Zhodnocení výkonu: Víte, jak vám to dnes běhá nebo jede? Garmin určí vaši aktuální kondici VO2max

13.3.2024
Zařízení Garminu při běhu a jízdě na kole se senzorem výkonu analyzují vaši aktuální hodnotu VO2max a srovnají ji s vaším průměrem. Díky tomu budete vědět, jak na tom v aktuální aktivitě jste
Zhodnocení výkonu

Po několika minutách běhu vám hodinky řeknou, jak jste na tom s aktuální kondicí


K posouzení vaší aktuální schopnosti podávat výkony slouží na hodinkách Fénix a Forerunner či cyklonavigaci Edge funkce zhodnocení výkonu. Během prvních 6 až 20 minut aktivity analyzuje tato metrika vaše tempo/rychlost, tepovou frekvenci a variabilitu srdečního tepu. Výsledné číslo představuje vyhodnocení odchylky od vašeho základního skóre VO2max v reálném čase, přičemž každý bod na stupnici představuje asi 1 % vašeho VO2max.

Tip: VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

Čím vyšší je toto číslo, tím lepší výkon můžete očekávat. Mějte na paměti, že během prvních několika běhů s novým zařízením se mohou výsledky různit, protože zařízení stále ještě zjišťuje vaši kondici. Postupně se výsledky stabilizují a potom se zhodnocení výkonu může stát spolehlivým každodenním ukazatelem vašich možností. 

Čtěte dále:

Kromě upozornění v první části vašeho běhu můžete také přidat zhodnocení výkonu jako datové pole na své tréninkové obrazovky a při aktivitě jej sledovat. Hodnota se může mírně měnit, když začnete stoupat do kopce nebo třeba začne foukat silný vítr, ale po chvíli náročného běhu začne klesat, pokud si u vás fyzická námaha začne vybírat svou daň.

Nepřehlédněte: Výdrž neboli Stamina: Jak dlouho ještě zvládnete běžet nebo jet na kole?

Jedná se tak o objektivní způsob, jak sledovat, jestli se vaše schopnost podávat výkony postupem času snižuje, nebo ne: informuje vás tak, jestli se vaše tělo při současném tempu běhu namáhá víc než obvykle. Zhodnocení výkonu vám tedy může poskytnout včasné varování, že se blížíte svému limitu, a umožní vám přizpůsobit taktiku, než se váš výkon začne propadat.

Tip: Přehled VO2max: Jak si stojíte vzhledem ke svému věku a pohlaví? Jaký vliv má VO2max na další metriky

Zhodnocení výkonu v celém průběhu běhu si pak můžete prohlédnout v záznamu své aktivity v deníku Connect.


Diskuse k článku (11)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin