Deset tisíc kroků denně. Má tento cíl nějaký vědecký základ? Kolik kroků má přínos pro zdraví?

11.3.2025
Ačkoliv hodinky dokážou změřit v podstatě jakoukoliv aktivitu a ukázat její přínos pro váš trénink, stále se řada lidí orientuje podle kroků, které denně ujdou či uběhnou. Kolik kroků by měl být denní cíl? Má vůbec cenu aktivitu měřit na kroky?
Kolik kroků denně?

Má cíl 10 000 kroků denně nějaký vědecký základ?


Za poslední rok jsem ušel denně v průměru 10 785 kroků. Aspoň podle Connectu. Jasně, ne všechno byly kroky, protože počítání kroků z ruky má svoje omezení. Jako denní cíl mám nastaveno 7 500 kroků, ale je to jen číslo, které ignoruji. Prostě hodinky po mě chtěly nějaký cíl, tak jsem tam nechal ten původní.

Většina lidí má ale nastaven denní cíl 10 000 kroků. Proč? Trochu jasno nám v tom udělá, věřím, článek z magazínu SCIAM.


Koncept 10 000 kroků denně pro udržení zdraví nemá žádné vědecké kořeny, jde jen o marketingový trik. V 60. letech minulého století vynalezla jedna japonská společnost první krokoměr. Protože japonský znak pro „10 000“ vypadá jako chůze člověka, nazvala společnost svůj přístroj měřič 10 000 kroků.

„Byla to jen taková chytlavá fráze,“ říká I-Min Lee, epidemiolog z Harvard Medical School a Brigham and Women's Hospital v Bostonu. Udělat denně tolik kroků je náročné, ale pro mnoho lidí bez problému proveditelné. „Jistě, když uděláte 10 000 kroků, vypadá to jako dobrý cíl. Ale ve skutečnosti pro to nebyl žádný vědecký podklad.“

Tip: Věk podle kondice (Fitness Age 2.0) už nebere v potaz VO2max, ale i jiné metriky. Měl by být realističtější

Přístroje na počítání kroků, jako jsou hodinky a telefony, se začaly široce používat až v posledních dvou desetiletích. Jakmile se tak stalo, vědci museli uživatele dlouhodobě sledovat, aby se dozvěděli něco smysluplného o počtu kroků, který by mohl ovlivňovat úmrtnost, kardiovaskulární kondici nebo cokoli jiného. A to se donedávna nedělo.

Minuty intenzivní aktivity

Současná doporučení pro fyzickou aktivitu amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb, zveřejněná v roce 2018, jsou stále založena na čase. Odborníci přezkoumali stovky studií o cvičení a zdraví. Téměř všechny byly založeny na vlastních hlášeních o fyzické aktivitě, což je měřítko, které není přesné. 

Kvůli této nejednoznačnosti nakonec odborníci doporučili široké rozmezí cvičení, a ne počty kroků: Doporučují 150 až 300 minut týdenní mírné aktivity (což odpovídá rychlé chůzi) nebo 75 až 150 minut intenzivní aktivity (například běhání) za stejnou dobu. Podle epidemiologických studií znamená deset let soustavného plnění tohoto cíle přibližně rok a půl života navíc. 

Nepřehlédněte: Minuty intenzivní aktivity: Hodinky, cyklonavigace, specifika, nastavení a omezení. Kompletní průvodce

Ale k podobnému závěru ohledně kroků jednoduše nebylo dostatek důkazů. „Ubíjelo mě, že jsme to nedokázali,“ říká William Kraus, lékař a vědec z Dukeovy univerzity, který se podílel na vypracování pokynů. „Počty kroků jsou jasným cílem, kterému lidi rozumí a který se dá díky hodinkám a mobilům snadno spočítat.“

 

Jak spočítat kroky

V roce 2019 Lee publikoval jednu z prvních studií, která konkrétně zkoumala skutečné účinky splnění cíle 10 000 kroků. Následovalo několik dalších rozsáhlých studií. Výsledek? Alespoň nějaký pohyb je dobrý a více pohybu je určitě lepší, ale přínosy se v určitém okamžiku snižují. Váš osobní vrchol závisí na vašem věku. 

Lidé mladší 60 let by skutečně měli ujít 8 000 až 10 000 kroků denně, aby dosáhli nejlepších výsledků z hlediska délky života a kardiovaskulárního zdraví. Lidé starší 60 let vykazují největší přínos mezi 6 000 a 8 000 kroky. Sedm až devět tisíc kroků denně zhruba odpovídá 150 až 300 minutám svižné chůze týdně, což je cíl uvedený v pokynech pro rok 2018.

Rozdíl je ve výdeji energie. „V podstatě dáváme do souvislosti energetický výdej se zdravotními výsledky,“ říká Kraus. Chůze trvající 60 minut rychlostí 3,3 km za hodinu a běh trvající 30 minut rychlosti 6 km za hodinu spotřebují stejné množství energie. „Čím jste starší, tím méně efektivní jsou vaše kroky,“ říká Kraus. „Starší lidé vynakládají na jeden krok více energie.“ V důsledku toho potřebují méně kroků, aby dosáhli stejného přínosu.

Zajímavost: Když máte na ruce dvoje hodinky, získáte více kroků a minut intenzivní aktivity

Stejné kroky, jiné tempo

Přidání několika tisíc kroků denně může mít význam zejména pro někoho, kdo není fyzicky schopen svižné chůze, říká Amanda Paluchová, epidemioložka z University of Massachusetts Amherst, která vedla dvě metaanalýzy spojující počet kroků s rizikem úmrtí a kardiovaskulárních onemocnění. Došla k závěru, že „lidé, kteří jsou nejméně aktivní, mohou přidáním počtu kroků nejvíce získat“.

Zdá se, že na celkovém počtu kroků záleží více než na rychlosti, kterou je uděláte. „Relevantní otázka pro mě zní: Když dva lidé ujdou stejný počet kroků, záleží na tom, zda jsou jejich kroky nasbírány rychlejším tempem nebo pomalejším?“ ptá se Lee. Odpověď zatím zní: ne.

Novější studie přesahují míru úmrtnosti a kladou si otázky, jak kroky mohou přispívat k prevenci cukrovky nebo pomáhat kontrolovat krevní tlak a hmotnost. Cílem koneckonců není jen žít déle, ale žít zdravěji. Úplné výsledky ještě nejsou k dispozici, takže Leeova rada do té doby zní: „Přizpůsobte své kroky tomu, čeho se snažíte dosáhnout.“


Faktem je, že některé dny končím jen s pár tisíci kroky, které jsem udělal při cestě do práce a z práce. Moje hlavní aktivita totiž není ani běh, ani chůze, ale cyklistika. A když si dáte tři hodinky na kole a k tomu půl hodiny v posilovně, už vám jsou nějaké kroky celkem ukradené. Takže pokud nějaký den „nedám“ svůj denní cíl, je mi to úplně jedno. Důležitější než kroky jsou pro mě minuty či hodiny strávené aktivitou.


Diskuse k článku (31)
Zdroj: 
Scientific American


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

10 000 kroku denne ma smysl jen pokud byly splneny pri behu nebo chuzi po horach. Ne, vazne - melo by to byt pri aktivite. Nachodit 10 000 za 15 hodin neni nic extra a zvlast v pripade, ze dobrych 10% a u nekoho i vic hodinky zapocitaji spatne. Staci spravne (v tomro pripade spatne) mavat rukou a mas keoky i na zidli. I na kole to pricte stovky kroku. Denne mam pres 30 000 kroku ale realne davam tak 80% toho. Zrovna cumim na ten graf v Connectu - 50min pilates a pripocitalo mi to skoro 400 kroku. A to jsem se z ty podlozky nehnul. Takze kroky, vody battery, minuty aktivit a podobne blbosti bych nechal lidem, kteri sbiraji krouzky za 10 000 kroku na svych Apple Watch
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad

Kroužky na AW nejsou za kroky, ale za pohyb, cvičení a dobu stání. Kroky jdou bokem...Jinak souhlas, kroky z ruky jsou často navíc, já mám z cvičení často kolem tisícovky, ale to se normálně hýbu a mám i rotační cvičení, kde se v podstatě chůze simuluje, tak to je asi ok.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Podařilo se někomu už občůrat to, aby hodinky počítaly kroky, když člověk jde s trekovýma holema? Mě to pak započítá tak třetinu kroků proti skutečnosti
Vaše jméno, přezdívka: 
Brůča

Myslim, ze by to mohlo fungovat, jako kdyz mi to nepocita kroky pri sekani travy, tak je nosim v kapse a pocita to paradne. Stejne tak kocarek.
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

Dát hodinky na nohu :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Ivo


Při testech nosím hodinky na kotníku běžně. Ale problém je se zimníma botama...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

To fakt funguje? :-D
Vaše jméno, přezdívka: 
Brůča

Jasně. Na kotníku hodinky měří tep, stres i noční VST. Jako na zápěstí. Navíc když jdeš třeba s kočárkem, nepřijdeš o kroky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jen se asi špatně zjišťuje čas. :-))
Vaše jméno, přezdívka: 
Ivo

Díky za tip. Leda bych musel použít asi nějaký jiný náramek, protože ten standardní na noze nezapnu. Leda ho dát na nohu manželce, tam to šlo jakštakš
Vaše jméno, přezdívka: 
Brůča

Jediné hodinky, co jsem nezapnul na kotníku, byly AW. Jinak všecky garminy ano. Ale možná je to tím, že mám kotník fakt úzký, bo mám celkově slim look (68 kg).
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Já mám tak slim lůk (101 kg :-))), ale manželka, co má o 30 míň, je s bídou zapne na poslední dírku. Chtělo by to nějaký delší řemínek.
Vaše jméno, přezdívka: 
Brůča

Za 10000 a více každý den jsou bodíky. :-) Ale vážně, já si před lety koupil chytré hodinky proto, aby mě buzerovaly. Doslova. Měl jsem nadváhu, záda od sezení u PC nebo na cestách úplně kulatá a ochablé svalstvo. Tak jsem začal chodit. Cíl byl 25000 denně. To bylo cca před 4 lety. Za rok jsem se dostal na normální váhu, záda přestala bolet tak po 2 letech. Ale ta závislost na chůzi mi zůstala. Dal jsem si cíl 10 000 000 za rok a letos ho splním. Mně chůze doslova zachránila život. Díky za tu metriku.
Vaše jméno, přezdívka: 
Traveller_cz

To je tak 3,5 hodiny chůze, ne? Já při tom poslouchám načtené knížky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Ivo

Mně před pár lety při chůzi bolelo v bedrech. Začal jsem cvičit S&M systém a je to výrazně lepší, i když vzdálenosti přes 10 km už trochu za hranou.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Hele, to je super, když tě to nakopne. Moje motivace byla úplně jiná, prostě mě bavilo kolo , jezdím už deset let a furt mě to baví. Možná ještě víc jak dřív. A kroky jsou pro mě k ničemu, spíš to počítám na zážitky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel

Proto se mi líbí, jak to má Polar. Vše shrnuje do metriky, ktera jsou % denni aktivity. Jdu rychle, do kopce, % přibývají rychleji.
Vaše jméno, přezdívka: 
JirikH

Tady to počítání denní aktivity mi nedává smysl. Akorát to člověka stresuje, že není na 100 %, když ten den to zrovna nejde.
Vaše jméno, přezdívka: 
Ferin

Každý pohyb dobrý, ne?
Vaše jméno, přezdívka: 
Ivo

Já myslím, že se neřeší ani tak pohyb samotný, jako jeho kvantifikace v hodinkách nebo jiném zařízení. A myslím, že minuty podle tepovky jsou asi lepší než kroky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Souhlas, minuty podle tepovky lepší a hlavně v týdenním rozsahu, ne že každý den musím mít tolik a tolik, ale důležitý je, jak se hýbu v delším časovým horizontu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Ferin

Aby uložená aktivita obsahovala počet kroků se dá dohnat doplňky - na chůzi a turistiku používám datové pole Walker, které (kromě jiného) do aktivity kroky uloží.
Vaše jméno, přezdívka: 
Natom_cz

Mně jenom není jasné, proč to neumí Garmin nativně.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Já se zásadně řídím minutama intenzivní aktivity. Mám nastaveno týdně 800 a to se prostě musí splnit :-D Kroky vůbec neřešim.
Vaše jméno, přezdívka: 
Martin

Minuty intenzivní aktivity není moc směrodatný údaj, mohou být i v zcela statického charakteru. Například velký stres, či nemoc, tam to nabíhá a človek se nehýbá. Jde hlavně o to, že chůze je nejpřirozenější pohyb, který má podstatný vliv na zdraví... Vždyť se říká, rozchodil to? :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Zdenek

Můj stres se pohybuje v rozmezí 17-23 za den. Nemocnej jsem jednou ročně na dva tři ny a přitom se mi nikdy nezvedne tep o více než 5tepů v klidu, takže jsem stejně stále pod 60tepů za minutu a to se do intenzivní nikdy nepočítá :) Jinak moje klidovka je 40-42tepů
Vaše jméno, přezdívka: 
Martin

Tepovka a tím i MIA se možná zvednou u nějaké pořádné nemoci jako je fakt hnusná chřipka, ale také mi nepřijde, že by to mělo vliv. Za mě jsou MIA určitě lepší než kroky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Vidis to a treba pro me jsou kroky zcela zasadni:-), rad se zucastnuji i obycejnych krokovych vyzev od Garminu, ale vzhledem k tomu, ze prevazne beham, tak s kroky ani s minutama intenzivni aktivity nemam problem:-).
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

On je ale rozdíl krok a krok. Já mám zpravidla pět tisíc kroků, aniž bych věděl, jak jsem k nimi přišel (chození po baráku a po kanclu), pak mám třeba pět tisíc kroků za opravdovou chůzi, co mě i trochu unaví... Nebo mám kroky za cvičení v posilovně, když hýbu rukama. Čili kroky nejsou u mě moc měřítkem aktivity, to spíš MIA.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Vsak to ja ani nerozporuji, 5k kroku udela temer kdokoliv bez jakekoliv prime aktivity.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Těchto studií je hodně, ale rychle přišli na to, že 10 tis. je málo (pokud se nebavíme o tempu, věku, intenzitě) a jako solidní základ je 15 tis. kroků.
Vaše jméno, přezdívka: 
Zdenek
Zpět na článek