Zápisky bloggera (22): Garmiňácký detox. Opravdu potřebujeme barvy, velké displeje a super funkce?

29.3.2024
Někdy si říkám, že bych si rád odpočinul od všech těch fitness metrik, zdravotních dat, a desítek dalších dat, které na nás hrnou sportovní hodinky. Že bych si dal takový garmiňácký detox. A model Instinct 2X je pro tento účel ideální
Detox s Instincty

Hodinky Instinct 2X jsou funkčně velmi nabité, ale hůře se s nimi pracuje skrze velmi jednoduchý displej a zjednodušené uživatelské prostředí


Delší dobu teď používám hodinky Instinct 2X, a to jako jediné. Běžně mám na ruce hodinky dvoje, jedny hlavní, a to buď Fénix 7X Pro, nebo Forerunnery 965, a druhé testovací. Aktuálně využívám toho, že jak v řadě Fénix/Epix, tak Forerunner Garmin uvedl finálky svých čtvrtletních firmwarů se Spánkovým poradcem, takže už je nemusím sledovat, a sundal jsem oba modely z rukou.

Instincty 2X mě jako hodinky hodně zaujaly v době uvedení, kdy jsem je testoval přes měsíc, a nyní jsem zatoužil vyzkoušet, jaké to je, když je člověk používá jako hlavní a jediné. Abych na druhé ruce neměl ani Fénixy, ani Epixy či Forerunnery, a neměl tendenci se dívat spíše na ně než na I2X. Zkrátka taková odvykací kůra - přicházím o barvičky, vyhlazené fonty, velký displej i řadu funkcí. 

Nepřehlédněte velkou recenzi Instinct 2X:

Dám si pauzu od testování

A o to mi šlo - je vůbec možné používat Instincty ne kvůli testu, ale jednoduše kvůli denním aktivitám, sledování zdraví a fitness? Obstojí jejich jednoduché a méně přehledné prostředí proti jiným modelům hodinek? První hodiny a dny byly, musím přiznat, celkem náročné. Instincty jsem na ruce už měl v době, kdy jsem srovnával modely I2X a střední Instincty 2 během zimy, a tehdy jsem si říkal, že to vlastně celkem jde. 

Neprehlédněte: Srovnání hodinek Instinct 2 a Instinct 2X Solar: Skvěle vybavené a se super výdrží. Jak se liší?

Jenže to jsem se nesoustředil na „život s hodinkami“, ale na srovnávání funkcí a možností těchto modelů - a to se přepínám do režimu testera a vypínám řežim uživatele. Vím, zní to divně, ale jsou dva různé režimy. Tehdy jsem nezjišťoval, co se mi na Instinech líbí, co mi na nich vadí a jak se mi s nimi žije. To zkouším právě až teď, kdy je mám na ruce už zhruba 14 dnů a žádné jiné hodinky jsem za tu dobu nezapnul (a že jich mám už hezkou sbírku).

Tip: Zápisky bloggera (15): Stavím si doma Garminárium aneb Počty hodinek a příslušenství utěšeně rostou

 

Chvíli trvá si zvyknout

Hned na začátku jsem se musel naučit s hodinkami pracovat jinak. S Fénixy či Forerunnery máte řadu metrik hned po ruce, zatímco Instincty jsou v jejich zobrazování trošku skoupější. Ať už jde o zobrazení zátěže, stresu, Body Battery, spánku či tepovky. Vidíte toho méně a navíc bez barev, takže je vše tak nějak hůře čitelné a hůře se v tom orientuju. 

Druhou zásadní změnou je absence složek. Doplňky mám v jedné řadě a zatímco na jiných modelech jsem byl zvyklý jich mít zobrazeno kolem dvacítky sestříděné do složek, na Instinctech jsem je musel značně protřídit, jinak bych se uskroloval. A tak šel pryč výškoměr, barometr, noční VST či Připravenost k tréninku. Některé doplňky se navíc odstranily samy, protože I2X neumí třeba Cyklistickou úroveň či Skóre vytrvalosti. 

Tip: Podrobný návod: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích

Asi nejhorší pro mě byla ztráta datových polí, Instincty umí jen pět a to páté je takové maličké, že je při jízdě na kole na něj hůře vidět. Ale i na to se dá zvyknout, vyhodil jsem aktuální rychlost u kola, tempo u chůze a hodiny - ty mám na samostatné obrazovce společně s predikcí výdrže hodinek v aktivitě. Ani absence mapy mi nakonec nevadila, aspoň jsem si vyzkoušel navigaci naslepo, jen po čáře. A není to špatné. 

Říkejme tomu detox

Zkrátka Instincty jako by mě vrátily ke kořenům - na hodinkám mám fakt to opravdu důležité a nenechávám se rozptylovat řadou metrik a různých doplňků. Jasně, lepší počasí se hodí, kalendář na více dnů také, nicméně i s I2X se dá bez problému žít a užívám si jednak dobře čitelného displeje oproti F7X Pro se safírem, a jednak parádní čitelnosti na slunci oproti Forerunnerům 965.

Zkrátka takový detox. A člověk díky tomu přijde na to, co je pro něj opravdu důležité. Až ve chvíli, kdy o něco přijdu, zjistím, jestli jsem to opravdu potřeboval. Aktuálně dokončuji dvoukapitolový článek, kde toto všechno shrnuji - něco jako zkušenosti s Instincty 2X, počítám, že text vydám během Velikonoc nebo těsně po nich. Myslím, že je na co se těšit. 


Diskuse k článku (5)
Tagy: