Srovnání: Výkon plus dynamika běhu ze zápěstí a z hrudního pásu HRM-Pro. A jako bonus senzor Stryd

19.5.2023
Garmin postupně běžce zbavuje závislosti na hrudním pásu HRM - důležité metriky jako výkon a dynamika běhu už umí měřit ze zápěstí. Jak dopadlo srovnání při intervalovém tréninku?
Hrudní pás, nebo zápěstí?

Garmin aktuálně umí měřit všechny běžecké metriky ze zápěstí. Je to ale dostatečně přesné?


Ještě nedávno byl pro získání metrik dynamiky běhu a výkonu nutný hrudní pás nebo Running Pod, případně řešení třetích stran jako je Stryd. Garmin ale postupně tyto metriky uvádí v hodinkách také bez této podmínky - vše je měřeno ze zápěstí. Nejprve šlo jen o výkon, dynamika se pak přidala posléze.

Jednou z metrik dynamiky běhu je vyvážení a pravé nohy (vyváženost doby kontaktu se zemí), což se hodí například po úraze, kdy poznáte, že jedné noze více uhýbáte a ta druhá je naopak zatěžovaná více. Já jsem tak třeba před léty zjistil, že mám jednu nohu nepatrně kratší. Dá se tím také odhalit i špatná technika běhu apod. Toto je jediná metrika, kterou dynamika ze zápěstí nezměří.

Nepřehlédněte:

Podpora hodinek

Nativně změří výkon a dynamiku běhu ze zápěstí tyto modely (dynamiku běhu mají některé hodinky zatím jen v betaverzi):

  • D2 Mach 1
  • řada Descent G1 
  • Enduro 2
  • epix (gen 2) 
  • řada Fénix 7 
  • řada Forerunner 255 
  • řada Forerunner 265 
  • Forerunner 945 LTE
  • řada Forerunner 955 
  • Forerunner 965
  • řada Instinct 2 (jen výkon)
  • řada Instinct Crossover (jen výkon)
  • kolekce MARQ 2 
  • řada Quatix 7 
  • řada Tactix 7 

Tip: Nové funkce pro Fénix 7 a Epix: Poměr tréninkové zátěže, dynamika běhu ze zápěstí, nový graf VST

Ostatní hodinky si musí vystačit s hrudním pásem nebo dalšími senzory. Dobré ale je, že tuto možnost mají i hodně staré modely jako Fénix 5 nebo Forerunner 935.  Ostatně právě tyto hodinky jsem použil pro srovnání měření ze zápěstí a z hrudního pásu. Zde jen drobné upozornění: Starší modely potřebují stáhnout datová pole pro měření výkonu a dynamiky z Connect IQ.

Kompletní záznamy běhu

Srovnání dynamiky a výkonu jsem zkoušel na sobě, ale vzhledem k tomu, že neudržím kvůli tepovce nějaké rozumné tempo, požádal jsem kamaráda, aby si to odběhnul za mě. Navíc jsem využil toho, že má senzor Stryd, který připomíná Garmin Running Pod, abych měl ještě jedno srovnání navíc. 

Ve srovnání tak najdete hodinky Forerunner 955, které dynamiku a výkon měří ze zápěstí, a Forerunner 935, které mají připojen hrudní pás HRM-Pro a běžecký senzor Stryd. Grafy si můžete prohlédnout ve skrýnšotech deníku Connect, některé jsem dal k sobě pro srovnání. Jde o tepovku, výkon, vertikální oscilaci a dobu kontaktu se zemí.

Tip: Jak Garmin měří váš běžecký výkon pomocí hodinek? K čemu to lze využít?

Zápěstí vs. hruďák: fifty fifty

Měření výkonu ze zápěstí a z hrudního pásu dopadlo velmi podobně, hodnoty jsou skoro shodné - průměr z hruďáku je 371 W, ze zápěstí pak 370 W. Hrudní pás naměřil o něco vyšší maximum (817 W vs. 731 W - alespoň v grafu se mi nepodařilo najít vyšší hodnoty). Stryd je pak o kus níže a ačkoliv záznam z deníku Connect neukazuje konkrétní hodnoty, z grafu je patrno, že je maximum zůstalo pod 500 W a průměr bude někde okolo 250 W. 

Velmi podobné jsou u hruďáku a zápěstí další metriky jako doba kontaktu se zemí či vertikální oscilace - ostatně z grafů to je vidět nejlépe. Jen u vertiální oscilace ukazuje Stryd o něco méně - rozdíl je cca v centimetru. Celkově ale má Stryd podobné průběhy, jen jiné absolutní hodnoty. Čili pokud budete srovnávat svoje běhy, je nutno nemíchat metriky Garmin a Strydu, ale jen v rámci stejné platformy. 

Pokud tedy mohu hodnotit, srovnání výkonu a dynamiky běhu ze zápěstí a z hruďáku dopadlo velmi podobně a pokud nepotřebujete měřit vyvážení levé a pravé nohy, bohatě si s měřením ze zápěstí vystačíte. U tepovky je to trochu ošidné, u vytrvalostních běhů je optika v pohodě, u HIIT a intervalů bych se raději spolehnul na hrudní pás. 


Diskuse k článku (0)