Zhodnocení výkonu: Víte, jak vám to dnes běhá? Hodinky Fénix a Forerunner 935 to ví

12.6.2017
Zhodnocení výkonu

Po několika minutách běhu vám hodinky řeknou, jak jste na tom s aktuální kondicí


K posouzení vaší aktuální schopnosti podávat výkony slouží na hodinkách Fénix 5 a Forerunner 935 funkce zhodnocení výkonu. Během prvních 6 až 20 minut běhu analyzuje tato metrika vaše tempo, srdeční tep a variabilitu srdečního tepu. Výsledné číslo představuje vyhodnocení odchylky od vašeho základního skóre VO2 max v reálném čase, přičemž každý bod na stupnici představuje asi 1 % vašeho VO2 max.

Čím vyšší je toto číslo, tím lepší výkon můžete očekávat. Mějte na paměti, že během prvních několika běhů s novým zařízením se mohou výsledky různit, protože zařízení stále ještě zjišťuje vaši kondici. Postupně se výsledky stabilizují a potom se zhodnocení výkonu stane spolehlivým každodenním ukazatelem vašich možností. 

Kromě upozornění v první části vašeho běhu můžete také přidat zhodnocení výkonu jako datové pole na své tréninkové obrazovky a při běhu je sledovat. Hodnota se může mírně měnit, když začnete stoupat do kopce nebo třeba začne foukat silný vítr, ale po chvíli náročného běhu začne klesat, pokud si u vás fyzická námaha začne vybírat svou daň.

Jedná se tak o objektivní způsob, jak sledovat, jestli se vaše schopnost podávat výkony postupem času snižuje, nebo ne: informuje vás tak, jestli se vaše tělo při současném tempu běhu namáhá víc než obvykle. Zhodnocení výkonu vám tedy může poskytnout včasné varování, že se blížíte svému limitu, a umožní vám přizpůsobit taktiku, než se váš výkon začne propadat.

Zhodnocení výkonu v celém průběhu běhu si pak můžete prohlédnout v záznamu své aktivity v deníku Connect.Zdroj: 
Garmin