Zápisy bloggera (27): Jak mi bez zjevné příčiny skokově vyrostlo Skóre vytrvalosti. Co všechno jej ovlivňuje?

5.6.2024
Skóre vytrvalosti se mi postupně zvyšuje s rostoucím VO2max a prodlužováním aktivit na jaře. To je v pořádku. Ovšem najednou mi vyskočilo bez zjevného důvodu a já začal pátrat po příčině
Růst skóre vytrvalosti

Za změnou některých metrik může někdy stát obyčejná chyba či nepředloženost


Tahle metrika jde tak trochu mimo mě. To, že má slušnou vytrvalost a dokážu strávit v sedle půl dne bez nějaké větší pauzy, to vím už dávno. Před operací to bylo lepší, ale ani dnes to není špatné; jen si delší aktivity dávám už na ebajku, nikoliv na analogu, přece jen, troch use šetřit musím.

Tip: Přežil jsem svou smrt: Operace hrudníku, protéza ascendentní aorty a doživotní omezení

A tak když Garmin přidal do hodinek skóre vytrvalosti, ustavilo se mi na hodnotě okolo 7 500, přesně si to už nepamatuji - hodnocení Expert. Během zimy kleslo na 6 800, načež začalo zase růst na stejnou hodnotu jako před zimou. Když jsem pak začal jezdit s měřičem výkonu, šla nahoru hodnota VO2max, a to z 47 až na současných 53. Občas se koukne na 54, ale víceméně si drží hladinu na těch 53.

Čtěte dále: Skóre vytrvalosti: Metrika, která kombinuje tepovku, VO2max a délku aktivit. Dá se využít při tréninku?

A s rostoucí VO2max poskočilo i skóre vytrvalosti, které nyní osciluje okolo 8 400-8 500, tedy hodnocení Elita. Hm. Na tuto metriku mají vliv všechny aktivity, u kterých máte slušnou tepovku a současně mají delší dobu trvání. A také zmíněné hodnocení VO2max, jak jsem zjistil nedávno - i když se vaše aktivity nemění, stačí, aby se o kousek zvedla VO2max a s tím se komplementárně zvýší i vaše „virtuální“ vytrvalost.

Nepřehlédněte: Přehled VO2max: Jak si stojíte vzhledem ke svému věku a pohlaví? Jaký vliv má VO2max na další metriky

Skokově nahoru

A najednou ráno koukám, že moje hodnocení vytrvalosti vzrostlo na 9 352 bodů. Den předtím jsem pauzu, takže jsem byl jen na chvíli v posilovně a večer se šel projít se ženou na kopeček, nějakých 25 minut. Nic, co by mělo mít vliv na toto skóre, spíš naopak. A když jsem pak ráno stoupl na váhu (vážím se každé ráno po sprše), hmotnost stejná, ale ukazatel říká, že jsem přes noc přibral o 38,2 kg. 

 

 

A v tu chvíli mi to došlo. Nedávno totiž DC Rainmaker postnul příspěvek, že se mu stalo to samé -  zvýšení skóre vytrvalosti bez zjevné příčiny. Důvodem bylo to, že se den předtím na váze Index S2 zvážilo jeho dítě a váha chybně přiřadila toto vážení jeho osobě. A tak jsem se podíval v Connectu do historie a tam se mi objevilo jedno vážení navíc - 28,8 kg. 

Čtěte dále: Recenze chytré váhy S2: Automatické sledování hmotnosti a tělesných metrik až pro 16 lidí

Zmatená váha

A bylo jasno. Den předtím se vážily moje dvě mladší dcery. Váha se rozhodla, netuším proč, vážení nejmladší dcery přiřadit mně a vážení prostřední dcery (cca 35 kg) přiřadit manželce, která váží o více než 25 kg více. Přitom dcery se váží celkem často, ale ještě se mi nestalo, že by se vážení takto popletla. Váha měla asi špatný den...

Každopádně je vidět, že na skóre vytrvalosti (a daší metriky) nemají vliv pouze aktivity, ale také věk, hmotnosti či VO2max. To všechno je jeden balíček, který určuje, jak vás hodinky ohodnotí. Je to podobné jako fitness věk, kam se počítá také více metrik; ovšem místo hmotnosti poměr tuku v těle - který se určí právě z váhy Index S2 (a tedy vaší hmotnosti, výšky apod).

Tip: Jaký je váš věk podle kondice? Řeknou vám to nejen hodinky Garmin, ale také online test Fitness Age

Zvýšené skóre vytrvalosti mi chvíli vydrželo, načež hodinky pochopily, co se stalo, a vše se vrátilo zpět. A stejné je to i u dalších kombinovaných metrik, jako třeba Stav tréninku, jehož součástí je tréninková zátěž. Na ni má vliv nastavení vaší maximální tepovky - a když je nízko, je vysoká i zátěž a naopak. Zkrátka špatně nastavené vstupy dávají nepřesné či zcela špatné výstupy. 


Diskuse k článku (4)