Safír v hodinkách: Extrémně tvrdý krystal. Nezničitelný ale není. Vlastnosti, výroba, použití
Hlavní záložky
U svých prémiových modelů, tj. hodinek, které stojí přes nějakých dvacet tisíc korun, nabízí Garmin stále častěji safírové sklíčko. Důvodem, proč se objevuje jen v dražších modelech, je jeho cena - je totiž výrazně dražší než sklo minerální. A proč safír? Protože je odolné proti vrypům a poškrábat jej můžete v podstatě jen diamantem.
Ale pojďme se na něj podívat poněkud podrobněji. Safír je průhledný drahokam, který se v přírodě vystytuje v řadě barevných variant, za který mohou příměsi různých prvků jako je železo, měď nebo hořčík. Jde o odrůdu korundu (tou druhou je rubín), což je po diamantu druhý nejtvrdší nerost - na Mohsově stupnici tvrdosti má číslo 9, diamant 10. Tvrzené minerální sklo pak 7, a třeba Gorilla Glass 8 (hlinito-křemičitanové sklo).
Safír není sklo
Chemicky jde o monokrystal oxidu hlinitého, je tedy „postaven“ na hliníku, zatímco diamant na uhlíku a běžné sklo na křemíku - oxid křemičitý. V hodinkách a v průmyslu obecně se používá ale syntetický safír, a to bez příměsí - čistě bílý kvůli maximální průhlednosti. Ovšem místo toho, aby byl „vytesán“ při vulkanické činnosti, vyrábí se v tavných pecích při teplotách okolo 2 000 stupňů.
Syntetický safír vytváří při zahřívání kulaté substance, které se poté krájí na kousky pomocí diamantem potažených pil. Tyto „kotoučky“ se pak brousí a leští do podoby hodinkových krystalů. Jedním z důvodů, proč jsou safírové krystaly poměrně drahé, je fakt, že nástroje potřebné k řezání a leštění tohoto extrémně tvrdého materiálu jsou velmi nákladné.
Zásadním rozdílem mezi sklem a safírem je struktura. Zatímco sklo je amorfní, safír je krystal - stejně jako diamant. Ve skutečnosti tak nejde o sklo, i když se mu tak běžně říká, protože svými optickými vlastnostmi se tak chová. Pokud tedy narazíte na označení safírové sklo nebo sklíčko, je jasné, že nejde o safír přírodní (drahokam), ale že se se mluví o safíru v hodinkách.
Ovšem oproti sklu je však safír méně průhledný, což zhoršuje kontrast a nepatrně i barevné podání. Má také vyšší index lomu (1,8 oproti 1,47), proto je odrazivější - zkrátka více se leskne. Zatímco u běžných hodinek může být určitý lesk známkou luxusu a někteří uživatelé to vyhledávají (něco jako lesk diamantu), u sportovních hodinek je to spíše na škodu.
Často se proto používá - stejně jako u skel - antireflexní vrstva (AV), která odrazivost snižuje a naopak čitelnost zvyšuje (bohužel ne u Garminu). Velmi často jsou vrypy vnějším povrchu safírového krystalu mylně považovány za škrábance, ale ve skutečnosti se jedná o poškrábanou, případně opotřebenou AV. Proto je vhodné AV nanášet na vnitřní stranu skla, kde nemůže dojít k její degradaci.
Tip: Gorilla Glass: Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými generacemi? Která provedení mají nejméně odlesků?
Hodinky se safírem
Safír je často považován za prakticky nezničitelný, to je ale mýtus. Je extrémně odolný vůči škrábancům, ale už ne vůči tlaku nebo nárazu. Takže pokud s ním prudce narazíte do jiného dostatečně tvrdého předmětu, může dojít k jeho prasknutí. Tehdy se safír rozletí na malinké ostré kousky. Obecně totiž platí, že čím je materiál tvrdší, tím je i křehčí. Platí to i pro další materiály, jako je např. kalená ocel.
Poznámka: Poškrábat safír mohou i další materiály, které mají na stupnici tvrdosti více než 9, například takové, co obsahují karbid křemíku (9,5).
Safírové sklíčko mám aktuálně na třech hodinkách, a sice Epixech, Fénixech 7X Pro a Endurech 3. A na dvou hodinkách už je poškozený. Na Epixech jde o malý vryp na okraji, kdy to hodinky schytaly o bazénové schody (a vryp je i na DLC titanové lunetě), na Endurech pak vlásečnicový škrábanec přes celý displej v horní části. Zde si ani nejsem vědomý toho, jak jsem k němu přišel (po 14 dnech od koupě).
Naštěstí je ale vidět jen proti světlu na tmavém pozadí, a to ještě pokud jsou hodinky zaprášené nebo mastné; když je přetřu a očistím, škrábanec v podstatě zmizí. Přejedu-li ale přes něj nehtem, cítím ho. Vryp na Epixech bych pochopil, ten vzniknul nárazem, ale škrábanec? Furt přemýšlím, o jaký materiál jsem si jej mohl pořídit.
Luneta je zásadní
Tři roky jsem měl na ruce Fénixy 6X Pro s Gorilla Glass DX a za tu dobu ani jedno poškození, ani jeden škrábanec. Důvod je nasnadě - ne že by sklo GG DX bylo odolnější než safír, ale F6X měly více zapuštěný displej pod lunetu a luneta byla také mohutnější než na Endurech 3 či na Epixech a Fénixech 7.
Endura 3 mají navíc obří plochu displeje - luneta je velmi tenká. Zatímco F6X nemají okolo displeje skoro žádný okraj, E3 mají okraj okolo displeje masivní, a to kvůli velkému solárnímu kroužku. Čili hodinky Enduro 3 na tom s odolností nebudou úplně nejlépe, odkrývá se tu velké plocha, která půjde poškodit snadněji než třeba displej u Instinct 2X. Tam je sice jen tvrzené minerální sklo, ale je hodně zapuštěné a podstatně menší.
Zde je patrné, jak důležitá je luneta. Na Forerunnerech 965 mám lunetu zapuštěnou, čili sklo vůbec nechrání. A na rozdíl od F6X jsem první vlásečnici měl cca po 14 dnech a nyní mám na okraji i jeden škrábanec výraznější. Hodinky jako Venu 3, FR 265 a či 965 se prostě nehodí pro outdoor. Garmin to naštěstí pochopil a Vívoactivy 5 či FR 165 už mají lunetu standardní a sklo není zaoblené.
Čtěte dále: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?
Toť lesk jako blesk
Z řady mých textů je více než patrné, že nejsem přízvnivcem safíru v hodinkách, spíš naopak. Odlesky, které produkuje, mi hodně vadí, a to jak při běžném použití hodinek v interiéru, tak především venku a při venkovních aktivitách. U hodinek s displejem AMOLED je to nejhorší na slunci, u hodinek s MIP zase v šeru či když je pod mrakem. Je škoda, že Garmin nepoužívá antireflexní vrstvu, která by to mohla aspoň zčásti řešit.
Tip: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání
Pro mě je čitelnost displeje zásadnější než odolnost skla. Řada uživatelů to má ale naopak. A je jasné, že když máte na sklíčku škrábanec jako vrata, tak to hodně zamrzí, odlesky neodlesky. Navíc safír (a ani Gorilla) se nedá rozleštit, to jde jen na plastových sklech případně na netvrzených minerálních sklech. Vryp a škrábanec prostě zůstane na sklu na pořád.
Nepřehlédněte: Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru
Bohužel Garmin u některých modelů už variantu bez safíru vůbec nenabízí, týká se to modelů Fénix 8 Solar a Enduro 3 (a dřive Enduro 2). A u hodinek jako Fénix 8 AMOLED zase nemá Gorillu s antireflexem, což taky není úplná hitparáda. Zatimco Forerunnery 955 a 965 s GG DX se prakticky nelesknou, Fénixy 7, Epixy a Fénixy 8 s Gorillou už mají odlesků o poznání více. A pak si už člověk říká, že si raději rovnou připlatí za safír...
Diskuse k článku (16)