Režim spánku: Možnosti, nastavení, zdřímnutí. Rozdíly mezi řadou Epix/Fénix, Forerunner a Venu

12.11.2023
Nastavení spánku a jeho správná detekce je naprosto zásadní pro fungování všech zdravotních a fitness metrik. Hodinky proto mají plánovač předpokládaného spánku, aby se jim lépe určoval začátek a konec
Režim spánku

Funkce, která umožní nastavit plán spánku na každou noc v týdnu, a nastavit parametry hodinek během spaní


Poprvé se samostatná funkce Režim spánku objevila v Fénixech 7 a Epixech, následně se rozšířila do dalších hodinek jako Forerunner 255/265, Forerunner 955/965 či Venu 3 a Vívoactive 5. Na Fénixech 6X si ji pamatuju také, ale v jiné podobě. Tam šlo nastavit, aby se v době spánku aktivoval úsporný režim či režim nerušit, ale doba spánku se nastavovala v aplikaci Connect a byla jediná pro celý týden.

Režim spánku se ovšem nachází přímo v hodinkách a umožňuje nastavit obvyklou dobu spánku pro každý den zvlášť. Umožňuje hodinkám lépe odhadnout začátek i konec spánku. Pokud si tak nastavíte dobu usnutí na 22:00 a v devět večer si už budete v posteli číst knížku, nemělo by se stát, že hodinky už to budou brát jako spánek. Spánek také můžete odstartovat manuálně, ale o tom až dále.

Čtete dále: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

Jak nastavit režim spánku

Nastavení režimu spánku najdete v menu Systém, což se týká Fénixů, Epixů a Forerunnerů. První položka je Program, kde si nastavíte očekávaný začátek a konec spánku pro každý den zvlášť. Pokud chcete mít jeden rozsah pro celý týden nebo třeba pro pracovní dny a víkend, je možno po nastavení času přidat i další dny. Není tak nutno nastavovat každý den zvlášť, když budou některé shodné. 

Další položky jsou následující:

  • Vzhled hodinek: Režim spánku (úsporný) nebo standardní (ten, který používáte běžně)
  • Nastavení displeje (MIP): Automatické podsvícení, jas displeje, tlačítka a dotyk (pro aktivace podsvícení), odpočet
  • Nastavení displeje (AMOLED): Jas, Red Shift, Odpočet
  • Nastavení alarmu pro zdřímnutí: Vibrace, Tón či obojí
  • Dotykové ovládání: zapnuto/vypnuto
  • Režim Nerušit: zapnuto/vypnuto
  • Úspora baterie (Fénix a Epix): zapnuto/vypnuto

Jak vidno, mezi modely MIP (Fénix 7, FR 255/955) a AMOLED (Epix, FR 265/965) tu jsou rozdíly dané podstatou displeje. Zatímco u transreflexních displejů si můžete vybrrat, zda dotyk a tlačítka aktivují podsvícení (displej je vidět i bez něj), u AMOLED tato volba chybí. Tam, když chcete něco vidět, tak se displej prostě rozsvítit musí. 

 

Úsporný režim jen pro Epixy a Fénixy

Další a pro hodně zásadní rozdíl pak najdete mezi Epixy/Fénixy a Forerunnery. Zatímco prvně jmenované umí aktivovat v době spánku úsporný režim, Forerunnery nikoliv. Proč chtít úsporný režim v době spánku? Důvod je prostý: chci mít odpojený mobilní telefon. Forerunnery sice umí nastavit režim nerušit, tj. nebudou vibrovat, když vám dojde notifikace nebo bude někdo volat, ale samotný telefon bude neustále připojen.

A to má vliv na baterii nejen hodinek, ale také mobilu. Nepříliš velký, ale má. Když na Fénix 7X Pro odpojím ručně mobil z měnu rychlých voleb, prodlouží se odhad výdže o nějakých deset procent. Na FR 965 mi to pak vychází dokonce na 15 %. A když spánkem trávíte osm hodin denně, nějakou tu „čárečku“ to uspoří. 

Navíc se šetří baterie telefonu, když nejsou připojené hodinky, zejména, když máte hodinky dvoje či troje jako já. Každé procento se u mobilu, které mají výdrž okolo jednoho dne, počítá. Samozřejmě, je možno před spaním odpojit mobil vypnutím Bluetooth, ale stejně jako u hodinek, jak to není automatické, budete na to zapomínat.

Tip: 10 důvodů, proč je dobré mít hodinky na ruce i v noci aneb Jaký vliv má spánek na fitness a sportovní metriky

Úspora na Forerunnerech jen manuálně  

No a teď k jádru pudla: Zatímco Fénixy a Epixy umí nastavit, aby se aktivovala úsporna baterie ve chvíli, kdy se zapne režim spánku, Forerunnery to neumí. Já mám v úspoře baterie nastaveno právě odpojování mobilu - ale sledování tepovky mám povoleno, takže všechny noční metriky jako tepovka, VST či stres, se mi stále sledují.

Není to zásadní problém, ale je to rozhodně škoda, že na to pánové v týmu fitness, který má na starosti Forerunnery či Venu, nemysleli. A podle diskuzí na fóru Garminu to netrápí jenom mě. Na FR 965 to řeším tak, že si úsporu před spaním zapnu manuálně, pokud na to nezapomenu, a ráno ji zase zruším. Naštěstí to lze rychle přes menu rychlé volby, bohužel už ne zkratkou. 

Nepřehlédněte: 

Odlišnosti na Venu 3 a Vívoactive 5

Stejně jako Forerunnery či Fénixy mají režim spánku také hodinky Venu 3 či Vívoactive 5. Režim spánku se ale nastavuje nikoliv menu Systém/Správce baterie jako na FR/Epixech, ale v menu Uživatelský profil – a jmenuje se Plán spánku. Což trochu mate, protože na ostatních modelech jde o Režim spánku.

Možná je to tím, že Režim spánku zde zapíná zdřímnutí (z menu Rychlé volby), zatímco Plán spánku upravuje režim nočního spánku. Na sportovních hodinkách Režim spánku naopak aktivuje spánek večerní, zatímco pro aktivaci zdřímnutí je tu doplněk Zdřímnutí. 

Večerní spánek můžete samozřejmě spustit i ručně. To když chcete mít jistotu, že hodinky správně poznají jeho začátek. A sice z menu rychlé voby; týká se to, jak jsem zmínil už výše, jen Forerunnerů, Epixyů a Fénixů. No, přiznejme si, že nám v tom řada stylových modelů udělala trochu zmatek - s příchodem Spánkového poradce a dalších novinek se nám to všecko poněkud zesložitilo.     

Tip: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

 

Jde režim spánku vypnout? 

A ještě jedna zásadní věc...režim spánku nelze vypnout. Garmin argumentuje tím, že se hodinkám tak lépe odhaduje začátek a konec spánku. Bohužel ve chvíli, kdy máte třeba směny nebo fakt chodíte spát naprosto nepravidelně, může režim spánku obtěžovat - mně třeba přepíná vzhled hodinek a odpojuje mobil, takže nevidím některá data (počasí, notifikace...).

Naštěstí mně to až tak nevadí, chodím spát plus minus každý den mezi 22.00 a 22.30 a vstávám v šest, ať je pracovní den, víkend nebo dovolená. Ale když náhodou jdu spát později, tak si musím úsporný režim na hodinkách vypnout - a před spánkem zase zapnout, protože znovu se už sám neaktivuje (Epix/Fénix). 

Čili pokud chcete mít režim spánku vypnutý, můžete mu nastavit velmi krátký interval, například minutu. Podle diskuzí, co jsem našel na netu, to opravdu funguje a hodinky noční či směnový spánek celkem bez problém detekují i bez nastaveného režimu spánku.  

Zdřímnutí aneb Odpolední šlofík

S režimem spánku částečně souvisí také zdřímnutí, jehož detekce se poprvé objevila v hodinkách Venu 3 jako součást Spánkového poradce, následně ve Vívoactive 5 a nyní už umí pohlídat šlofíka také Epixy, Fénixy a Forerunnery - samozřejmě jen nové, aktuálně nabízené modely. Zdřímnutí se tak netýká například řady Fénix 6 nebo Forerunner 745/945.

Všechny tyto modely mají nově doplněk Zdřímnutí, který má sledování šlofíka na starost. Venu 3 a Vívoactive pak mají ještě Spánkového poradce, v jehož rámci se zdřímnutí ukazuje rovněž (Tato funkce se do sportovních modelů dostane až posléze.) Není mi úplně jasné, proč zdřímnutí není součástí doplňku Spánku jako jedna z jeho obrazovek, ale budiž.

Nepřehlédněte:

Samotný doplněk je velmi prostý. Pokud jste si během dne zdřímnuli, ukáže se šlofík v přehledu. Zdřímnutí můžete mít i více, všechny se zobrazí zde s tím, že v hlavním stručném přehledu se ukáže poslední šlofík. Z toho doplňku můžete šlofíka odstartovat i manuálně a současně nastavit budíčka, abyste nespali příliš dlouho.

Tip: Manuální zdřímnutí umí hodinky Venu 3 a VA5 odstartovat také z menu rychlé volby - Režim spánku. U Forerunnerů či Epixů volba Režim spánku spustí noční spánek (viz výše). 

Manuální zdřímnutí se hodí, protože ne vždy hodinky šlofíka detekují spávně, někdy se neukáže vůbec, jindy zase jen jako Odpočinek - jeden z faktorů ovlivňující Body Battery. Doba zdřímnutí ovlivňuje také spánkového poradce, který vám díky tomu může zkrátit dobu navrhovaného spánku příští noci.  

Čtěte dále: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek


Diskuse k článku (20)
Tagy: