Jak používat režim UltraTrac na hodinkách Garmin a k čemu se hodí? Praktický test: Fénix 8 vs. FR 255

10.4.2025
Většina modelů hodinek nabízí speciální režim pro záznam trasy - UltraTrac. S ním vydrží při aktivitách podstatně déle - více než dvojnásobek. Jak je toho dosaženo a jak tento režim nastavit?
Režim UltraTrac

Srovnání podle Garminu: vlevo UtraTrac, nahoře inteligentní záznam trasy a dole každou sekundu


Multisportovní hodinky řady Forerunner, Epix či Fénix nabízí výdrž s GPS v řádech desítek hodin, některé modely jako Enduro 3 dokonce až 120 hodin. To je pořádná porce i pro ultramaratony nebo několikadenní přechody hor. Co ale hodinky s výdrží okolo 30 až 40 hodin jako Fénix 8 AMOLED nebo Forerunnery 255, 265 nebo 965?

Řešením může být režim UltraTrac. Jde o nastavení GPS, které zaznamenává body prošlé trasy a data ze snímačů méně často. Třeba vaši pozici zaznamená jen zhruba jednou za minutu, jinak je GPS vypnutá. Díky tomu se výdrž hodinek prodlužuje o více než dvojnásobek. Například u modelu Fénix 8 AMOLED 47 mm uvádí Garmin v režimu GPS výdrž 37 hodin, zatímco v UtraTrac 81 hodin - tedy více než tři dny. 

Kdy použít UltraTrac?

Je však logické, že režim UltraTrac není vhodný pro každou aktivitu. Například při jízdě na kole jste za minutu o několik set metrů dále, můžete několikrát změnit směr jízdy, jezdit po klikatých singletrailech, hodinky by neukazovaly aktuální rychlost apod. Naopak u chůze nebo dlouhého běhu nepotřebujete ukládat pozici každou sekundu a když půjdete na celodenní výlet, bude se naopak hodit delší výdrž. Během minuty velký kus cesty neurazíte, takže nižší periodicita ničemu nevadí.

Mezi jednotlivými uloženými pozicemi se pak směr a rychlost pohybu odhaduje z akcelerometru (u starších modelů), či z gyroskopu a elektronického kompasu u novějších hodinek, takže trasa se v globále blíží realitě. Čím pomalejší budete mít tempo, tím bude přesnější. Při rychlejším tempu už jsou rozdíly větší, zejména na zamotaných trailech v lese nebo když se třeba prudce otočíte nebo na chvíli rozběhnete.

Tip: Jak zpřesnit polohu v aktivitě: Inteligentní záznam GPS vs. záznam po sekundě

Jak zapnout UltraTrac

Režim UltraTrac si můžete zapnout jak globálně, tak pro každou aktivitu zvlášť. Můžete také využít předem definované profily ve Správci napájení, což umí Fénixy či Epixy (ale už ne Forerunnery). Stačí vstoupit do nastavení konkrétní aktivity, například Chůze, a v nastavení GPS/Automatický výběr zvolit UltraTrac. 

A to je vše - během aktivity (chůze) příliš nepoznáte rozdíl mezi GPS a UltraTrac, jen vám bude občas vypadávat tempo a trasa bude trošku kostrbatější - například zatáčka o 90 stupňů se na mapě často projeví jako zkratka mezi bodem před zatáčkou a za ní. Stejně tak UltraTrac nezvládá prudké změny směru, i když se akcelerometr či kompas snaží. Ale to je už vyplývá z podstaty této funkce.  

Problém může nastat ve chvíli, kdy máte zapnutou navigaci po trase. Může se stát - a podle uživatelů Redditu, když jsem pročítal diskuze - se i stává, že hodinky častěji než obvykle hlásí „off-course“, tedy že jste mimo trasu. S tím, jak GPS není aktivní neustále, si mohou myslet, že jste sešli z cesty. S tímto je dobré počítat. Já navigaci s UtraTrac netestoval, protože chodím místa, kudy chodím, často nejsou cesty na mapě, takže trasa nejde naplánovat.

UltraTrac se někdy hodí

Celkově mě UltraTrac potěšil, na testovacím okruhu, kdy jsem občas prudce měnil směr či dělal kličky a jednou se i rozběhl z kopce, mi výsledná délka vyšla prakticky stejná (FR 255) jako když jsem na druhých hodinkách měl zapnutý SatIQ (Fénix 8). Jasně, mapa se v bodech zvratu neshoduje, ale nastoupané metry byly shodné a celková vzdálenost se na pěti kilometrech lišila jen o 50 metrů. 

Pokud se budete při aktivitě dívat na hodinky, všimnete si, že s UltraTrac nebude sedět aktuální tempo. Někdy zastavíte, a nic se nestane. Nebo se prudce rozběhnete/rozejdete, a tempo zůstane stejné. Zkrátka hodinky reagují se zpožděním, snímače jako kompas, akcelerometr a gyroskop se sice snaží, ale s minutovým snímáním GPS mají hodinky v tomto omezení, s nímž je třeba počítat.

Ale pokud jde o chůzi, nemám s UltraTrac problém, zvlášť na hodinkách jako Forerunnery 255 nebo Epixy 47 mm, které mají slabší výdrž v aktivitě (jen 30 hodin). Prodloužení o polovinu se může hodit, když se vydáváte třeba na několikadenní přechod hor a šetříte energii v powerbance. 


Diskuse k článku (14)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

No nevim, zkousel jsem a za me dost zklamani, tohle je dobry tak tam, kde se nepouzije GPS. Jinak obrovsky rozdil mezi nastoupanymi a sestoupanymi metry. Ono i tech 50 metru na 5ti km mi prijde dost, na 50ti km uz to mas 500 vyskovych metru a to mi prijde dost.
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

Bacha, to 50 metrů v délce. Píšu" "Jasně, mapa se v bodech zvratu neshoduje, ale nastoupané metry byly shodné a celek se na pěti kilometrech lišil jen o 50 metrů." Ano, možná to není úplně zřejmé, tak to raději upravím :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Dobra, diky za upresneneni, ale stejne ta "presnost" mereni je dost hrozna, na zavodu,kde bylo prevyseni pres 8000m mi ultra rezim ukazoval nastoupano o cca 3000 metru mene.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Takž převýšení se skládá na trase z kombinace barometru a GPS ? myslel jsem že je to jen o barometru
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

Určitě, protože někdy změny tlaku nejsou vyvolané pouze změnou výšky, ale také počasím.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


Za mě je UltraTrac spíš pro chůzi a expedice, než pro závody. Tam chce mít člověk přesnější data, což UT neumí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Další věc je, že mi do nachozených kilometrů počítá UltraTrac i jízdu autobusem
Vaše jméno, přezdívka: 
Černoboh

A nestačí v autobuse aktivitu pauznout?
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

No když už není v možnostech auto pauzy strop pro zastavení aktivity, očekával bych, že MOVE IQ to pozná a třeba se zeptá. Přeci jenom ujít 500 metrů za minutu nejde.
Vaše jméno, přezdívka: 
Černoboh

Občas se mi stává, že zapomenou stopnout aktivitu a změří mi kus jízdy autem. Pak si ji ale prostě zpětně odříznu. Ale jo, mohlo by to Garminu být podezřelé, že jdu/běžím rychlostí 50 km/h a víc.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

To samé u chůze, kdy zapomenu vypnout aktivitu a nahodí mi navíc 3 hodiny, když jsou hodinky na stole. Čas neřeším, jde mi o vzdálenost, ale hodinky zbytečně jedou GPS. Jasně že si mohu zapnout autopauzu, ale ta je někdy fakt opruz. Prostě upozornění jako je výzva k uložení aktivity po ukončení aktivity v poli s metrikami. Stejně tak by se mohl vypnout display, když leží na tom stole nebo při spánku. Senzory vypnout umí...ale to už jsem jinde a chtěl bych toho asi moc :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Černoboh

Které hodinky? Pokud jde o modely s AMOLED, tak ty vypínat displej snad umějí. Pokud jde o modely s transflektivním displejem, tam jsem moc vypínání displeje neviděl (leda při aktivitě, to F7 umějí, ale pak mi displej šel zapnout jen s podsvícením, což mi přijde kontraproduktivní), nicméně je otázka, kolik by se vypnutím displeje ušetrilo. Kdysi jsem to počítal pro Pebble Time Steel na základě rozpisu, co která komponenta žere. Výsledek byl, že totální vypnutí displeje by k asi týdenní výdrži přidalo tak půl hodiny. U Garminu se to bude trochu lišit (zřejmě modernější HW, na druhou stranu mají třeba senzor tepu), ale čekám ± podobně mizivý efekt.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Tactix Delta Solar. Vzhledem k tomu, že by nešlo o reálný spánek, ale o nastavené rozmezí spánku, tak je to vlastně jedno, kolik by se uspořilo. Ale jestli papírově vydrží s max. úsporou (pouze hodiny a display) 80 dní, resp. 120 dní solar verze, tak to určitě nevyžerou hodiny.
Vaše jméno, přezdívka: 
Černoboh

V tom extrémním režimu by to k 80d (případně 120d) výdrži už nějaký den teoreticky přidat mohlo, ale zázraky bych nečekal. Bude potřeba napájet řídicí čip, který je na chytré hodinky celkem úsporný, ale v porovnání s hloupýma digitálkama docela žravý. U zmíněných Pebble měl na spotřebě řádově větší podíl než displej. I když budu u dnešních Tactixů čekat úspornější čip a podobně úsporný displej, asi ta spotřeba čipu bude mít v extrémně úsporném režimu hlavní podíl. BTW: Zajímal by me use case pro takto extrémně úsporný režim. Na stálé použití to asi není (pak hloupé hodinky za zlomek ceny udělají lepší službu), jde o nějaké kombinované použití delší dobu někde mimo civilizaci?
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak
Zpět na článek