Výdrž hodinek Fénix 7X Pro a Instinct 2X: Jedny lepší než druhé. Jak si stojí v plném zatížení? (doplněno)

18.1.2024
Tyto hodinky patří v nabídce Garmin k těm, které mají nejdelší výdrž. Zatímco Instincty excelují v pohotovostním režimu, Fénixy mají skvělou výdrž především při aktivitě. Jak se ale chovají v kombinovaném režimu? A jak účinný je solár?
Fénix 7X a Instinct 2X po týdnu

Přesně po 7 dnech ukázaly hodinky Fénix 7X Pro stav nabití 37 %, zatímco Instincty 2X 45 %


Když jsem v létě testoval hodinky Instinct 2X Solar, fakt mě zaujaly. A to především rozumnou čitelností displeje a hlavně dlouhou výdrží. Tehdy mi s 35 hodinami GPS aktivity daly 10 dnů, a to je fakt mega. Začínalo však léto a hodně tomu pomohlo velmi účinné solární dobíjení, které v zimě naopak nemá vliv žádný. 

Poté, co jsem dokončil srovnání I2X se standardními Instincty 2, jsem začal testovat výdrž ve srovnání s Fénixy 7X Pro, které používám od jejich uvedení na jaře loňského roku. Zajímalo mě, jaký bude rozdíl - oboje hodinky mají udávanou výdrž naprosto excelentní.

Fénix 7X Pro 

údaje za lomítkem se solárním dobíjením

  • chytré hodinky: až 28/37 dní 
  • režim hodinek s úsporou baterie: až 90/rok a více
  • pouze GPS: až 89/122 hodin 
  • všechny satelitní systémy: až 63/77 hodin
  • všechny satelitní systémy a více pásem: až 36/41 hodin
  • všechny satelitní systémy plus hudba: až 16 hodin
  • režim GPS s maximální výdrží: až 213/578 hodin 
  • expediční aktivita GPS: až 62/139 dní 

Instinct 2X Solar

  • chytré hodinky: až 40 dní/neomezeno 
  • režim hodinek s úsporou baterie: až 100 dní/neomezeno 
  • pouze GPS: až 60 hodin/145 hodin 
  • všechny satelitní systémy: 40/65 hodin
  • všechny satelitní systémy a více pásem: 27/36 hodin
  • režim GPS s maximální výdrží: až 150 hodin/neomezeně 
  • expediční aktivita GPS: až 60 dní/neomezeno se solárním dobíjením

Test výdrže

U modelů hodinek, jako jsou tyto, se výdrž testuje hodně špatně. Hodinky prostě vydrží moc dlouho, při mém zatížení dávají okolo dvou týdnů. A to znamená mít je neustále na ruce, všechny aktivity měřit a zaznamenávat souběžně, a v podstatě nemít možnost testovat nic jiného.

Když jsem zkoušel kolo s měřičem výkonu, měl jsem na řídítkách dvoje hodinky i navigaci Edge 1040. A když jsem potřeboval otestovat Spánkového poradce na hodinkách Forerunner 255 a 965, musel jsem si je během spánku dávat na kotníky. Zkrátka, testování není nic až tak záviděníhodného. 

Tip: Zápisník bloggera (16): Prosinec a leden plný testů a srovnání hodinek. Potřeboval bych více rukou

 

 

V pohotovostním režimu byly hodinky nastaveny následovně: Fénix 7X Pro - jas displeje automatika - úroveň jasu 3 (maximum pro automatický režim), prodleva 4 sekundy, gesto/tlačítko zapnuto. Instinct 2X - úroveň jasu displeje 10 %, prodleva 4 sekundy, gesto po západu slunce, tlačítka zapnuto. 

Hodinky jsem nabíjel ve středu v poledne. Během testu jsem si dával obvyklou porci aktivit - v létě by jich bylo o něco více, protože přece jen trávím na kole více času, zima venkovním aktivitám přeje o něco méně. Přesně po týdnu měly hodinky F7X Pro stav baterie 37 %, zatímco hodinky Instinct 2X 45 %. Delší výdrž Instinctů jsem vzhledem k parametrům celkem očekával. 

Dodávám jen, že při testu měly hodinky nulový přínos soláru. V létě by se tyto nůžky rozevřely ještě více ve prospěch Instinctů, které mají solár výrazně účinnější, což ukazují výše uvedené parametry. Ostatně krátce se soláru věnuji v závěru článku. 


Podrobná recenze Fénix 7X Pro:

Podrobná recenze Instinct 2X Solar:


Zatížení hodinek

Fénixům definitivně došla šťáva po 11 dnech (v neděli po poledním bruslení), Instincty 2X v té době měly ještě 8 %. Instincty by tak vydržely ještě o den déle, záleželo by na porci aktivit; odhad výdrže v pohotovosti byly ještě 4 dny. Tedy, ve skutečnosti to bylo 13 %, protože jsem den předtím ještě testoval přínos soláru (viz závěr článku). Čili těch 5 % jsem v rámci objektivity zase odečetl. Srovnání reálné účinnosti soláru si nechávám na jaro. 

A jaké bylo zatížení hodinek během testu? Zátěž jsem měl celkem standardní, každý den v průměru dvě hodiny s GPS a nějaké cvičení indoor. Většinu času používám čistou GPS, ale při bruslení, které je náročnější na přesnost z hlediska časté změny směru jízdy, jsem si u dvou aktivit na obou hodinkách zapnul všechny systémy - a tehdy bylo vidět, že pozice méně „vystřelovala“ mimo rybník nebo hřiště a byla fakt přesnější.  

  • Chůze: 30 min
  • Kolo: 17:45 hodin
  • Brusle: 2:15 h (GPS)
  • Brusle: 4:40 h (multiGNSS)
  • Kardio: 3:55 h

Celkem tedy skoro 23 hodin venkovních aktivit s GPS, z toho téměř pět hodin s více systémy, a skoro čtyři hodiny cvičení. A to není na zimní období úplně malé zatížení - pokud běháte, dáváte v zimě zpravidla zhruba hodinku, hodinku a půl denně, což to by znamenalo celkem zásadní prodloužení výdrže. 

Hodinky Instinct 2X jsou tak i přes kratší udávanou výdrž v režimu GPS celkem jasným vítězem, a to díky velmi úspornému režimu hodinek. Zkrátka mimo aktivitu stav baterie klesá o dost pomaleji, zatímco v aktivitě je to celkem srovnatelné. (Nevýhodou Instinctů obecně je pomalejší prostředí, které sice šetří baterii, ale na druhou stranu to často zdržuje.)

Nutno ale dodat, že venkovní aktivity probíhaly za teplot pod bodem mrazu, s výjimkou bruslení, kdy jsem měl hodinky na ruce schované pod rukávem bundy. V létě by tak oboje hodinky vydržely ve stejném zatížení déle, navíc by pomohl již zmíněný solár - a to především Instinctům. Tomu se věnuji dále...

Tip: Hodinky Instinct 2 vs. Instinct 2X: Jak dlouho vydrží při stejné zátěži?

 

Srovnání s Epix Pro 51 mm a Enduro 2

Garmin nabízí ještě dvoje hodinky s takto parádní výdrží: a to Enduro 2 a Epix Pro 51 mm. Zatímco první jsou v podstatě stejné jako Fénixy 7X Pro, jen mají větší baterii, Epixy jsou vybaveny displejem AMOLED a tudíž je uživatelský zážitek naprosto odlišný.

Zajímavé je, že Endura 2 a Epixy 51 mm sdílí stejně velkou baterii, a to o kapacitě 660 mAh. (Fénixy 7X mají 534 mAh a Instincty 2X jsem bohužel nedohledal.) Endura 2 však mají delší udávanou výdrž, a to díky úspornému transreflexnímu displeji MIP. V pohotovosti to je 34 dnů a 110 hodin s GPS, Epixy mají 31 dnů v pohotovosti a 58 hodin s GPS (always-on). 

Tip: Výdrž hodinek Epix Pro 51 mm: To není jen pecka, to je dvojitá pecka!

Když jsem v létě srovnával Epixy pro 51 mm a Fénixy 7X Pro, dopadlo to plus minus stejně - Epixy měly ještě 5 %, když Fénixům definitivně došla šťáva. Čili jednu krátkou aktivitu by asi ještě zvládly. Počítám tedy, že Instincty 2X by vydržely plus minus stejně jako Epixy, či o kousek déle.

Nepřehlédněte: Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?

A Endura 2? Ty by v tomto zatížení stoprocentě všechny tyto hodinky porazily, a to díly své monstrózní výdrži v aktivitě. A rozdíl by byl tím větší, čím větší zátěž by hodinky měly. Ostatně, platí to i naopak - čím méně zátěže, tím by na tom zase byly lépe Instincty 2X, protože mají extra úsporné vnitřnosti právě v režimu hodinek.

Solární dobíjení pomůže oběma. Ale Instinctům více

A to neřeším solár, který pomůže ve vrcholném létě nejvíce právě Instinctům. Když jsem vystavil oboje hodinky zimnímu slunci zhruba na dvě hodinky, získaly Fénixy 199 klux a Instincty pak 214 klux - tedy intenzita byla srovnatelná. Nicméně za tu dobu se I2X dobily o pět procent, zatímco ukazatel baterie na F7X se ani nehnul.

Hodinky v té době nebyly na ruce, ale položil jsem je na střechu altánu a nasměroval přesně ke slunci. Nebylo to tedy reálné podmínky; když jsem o den později za jasného počasí přes poledne vyrazil na kolo a hodinky byly na řídítkách, zisk byl sotva 10 klux. Prostě slunce svítilo zboku, anebo jsem si stínil tělem.

Tip: Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

Každopádně to potvrzuje moje předchozí zkušenosti - solár je na Instinctech velmi účinný a stačí mu méně slunce než Fénixům, aby to k něčemu bylo. Takže pokud sportujete především na jaře a v létě, kdy se hodinky jednak neschovávají pod rukávem a jednak svítí slunce i ráno a odpoledne, tak jsou Instincty jasnou volbou. 


Diskuse k článku (18)