Body Battery: Jaký je stav nabití vašeho těla energií?

14.9.2022
Tato fitness funkce, která se postupně rozšiřuje do nových zařízení Garminu, vám umožní se rozhodnout, zda vyrazit na trénink, či si raději odpočinout
Body Battery

Funkce Body Battery využívá k měření stavu energie vašeho těla srdeční tep 


Garmin zásadním způsobem přepracoval metriku Body Battery v nových hodinkách Venu 3, kde přibyly faktory ovlivňující vaši energii. Upravená funkce se již dostala také do Fénix 7, Epix a odvozených modelů, stejně jako Forerunner 255/265 a FR 955/965. Původně jsem tento článek doplnit, ale nakonec ponechám novinky jen v tom novějším s tím, že tento text se týká už jen starších modelů jako Forerunner 745/945 či Fénix 6.

Tip: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek


Poprvé se funkce Body Battery objevila v náramku Vívosmart 4, který Garmin uvedl na podzim roku 2018. Jde o jakýsi stav nabití vašeho těla energií, a tedy jeho připravenost na trénink. Když má třeba elektrické auto nízký stav nabití baterie, bude mít logicky kratší dojezd. Pokud ji ale nabijete do plna, dojedete dál.

Stejně je to i s vaším tělem: Pokud nemáte dost energie, bude váš trénink omezen a vy se budete zbytečně přetěžovat a unavovat. S novou generací snímače tepu mohou zařízení Garminu lépe sledovat energii, kterou během dne spotřebujete a pomoci vám se rozhodnout, zda si dát do těla, či raději zůstat sedět na gauči či vyrazit ven jen rekreačně. 

Jak se nabíjíte a vybíjíte

Hodinky a náramky sledují během řadu parametrů skrze snímač tepu – váš stres, spánek, průběh tepové frekvence, variabilitu srdečního tepu apod. Z toho pak usoudí, zda energii spíše spotřebováváte, nebo ji naopak dobíjíte. Když vyrazíte běhat, z průběhu tepu usoudí, že spalujete. Když spíte nebo jste v klidu bez zbytečného stresu, energii naopak získáváte.

Výsledkem je číslo – procento od 100 do nuly. Čím je číslo vyšší, tím více energie logicky máte. Z grafu doplňku Body Battery na hodinkách se také dozvíte, jak vaše energie stoupala či klesala během dne a také to, kolik procent jste od půlnoci získali a kolik ztratili. Po fyzické aktivitě ubude ze skóre výrazný kus, stejně jako když budete sice fyzicky v klidu, ale ve stresu – například v náročné práci. Na druhé obrazovce doplňku je pak zobrazena korelace Body Battery a míry stresu za poslední čtyři hodiny.

 

 

Na to, jak hodnota Body Battery během roste, má velký vliv variabilita srdečního tepu a od ní odvozené stresové skóre. Čím větší stres v noci máte, tím méně se Body Battery dobije. To samé platí o pro pohyb či méně klidnou tepovou frekvenci. Když to vezmu kolem a kolem, nabíjení Body Battery z velké míry souvisí s hodnocením kvality spánku. Čím kvalitnější spánek máte, tím více se dobijete a naopak. Dříve metrika BB nebyla spánkem v podstatě ovlivněna vůbec, nebyl problém dosáhnout na stovku takřka kdykoliv. 

Všiml jsem si také toho, že čím více Body Battery dobijete přes noc, tím rychleji ji ztrácíte. Když se ráno probudím s hodnotou přes 80-90, tak mi během chvíle klidně spadne o deset. A když se mi BB dobije jen na 50-60, tak mi klesá při stejných aktivitách daleko pomaleji. A čím více se blíží k nule, tím pomaleji klesá. Také mi přijde, že chování není příliš konzistentní - při náročné aktivitě (cyklistika) se mi BB někdy vybíjí stejně rychle jako když jen dělám domácí práce. 

Jak se cítíte a jak máte trénovat

Zkrátka metrika je to celkem komplexní a z mých zkušeností plyne, že celkem odpovídá tomu, jak se cítím. A někdy může být i užitečná – to, když z náznaků vašeho těla na první pohled nepoznáte, že potřebujete odpočinek, a chtěli byste vyrazit se ničit na běžecký ovál nebo na dlouhou trasu na kole. Na druhou stranu stres a trénink zvyšuje odolnost těla a v podstatě i „kapacitu“ vaší tělní baterie, takže je třeba to správně vybalancovat a nevymlouvat se pokaždé na to, že dnes už máte vybito. 

Kromě Body Battery má Garmin ještě jednu metriku, která vám říká, jak jste připraveni na nový den: Připravenost k tréninku. Ta kromě spánku, stresu a nočního VST bere v potaz také aktuální regeneraci a tréninkové zatížení. Takže zatímco Body Battery ukazuje, jak jste na tom s energií v daném okamžiku (v noci se nabíjíte, přes den vybíjíte), Připravenost k tréninku říká spíš to, jak náročným aktivitám byste se měli věnovat aktuální den.

Tip: Připravenost k tréninku: Nová metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace

Na závěr drobná poznámka: Pokud používáte více zařízení, například cyklonavigaci na kole a hodinky pro běh, je vhodné, abyste měli hodinky s měřičem Body Battery vždy na sobě, i když si cykloaktivitu měříte pomocí Edge. Když si totiž hodinky sundáte, nebude metrika přesná, deník Connect jen odhadne, o kolik energie jste při aktivitě přišli. Aktivity s cyklonavigací se totiž do komplexního hodnocení Body Battery nezapočítávají, i když máte na sobě hruďák.


Diskuse k článku (0)