Jak to vypadá, když uběhnete maraton. Tempo, běžecká dynamika a výkon a další metriky

3.7.2024
Pro někoho může být maraton vrcholem sezóny, někdo jej zaběhne jen jednou za život a jiný si ho zase střihne v rámci tréninku na ultramaratony. Nic to ale nemění na tom, že jde o velmi náročný a dlouhý běh
Maraton není pro každého

Maraton je pro mnohé vrcholem sezóny


Zaběhnout maraton není jen tak. Člověk potřebuje nějaký čas trénovat, aby získal potřebnou vytrvalost i rychlost. Hodinky jsou k tomu dobrým nástrojem - sledují vaši kondici a její vývoj v čase a na základě toho můžete upravovat tréninky buď vy sami, nebo to necháte na hodinkách. 

S čím mohou hodinky pomoci

Jednak mají predikci výkonu, kdy vám řeknou za jak dlouho byste se svou aktuální kondicí odvozenou z historie aktivit zaběhnout jednu ze standardních vzdáleností jako pět a deset, půlmaraton a maraton. K tomu se hodí dílčí metriky jako VO2max, výkon, tepovka atd.

Čtěte dále: Hodinky dokážou předpovědět, jak rychle byste při vhodném tréninku zaběhli závod

Jednak mají doporučené tréninky, které jsou postaveny tak, aby vaše kondice v čase rostla. Každý den vám ukážou, jak daleko máte běžet, s jakým tempem, zda zařadit HIIT nebo jen běžet rovnoměrným tempem, či zda daný den zcela odpočívat a věnovat spíše aktivitám jako jóga, případně silový trénink.

A konečně je tu závodní kalendář. Tam můžete nasázet všechny akce, kterých se chcete v nejbližší době zúčastnit, z čehož jedna může být jako hlavní a ostatní dílčí. A hodinky vám vytvoří tréninkový kalednář tak, abyste byly v daném čase schopni hlavní závod dokončit v požadovaném tempu a dalšími parametry.

Hodinky umí změřit hodně 

Můj kamarád nedávno vyměnil svoje letité hodinky Fénix 5X, které už byly jednak ve špatném stavu, jednak měly slabou výdrž a jednak byly příliš těžké pro běhání, za moderní Forerunnery 965 a hned se je rozhodl otestovat na maratonské trati, kterou už běží poněkolikáté. Na FR 965 oceňuje parádní displej, ale hlavně jejich nízkou hmotnost, díky které hodinky při běhu prakticky nevnímá. 

TIp: Velká recenze hodinek Forerunner 965

Dříve se věnoval cyklistice a kajaku, dnes už víceméně jen běhá. A jde mu to dobře, jak je ostatně vidět z naměřených hodnot. Při běhu na sobě neměl hrudní pás, tepovku tak snímala optika - zde konkrétně Elevate 4. generace. Hodinky umí měřit výkon i běžeckou dynamiku ze zápěstí, jediným omezením oproti hruďáku je chybějící metrika vyvážení levé a pravé nohy.

 

 

Čtěte dále:

Hodinky také zvládnou kromě výše uvedeného také detekovat chůzi - kdy jste buď na občerstvovací stanici, nebo se jen potřebujete trochu vydýchat. Zhodnocení výkonu pak ukazuje, jak se v průběhu aktivity mění VO2max oproti vašemu aktuálnímu skóre. A konečně stamina říká, jestli už jste mrtví, nebo ještě ne. 

Tip: Zhodnocení výkonu: Víte, jak vám to dnes běhá? Analýza tempa a VO2max určí vaši aktuální kondici

Jak se běželo?

Z přiložených grafů je vidět, že podle hodinek běžci stamina došla někdy na začátku poslední třetiny závodu. Ale to samozřejmě neznamená, že člověk padne vysílením k zemi. Jen to, že hodinky předpokládají horší kondici, než jakou ve skutečnosti máte. Samozřejmě záleží na dobře nastavených zónách tepu apod. 

Čtete dále: Zóny tepové frekvence: Jak je na hodinkách nastavit, zobrazit a na jaké metriky mají vliv

Na grafu tepové frekvence a tempa je pak poznat, že v závěru běžec přidal - tepovka šla z průměrných 170 tp/m až ke 190 tp/m a tempo se zvýšilo - až pod 4:20 m z průměrných 5:18 m. Nepatrně se také prodloužila délka kroku. Celkově lze ale zhodnoti běh jako konzistentní bez věších výkyvů a přestávek (chůze).

Když zkrátka člověk zkoumá grafy běžecké dynamiky, dokáže z nich vyčíst docela zajímavé věci...


Diskuse k článku (6)