Špatný spánek: Jak vypadají ráno ukazatele stresu, VST, tepovky a doporučený trénink

28.12.2022
Po delší době mám za sebou fakt špatnou noc, která byla dána oslavou na konci předešlého dne. Nejenže jsem pocitově fakt vyspal špatně a v noci se budil, ale bídně dopadly také metriky na hodinkách
Faktory ovlivňující spánek

Vysoký stres předchozího dne výrazně ovlivňuje kvalitu spánku


Níže popsaný letní večer jen potvrdil to, co vím už dávno. Když nejdu spát včas, tj. kolem desáté hodiny a předtím si nedám tak hodinku pauzu, tj. bez nějakých zásadních aktivit, tak mám špatnou noc. A alkohol či vyšší množství jídla tomu vůbec nepomůže, spíše naopak. 

Stejně to mám o Vánocích. Hromady cukroví a slaného, kterému nelze odolat, tu a tam sklenka vína, nějaký panák a kvalitní spánek se prostě nemůže dostavit. Zpravidla je doprovázen vysokou mírou stresu, nízkým nočním VST a také vyšší mírou neklidu, případně i kratší dobou spánku. Pro lepší spánek je dobré s alkoholem přestat několik hodin přes usnutím a před spaním vypít více čisté vody, aby se alkohol v těle naředil. 

Fakt blbá noc

V tento konkrétní večer jsem měl dvě piva před šestou hodinou, z večírku jsem se vrátil před jedenáctou a usnul záhy na to. Spal jsem asi dvě hodiny, pak jsem se vzbudil a zhruba hodinu a půl nemohl zabrat. Zlepšilo se to nad ránem, kdy se mi výrazně snížila hladina stresu, klesla tepová frekvence, která do té doby byla velmi vysoká, a zvýšila se VST.

Nepřehlédněte: Změny v hodnocení spánku: Větší negativní důraz na dobu neklidu a bdění

Ráno jsem pak nafotil patřičné obrazovky hodinek a nutno říct, že zejména noční hladina stresu, která se obvykle pohybuje do 25 procent, byla děsivě vysoko - u hranice 75 procent. Klesla až někdy kolem čtvrté ráno, kdy se mi podařilo zabrat a měl jsem pocit, že konečně trochu spím. Podle hodinek jsem byl v noci přes hodinu a půl vzhůru, což odpovídá.

Tip: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku

Všechno špatně?

Také Body Battery klesala až do brzkých ranních hodin, místo aby se při usnutí „zapnulo dobíjení“. Klesla až na hodnotu 8 a dobila se pouze na 23 - dopoledne se pak ještě zvýšila na 28 bodů, kdy jsem byl v kanceláři. Nutno dodat, že ten den jsem si dal přes poledne tříhodinovou aktivitu na kole, ale ne nikterak náročnou. 

A když jsem se pak náhodou podíval na doporučený trénink pro dnešní den, docela mě potěšilo, že mi hodinky nabídly jen patnáct minut v mírném tempu a spíše než nějakou aktivitu odpočinek. Čili ano, nové metriky v hodinkách Forerunner, Fénix či Epix vážně fungují.


Diskuse k článku (0)
Tagy: