Měření EKG: Praktický test na hodinkách Fénix 7X Pro + návod

4.11.2023
Funkce měření EKG není zatím dostupná ani v Česku či na Slovensku, ale ani v celé Evropě. Vyzkoušel jsem, na co se můžete těšit, až bude schválena
Měření EKG

Elektrokardiogram může odhalit případné srdeční problémy, zejména fibrilaci síní neboli arytmii


Nedávno Garmin zpřístupnil funkci pro měření EKG - elektrokardiogram - pro další hodinky. Nejprve byla schválena pro Venu 2 Plus na začátku roku 2023, v říjnu pak pro Venu 3, Fénix 7 Pro, Epix Pro, Tactix 7 AMOLED, Quatix 7 Pro a D2 Mach 1 Pro Aviator. Žádné další hodinky Garminu aktuálně měření EKG hardwarově nepodporují. Je třeba počkat na nové generace.

Nepřehlédněte: Garmin spustil měření EKG v dalších hodinkách: Fénix 7 Pro, Epix Pro, Tactix 7 a Venu 3. Ale co Evropa?

Bohužel, schválení proběhlo jen v USA (zajišťuje zdravotnická organizace FDA) a v několika dalších asijských zemí, Evropa je však zatím mimo hru a Garmin nechce ani dávat nějaké termíny, kdy by schválení mohlo proběhnout, protože nemá možnost to nijak ovlivnit. Funkci EKG totiž do hodinek není možno dát jen tak, musí být řádně otestována na širokém panelu lidí (stovky až tisíce).

Podrobněji na webu Garminu:

Proč? Jednak aby tato funkce správně určila případné potíže a jednak aby nevyvolávala falešné poplachy. EKG v hodinkách se totiž dá využít ke zjišťování srdeční arytmie (fibrilace síní). Testování FDA zajistí, aby lékaři nebyli zahlceni zbytečnými návštěvami jen proto, že neotestované hodinky něco špatně změřily. A to je důvod, proč uvedení EKG do hodinek trvalo Garminu tak dlouho.

Jdeme měřit!

Nejprve je nutno funkci aktivovat. Oficiálně se musíte s mobilním telefonem nacházet na území země, kde bylo měření již schváleno zdravotnickou organizací. Pokud se aktivace provede, již můžete provádět měření hodinkami kdekoliv na světě. Při aktivaci mobil kontroluje podle GPS, kde se nacházíte, čili lze to obejít různými fintami. Na netu se návodů válí celá řada. 

Důležitá poznámka: Při aktivitaci EKG je nutno zapnout dvoufaktorové ověřování při prihlašování k účtu Garmin Connect. Tj. když se budete na netu nebo v mobilu přihlašovat ke svému účtu, budete muset zadat v druhém kroku číselné heslo, které vám dojde mailem. To samé platí pro přihláší do aplikace Express. Je to obtěžující, ale nutné. Jinak EKG neaktivujete.

 

 

Po aktivaci funkce se ukáže hromada různých instrukcí a upozornění, kde se jednak dozvíte, co je EKG a jak měření probíhá, jednak co se tímto vyšetřením zjišťuje a také upozornění na falešné poplachy a neprůkazná měření. Garmin to zkrátka bere velmi důkladně, aby se nestalo, že neinformovaný člověk hned poběží kvůli planému poplachu zbytečně k lékaři. 

Podrobné informace: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu

Následně už spustíte aplikaci Aplikace EKG (nechápu, proč se nejmenuje Měření EKG) v hodinkách, dáte se do klidu, ideálně si opřete zápěstí o stůl. Po celou dobu měření je nutno mít na lunetě hodinek palec a ukazovák, aby byl uzavřen elektrický okruh (druhá část je kovový kroužek kolem optického snímače). Měření trvá 30 sekund, po které musíte být zcela v klidu. 

Export do PDF

Po dokončení měření hodinky ukážou, zda netrpíte fibrilací síní. Můžete také případně zadat, zda nemáte některou z potíží doprovázející arytmii, například zrychlený srdeční tep, vynechávání tepu apod. Rovněž si lze zobrazit i podrobnosti, například mně hodinky píšou: „Sinusový rytmus znamená, že vzorec vašeho srdečního tepu vypadá normálně. Naznačuje, že činnost horních a dolních síní je kordinovaná.“

Následně se výsledek uloží do vašeho profilu, načež si jej můžete prohlédnout, stáhnout jako PDF, vytisknout nebo poslat mailem lékaři - stejně jako Snímek zdravotního stavu. Je trochu škoda, že se na historii měření EKG nemůžete podívat přímo v hodinkách jako u Snímku zdravotního stavu. Jde to jen v mobilu.

Tip: Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)


Diskuse k článku (12)