Síla, Jóga, Pilates, Kardio: Najděte si optimální trénink nebo vytvořte svůj vlastní

2.2.2023
Velká síla hodinek Garminu spočívá v možnostech cvičení podle připravených tréninků. Ať už si je najdete v databázi či vytvoříte svoje vlastní. Kromě hlídání toho, co máte cvičit, vám hodinky ukážou a popíšou, jak jednotlivé cviky vypadají
Tréninky Garminu

Podle stovek uložených tréninků můžete cvičit v podstatě cokoliv


V nedávném článku jsem se věnoval cvičení s vestavěnou aplikací Síla, která v případě volného tréninku umí odhadovat typ cviku při posilování a počítat počet opakování. Pokud se netrefí, můžete si vždy po každé sérii počet opakování upravit, stejně jako změnit hmotnost závaží, s nímž jste cvičili. Případně nastavit nulu, jestliže jste cvičili s vlastní hmotností. Po každé sérii se aktivuje odpočinek, který ukončíte manuálně tlačítkem Lap.

Nepřehlédněte: Trénink v posilovně: Vylepšená aktivita kromě detekce cviků umí ukázat i zapojené svaly

Připravené tréninky

S aplikací Síla – a v podstatě jakákoliv jiná, například Kardio, Pilates, Jóga – můžete ale cvičit také podle předpřipravených tréninku. Ty si stáhnete do hodinek pomocí mobilního Connectu, menu Tréninky a plánování, dále Tréninky a Najít trénink. Názvy tréninků jsou anglicky, což trochu znesnadňuje orientaci. Alespoň je možné tu hromadu tréninků tříd podle kritérií, které si vybrete z menu:

  • Aktivita: Síla, Kardio, Jóga, Pilates, HIIT
  • Obtížnost: začátečník, pokročilý, expert
  • Skupiny svalů: břišáky, ramena, lýtka...
  • Cíle: kardio, hubnutí, dýchání, flexibilita...

Můžete také vyhledávat podle klíčových slov, ale opět jen anglicky. U nalezených tréninků je vidět název, jeho délka, pokročilost a ikona.

Když jej pak rozkliknete, už se typ tréninku ukáže – Síla, Jóga, Kardio apod. Následují cíle tréninku: co chcete zlepšit, například dýchání sílu, flexibilitu aj. Dále je tu cílový čas a potřebné vybavení. A konečně zde najdete jednotlivé cviky a jejich typ (trénink, regenerace, odpočinek). Když na cvik klepnete, ukážou se jednotlivé kroky graficky plus užitečná animace. Můžete si tak trénink projít před tím, než jej začnete cvičit. Alespoň část textů už je zde česky.

A konečně si takto zvolený trénink přidáte do svých oblíbených, případně rovnou pošlete do hodinek. Najdete jej pak v konkrétní aktivitě v menu Tréninky. 

Cvičte podle sebe

Trénink si můžete vytvořit vlastní, a to jak přímo v mobilu, tak na webu. Mně se pohodlněji vytváří ve webové aplikaci, ale postup je zcela shodný. Nejprve si zvolíte typ tréninku, může to být síla, kardio, jóga, pilates, HIIT apod. Podle toho se vytvoří i nabídka cviků, které můžete cvičit a současně se trénink přiřadí aktivitě/aplikaci v hodinkách. Můžete samozřejmě editovat jakýkoliv již existující trénink, stačí si jej přidat do oblíbených.

 

 

Každý trénink se skládá z jednotlivých kroků, které jsou kategorizovány takto:

  • Zahřátí
  • Trénink
  • Zklidnění
  • Odpočinek
  • Regenerace
  • Ostatní

U typu Zahřátí, Trénink, Zklidnění a Regenerace vybíráte pak konkrétní cvik, u Odpočinku jen dobu, a to buď čas, nebo tlačítko Lap či srdeční tep. Pokud zvolíte čas, hodinky vám pípáním dají najevo, že je čas připravit se na další cvik. U tlačítka Lap pak odpočíváte tak dlouho, doku nestisknete tlačítko (Lap => na hodinkách vpravo dole). A konečně u Srdečního tepu odpočíváte tak dlouho, dokud tepovka nespadne pod nastavenou hranici.

Kroky i celé série

Možnosti nastavení cviků jsou u jednotlivých tréninků odlišné. Například u Síly si volíte počet opakování, u Jógy či Pilates to je doba, stisk tlačítka Lap, počet spálených kalorií či tepovka nad určitou hranici, u běhu či cyklistiky to je uběhnuté nebo ujetá vzdálenost a tepovka atd. Možnosti je hodně a nemá smysl tu je všechny vypisovat. Zajímavý je určitě trénink pro intervaly HIIT, kde se hodí možnost opakovat kola/intervaly.

Každá část tréninku se může skládat z jednotlivého kroku nebo kola. Kolo znamená, že si seskládáte více kroků po sobě a ty pak můžete opakovat. U tréninku v posilovně je to jedna série a odpočinek, či multisérie – dva (nebo více) cviky po sobě a pak odpočinek. Já třeba dávám shyby, krátký odpočinek, po nich tricepsové kliky, delší odpočinek a celé to znovu. U běhu to mohou být intervaly – sprinty střídané s chůzí apod.

U některých aktivit – třeba běh nebo kolo – si ještě můžete nastavit cíl. K jednotlivým krokům si přidáte primární a případně sekundární cíl, například primární může být udržet určité tempo šlapání, sekundární pak pohybovat se v nějaké zóně tepové frekvence. Hodinky vám pak hlásí, zda se vám daří cíl dodržovat, či nikoliv. A nakonec vaše snaží ohodnotí procentem Skóre provedení.

A šup s tím do hodinek

Možností je opravdu hodně a stojí to nějaký čas vše podrobně prozkoumat. Výhodou předpřipravených tréninků je především to, že hodinky se nemusí trápit s rozpoznáváním cviku, maximálně sledují počet opakování (a ty můžete ručně upravit). Není nutno pak editovat záznam aktivity v deníku Connect – platí to především pro Sílu. Hotový trénink pak uložíte a můžete odeslat do hodinek. A samozřejmě ještě před cvičením si prohlédnout jednotlivé kroky a pokud mají animaci, tak se na ni podívat.

V další části článku se věnuji cvičení podle uloženého tréninku


Diskuse k článku (4)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Tak to automatické určování cviků u silového tréninku mě docela zklamalo. Měl jsem celý trénink zaměřený na posilování zad + triceps + břicho, ale v přehledu vidím například Bench press. Správně se mu podařilo určitě snad jen Mrtvý tah s činkou a závěrečné Sedy-lehy. Opravovat to by bylo příliš pracné (vybírat cviky z toho předlouhého seznamu a pak si ještě si vzpomenout, jaká byla hmotnost závaží). Sestavovat si trénink na míru mi ale také nedává smysl, protože pořadí cviků volím podle toho, na kterém stroji je zrovna volno, takže je velká šance, že naplánovaný trénink vůbec nedodržím. Indoor aktivity zřejmě nemá moc smysl zaznamenávat, i když na druhou stranu musím hodinky pochválit a například běh na pásu mi změřily jen s malou odchylkou a navíc na konci aktivity nabízí možnost kalibrace.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Pořád moc nechápu k čemu je mi aktivita HIIT. Když si spustím běh a běhám v intervalech sprinty, tak se s tím ty hodinky popasujou stejně dobře, nebo se pletu? Když bych používal místo toho HIIT aktivitu jaký to má přínos?
Vaše jméno, přezdívka: 
Selfish

HIIT se dá napasovat na jakýkoliv trénink, třeba cvičení s různou intenzitou...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Když na cvik klepněte,ALE NIC SE NEOTEVŘELO
Vaše jméno, přezdívka: 
Naďa
Zpět na článek