Bezdrátové snímače a příslušenství pro běh a cyklistiku: Dynamika běhu, tepovka, výkon, světla, radary
Hlavní záložky
Tento přehled není zcela kompletní, ale dává základní přehled o tom, co si můžete pořídit pro jízdu na kole a běhání. U každého příslušenství/senzoru je uveden i odkaz na další indormace, pokud jsem o něm někdy v minulosti psal.
Hrudní pás HRM-Dual
Úplně základní hruďák, který není vhodný pro plavání a chybí mu pokročilé běžecké metriky. Je ale také nejlevnější, dá se pořídit za 1 590 Kč. Dual proto, že podporuje jak ANT+, tak i Bluetooth. Zatímco ANT+ využijete pro připojení k hodinkám nebo cyklonavigaci, Bluetooth se hodí k připojení k mobilnímu telefonu, případně dalšímu vybavení jako jsou rotopedy či indoor běžecké pásy.
Nepřehlédněte: Hrudní snímače tepu: Základní HRM-Dual, prémiový HRM-Pro Plus a pro plavání v bazénu HRM-Swim
Hrudní pás HRM-Pro Plus
Hrudní pás HRM-Pro Plus je voděodolný a kromě běžných aktivit určen i pro plavání ve volné vodě - tj. ne v chlorované. Nabízí možnost ukládat data offline, aniž by musel být připojen k hodinkám, což je pro plavání zásadní vlastnost, kterou zdědil z HRM-Tri. Navíc má i krokoměr, takže může posloužit při aktivitách, u nichž není možné mít hodinky na ruce. Paměť má až na 14 hodin aktivity. Dokáže měřit i kompletní běžeckou dynamiku - jde o spojení starších hrudních pástru HRM-Tri a HRM-Run2.
Tip: Recenze hrudního pásu HRM-Pro (Plus): Nejen měření tepovky, ale řada dalších sportovních funkcí
Hrudní pás HRM-Swim
Speciální verze hruďáku s upraveným upínacím pásem, který drží pod vodou i při prudkých otáčkách u stěny - tam, kde HRM-Pro může mít problémy a sklouzávat. Je totiž širší, není tak elastický a má speciální přilnavou vnitřní stranu. Navíc je odolný vůči chlorované vodě. Lze jej použít i pro jízdu na kolo nebo běh, jen trochu škrtí.
Čtěte dále: Hrudní pás HRM-Swim: Konečně budete vědět, jaký srdeční tep máte při plavání
Hrudní pás HRM-Fit
Funkcemi jde o tentýž hrudní pás jako HRM-Pro, jen má navíc speciální klipy/úchyty na sportovní podprsenku. Jeden je uprostřed přímo v místě, kde se nachází snímač, dva jsou pak na okrajích v místě, kde se nacházejí snímače. Klipy jsou na venkovní straně, takže je na těle vůbec necítíte.
Další informace: HRM-Fit: Hrudní snímač tepovky určený speciálně pro ženy. Připevňuje se na sportovní podprsenku
Running Dynamics Pod
Maličký snímač dynamiky běhu má stejné možnosti jako HRM-Run či HRM-Pro jen s tím rozdílem, že nesnímá tepovou frekvenci. Pokud vám stačí měření tepu optickým snímačem v hodinkách, nemusíte si kupovat hruďák, ale jen tento snímač, který si dáte třeba za pásek kalhot. Případně se hodí tehdy, pokud máte jen pás HRM-Standard, který běžeckou dynamiku neumí.
Novější modely hodinek však umí měřit i běžeckou dynamiku i bez příslušenství (až na vyvážení levé a pravé nohy), takže se tento snímač časem stane zbytečným.
Čtete dále: Snímač Running Dynamics Pod: Všechny důležité údaje pro běh v mini provedení
Čidlo rychlosti
Stejně jako u kadence i u čidla rychlosti už není potřeba mít na kole instalovaný protikus, otáčky kola snímá vestavěný magnetometr. Čidlo se umisťuje přímo na náboj kola a z jeho rotace a rychlosti změřené pomocí GPS se spočítá obvod kola. Senzor můžete klidně dát i na jiné kolo a obvod se díky GPS přepočítá - můžete tak mít jeden senzor pro více kol.
Čidlo kadence
Pokud potřebujete vědět, jak rychle šlapete, stačí si přidat na kliku kola toto čidlo. Snímá otáčky díky vestavěnému akcelerometru, díky čemuž víte, jaké máte máte tempo jízdy. Na kliku se upevňuje velmi jednoduše pomocí gumiček, které lze koupit i jako náhradní díly. Podporuje jak připojení pomocí ANT+, tak Bluetooth. V balíčku je pak možno koupit jak senzor rychlosti, tak kadence se slevou.
Tip: Čidlo rychlosti a kadence: Zásadní doplňky pro jízdu na kole. Možnosti a nastavení
Pedály Rally XC200
Nové pedály určené pro MTB kola - jsou kompatibilní s kufry Shimano SPD. Garmin nabízí ještě silniční variantu Rally RS200 s kufry Shimano SPD-SL a Rally RK 200 s kufry Look Geo. Varianta s označením 200 je oboustranná, tj. měřiče jsou vestavěny do obo pedálů, verze s označením 100 je pak jen jednostranná. Ta měří výkon jen levé nohy, pravá se pak dopočítává.
Kromě výkonu se měří také kompletní dynamika jízdy na kole, která umožní změřit vyvážení levé a pravé nohy, polohu v sedě či ve stoje, silovou fázi apod. Bez těchto pedálů navíc nelze určit cyklistickou výkonnost a VO2max.
Cena 24 490 Kč (14 490 Kč jednostranná varianta)
Světlo Varia UT 800
Přední světlo s možností uchycení na řídítka nebo na helmu. Pokud si zvolíte uchycení na řídítka, získáte předsunutý držák, do nějž lze umístit i cyklonavigaci Edge. Ta pak umožňuje svítilnu ovládat (umí to i hodinky). Edge má navíc senzor jasu, která umožní měnit intenzitu světla podle toho, zda je den, šero či tma.
Maximální jas je 800 lumenů, s nímž vydrží svítilna až 1,5 hodiny. Pro běžnou jízdu stačí střední intenzita, s níž je výdrž dvojnásobná. V pordeji jsou dvě balení, jedna obsahuje držák na řídítka, druhá na helmu. Druhý set si pak musíte přikoupit.
Tip: Recenze Varia UT800: Pořádné světlo pro noční aktivity s chytrými funkcemi
Radar se světlem RTL 515
Garmin dnes nenabízí samostatná zadní světla, kombinuje je pouze se silničními radary. Základní radar se světlem RTL 515 poskytuje vizuální a zvuková upozornění na vozidla přibližující se zezadu až na vzdálenost 140 metrů. Radar si spárujete s většinou hodinek a cyklonavigacemi Edge, na jejichž displeji bude po straně vidět pruh s posouvajícími se body, představujícími přibližující se vozidla za vámi.
Novinkou je možnost připojit radar také k mobilnímu telefonu pomocí Bluetooth technologie a nové Varia aplikace. Mobilní telefon pak upozorní na blížící se automobil akusticky nebo pomocí vibrace. Výdrž baterie Varia radaru je na jedno nabití až 15 hodin v režimu deního blikání nebo cca 6 hodin v režimu nepřetržitého svícení.
V nabídce jsou i další modely - Varia RVR 315, základní radar bez světla (3 490 Kč) a kombinovaný radar se světlem a kamerou, která umožňuje zaznamenávat dění za vámi - Varia RCT 715 (8 890 Kč). Kromě toho si můžete pořídit radar se světlem eRTL 615, který je určen pro elektrokola a má nabíjecí kabel (8 440 Kč).
Čidlo teploty Tempe
Externí senzor teploty, který si můžete připevnit na pásek kalhot, batoh nebo na kolo. Je velmi přesný a často lepší, než snímač v hodinkách - ten je totiž ovlivněn teplotou zápěstí. Můžete si jej dát za opasek, na kolo, zkrátka kamkoliv, kde bude odstíněn od těla a případně od přímého slunečného svitu.
Tip: Garmin Tempe: Externí čidlo teploty pro běh i jízdu na kole
Diskuse k článku (3)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekVolil bych cokoliv jiného než
HRM Swim je na plavání v
Mezi vybavením se neukazuje