Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

5.6.2023
Čím déle hodinky Instinct 2X používám, tím více jsem z nich nadšen. Mají tak výkonné solární dobíjení, že za dobrých podmínek opravdu vydrží neomezenou dobu. Vyzkoušel jsem, jaký vliv má solár praxi
Léto, slunce a Instincty

Když je slunce vysoko na obloze, má solární dobíjení smysl. A u Instinctů 2X Solar to platí dvojnásob


Druhá generace hodinek Instinct byla představena na začátku roku 2022 společně s hodinkami Fénix 7 a Epix. Design zůstal zachován, ale bylo zvětšeno rozlišení displeje, prodloužena výdrž a přidána řada funkcí. Až dosud existovaly hodinky Instinct 2 ve dvou velikostech, nově se k nim přidává ještě jedna, větší. Model Instinct 2X Solar má stejnou velikost jako Fénix 7X, ale má výrazně větší solární plochu a tím i efektivnější dobíjení sluneční energií. 

Tip: Odolné hodinky Instinct 2X s větším průměrem, výrazně delší výdrží a svítilnou po vzoru Fénix 7X

Zásadním rozdílem většího modelů I2X oproti středním Instinctům je tak výrazně prodloužená výdrž. Zatímco střední model vydrží v režimu hodinek 28 dnů, větší 40 dnů. V režimu GPS je to pak 30 hodin vs. 60 hodin – tj. dvakrát tolik. A zkusme ještě porovnat s Fénix 7X – ty vydrží v režimu hodinek 28 dnů a s GPS pak 89 hodin. Je vidět, že Fénixy mají větší baterku (vydrží déle s GPS), ale současně jejich režim hodinek není tak úsporný jako u Instinctů. 


Velká recenze Instinct 2X Solar:


Papírová výdrž je parádní...

Právě výdrž režimu hodinek je naprosto impresivní, je to dokonce více, než u Enduro 2. Je vidět, že malý a černobílý displej dokáže být úspornější než větší a barevný, i když stejného typu – transreflexní MIP. Instincty navíc těží z obří solární plochy okolo displeje, který umí výdrž s GPS prodloužit až na 145 hodin, což je u hodinek Garminu dosud nevídané – jde o 2,5× větší výdrž než bez soláru. Přitom u Enduro 2 přidává solár pouze třetinu navíc.

Nepřehlédněte: Hodinky Enduro 2: Stejné jako Fénix 7X, ale s delší výdrží

V režimu hodinek pak dokáže solár udržet hodinky naživu nekonečně dlouho, a to nejen v úsporném režimu, ale i v režimu běžných hodinek, tj. vše aktivní, včetně připojení k mobilu či aktivním snímačem tepu. Ale znamená to, že v režimu hodinek musíte nasbírat alespoň 150 klux za den (Garmin uvádí tři hodiny s intenzitou 50 klux), a při aktivitě nasbírat 50 klux za hodinu (po celou dobu trvá aktivity). A to se podaří jen málokdy.

 

...a reálná ještě lepší

Ale když se fakt zadaří, a je letní sluneční den, může to vyjít. Já hned po zapůjčení hodinek absolvoval třídenní okružní jízdu o délce 325 km. První den bylo pod mrakem a zisk během 5:15 h byl 110 klux. Nic moc. Druhý den, když už svítilo celý den, ale první polovina trasy byla v lese, to bylo okolo 270 klux během 7:15 h. A konečně třetí den jsem strávil na slunci 6 hodin a zisk byl 280 klux, přičemž první dvě hodiny cesty byly opět v lese. 

Nabíjel jsem před jízdou dopoledne v pátek a v neděli po dojezdu jsem měl stav baterie 59 %. A to jsem se byl ještě několikrát projít – celkem to bylo 3 hodinky s nastavením všech systémů, zatímco na kole jsem měl aktivní jen GPS. Celkem tedy 18:30 h na kole a 3 hodiny chůze. Celkem mi pak Instincty vydržely až do pondělního dopoledne, tedy 10 dnů. A to při následujícím vytížení:

 • Cyklistika: 32:35 h (GPS) 
 • Chůze: 3:05 h (všechny systémy)
 • Indoor aktivity (síla, kardio): 2:48 h

Průměrný zisk ze solárního nabíjení byl za tu dobu okolo 150 klux, čili slunce celkem solidně přispělo k tak parádnímu výsledku. Hodinky F7X nebo Enduro 2 by vydržely déle, protože mají větší výdrž s GPS aktivitami, ale musíme brát v potaz to, že Instincty jsou jednak výrazně lehčí, a jednak stojí méně než polovinu. 

Nepřehlédněte: Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

Vylepšený doplněk

Hodinky po vzoru Fénix 7 dostaly vylepšený doplněk solárního nabíjení, který nyní ukazuje také zisk soláru v kiloluxech. V přehledu doplňků je standardní graf se sluneční intenzitou, který už měly Fénix 6X, po rozkliknutí se pak zobrazí tento graf ve velkém - ukazuje účinnost soláru za posledních šest hodin. 

V horní část je pak celková intenzita během celého dne v klux - když budete mít více než výše zmíněných 150 klux, bude to udržovat Instincty v režimu hodinek donekonečna. Na další obrazovce je pak sloupcový graf se zisky za poslední týden - opět stejné jako na Fénixech. 

Účinnost soláru a zisky během dne si také můžete zobrazit z aplikace Connect. V seznamu zařízení vyberte patřičné hodinky a zvolte položku Intenzita slunečního záření. A zobrazí se graf pro jednotlivé dny, kterými můžete listovat. Není tu ale vidět náhled na celý týden. 

Nepřehlédněte další testy výdrže Instinct 2X:

Hodinky se sluncem dobíjí velmi rychle

Nedokážu bohužel uvést, kolik si hodiny vezmou během dne bez aktivity, protože takové dny prostě nemám. Ale z pozorování odhaduji, že půjde o zhruba 2–3 % baterie každý den - bez dobíjení sluncem. Ono totiž solární dobíjení je tady opravdu zásadním parametrem. Když jsem nechal hodinky na slunci v běžném režimu, čili ne v úsporném, dobily se během hodiny o dvě procenta. 

V tu chvíli samozřejmě neběželo měření tepu, protože jsem je měl sundané (byly však připojeny k mobilu). Na slunci jsem je nechal ležet asi hodinu a čtvrt, za tu dobu se stav baterie ze 13 % zvednul na 16 %, pak jsem si dal půl hodinky posilovnu, baterie klesla na 15 % a když jsem je nechal ještě na večerním slunci chvíli ležet, vrátil se stav nabit zpět na 16 %. Za to odpoledne/večer byl zisk soláru 200 klux, celý den pak přidal 359 klux.

 

 

Slunce ale nabíjí hodinky i na ruce, není problém rovněž získat až dvě procenta za hodinu, a to s měřením tepu. Ověřeno u bazénu, když jsem se slunil a plaval. Když jsem pak srovnával s Fénix 7X Pro Sapphire, nechal jsem je na odpoledním slunci necelé čtyři hodiny a v dobily se o šest procent. Na letní dovolenou si tak stoprocentně nemusíte brát nabíječku.

Tady je vidět, jak naprosto zásadní roli u Instictů hraje slunce a já nemám problém věřit tomu, že v režimu hodinek byste nemuseli dobíjet nikdy, a to i v případě, že hodinky budou měřit běžné metriky a nebudou jen v úsporném režimu, kdy ukazují pouze čas. Takové chytré hodinky jsou pak k ničemu. A možná by vydržely neomezeně i v případě, že byste pouštěli pouze indoor aktivity nebo venkovní aktivity bez GPS. Zkrátka poprvé mi u hodinek dává solár fakt smysl. 

Hodinky k testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz

Jedna důležitá poznámka na závěr: Solár je super, když svítí slunce. A když svíti co nejvíce shora. Čili v zimě, většinu jara a podzimu je k ničemu, slunce svítí krátce a je nízko. A s tím je potřeba  počítat, protože během těchto ročních období je přínos soláru prakticky nulový. 

Parametry výdrže celé řady

Instinct 2S Solar

 • chytré hodinky: až 21 dní/51 dní se solárním dobíjením
 • režim hodinek s úsporou baterie: až 50 dní/neomezeno se solárním dobíjením
 • GPS: až 22 hodin/28 hodin se solárním dobíjení
 • režim GPS s maximální výdrží: až 54 hodin/114 hodin se solárním dobíjením
 • expediční aktivita GPS: až 25 dní/105 dní se solárním dobíjením

Instinct 2 Solar

 • chytré hodinky: až 28 dní/neomezeno se solárním dobíjením
 • režim hodinek s úsporou baterie: až 65 dní/neomezeno se solárním dobíjením
 • GPS: až 30 hodin/48 hodin se solárním dobíjením
 • režim GPS s maximální výdrží: až 70 hodin/370 hodin se solárním dobíjením
 • expediční aktivita GPS: až 32 dní/neomezeno se solárním dobíjením

Instinct 2X

 • chytré hodinky: až 40 dní/neomezeno se solárním dobíjením
 • režim hodinek s úsporou baterie: až 100 dní/neomezeno se solárním dobíjením
 • GPS: až 60 hodin/145 hodin se solárním dobíjením
 • režim GPS s maximální výdrží: až 150 hodin/neomezeně se solárním dobíjením
 • expediční aktivita GPS: až 60 dní/neomezeno se solárním dobíjením

Novinka se prodává pouze ve verzi se solárním dobíjením, a to za cenu 10 990 Kč (11 990 Kč taktická verze), což nezní úplně špatně, vzhledem k tomu, že je vybavena skoro jako Fénixy. Samozřejmě až na mapy a dalších několik drobností. 


Diskuse k článku (2)