Garmin postupně aktualizuje modely odvozené od Fénix 7 Pro a Epix Pro. Přijde řada i na Enduro 2?

10.2.2024
Upravené modely jako Tactix 7 AMOLED či Quatix 7 Pro dostaly vylepšenou svítilnu a nový optický snímač. Hodinky Enduro 2 však jsou ve skluzu. Navíc zásadní otázka zní: Bude mít tento model v nabídce Garminu ještě vůbec místo?
Hodinky Enduro 2

Prostě Fénixy 7X s delší výdrží. Model F7X Pro je ale podle mě (zatím) lepší koupě 


Když Garmin uvedl první generaci hodinek Enduro, dávaly mi smysl: Byly odvozeny od modelu Fénix 6X Pro, ovšem ochuzeny o některé funkce a hlavně jim byla výrazně prodloužena výdrž, hlavně v pohotovostním režimu. Garmin toho dosáhl zpomalením celého systému, odstraněním funkcí jako mapy, Wi-Fi či hudba - tj. udělal z nich jako by model „nePro“. Plus přidal pár designových vylepšení a zefektivnil solární dobíjení.

Větší baterie = delší výdrž

Druhá generace Enduro 2 přišla na trh zhruba sedm měsíců po uvedení Fénix 7X, z nichž vychází. Všechny funkce ale zůstaly zachované, čili i mapy nebo hudba, a také nedošlo ke zpomaléní systému. Výdrž Garmin prodloužil tím, že přidal větší baterii. Místo 534 mAh, co mají F7X, tu je baterie s kapacitou 660 mAh - tedy o nějakých 20 % větší. Mimochodem, stejnou mají i Epixy Pro 51 mm.

Představení hodinek: Hodinky Enduro 2: Stejné jako Fénix 7X, ale s delší výdrží

Aby se tato baterie do hodinek vešla, bylo nutné trochu zvětšit tloušťku - o 0,7 mm na 15,6 mm. A to už není málo, i standardní F7X/Pro jsou docela tlušťoučké. Čili hodinky mají super výdrž v aktivitě, až 110 hodin oproti 70 hodinám Enduro 1, ovšem výdrž v pohotovosti je už nižší - 34 dnů oproti 50 dnům. Právě to se, alespoň příspěvků u recenzí hodinek Enduro 2, uživatelům první generace líbilo. 

Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?

Oproti předchozí generaci navíc je v prodeji pouze jediná verze, a to v titanu se safírem - což pak zvyšuje cenu. Nemůžete si tak vybrat ani verzi s Gorilla Glass DX (lépe čitelný displej), nebo v jiném barevném provedení. Navíc ocelový model je u Garminu vždy levnější než titanový, což by snížilo cenu. V době doprodeje modelu Enduro se dala koupit ocelová verze za dvanáct tisíc, a to už byla parádní cena.

Oproti F7X mají vylepšenou svítilnu, kterou pak dostal také model Fénix 7X Pro. Původní Endura i Endura 2 se prodávají s nylonovým řemínkem, který jednak dobře sedí na ruce, jednak je velmi lehký. V balení máte ale i klasický silikon, to třeba pro použití na řídítkách kola. 

 

 

Další čtení:

Náhradou za původní Endura mohou částečně být Instincty 2X, které rovněž nemají mapy, ani hudbu, ani Wi-Fi, a vydrží v pohotovosti 40 dnů a v aktivitě 60 hodin, mají však tak účinné solární dobíjení, že v létě mohou vydržet téměř nekonečně. Ovšem s tím hrubým, malým a černobílým displejem se ne každý smíří.

Tip: Podrobná recenze hodinek Instinct 2X Solar

Bude? Nebude?

Aktuálně tedy hodinky Enduro 2 čekají na update - oproti Fénix 7X Pro jim chybí optický snímač páté generace, který umožňuje měřit EKG a snímat teplotu pokožky, a také vylepšený MIP displej, jenž má lepší kontrast a vylepšenou transreflexní vrstvu, takže je lépe vidět za horších světelných podmínek. A super funkční je i automatické podsvícení, které funguje takřka bezchybně a navíc šetří baterii. 

Tip: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle

Nicméně Garmin zatím nepřistoupil ani v řadách Tactix či Quatix k upgradu modelů s MIP displejem, ale pouze AMOLED - s tím, že Tactix 7 AMOLED je úplnou novinkou, který neměl předchůdce. Je tedy otázkou, jestli se nějaké Enduro 2 Pro vůbec objeví a jestli nepřijde až třetí generace po uvedení Fénix 8.

Čtete dále: Hodinky odvozené od Fénix 7 a Epix: Čím se liší Quatix 7, Tactix 7, Descent MK3, Enduro 2 a MARQ 2 (přehled)

Tedy pokud vůbec bude - počítám, že Fénix 8X budou mít zase o kus lepší výdrž než F7X, takže pro Enduro 3 už tu možná nebude místo. Ale to se ukáže až v druhé polovině roku, Epix 3 a Fénix 8 se s největší pravděpodobností objeví buď v červnu, nebo v srpnu toho roku. Tak se nechme překvapit...

Nepřehlédněte: Nová generace hodinek Fénix 8 a Epix 3: Garmin s uvedením nijak nespěchá. Přijdou až v polovině roku


Diskuse k článku (2)