Režim spánku: Možnosti, nastavení, zdřímnutí. Rozdíly mezi řadou Epix/Fénix, Forerunner a Venu

26.11.2024
Nastavení spánku a jeho správná detekce je naprosto zásadní pro fungování všech zdravotních a fitness metrik. Hodinky proto mají plánovač předpokládaného spánku, aby se jim lépe určoval začátek a konec (doplněno)
Režim spánku

Funkce, která umožní nastavit plán spánku na každou noc v týdnu, a nastavit parametry hodinek během spaní


Poprvé se samostatná funkce Režim spánku objevila v Fénixech 7 a Epixech, následně se rozšířila do dalších hodinek a dnes ji mají všechny aktuálně nabízené hodinky mimo stylové Vívomove, Lily a také Forerunnery 55, které už notně přesluhují. Na Fénixech 6 si ji pamatuju také, ale v jiné podobě. Tam šlo nastavit, aby se v době spánku aktivoval úsporný režim či režim nerušit, ale doba spánku se nastavovala v aplikaci Connect a byla jediná pro celý týden.

Režim spánku se ovšem nachází přímo v hodinkách a umožňuje nastavit obvyklou dobu spánku pro každý den zvlášť. Umožňuje hodinkám lépe odhadnout začátek i konec spánku. Pokud si tak nastavíte dobu usnutí na 22:00 a v devět večer si už budete v posteli číst knížku, nemělo by se stát, že hodinky už to budou brát jako spánek. Spánek také můžete odstartovat manuálně, ale o tom až dále.

Čtete dále: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

Jak nastavit režim spánku

Nastavení režimu spánku najdete v menu Systém, což se týká Fénixů 7, Epixů (a odvozených modelů) a Forerunnerů. Nové hodinky - Fénix E, Fénix 8 a Enduro 3 - pak mají toto nastavení v Režimu zaměření - Spánek. Možnosti jsou ale víceméně stejné.

První položka je Program, kde si nastavíte očekávaný začátek a konec spánku pro každý den zvlášť. Pokud chcete mít jeden rozsah pro celý týden nebo třeba pro pracovní dny a víkend, je možno po nastavení času přidat i další dny. Není tak nutno nastavovat každý den zvlášť, když budou některé shodné. 

Další položky jsou následující (u nových modelů Fénix 8 je to trošku odlišné, ale možnosti jsou obdobné):

  • Vzhled hodinek: Režim spánku (úsporný) nebo standardní (ten, který používáte běžně)
  • Nastavení displeje (MIP): Automatické podsvícení, jas displeje, tlačítka a dotyk (pro aktivace podsvícení), odpočet (dle modelu)
  • Nastavení displeje (AMOLED): Jas, Red Shift, Odpočet
  • Nastavení alarmu pro zdřímnutí: Vibrace, Tón či obojí
  • Dotykové ovládání: zapnuto/vypnuto
  • Režim Nerušit: zapnuto/vypnuto
  • Úspora baterie (Fénix 7, Epix, Forerunnery): zapnuto/vypnuto

Jak vidno, mezi modely MIP (Fénix 7, FR 255/955) a AMOLED (Epix, FR 265/965) tu jsou rozdíly dané podstatou displeje. Zatímco u transreflexních displejů si můžete vybrat, zda dotyk a tlačítka aktivují podsvícení (displej je vidět i bez něj), u AMOLED tato volba chybí. Tam, když chcete něco vidět, tak se displej prostě rozsvítit musí. 

 

Odlišnosti stylových modelů

Režim spánku mají také hodinky Venu 3 či Vívoactive 5. Režim spánku se ale nastavuje nikoliv menu Systém/Správce baterie jako na FR/Epixech, ale v menu Uživatelský profil – a jmenuje se Plán spánku. Což trochu mate, protože na ostatních modelech jde o Režim spánku. Na druhou stranu zde najdete opravdu jen program spánku, žádné další možnosti zde nejsou, a tak to dává logiku.

Režim spánku zde tak nemá žádná další nastavení, automaticky se aktivuje vzhled pro spánek (v podstatě jen digitální čas) a odpojí se notifikace, aby vás hodinky během spánku nerušily. To ostatně platí i pro další modely, ale tam si můžete notikace či vzhled režimu spánku zapnout či vypnout. A Fénixů 8 si navíc můžete i nastavit, jaké notifikace či oznámení chcete.

Úsporný režim pro spánek

Zatímco dříve neuměly Forerunnery aktivovat v době spánku úsporný režim, dnes už to možné je. Proč chtít úsporný režim v době spánku? Důvod je prostý: chci mít odpojený mobilní telefon. Když nastavíte pro spánek režim nerušit, tj. hodinky nebudou vibrovat, když vám dojde notifikace nebo bude někdo volat, ale samotný telefon bude neustále připojen.

A to má vliv na baterii nejen hodinek, ale také mobilu. Nepříliš velký, ale má. Když na Fénix 7X Pro odpojím ručně mobil z menu rychlých voleb, prodlouží se odhad výdrže o nějakých deset procent. Na FR 965 mi to pak vychází dokonce na 15 %. A když spánkem trávíte osm hodin denně, nějakou tu „čárečku“ to může přece jen uspořit. 

Čtěte dále: Úsporný režim: Jak nastavit hodinky tak, aby vydržely co nejdéle. Návod + tipy a postřehy

Navíc se v době, kdy nejsou připojené hodinky, šetří baterie telefonu, zejména tehdy, když máte hodinky dvoje či troje jako já. Každé procento se u mobilu, který má výdrž okolo jednoho dne, počítá. Samozřejmě, je možno před spaním odpojit mobil vypnutím Bluetooth, ale stejně jako u hodinek, jak to není automatické, budete na to zapomínat.

Tip: 10 důvodů, proč je dobré mít hodinky na ruce i v noci aneb Jaký vliv má spánek na fitness a sportovní metriky

Ačkoliv tuto funkci umí i Fénixy 8, nenajdete tuto možnost v Režimu připojení - Spánek, ale v nastavení doplňku spánku. Jak na to? Jděte do doplňku Skóre spánku, stiskněte Start a vyberte Nastavení. A voilá, jsou zde podobné možnosti jako v Režimu zaměření, ale navíc je tu právě možnost aktivovat úsporný režim. Toto menu je stejné na Fénix 7, Epix či Forerunnech, čili tato možnost se nachází i na těchto modelech. 

Nepřehlédněte: Hodinky s displejem AMOLED: 6 tipů, jak maximálně šetřit energii při aktivitě, ať už s GPS nebo indoor

Jde režim spánku vypnout? 

Večerní spánek můžete samozřejmě spustit i ručně. To když chcete mít jistotu, že hodinky správně poznají jeho začátek. A sice z menu rychlé voby položkou Režim spánku. A tou samou položkou jej zase můžete vypnout. Hodí se to tehdy, když jdete spát v naprosto odlišnou dobu než máte nastavený plán.

S tím souvisí i jedna zásadní věc...režim spánku jako takový nelze vypnout. Garmin argumentuje tím, že se hodinkám tak lépe odhaduje začátek a konec spánku. Bohužel ve chvíli, kdy máte třeba směny nebo fakt chodíte spát naprosto nepravidelně, může režim spánku obtěžovat - mně třeba přepíná vzhled hodinek a odpojuje mobil, takže nevidím některá data (počasí, notifikace...).

 

 

Naštěstí mně to až tak nevadí, chodím spát plus minus každý den mezi 22.00 a 22.30 a vstávám v šest, ať je pracovní den, víkend nebo dovolená. Ale když náhodou jdu spát později, tak si musím úsporný režim na hodinkách vypnout - a před spánkem zase zapnout, protože znovu se už sám neaktivuje (Epix/Fénix). 

Čili pokud chcete mít režim spánku vypnutý, můžete mu nastavit velmi krátký interval, například minutu. Podle diskuzí, co jsem našel na netu, to opravdu funguje a hodinky noční či směnový spánek celkem bez problém detekují i bez nastaveného režimu spánku.  

Tip: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Zdřímnutí aneb Odpolední šlofík

S režimem spánku částečně souvisí také zdřímnutí, jehož detekce se poprvé objevila v hodinkách Venu 3 a Vívoactive 5 jako součást Spánkového poradce. Posléze se dostal i do dalších modelů Fénix, Epix a Forerunnery, a to jako samostatný doplněk. Není mi ale úplně jasné, proč zdřímnutí není součástí doplňku Spánku jako jedna z jeho obrazovek, ale budiž - zbytečně zabírá místo v seznamu doplňků. 

Nepřehlédněte:

Samotný doplněk je velmi prostý. Pokud jste si během dne zdřímnuli, ukáže se šlofík v přehledu. Zdřímnutí můžete mít i více, všechny se zobrazí zde s tím, že v hlavním stručném přehledu se ukáže poslední šlofík. Z toho doplňku můžete šlofíka odstartovat i manuálně a současně nastavit budíčka, abyste nespali příliš dlouho.

Manuální zdřímnutí se hodí, protože ne vždy hodinky šlofíka detekují spávně, někdy se neukáže vůbec, jindy zase jen jako Odpočinek - jeden z faktorů ovlivňující Body Battery. Doba zdřímnutí ovlivňuje také spánkového poradce, který vám díky tomu může zkrátit dobu navrhovaného spánku příští noci.  

Čtěte dále: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek

Máte-li nějaké tipy pro doplnění článku, šup s nimi do diskuze.


Diskuse k článku (46)