Jaký je váš věk podle kondice? Řeknou vám to nejen hodinky Garmin, ale také online test Fitness Age

15.2.2024
Norská univerzita nabízí zdarma svou online kalkulačku věku podle kondice - Fitness Age. Ten vám sice ukáže i Garmin, tato kalkulačka jej však počítá jinak. A je schopna vás omladit klidně o polovinu vašeho skutečného věku
Věk podle kondice

Hodnocení mého fitness věku je podle Garminu výrazně střízlivější než podle testu Norské univerzity


Věk podle kondice, neboli Fitness Age, je solidně prozkoumaný vědecký koncept, který využívá několik jednoduchých zdravotních měřítek k odhadu, zda je vaše tělo biologicky starší - nebo mladší - než váš chronologický věk. Pokud je vám podle kalendářních let 50 let, můžete mít podle studií kondiční věk od 25 do 75 let. Vše záleží na tom, v jaké jste kondici.

Pokud je váš věk podle kondice vyšší než váš chronologický věk, vaše šance zemřít mladí na řadu nemocí se podle rostoucího počtu výzkumů výrazně zvyšuje. To, jaký máte věk podle kondice, udávají jednak hodinky či cyklonavigace Edge, jednak si jej můžete zjistit podle online kalkulačky. A pokud zjistíte, že je váš Fitness Age vyšší než váš kalendářní věk, můžete ho začít snižovat už dnes správným cvičením.

Tip: Věk podle kondice (Fitness Age 2.0) už nebere v potaz VO2max, ale i jiné metriky. Měl by být realističtější

Jak zjistit věk podle kondice

Abyste zjistili svůj fitness věk, budete potřebovat znát svou výšku v centimetrech, hmotnost v kilogramech a klidovou tepovou frekvenci, kterou snadno zjistíte pomocí z hodinek nebo 15sekundového pulzního testu. Budete také potřebovat poctivý odhad toho, jak intenzivně a často cvičíte. Tyto informace vložte do online kalkulačky a hned zjistíte, zda jste biologicky starší nebo mladší než vaše ročníky narození.

Online kalkulačka: Zjistěte svůj věk podle kondice

Myšlenka, že máme Fitness Age, který je odlišný od našich kalendářních let, se poprvé objevila před více než deseti lety. Tehdejší studie začaly ukazovat, že aerobní zdatnost - VO2max – předpovídá délku života a zdravotní stav stejně dobře nebo lépe než obecněji používané zdravotní ukazatele, jako je krevní tlak, citlivost na inzulín či dokonce kuřácká historie.

 

 

Tip: VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

Inspirováni tímto výzkumem začali vědci v Norsku přímo měřit VO2max u tisíců Norů ve věku od 20 do 90 let a současně kontrolovat různé ukazatele jejich celkového zdravotního stavu, včetně složení těla, krevního tlaku, srdeční frekvence a pohybových návyků, jakož i případné délky života.

Měření tlaku s Garminem: Chytrý tlakoměr Index BMP u nás nekoupíte, ale tlak přesto můžete sledovat 

Po shromáždění těchto údajů zjistili, že některé z těchto zdravotních ukazatelů úzce korelují s VO2max a mohou být použity k odhadu aerobní kapacity. Vytvořili algoritmus, který by to dokázal, zkontrolovali VO2max a dlouhověkost a nakonec vyvinuli jednoduchou online kalkulačku kondičního věku.

Více let zdravého života

Dnes se věk podle kondice stále zkoumá jako prediktor nemocí, rizika úmrtí a pevného zdraví, uvádí Ulrik Wisloff, vedoucí výzkumné skupiny pro srdeční zátěž na Norské univerzitě vědy a techniky v norském Trondheimu a jeden z původních výzkumníků fitness věku. (Má 1,2% podíl v evropské fitness aplikaci, která využívá algoritmus fitness věku k poskytování zdravotních a tréninkových doporučení.)

Od roku 2019 studie využívající algoritmus kalkulačky ukázaly, že relativně nízký fitness věk je spojen s podstatně nižším dlouhodobým rizikem infarktu, deprese, nealkoholického ztukovatění jater, zmenšování mozku a demence u mužů a žen středního a vyššího věku.

Tip: Zbořené mýty o fitness a cvičení: Protahování, těžké váhy, kolena a běhání, kroky. Jak je to doopravdy?

Stejně tak je důležité, že pokud se u vás rozvine chronické onemocnění, jeho příznaky budou pravděpodobně postupovat pomaleji, pokud je váš fitness věk nízký. „Budete mít ještě více let života ve zdraví, než když budete mít fitness věk vyšší než váš chronologický věk,“ doplnil Wisloff. 

„Kalkulačka fitness věku je jednoduchá a dostupná metoda pro určení vnitřních i vnějších faktorů ovlivňujících proces stárnutí jedince,“ uvedla Pamela Peekeová, lékařka, výzkumnice a nedávno zvolená členka správní rady nadace American College of Sports Medicine.

V roce 2015 byla spoluautorkou a účastnicí nepublikované studie seniorských olympioniků. Seniorská olympiáda je elitní soutěž pro sportovce starší 50 let, která se koná každé dva roky. Více než 4 000 sportovců použilo pro účely studie kalkulačku k posouzení svého kondičního věku. V té době byl jejich průměrný chronologický věk 68 let. Jejich průměrný kondiční věk však byl 43 let - tedy o 25 let méně.

Čtete dále: Dokonce i krátké běhy mohou mít zásadní přínos pro zdraví a snížit zdravotní rizika

 

Jak si vypočítat svůj kondiční věk a pak ho snížit

Aktuální kalkulačka věku podle kondice je zdarma a spravuje ji Norská univerzita vědy a techniky. Poprvé byla zveřejněna v roce 2013, několikrát byla aktualizována a zjednodušena a používá ji asi 80 milionů lidí na celém světě, uvedl Wisloff.

Chcete, aby váš vlastní fitness věk byl o roky nebo desetiletí nižší než váš kalendářní věk? Může být. Stačí se ujistit, že se často a někdy i intenzivně hýbete, řekl Wisloff. Cvičení ve vysokém tempu, takové, které zrychlí váš dech a srdeční tep natolik, že sotva zvládnete konverzaci, časem posílí váš aerobní systém a zlepší váš VO2max, čímž změní váš kondiční věk.

Tento typ cvičení, i když je náročné, nemusí být nepříjemné, řekl Wisloff. Může být naopak krátké, neformální a dokonce zábavné. Zde je několik snadných způsobů, jak začít vracet své fitness hodiny:

  • Pokud rádi chodíte, vyhledejte si kopec a co nejrychleji vyběhněte na jeho vrchol. Vraťte se na základnu a vrchol zdolejte ještě jednou nebo dvakrát.
  • Pokud máte přístup k běžeckému pásu nebo trenažéru, zkuste intervaly 4 x 4. Jezděte nebo běžte v relativně náročném tempu 4 minuty, odpočívejte 3 minuty chůzí nebo lehkým šlapáním a tuto sekvenci opakujte celkem čtyřikrát.
  • Jednou za čas si dejte krátký trénink s vlastní vahou.

Pokud se budete intenzivně namáhat i několikrát týdně po dobu několika minut, mělo by to brzy zlepšit váš kondiční věk, říká Wisloff.

Čtěte dále: Nestačí jen běhat nebo jezdit na kole. Trénink není kompletní bez posilování

Samozřejmě, že mimo science fiction nikdo z nás ve skutečnosti nedokáže vrátit čas. Nízký kondiční věk nás neudělá skutečně mladšími ani nám nezaručí další desítky let života. Na to, jak dlouho a dobře budeme žít, má kromě kondice vliv více faktorů, včetně naší genetiky, výživy, příjmů či štěstí.

Věk podle kondice nám pouze umožňuje nahlédnout, zda se zdá, že naše tělo funguje lépe nebo hůře než tělo jiných lidí stejného kalendářního věku. Můžeme však tyto poznatky využít k inspiraci a třeba si i pogratulovat.


Diskuse k článku (17)
Zdroj: 
The Washington Post