Připravenosti k tréninku: Zatímco levnější hodinky Instinct 2 ji mají, dražší Forerunnery 255 nikoliv

16.11.2023
Přitom na hodinkách Forerunner 255 bych tuto kombinovanou metriku očekával spíše než na Instinctech. Co k tomu Garmin vedlo?
Instinct 2 vs. FR 255

Oboje hodinky mají podobné funkce, liší se však provedením a displejem


Přiznávám, že některá rozhodnutá Garminu příliš nechápu. Zejména pokud jde o rozhodování, které funkce dostanou jaké modely. Když byly uvedeny hodinky FR 255 a FR 955, překvapilo mě, že mají podporu pro duální GPS, která v té době byla vyhrazena jen pro Fénixy 7 a Epixy se safírem, a tudíž s cenovkou výrazně vyšší.

Stejně mi tak mi uniklo, proč Fénixy 7 a Epixy bez safíru mají jen 16 GB paměti, zatímco FR 955 dostaly rovnou 32 GB - a to s cenou o pořádný kus nižší. Naštěstí modely Pro už obě „nedorozumění“ napravují, i když oproti starší generaci jsou zase o pěkný kus dražší. Tehdy mi nedávalo ani za mák smyslu, aby Garmin omezoval funkce hodinek jen na základě toho, zda mají nebo nemají safír. 

Tip: Fénix 7 a Epix: Nový správce map. Bude stačit jenom 16 GB?

Ochuzené Forerunnery

Jednou z funkcí, která hodinkám Forerunner 255 oproti FR 955 chybí, je Připravenost k tréninku. Jde o kombinovanou metriku, která by vám měla naznačit, zda je dnešek vhodným dnem pro náročnější aktivitu - a to na základě spánku, noční VST, stresu či doby regenerace. Jenže model FR 265, který je funkčně na úrovni FR 255, tuto funkci dostal...

Čtete dále: Recenze hodinek Forerunner 255: Nabušená střední třída, které nic zásadního nechybí 

Těch podivností je ale v nabídce Garminu více. Příkladem budiž hodinky Instinct 2, které v létě po vzoru většího modelu Instinct 2X dostaly v updatu jak funkci Ranní report, tak právě Připravenost k tréninku. Tyto hodinky stojí v základu 5 990 Kč (oficiální cena Garminu). Jenže model FR 255 s cenou o kus vyšší, Připravenost k tréninku nemá a zdá se, že už ji ani nedostane. 

Nepřehlédněte: Hodinky Instinct 2 v akci za skvělou cenu. Hromada funkcí, velká odolnost a solidní výdrž

 

 

Přitom Instincty jsou hodinky, kde bych takovou funkci ani neočekával, jsou z kategorie outdoor určené primárně pro dobrodružství v přírodě, zatímco Forerunnery tréninkové hodinky z kategorie fitness. Čili za mě by to mělo být přesně naopak. Samozřejmě absence jedné funkce nedělá z FR 255 horší hodinky, naopak, pro běžné používání jsou Forerunnery díky velkému displeji lepší. Jde mi však o princip. 

Jenže jak se říká, člověk míní, Garmin mění. Nebo tak nějak...

Připravenost, ale k čemu?

Na druhou stranu Připravenost k tréninku nepovažuji za nějak zvlášť užitečnou funkci. Podle mých zkušeností často nereflektuje to, jak se člověk opravdu cítí a jakou má daný den náladu či chuť k ativitám. Někdy mám Připravenost jedna a jsem nastartovaný jak Spitfire v bitvě o Británii, někdy osmdesát a nejradši bych proležel den v posteli. 

Nepřehlédněte: Připravenost k tréninku: Komplexní metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace, spánku a stresu

Jak jsem ostatně psal ve svém posledním blogu, Připravenost k tréninku jsem si vypnul jak ve všech hodinkách, tak v deníku Connect. Stejně tak Skóre vytrvalosti a skoro bych uvažoval i o Stavu tréninku, který ale mám stále aktivvní, a to díky zobrazování aktuální a dlouhodobé zátěže. Ta mě na rozdíl od kombinovaných metrik zajímá. 

Tip: Zápisky bloggera (9): Proč jsem si znovu pořídil Epixy a zbytečné sportovní metriky, které nepoužívám

Pokud půjde vše podle plánu, měl bych mít oboje hodinky v nejbližší době ke srovnávacímu testu. Oba jsou to zajímavé modely, které se dlouhodobě prodávají za relativně nízkou cenu a věřím, že se mezi nimi řada uživatelů rozhoduje. 


Diskuse k článku (10)