer ale stále dobré, jen mě bolela trochu hlava a za krkem. Noční stres průměr 33, skóre spánku 50. Spal jsem klidně a dlouho. 

V sobotu přes den se už ale začaly ozývat svalové bolesti. Přikládat jsem to fyzické zátěži, přece jen jsem byl posledních sedm dní na kole každý den. Odpoledne jsem si dal ještě krátké cvičení, ale už to nebylo ono. A večer po koupeli se přidala zimnice a bylo jasno.

Ze soboty na neděli jsem spal sotva pět hodin, noční stres 65, VST 21 ms a Body Battery zůstalo limitně blízko nule.To samé se opakovalo v noci na pondělí s tím, že VST ještě kleslo na 18 ms, stresové skóre ve spánku 73 a skóre samotného spánku jen 23. Navíc se mi prdloužila doba regenerace z 60 na 75 kvůli nedostatku spánku. Nebyl jsem úplně na hromadě, ale protože právě začaly zimní práznidny, tak jsem z toho nebyl právě nadšený.

Čtete dále: 

Hodinky mě (vás) hlídají

Stejně jako po alkoholickém večírku, tak i při nemoci dokáže měření stresu a VST bezpečně odhalit, že s tělem není něco v pořádku. Navíc se k tomu přidala i vysoká noční tepová frekvence, KST mívám běžně okolo 50, teď to skočilo k šedesátce. Stejně tak tepovka přes den, běžně mezi 50 a 60, při nachlazení ale 70-75 tp/m.

Na každý pád, pro mě není zásadní fakt, že mi měření hodinek potvrdí, co na sobě poznám sám, ale že to poznají dřív než já. Je to vidět na stresu, VST, KST, Body Battery i Připravenosti k tréninku. Jen člověk musí poznat, zda se mu metriky horší kvůli vyšší aktivitě, nebo nemoci. Zkrátka, něco na těch metrikách prostě bude...


Diskuse k článku (8)
Tagy: