Snímač teploty pokožky pomáhá lépe sledovat průběh nemoci. Hodinky mají o další užitečný nástroj více

8.6.2024
Když moje dcera onemocněla fakt hnusnou angínou, radikálně se zhoršily všechny zdravotní metriky. A snímač teploty pokožky ukázal velkou výchylku do plusu. Potvrdilo se tak, že opravdu funguje a měří reálné hodnoty
Průběh teploty

Na levém obrázku je vidět zvýšení teploty dané noci o +1,7 stupně. V přehledu týdne pak vidíte vyskočení teploty v grafu (a díru předtím, protože hodinky nezměřily spánek) a konečně v měsíčním přehledu to samé - velký výkyv směrem vzhůru


Hodinky mají řadu metrik, které mohou jednak napovědět, že se blíží nemoc, a jednak krásně dokumentují její následný průběh. Ostatně, psal jsem o tom už několikrát, naposledy letos na jaře, když jsem chytil moribundus o jarních prázdninách (a to nechceš). 

Tehdy poklesne noční VST, vzroste míra stresu v průběhu celého celého dne, zhorší se kvalita spánku - často se budíte, potíte, v horším případě probdíte celou noc a hodinky vám třeba spánek ani nezměří. Do háje jdou samozřejmě i sportovní metriky jako doba regenerace (kvůli nízké VST) a tím i stav tréninku a připravenost k tréninku.

Čtěte dále: Když se blíží nemoc, měření stresu, VST a klidové tepové frekvence to bezpečně pozná

A k těmto metrikám se nedávno přidalo i měření teploty pokožky, které mají všechny hodinky se snímačem páté generace - řada Fénix 7 Pro, Epix Pro, Tactix 7 AMOLED, Quatix 7 Pro, D2 Mach 1 Pro a Venu 3. Poté, co se stanoví vaše základní hodnota, sledují hodinky každou noc odchylku. Nevidíte tak, jaká teplota byla v absolutní hodnotě, ale jen změnu.

 

 

Zpravidla je to pár desetin stupně nahoru či dolů. Ale jakmile jste fakt nemocní, tak už je odchylka výrazně větší. Moje dcera, která nosí hodinky Venu 3, měla jednu noc v době angíny odchylku +1,7 stupně - tedy odhadem 38,5 st. Noc předtím, kdy nemoc vypukla, hodinky bohužel odchylku neukázaly, protože kvůli špatné noci nezaznamenaly spánek - a tudíž ani teplotu.

Tip: Garmin už měří teplotu pokožky. Každou noc hlídá odchylku od vaší základní hodnoty

Na grafu je tak vidět před touto nocí díra - ačkoliv byly hodinky na ruce, měření spánku chybí. Doplnil jsem ho ručně, ale ani tak se měření teploty neukázalo. Každopádně na Body Battery, tepovce či stresu je vidět, že to fakt bylo hustý. Body Battery přes zůstalo na hodnotě 5, stres skoro neustále 100, VST z běžných hodnot 50-60 ms spadlo na 17 ms. 

Nepřehlédněte: Variabilita srdečního tepu VST: Zásadní ukazatel pro fitness metriky i zdravotní stav. Podrobný přehled

Samozřejmě měření teploty pokožky je jen základ pro další metriky - když vám hodinky měří teplotu jen ve spánku a ještě nevíte, jak vysoká teplota je, teploměr to nenahradí. Garmin zamýšlí - s velkou pravděpodobností - využít měření teploty jednak pro automatické určení menstruačních fází u žen, případně lepší určování Body Battery a měření fází spánku. Ostatně, nechme se překvapit. 


Diskuse k článku (19)
Tagy: