Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

5.6.2023
Čím déle hodinky Instinct 2X používám, tím více jsem z nich nadšen. Mají tak výkonné solární dobíjení, že za dobrých podmínek opravdu vydrží neomezenou dobu. Vyzkoušel jsem, jaký vliv má solár praxi
Léto, slunce a Instincty

Když je slunce vysoko na obloze, má solární dobíjení smysl. A u Instinctů 2X Solar to platí dvojnásob


Druhá generace hodinek Instinct byla představena na začátku roku 2022 společně s hodinkami Fénix 7 a Epix. Design zůstal zachován, ale bylo zvětšeno rozlišení displeje, prodloužena výdrž a přidána řada funkcí. Až dosud existovaly hodinky Instinct 2 ve dvou velikostech, nově se k nim přidává ještě jedna, větší. Model Instinct 2X Solar má stejnou velikost jako Fénix 7X, ale má výrazně větší solární plochu a tím i efektivnější dobíjení sluneční energií. 

Tip: Odolné hodinky Instinct 2X s větším průměrem, výrazně delší výdrží a svítilnou po vzoru Fénix 7X

Zásadním rozdílem většího modelů I2X oproti středním Instinctům je tak výrazně prodloužená výdrž. Zatímco střední model vydrží v režimu hodinek 28 hodin, větší 40 hodin. V režimu GPS je to pak 30 hodin vs. 60 hodin – tj. dvakrát tolik. A zkusme ještě porovnat s Fénix 7X – ty vydrží v režimu hodinek 28 dnů a s GPS pak 89 hodin. Je vidět, že Fénixy mají větší baterku (vydrží déle s GPS), ale současně jejich režim hodinek není tak úsporný jako u Instinctů. 


Velká recenze Instinct 2X Solar:


Papírová výdrž je parádní...

Právě výdrž režimu hodinek je naprosto impresivní, je to dokonce více, než u Enduro 2. Je vidět, že malý a černobílý displej dokáže být úspornější než větší a barevný, i když stejného typu – transreflexní MIP. Instincty navíc těží z obří solární plochy okolo displeje, který umí výdrž s GPS prodloužit až na 145 hodin, což je u hodinek Garminu dosud nevídané – jde o 2,5× větší výdrž než bez soláru. Přitom u Enduro 2 přidává solár pouze třetinu navíc.

Nepřehlédněte: Hodinky Enduro 2: Stejné jako Fénix 7X, ale s delší výdrží

V režimu hodinek pak dokáže solár udržet hodinky naživu nekonečně dlouho, a to nejen v úsporném režimu, ale i v režimu běžných hodinek, tj. vše aktivní, včetně připojení k mobilu či aktivním snímačem tepu. Ale znamená to, že v režimu hodinek musíte nasbírat alespoň 150 klux za den (Garmin uvádí tři hodiny s intenzitou 50 klux), a při aktivitě nasbírat 50 klux za hodinu (po celou dobu trvá aktivity). A to se podaří jen málokdy.

...a reálná ještě lepší

Ale když se fakt zadaří, a je letní sluneční den, může to vyjít. Já hned po zapůjčení hodinek absolvoval třídenní okružní jízdu o délce 325 km. První den bylo pod mrakem a zisk během 5:15 h byl 110 klux. Nic moc. Druhý den, když už svítilo celý den, ale první polovina trasy byla v lese, to bylo okolo 270 klux během 7:15 h. A konečně třetí den jsem strávil na slunci 6 hodin a zisk byl 280 klux, přičemž první dvě hodiny cesty byly opět v lese. 

Tip: První dojmy: Odolné hodinky Instinct 2X Solar pro outdoorové aktivity s pořádnou výdrží

Nabíjel jsem před jízdou dopoledne v pátek a v neděli po dojezdu jsem měl stav baterie 59 %. A to jsem se byl ještě několikrát projít – celkem to bylo 3 hodinky s nastavením všech systémů, zatímco na kole jsem měl aktivní jen GPS. Celkem tedy 18:30 h na kole a 3 hodiny chůze. Po návratu z cyklo víkendu měly hodinky stále 59 %. A to není špatné. Celkem mi pak Instincty vydržely až do pondělního dopoledne, tedy 10 dnů. A to při následujícím vytížení:

 • Cyklistika: 32:35 h (GPS) 
 • Chůze: 3:05 h (všechny systémy)
 • Indoor aktivity (síla, kardio): 2:48 h

Průměrný zisk ze solárního nabíjení byl za tu dobu okolo 150 klux, čili slunce celkem solidně přispělo k tak parádnímu výsledku. Hodinky F7X nebo Enduro 2 by vydržely déle, protože mají větší výdrž s GPS aktivitami, ale musíme brát v potaz to, že Instincty jsou jednak výrazně lehčí, a jednak stojí méně než polovinu. 

Nepřehlédněte: Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

 

Vylepšený doplněk

Hodinky po vzoru Fénix 7 dostaly vylepšený doplněk solárního nabíjení, který nyní ukazuje také zisk soláru v kiloluxech. V přehledu doplňků je standardní graf se sluneční intenzitou, který už měly Fénix 6X, po rozkliknutí se pak zobrazí tento graf ve velkém - ukazuje účinnost soláru za posledních šest hodin. 

V horní část je pak celková intenzita během celého dne v klux - když budete mít více než výše zmíněných 150 klux, bude to udržovat Instincty v režimu hodinek donekonečna. Na další obrazovce je pak sloupcový graf se zisky za poslední týden - opět stejné jako na Fénixech. 

Účinnost soláru a zisky během dne si také můžete zobrazit z aplikace Connect. V seznamu zařízení vyberte patřičné hodinky a zvolte položku Intenzita slunečního záření. A zobrazí se graf pro jednotlivé dny, kterými můžete listovat. Není tu ale vidět náhled na celý týden. 

Hodinky se sluncem dobíjí velmi rychle

Nedokážu bohužel uvést, kolik si hodiny vezmou během dne bez aktivity, protože takové dny prostě nemám. Ale z pozorování odhaduji, že půjde o zhruba 2–3 % baterie každý den - bez dobíjení sluncem. Ono totiž solární dobíjení je tady opravdu zásadním parametrem. Když jsem nechal hodinky na slunci v běžném režimu, čili ne v úsporném, dobily se během hodiny o dvě procenta. 

V tu chvíli samozřejmě neběželo měření tepu, protože jsem je měl sundané (byly však připojeny k mobilu). Na slunci jsem je nechal ležet asi hodinu a čtvrt, za tu dobu se stav baterie ze 13 % zvednul na 16 %, pak jsem si dal půl hodinky posilovnu, baterie klesla na 15 % a když jsem je nechal ještě na večerním slunci chvíli ležet, vrátil se stav nabit zpět na 16 %. Za to odpoledne/večer byl zisk soláru 200 klux, celý den pak přidal 359 klux.

Slunce ale nabíjí hodinky i na ruce, není problém rovněž získat až dvě procenta za hodinu, a to s měřením tepu. Ověřeno u bazénu, když jsem se slunil a plaval. Když jsem pak srovnával s Fénix 7X Pro Sapphire, nechal jsem je na odpoledním slunci necelé čtyři hodiny a v dobily se o šest procent. Na letní dovolenou si tak stoprocentně nemusíte brát nabíječku.

Tady je vidět, jak naprosto zásadní roli u Instictů hraje slunce a já nemám problém věřit tomu, že v režimu hodinek byste nemuseli dobíjet nikdy, a to i v případě, že hodinky budou měřit běžné metriky a nebudou jen v úsporném režimu, kdy ukazují pouze čas. Takové chytré hodinky jsou pak k ničemu. A možná by vydržely neomezeně i v případě, že byste pouštěli pouze indoor aktivity nebo venkovní aktivity bez GPS. Zkrátka poprvé mi u hodinek dává solár fakt smysl. 

Hodinky k testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz

Jedna důležitá poznámka na závěr: Solár je super, když svítí slunce. A když svíti co nejvíce shora. Čili v zimě, většinu jara a podzimu je k ničemu, slunce svítí krátce a je nízko. A s tím je potřeba  počítat, protože během těchto ročních období je přínos soláru prakticky nulový. 

Parametry výdrže celé řady

Instinct 2S Solar

 • chytré hodinky: až 21 dní/51 dní se solárním dobíjením
 • režim hodinek s úsporou baterie: až 50 dní/neomezeno se solárním dobíjením
 • GPS: až 22 hodin/28 hodin se solárním dobíjení
 • režim GPS s maximální výdrží: až 54 hodin/114 hodin se solárním dobíjením
 • expediční aktivita GPS: až 25 dní/105 dní se solárním dobíjením

Instinct 2 Solar

 • chytré hodinky: až 28 dní/neomezeno se solárním dobíjením
 • režim hodinek s úsporou baterie: až 65 dní/neomezeno se solárním dobíjením
 • GPS: až 30 hodin/48 hodin se solárním dobíjením
 • režim GPS s maximální výdrží: až 70 hodin/370 hodin se solárním dobíjením
 • expediční aktivita GPS: až 32 dní/neomezeno se solárním dobíjením

Instinct 2X

 • chytré hodinky: až 40 dní/neomezeno se solárním dobíjením
 • režim hodinek s úsporou baterie: až 100 dní/neomezeno se solárním dobíjením
 • GPS: až 60 hodin/145 hodin se solárním dobíjením
 • režim GPS s maximální výdrží: až 150 hodin/neomezeně se solárním dobíjením
 • expediční aktivita GPS: až 60 dní/neomezeno se solárním dobíjením

Novinka se prodává pouze ve verzi se solárním dobíjením, a to za cenu 10 990 Kč (11 990 Kč taktická verze), což nezní úplně špatně, vzhledem k tomu, že je vybavena skoro jako Fénixy. Samozřejmě až na mapy a dalších několik drobností. 


Diskuse k článku (0)