Vyplatí se pořídit starší hodinky Fénix 7 a ušetřit, nebo koupit nové Fénix 7 Pro? Co získáte, či ztratíte?

16.12.2023
Garmin postupně omezuje nabídku starších modelů Fénix 7, ale ty, co zůstaly v prodeji, můžete mít za nižší cenu než Fénix 7 Pro (a někdy i výrazně). Výhodné je to ale v podstatě jen u základního modelu. Novější řada má totiž řadu vylepšení
Fénix 7X Pro

Nejvyšší verze hodinek nabízí safírové sklo, titanové provedení a solární dobíjení. Oproti staršímu modelu má navíc lepší displej, optický snímač a silnější světlo LED


V oficiálním obchodě Garminu jsou aktuálně v nabídce už jen některé ze starších modelů. A navíc ne ve všech barevných provedeních jako dříve. Vysosal jsem z webu jejich přehled:

  • Fénix 7S Standard - 14 490 Kč (černá)
  • Fénix 7 Standard - 14 490 Kč (černá)
  • Fénix 7X Solar - 16 990 Kč (černá)
  • Fénix 7X Sapphire Solar - 23 290 Kč (černá) - v akci 18 790 Kč

Nabídka edici je tedy už velmi omezená, naštěstí ještě v některých eshopech lze koupit i varianty, co Garmin už nenabízí. Asi nejlepší nabídka je v tuto chvíli Fénix 7/7S Standard za 14 490 Kč, u prodejců pak až za 11 990 Kč. To jsou hodinky, co sice nemají titanové tělo ani solární nabíjení, ale zase mají sklo Gorilla Glass DX a tudíž jsou parádně čitelné a méně se lesknou, což se o solárních a safírových edicích říct nedá. 

Pozor ale! Původní Fénixy 7 se sklem Gorilla Glass (a to vč. solární verze) mají jen 16 GB paměti a nemají podporu pro multiband GPS. Přitom levnější hodinky jako Forerunner 955 obojí mají v základu, které aktuálně považuji za to nejlepší, co si můžete koupit - s ohledem na funkce a cenu. Menší paměť mže vadit tehdy, pokud si do ní nahrajete celou mapu Evropy, mapu Topo Czech a ještě byste chtěli nějakou hudbu.

Nepřehledněte: Nejzajímavější hodinky: Univerzální, s nejlepším poměrem ceny výkonu, s nejdelší výdrží či odolností

 

Výhody modelu Pro

Pokud vyloženě nechcete šetřit za každou cenu, ŕaději šel bych dnes už do řady Pro. Důvodem nejsou ani tak funkce - ty mají starší hodinky stejné. Také design, hmotnost i výdrž mají starší a novější generace sedmiček stejné. 

Tím zásadním rozdílem je optický snímač páté generace, který je přesnější při aktivitě, umí měřit EKG a nově i teplotu pokožky. Zatímco EKG u nás ještě nechodí, snímání teploty pokožky už ano. V budoucnu bude mít využití například u lepšího stanovení fází mentruačního cyklu, přesnějšího měření spánku či Body Battery. 

Dalším důvodem je vestavěné světlo LED, které nyní mají i menší hodinky (a model 7X silnější a se širším kuželem), a hlavně lepší displej

Nepřehlédněte:

Lepší displej. Fakt

A u toho displeje bych se rád krátce zastavil. Pro mě je to totiž zásadní argument, proč si u safírových provedení vybrat model Pro. Garmin jednak přidal možnost automatického podsvícení, které upravuje jas podle okolního světla (jako senzor využívá solární panel), jednak podsvícení zesílil a snížil spotřebu, a jednak upravil displej jako takový, a to přímo na úrovni pixelů.

Čtěte dále: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle

Díky tomu je účinnější transreflexní vrstva a displej je tak lépe viditelný uvnitř, kde je zpravidla málo světla. Loni jsem testoval Fénix 7 Solar a Fénix 7S Sapphire Solar a čitelnost displeje v interiéru byla fakt špatná (oproti Fénix 6X), podsvícení slabé, kontrast mizerný. Verze Pro je v tomto ohledu opravdu lepší. Navíc přeskládáním pixelů a úpravy všech vrstev došlo také ke zlepšení kontrastu a úrovně černé.

Tip: Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru

Samozřejmě lepší vlastnosti displeje stále poněkud kazí solární vrstva a případně safír, pokud si pořídíte nejvyšší titanový model, ale právě proto kvituji, že se Garmin snaží neustále vylepšovat tuto starou, ale úspornou technologii. Počítám, že tu s námi ještě nějakou dobu bude, a že konečná nadvláda technologie AMOLED ještě není na pořadu dne. 

 

Pozor na hodinky z druhé ruky

Pokud budete kupovat starší model Fénix 7 v bazarech na internetu, pozor na zavádějící inzeráty. Někteří uživatelé - ať už z neznalosti nebo záměrně - nabízejí starší Fénixy 7 pod názvem Pro. Důvodem může být fakt, že při uvedení na trh nabízeli prodejci původní Fénixy 7 pod názvem Pro z toho důvodu, že obsahují mapy. U řady Fénix 6 totiž byly mapové modely označeny právě jako Pro. U Fénix 7 jsou mapové všechny modely, označením Pro se odlišuje až nová mezigenerace. 

Jak poznat, zda prodejce skutečně nabízí nový model či starší? Stačí se podívat na fotografii zadní strany (dýnka), pokud je k dispozici, jak vypadá optický snímač. Podle něj hodinky poznáte bezpečně. Fénix 7 Pro má totiž již pátou generaci a ta má deset diod. Ostatně o nákupu hodinek obecně se rozepisuji ve svém jiném článku.

Tip: Jak se nespálit při koupi hodinek. A to jak nových, tak z druhé roky. Na co si dát pozor?


Diskuse k článku (13)