Proč minuty intenzivní aktivity rostou, aniž byste jakkoliv zatěžovali svoje tělo?

24.4.2018
Graf MIA

Přehled minut intenzivní aktivity, které byly získany během týdne


Všiml jsem si toho už před dvěma lety, když jsem si pořídil hodinky Vívoactive HR. Minuty intenzivní aktivity (MIA) rostou i v případě, že vypnut optický snímač - a to na základě ušlých kroků. Když nachodíte 10 000 kroků za den, přibude vám několik desítek minut intenzivní aktivity.

Když je vypnutá optika, kroky přičítají MIA

Pokud máte zapnutý optický snímač, začnou se MIA načítat jen tehdy, pokud vaše tepovka vzroste alespoň do zóny 2/3 a tam chvíli vydrží - nějakých pět deset minut, přesně to vypozorováno nemám. Pokud tedy chodíte jako já během dne po kanceláři, připadně odpoledne po zahradě, žádné MIA vám nepřibudou.

Ovšem v případě, že vypnete optiku, MIA rostou nahoru - aniž byste dělali cokoliv náročného, tedy běh či rychlou chůzi. A přesně tak to mám nastavení já: optický snímač mám vypnutý, ale na jízdu na kole jsem celý minulý používal hrudní senzor. To znamená, že přes den jsem nachodil nějaké kroky v práci, na zahradě, ve městě, a při jízdě na kole se mi načítaly MIA díky vysokému tepu.

Hodnoty MIA se sčítají

Výsledkem bylo přes 1 650 minut intenzivní aktivity. (Na obrázku je je 1 619, protože fotka vznikala někdy v pozdním odpoledni a do večera se pár desítek MIA ještě přidalo.) Ve čtvrtek, kdy jsem získal jen několik desítek MIA, jsem na kole neměl zapnutý tepák, protože jsem jel s dětmi, a tudíž to nemělo to moc smysl.

Čili reálně jsem náročnou fyzickou aktivitou strávil 767 minut s tím, že když tep vzroste do čtvrté zóny, počítá se jedna minuta za dvě. Reálně to tak mohlo být 1000 až 1100 minut MIA. Zbytek byl získán díky naprosto nenáročné chůzi. Ano, je to aktivita, ale ne souvislá a těžko říct, zda tímto způsobem spaluji nějaké vyšší množství kalorií.

Průměr minulého týdne byl 11 479 kroků denně, což není málo, ale dá se to nachodit jen na zahradě a při úklidu domu, něco přidala i krátká nedělní vycházka. Navíc to odpovídá i mým zkušenostem - když mám vypnutý tepák a nepoužívám hodinky pro měžení aktivity, natočím okolo 600–700 MIA. Tak nevím, byl to záměr Garminu, nebo jde o nějakou chybu?


Diskuse k článku (0)