Režim spánku: Možnosti, nastavení, zdřímnutí. Rozdíly mezi řadou Epix/Fénix, Forerunner a Venu

3.3.2024
Nastavení spánku a jeho správná detekce je naprosto zásadní pro fungování všech zdravotních a fitness metrik. Hodinky proto mají plánovač předpokládaného spánku, aby se jim lépe určoval začátek a konec
Režim spánku

Funkce, která umožní nastavit plán spánku na každou noc v týdnu, a nastavit parametry hodinek během spaní


Poprvé se samostatná funkce Režim spánku objevila v Fénixech 7 a Epixech, následně se rozšířila do dalších hodinek jako Forerunner 255/265, Forerunner 955/965 či Venu 3 a Vívoactive 5. Na Fénixech 6X si ji pamatuju také, ale v jiné podobě. Tam šlo nastavit, aby se v době spánku aktivoval úsporný režim či režim nerušit, ale doba spánku se nastavovala v aplikaci Connect a byla jediná pro celý týden.

Režim spánku se ovšem nachází přímo v hodinkách a umožňuje nastavit obvyklou dobu spánku pro každý den zvlášť. Umožňuje hodinkám lépe odhadnout začátek i konec spánku. Pokud si tak nastavíte dobu usnutí na 22:00 a v devět večer si už budete v posteli číst knížku, nemělo by se stát, že hodinky už to budou brát jako spánek. Spánek také můžete odstartovat manuálně, ale o tom až dále.

Čtete dále: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

Jak nastavit režim spánku

Nastavení režimu spánku najdete v menu Systém, což se týká Fénixů, Epixů a Forerunnerů. První položka je Program, kde si nastavíte očekávaný začátek a konec spánku pro každý den zvlášť. Pokud chcete mít jeden rozsah pro celý týden nebo třeba pro pracovní dny a víkend, je možno po nastavení času přidat i další dny. Není tak nutno nastavovat každý den zvlášť, když budou některé shodné. 

Další položky jsou následující:

  • Vzhled hodinek: Režim spánku (úsporný) nebo standardní (ten, který používáte běžně)
  • Nastavení displeje (MIP): Automatické podsvícení, jas displeje, tlačítka a dotyk (pro aktivace podsvícení), odpočet
  • Nastavení displeje (AMOLED): Jas, Red Shift, Odpočet
  • Nastavení alarmu pro zdřímnutí: Vibrace, Tón či obojí
  • Dotykové ovládání: zapnuto/vypnuto
  • Režim Nerušit: zapnuto/vypnuto
  • Úspora baterie (Fénix a Epix): zapnuto/vypnuto

Jak vidno, mezi modely MIP (Fénix 7, FR 255/955) a AMOLED (Epix, FR 265/965) tu jsou rozdíly dané podstatou displeje. Zatímco u transreflexních displejů si můžete vybrrat, zda dotyk a tlačítka aktivují podsvícení (displej je vidět i bez něj), u AMOLED tato volba chybí. Tam, když chcete něco vidět, tak se displej prostě rozsvítit musí. 

 

Úsporný režim jen pro Epixy a Fénixy

Další a pro hodně zásadní rozdíl pak najdete mezi Epixy/Fénixy a Forerunnery. Zatímco prvně jmenované umí aktivovat v době spánku úsporný režim, Forerunnery nikoliv. Proč chtít úsporný režim v době spánku? Důvod je prostý: chci mít odpojený mobilní telefon. Forerunnery sice umí nastavit režim nerušit, tj. nebudou vibrovat, když vám dojde notifikace nebo bude někdo volat, ale samotný telefon bude neustále připojen.

A to má vliv na baterii nejen hodinek, ale také mobilu. Nepříliš velký, ale má. Když na Fénix 7X Pro odpojím ručně mobil z menu rychlých voleb, prodlouží se odhad výdrže o nějakých deset procent. Na FR 965 mi to pak vychází dokonce na 15 %. A když spánkem trávíte osm hodin denně, nějakou tu „čárečku“ to uspoří. 

Navíc se v době, kdy nejsou připojené hodinky, šetří baterie telefonu, zejména tehdy, když máte hodinky dvoje či troje jako já. Každé procento se u mobilu, který má výdrž okolo jednoho dne, počítá. Samozřejmě, je možno před spaním odpojit mobil vypnutím Bluetooth, ale stejně jako u hodinek, jak to není automatické, budete na to zapomínat.

Tip: 10 důvodů, proč je dobré mít hodinky na ruce i v noci aneb Jaký vliv má spánek na fitness a sportovní metriky

Úspora na Forerunnerech jen manuálně  

No a teď k jádru pudla: Zatímco Fénixy a Epixy umí nastavit, aby se aktivovala úspora baterie ve chvíli, kdy se zapne režim spánku, Forerunnery to neumí. Já mám v úspoře baterie nastaveno právě odpojování mobilu - ale sledování tepovky mám povoleno, takže všechny noční metriky jako tepovka, VST či stres, se mi stále sledují.

Není to zásadní problém, ale je to rozhodně škoda, že na to pánové v týmu fitness, který má na starosti Forerunnery či Venu, nemysleli. A podle diskuzí na fóru Garminu to netrápí jenom mě. Na FR 965 to řeším tak, že si úsporu před spaním zapnu manuálně, pokud na to nezapomenu, a ráno ji zase zruším. Naštěstí to lze rychle přes menu rychlé volby, bohužel už ne zkratkou. 

Nepřehlédněte: 

Odlišnosti na Venu 3 a Vívoactive 5

Stejně jako Forerunnery či Fénixy mají režim spánku také hodinky Venu 3 či Vívoactive 5. Režim spánku se ale nastavuje nikoliv menu Systém/Správce baterie jako na FR/Epixech, ale v menu Uživatelský profil – a jmenuje se Plán spánku. Což trochu mate, protože na ostatních modelech jde o Režim spánku.

Možná je to tím, že Režim spánku zde zapíná zdřímnutí (z menu Rychlé volby), zatímco Plán spánku upravuje režim nočního spánku. Na sportovních hodinkách Režim spánku naopak aktivuje spánek večerní, zatímco pro aktivaci zdřímnutí je tu doplněk Zdřímnutí. 

Večerní spánek můžete samozřejmě spustit i ručně. To když chcete mít jistotu, že hodinky správně poznají jeho začátek. A sice z menu rychlé voby; týká se to, jak jsem zmínil už výše, jen Forerunnerů, Epixyů a Fénixů. No, přiznejme si, že nám v tom řada stylových modelů udělala trochu zmatek - s příchodem Spánkového poradce a dalších novinek se nám to všecko poněkud zesložitilo.     

Tip: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

 

Jde režim spánku vypnout? 

A ještě jedna zásadní věc...režim spánku nelze vypnout. Garmin argumentuje tím, že se hodinkám tak lépe odhaduje začátek a konec spánku. Bohužel ve chvíli, kdy máte třeba směny nebo fakt chodíte spát naprosto nepravidelně, může režim spánku obtěžovat - mně třeba přepíná vzhled hodinek a odpojuje mobil, takže nevidím některá data (počasí, notifikace...).

Naštěstí mně to až tak nevadí, chodím spát plus minus každý den mezi 22.00 a 22.30 a vstávám v šest, ať je pracovní den, víkend nebo dovolená. Ale když náhodou jdu spát později, tak si musím úsporný režim na hodinkách vypnout - a před spánkem zase zapnout, protože znovu se už sám neaktivuje (Epix/Fénix). 

Čili pokud chcete mít režim spánku vypnutý, můžete mu nastavit velmi krátký interval, například minutu. Podle diskuzí, co jsem našel na netu, to opravdu funguje a hodinky noční či směnový spánek celkem bez problém detekují i bez nastaveného režimu spánku.  

Zdřímnutí aneb Odpolední šlofík

S režimem spánku částečně souvisí také zdřímnutí, jehož detekce se poprvé objevila v hodinkách Venu 3 a Vívoactive 5 jako součást Spánkového poradce. Posléze se dostal i do dalších modelů Fénix, Epix a Forerunnery, a to jako samostatný doplněk. Není mi ale úplně jasné, proč zdřímnutí není součástí doplňku Spánku jako jedna z jeho obrazovek, ale budiž - zbytečně zabírá místo v seznamu doplňků. 

Nepřehlédněte:

Samotný doplněk je velmi prostý. Pokud jste si během dne zdřímnuli, ukáže se šlofík v přehledu. Zdřímnutí můžete mít i více, všechny se zobrazí zde s tím, že v hlavním stručném přehledu se ukáže poslední šlofík. Z toho doplňku můžete šlofíka odstartovat i manuálně a současně nastavit budíčka, abyste nespali příliš dlouho.

Tip: Manuální zdřímnutí umí hodinky Venu 3 a VA5 odstartovat také z menu rychlé volby - Režim spánku. U Forerunnerů či Epixů volba Režim spánku spustí noční spánek (viz výše). 

Manuální zdřímnutí se hodí, protože ne vždy hodinky šlofíka detekují spávně, někdy se neukáže vůbec, jindy zase jen jako Odpočinek - jeden z faktorů ovlivňující Body Battery. Doba zdřímnutí ovlivňuje také spánkového poradce, který vám díky tomu může zkrátit dobu navrhovaného spánku příští noci.  

Čtěte dále: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek

Máte-li nějaké tipy pro doplnění článku, šup s nimi do diskuze.


Diskuse k článku (35)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Tak první den po noční. Jdu spát na tři hodky ráno,něco hodinky naměřily. Jdu spát jeste k večeru na další tři hodky, graf v hodinkách z rána zmizel. Nový se načetl k večeru . Oba spánky nejsou . Jen ten poslední z tohoto dnem Ale... V mobilu v connectu není zaznamenán ani graf ani žádná data z hodinek ze spánku. Jiné data ze dne ano. Nedovedu si to vysvětlit proč to tak je. Takže v connectu není nic zaznamenáno, jen jsem zadal ručně odpolední čas, ale ani tak to nepomohlo. Budu zkoušet a sledovat dál. Dnes udělám to samé .žádám ručně spánek dvakrát za den, pokud to nepomůže vyzkouším ráno zadat zdřímnuti a k večeru normal.spanek. pokud by někdo věděl proč se.mi.graf nezaznamenal z hodinek do connectu budu rád za odpověď. V hodinkách ho normálně mám, ale pokud otevřu connectu ten den napíše žádná spánková data. Proč?
Vaše jméno, přezdívka: 
Adam

Pokročil jsi nějak? Mám čerstvě Fénixy, dělám směny 2/2/3 a zatím jsem jen přenastavil režim spánku přes celý týden na 15:00 ÷ 15:01 a normální spaní detekovaly dobře. Jak to bude (ne)fungovat po noční netuším.
Vaše jméno, přezdívka: 
BBot

Tak nakonec to řeším ručním zapnutím/vypnutím režimu spánku, taktéž i zapnutí šlofíku. Šlofík je v Connectu vidět ve Spánkovém poradci, tedy jeho časový údaj a v Body battery i jako graf.
Vaše jméno, přezdívka: 
BBot

To je sice pravda. Teď zkouším plnou automatiku a noční mám příští týden . Jinak detekce v plné automatické je lepší než ta jedna minuta a zadávání ručně.aspon u mě. Problém je ten že šlofík je jen 3 hodin. Pak automaticky naskakuje normální spánek v grafem a přepisuje původní spánek který jsi prvně ten den spal. Protože já chodím spát po noční dvakrát na asi 3,5 hodiny. Aspoň se snažím usnout . Takže u mě zatím nevidim řešení. Budu zkoušet hodinky nastavit na celý den spaní ale bojím se že dotykový displej nebude fungovat v režimu spánku a nevím jestli hodinky dají dohromady v grafech dva spánky. Ráno a k večeru. Uvidíme a samozřejmě zase dám echo. Budu mít nastaveno 0:00- 23:59. Displej automaticky ale nevím co to doopravdy znamená. Nejde nastavit při spánku normálně se chovající hodinky jako v denním režimu. Tam je problém s tím displejem.
Vaše jméno, přezdívka: 
Adam

Neporadite, zda a jak se dá režim zdrimnuti deaktivovat? V kině nebo i u televize mi to vždy zaznamená zdrimnuti i kdyz oka napětím nemůžu zamhourit :D Pak mě taky trápí rozvrh spánku. Nejradši bych si spánek zapínal manuálně vzd když ulehnu (mám režim dost nepravidelnej). Fakt se ten jejich týdenní rozvrh nedá zrušit?
Vaše jméno, přezdívka: 
Spiells


Mám nové epixy proocka, mám směny a budu postupně zkoušet co je nejlepší pro vyhodnoceni spánku. Teď zkouším to , že mám nastavený spánek na celý týden na 1 minutu a spinam a vypínám spánek manuálně. Mám teď ranní. Za mě to někdy chytne dobře, jindy ne. Vždy se jedná tak od 5- 20 minut nepřesnosti spánku a bdění. Ale třeba detekce zdřímnuti je zatím špatná. Už mi to chytlo 40 minut u televize. A to jsem určitě neměl průměrný tep. Ale uvidíme jak si na mě hodinky budou zvykat. Jsem teprve na začátku. Tady chodím dost často tak se podělil o zkušenosti. Diky
Vaše jméno, přezdívka: 
Adam

Bohužel, nedá se zrušit nic. Ani zdřímnutí, ani režim spánku. Režim spánku se dá ale nastavit třeba na minutu... A pak si spánek aktivovat ručně.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

S tím trochu bojuju. Na kdy si tu minutu nastavit? Když to dám v průběhu dne, nebude to ono. Když to dám v průběhu spánku, pak mi přijde, že to ukončuje ručně zapnutý režim spánku. (A napadá mě, že ještě nevím, co udělá zapnutí režimu spánku v průběhu aktivity.) Ještě bych mohl zkusit nějaký nesmyslný rozsah jako 4:00 – 12:00, začátek bude v průběhu spánku, konec bude po probuzení.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Jo, je to trochu na pytel, toto nemá Garmin dořešený. Navíc mě někdy detekuje zdřímnutí, když jsem vzhůru, a někdy, když si fakt dám šlofíka (třeba po aktivitě, čili se zbytkovým stresem), tak nic.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Tak jsem se rozhodl vykašlat se na Sleep mode, ať si to hodinky zapínají a vypínají jak chtějí. Nastavil jsem si to tak, aby to nemělo vliv na funkčnost. Místo toho zapínám a vypínám Battery saver. Ten jindy nepoužívám – když náhodou potřebuju šetřit baterii, buď je to během aktivity (na to jsou power modes), nebo mimo ni (to je fakt vzácné a tam se sám rozhodnu, co chci obětovat…).
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Ano. Něco podobného budu později také zkoušet. Teď pouštím sleep ručně.Nastavena 1 minuta ve dvě odpoledne.zdrimnuti je také naprd. Někdy detekuje nesmysly. Ale s tím nic neuděláme. Aspoň zatím...
Vaše jméno, přezdívka: 
Adam

Tak moc nadšený z toho nejsem, má tendenci mi to zapínat spánkový režim během očekávaného spánku, a to i za chůze.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Zdravím. A co Instinct 2x solar? Vůbec nic tu o nich není. A ta funkce probouzení cca od do v té nejlehčí fázi spánku, aby byl člověk fresh,by jako aktualizace byla super. Tady Garmin zaostává.
Vaše jméno, přezdívka: 
Instinct

Žádnou zmínku o těchto novinkách v Instictech jsem zatím nenašel. Snad v dalších firmwarech.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Zdravím chci se zeptat jestli se dá nějak udělat aby hodinky Venu 3 měřili spánek přes den? Chodím na 3 směny a když jsem po noční a zapnu režim spánku ráno tak mi to přes den měří jen zdřímnutí nebo odpočinek.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vladimír

Garmin zatím neumí pracovat se spánkem na směny. Je možné zkusit nastavit automatický režim spánku na jednu minutu a tím ho v podstatě deaktivovat. A zkusit, co to udělá.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Možnost jít spát přes den zatím Garmin nepodporuje. Ale protože už umí zdřímnutí, tak věřím, že jednou dojde i na spánek na směny. Ale zkusil bych nastavit plán spánku podle směn a třeba se to chytne...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Takže kdyz žádám manuálně režim spánku přes den, tedy po noční směně hodinky to nebudou brát jako normální spánek?
Vaše jméno, přezdívka: 
Adam

To nevím; asi je třeba to vyzkoušet.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Garmin Forerunner 255 Systém/ režim spánku a zde navolit pro celý týden začátek spánku např 7.00 a doba probuzení 14.00 Zrovna dnes před noční jsem musel zase přenadtavovat. Pokud dělá člověk týden/týden/týden, ještě to jde. Pokud ale dělá kolotoč 2/2/2/2 tak to by se mi stále přenastavovat nechtělo
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

A co Venu 2 ten dostane tady tuto aktualizaci zdřímnutí nebo je to také staré zařízení?
Vaše jméno, přezdívka: 
Samved

Obvykle jsou podporovány jen poslední modely v dané řadě. U Venu 2 bych s tím už nepočítal.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Na 14 dní starých Epix Pro zdřímnutí není.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Zdřímnutí je od firmwaru 15.68, aktuální beta jest 15.71 a každou chvíli bude finálka.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Pride to aj na 6X?
Vaše jméno, přezdívka: 
PicoBello

Na Fénix 6 se už jen opravují chyby, s novými funkcemi se nepočítá...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Dakujem, tak predsa mi treba nove Fenixy, haha ;) Ozaj orientacne osmicky by asi kedy mohli prist?
Vaše jméno, přezdívka: 
PicoBello

S osmičkami počítám nejpozději květen/červen 2024. Teoreticky už v lednu, ale přece jen F7 Pro jsou tu sotva půl roku.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Super, tak to asi pockam na osmicky, budem sledovat vas web (inak, vynikajuci!) ;) Vdaka.
Vaše jméno, přezdívka: 
PicoBello

Mám epix pro a funkce zdřímnutí tam nevidím. Program, vzhled hodinek, displej, dotyk, nerušit, úspora baterie a to je všechno.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jopo

Diky za uzitecny clanek! Ja bych ocenil trochu neco jineho nez moznost odpolednich slofiku. S detmi zadnou takovou moznost nemam :-). Naopak bych ocenil, kdyby mely hodinky moznost probudit me v nejakem casovem rozmezi v te fazi spanku, kde by me to nejmin bolelo. To umi kdejaka aplikace, ale Garmin to nativne nema. Je znamo, kdy prijde Spankovy poradce i do Forerunneru? Nehrozi, ze do letitejsi 255 uz to nedorazi?
Vaše jméno, přezdívka: 
Mirex

Forerunnery 255 to mají v beta verzi, takže si myslím že do konce roku, bude oficiální verze
Vaše jméno, přezdívka: 
Vosajda

Mám 255 a stále aktualizace zdřimnuti nedorazila ?
Vaše jméno, přezdívka: 
Zdeněk

Aktuálně zatím jen beta... resp. už jde o RC = téměř finálka, ale stále je nutno být členem beta programu. Počítám, že do konce týdne už by snad finálka být mohla, pokud se neobjeví nějaký závažný problém, co bude znamenat další betu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Spánkový poradce zatím v betaverzi není. Forerunnery mají "jen" doplněk Zdřímnutí a upravené Body Battery.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek